106
Sg
Siborgijum
263

Morski borg1



Pripremite se da budete asimilovani! Najveći TV hit sezone 2089. će sigurno biti „Zvezdane staze: Morski Borg.”

Prvo malo istorije. Franšiza ”Zvezdane staze” je počela prilično sporo, kao TV serija koja je prikazivana tri sezone pre nego što je otkazana. Odmah nakon toga je ponovo počela da se emituje, kada je računica pokazala može da donese još profita i nastavljena je do današnjeg dana. Popularnost je zapravo bila toliko velika da se čak i originalna glumačka postava, koja je bila prilično stara, vratila u „Zvezdane staze: Film”. To je bio uspeh i nastavci su izlazili sve dok poodmaklo doba glavnih glumaca nije postalo prava blamaža.

Tako su stvorene „Zvezdane staze: Sledeća generacija”, nova TV serija dizajnirana tako da proizvede još nastavaka u vidu serija i filmova. Kako su njihovi glumci odrastali i napredovali (i postajali stariji), ostali serijali su se ispredali čvrsto povezani sa prvobitnom serijom: „Zvezdane Staze: Duboki svemir 9”, fanovi su ga srdačno nazvali „Zvezdane staze: Tržni centar“, „Zvezdane staze: Vojadžer”, manje srdačno nazvan „Zvezdane staze: Izgubljeni u Svemiru”. Uskoro je sledio neki vid radnje koja se odigravala pre originalne serije - „Zvezdane staze: Enterprajz”.

Kada je jednom započeto, više nije bilo kraja širenju Zvezdanih staza. Pošto su serije naručivali rukovodioci studija koji nisu bili naročito prijemčivi za inovacije, nove serije su često bazirane na naučnoj fantastici iz prošlosti. Tako su rođene „Zvezdane staze: Solaris”, „Zvezdane staze: Tamna zvezda” i „Zvezdane staze: 1984”, i sve su postigle mnogo više uspeha nego što je bilo ko mogao očekivati, a podsticani su i dalji nastavci, koji su doveli do takvih promašaja kao što su „Zvezdane staze: Crna rupa”, „Zvezdane staze: Tron” i (dovoljno ironično) „Zvezdane staze: Izgubljeni u Svemiru”. Najžalosniji primerak je bio „Zvezdane staze: Plan 9 iz svemira”, serijal toliko užasno neisplaniran da je doveo budućnost cele franšize u pitanje.

Problem je bio u tome što bi, iako je uspešan serijal mogao da traje otprilike deceniju, glumačka ekipa neizbežno ostarila do te mere da je njihov heroizam postajao smešan. Rešenje se moralo pronaći. I pronađeno je – u jednom od najpopularnijih negativaca cele franšize, Borgovima. Borgovi su, kao što svi znaju, bili društveno svestan kolektiv koji je putovao Univerzumom u ogromnim kockastim brodovima tražeći nove civilizacije za asimilaciju – misija koja se samo malo po pristupu razlikuje od originalnih Zvezdanih staza!

Najbolje od svega, Borgovi su bili toliko kiborgovani i kompletno prekriveni mašinerijom da su se godine glumaca mogle sakriti. A ako bi se desilo da neki glumac umre, lako je mogao biti zamenjen – ispod sve te gvožđurije, ko bi primetio razliku? U nadahnutom zapletu, članove i posadu Enterprajza LXVII asimilovali su Borgovi, i zbog njihove urođene pristojnosti, pretvorili su bivše neprijatelje u dobre momke!

Tako je stvorena Zvezdane staze: Borg franšiza.

Bilo kako bilo, „Zvezdane staze: Morski Borg” je sam po sebi dovoljno dobar da vas natera da zaboravite sve Zvezdane staze B produkcije koje ste ikad videli. Bolji je i od ”Zvezdanih staza: Borg ubica vampira” i ”Zvezdanih staza: dosije Borg” zajedno. Ovo luče ima sve: uragane, gigantske sipe, i mnogo, mnogo privlačnih Borg devojaka u tesnim kratkim bikinijima. Ovo ostvarenje, upamtite moje reči, puca pravo na vrh!

Toliko ga napeto iščekujemo da je „Zvezdane staze: CNN” najavio da će datum njegove premijere skoro sigurno biti proglašen nacionalnim praznikom u „Zvezdanim stazama: Američki kongres”.



1 Siborgijum - na Engleskom se piše „seaborgium” što u prevodu znači Morski borg. (prim. prev.)

Priče © 2002. Majkl Svonvik (Michael Swanwick).
Prevod, ilustracije & dizajn © 2009. SF tim.
Sva prava zadržana.