SF tim
* 17.05.2021. 02:43:08
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Nas svemirski brod  (Pročitano 45499 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 62
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #60 poslato: 10.02.2009. 01:19:44 »

Za poctetak Sal upotrebio sam los izraz. Naravno da bi kabine i sve ostale, sem radnih prostorija bile na jednom mestu. Da se preciznije izjasnim locirane u jednom delu broda. Bar je takva moja vizija. (Kad kazem vizija ko da rekoh "Ja Vanga" Laughing)

Sto se brojnog stanja posade tice, dakako da niukom slucaju nebi bilo dovoljno 100-200 ljudi. Upravo po poslovima koje mozemo predpostaviti a pogotovu koje nemozemo predpostaviti, moralo bi biti vise od 1000.
E sad dali je to mnogo? Pa i brod od nekoliko Km nije malo. Treba to sve odrzavati. E sad dali trebaju fabrike ili ne...? U svakom slucaju mini radionice, i izvesna proizvodnja DA. Ko ce nositi isti kombinezon narednih 10 do 20 godina. Ili cipele. Pa treba zanavljati i municiju ako nista vise. Sve ima svoj vek trajanja. Delovi motora, elektronike i sl.

E sad kolonizacija. Mislim da to neide uz misiju istrazivaca. Otici najdalje sto mozes, otkriti sve sto mozes i sve to proslediti matici. Ja to tako vidim. Mada ako stvari krenu lose i zaglavi se negde, naravno da bi se na najpogodnijem planetu naselili. Ono bolje ranjen nego mrtav. Takodje mislim da bi se usput sa bogatijim znanjima ili usvajajuci usputna znanja, sam brod, i sve na njemo nadogradjivalo. Od pogona pa do recimo replikatora.

Van radne aktivnosti bi obavezno imale za cilj i obrazovanje. Ne samo prirastaja ako ga bude a bilo bi ga vec i posade kako bi se obezbedila i zamenljivost u poslu. Osim toga ucenje je stalni proces. Pa ako nista drugo bar sprecava da se zaborave vec naucene i bitne stvari.

Nesto mi govori da na takvom cudu tehnike, bar za sadasnje uslove, nikad nebi bilo dosadno sa pozicije usvajanja novih znanja.

Naravno da bi bilo neophodno da ima i druge brodove u svom sastavu. Ja sam ih nazvao "Buran" i "Sarka". Buran bi bio transportni visenamenski brod za prevoz ljudstva i tereta na skromnija odstojanja. Dva clana posade i kargo visenamenski deo.
Sarka bi bila borbena letelica ili po naski lovac za masle i srednje daljine.

Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 38
Van mreže

« Odgovor #61 poslato: 10.02.2009. 02:56:01 »

Sve je to lepo, ali bez sportske sale i igraonice ja u taj brod ne ulazim Mr. Green
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #62 poslato: 10.02.2009. 06:50:04 »

Nara, obrati se komandiru rekreativnog sektora, ne sumnjam da neces dobiti to sto trazis.
Ti se lepo sportski rekreiraj, a ja cu da skoknem do go-go kluba na pivkana i da "naparim oci" pre pocetka smene.. SmileSmile

Elem, ako bi brod bio u obliku cilindra, sto je po meni dobar koncept za vestacku gravitaciju, onda bi kompletna unutrasnjost istoga, tj unutrasnja strana zidova trebala biti "nastanjena". Pod uslovom da brod rotira oko uzduzne ose i tako nam daje potrebnu gravitaciju. Kao Rama.
Duz broda po osi bi mogli biti smestene pogonske i energetske sekcije, kao i satlovi za spustanje na planete. Na vanjskoj strani oplate razne naucne osmatracnice i laboratorije, kao i radarsko-antenski kompleks.

Neso, jedan Buran i jedna Sarka bilo bi cista ludost. Trebalo bi povesti sa sobom celu flotu tih aparata.
Ako ce vise hiljada ljudi krenuti na put, kako ce se isti spustiti na neku planetu koju bi kolonizirali? Morali bi cekati red 3 godine za spustanje.. Smile

Slozili smo se da je brod istrazivacko-kolonizatorski.
Za kolonizaciju treba mnogo teske opreme. Rasklopljeni pogoni za vadjenje ruda, topljene metala, mini fabrike na sklapanje za pravljenje opeke, gradjevinska i transportna mehanizacija, kamara vakcina i lekova, fabricica za sintezu istih, bio i hemijske laboratorije (sta znamo kakve bakterije i virusi skacu po "nasoj" planeti, lepeza nasih zivotinja za ishranu, sva semena jestivih biljaka, i jos sto sta.
Zato predlazem i jedan transportni cilindar-brod, u koji bi se sve to spakovalo i koji bi automatski leteo za nasim, nastanjenim.
Bi ga ja rado prikacio uzetom, da ga vucemo, al ne bih da nam se smeje cela galaksija... SmileSmile     
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #63 poslato: 10.02.2009. 09:37:45 »

E sad kolonizacija. Mislim da to neide uz misiju istrazivaca. Otici najdalje sto mozes, otkriti sve sto mozes i sve to proslediti matici. Ja to tako vidim. Mada ako stvari krenu lose i zaglavi se negde, naravno da bi se na najpogodnijem planetu naselili. Ono bolje ranjen nego mrtav. Takodje mislim da bi se usput sa bogatijim znanjima ili usvajajuci usputna znanja, sam brod, i sve na njemo nadogradjivalo. Od pogona pa do recimo replikatora.
Slozili smo se da je brod istrazivacko-kolonizatorski.
Za kolonizaciju treba mnogo teske opreme. Rasklopljeni pogoni za vadjenje ruda, topljene metala, mini fabrike na sklapanje za pravljenje opeke, gradjevinska i transportna mehanizacija, kamara vakcina i lekova, fabricica za sintezu istih, bio i hemijske laboratorije (sta znamo kakve bakterije i virusi skacu po "nasoj" planeti, lepeza nasih zivotinja za ishranu, sva semena jestivih biljaka, i jos sto sta.
Brod bi bio samo u krajnjoj nuzdi kolonizatorski. Primarni zadatak je istrazivacki.

Naravno da bi postojalo veci broj letelica. Navedene su u jednini samo u kontekstu da da su to dva tipa, i njihova nazivi. Po mom misljenju tu bi se nalazilo dve eskadrile Burana, od kojih bi bilo oerativno (znaci na palubi pripreme za poletanje ) 1/2 eskadrile. A ostali u hangaru za smestaj i veca odrzavanja - popravke i cetri eskadrile Sarki. Operativno bi bilo dve eskadrile.

Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #64 poslato: 10.02.2009. 09:49:15 »

Neznam zasto dodjoh u situaciju da stalno nesto branim i objasnjavam, a ostali "ja necu ovo ako nebude ono i slicno".  Rolling Eyes
Gospodo ugradjujte svoje teretane i kafane u brod.
Da se podsetimo prvog posta ove teme:
Inspirisan prepiskom sa Nesom, a i ranijim diskusijama sa krste i naseg sajta otvaram ovu temu.
Smatram da ce biti interesantna, intelektualno izazovna i nadasve zabavna.
Elem, kako bi to izgledao nas svemirski brod koji bi putovao galaksijom, a i sire?
Koliki u dimenzijama, koji pogon, posada...
U startu teme zabranjujem automatsku letelicu, robote i tako, sem u svojstvu po zivot opasnih radova coveka.
Dakle, moj kont je brod par kilometar dug, sve sa sadrzajem za psiholoskim ispunjenjem clanova posade.
Bazen, teretana, teatar, biblioteka (u ma kom obliku) i klubovi i kafici.
Isto i med centar, opremljen bio hemijskim lab-om za sintezu lekova koji trenutno trebaju.
Hidroponske farme, procesor kiseonika iz istih, reciklaza svega i svacega.
Zaboravite na "sintetizator hrane" i "teleport" ...
Ajde da nas brod uoblicimo sto blize danasnjoh tehnologiji..
Po tom mom kontu, brod bi trebao imati oko sto clanova posade, sve samih usko specijalizovanih strucnjaka.
Od mene, toliko za sada.
Ostaje pitanje pogona, svrhe i destinacije, oplate i sastav materijala iste, uredjaja za odrzavanje zivota, hrane i vode, kiseonika i mehanizma za obezbedjenje istoga.
I nadsve, drustveno uredjenje cele posade.
Diktatura ili demokratija?
Jedan odlucuje o svemu ili se odlucuje glasanjem?
Dakle, kontam da cemo imati mnogo posla dok nas brod ne uputimo pravcem Tau Ceti-a... SmileSmile

Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #65 poslato: 10.02.2009. 11:13:59 »

ahm posto stalno nesto izmisljam i crna sam ovca familije ja cu da gajim baste stoga mi trabaju stitovi od sunca a isti moraju da budu pokretni zato sto moraju da stite velike staklene povrsine koje ce osvetljavaju moje biljcice a sobzirom da je to velliki brod treba ce mi velika povrsina a i moci ce svi da dolaze kod mene na relaksaciju tj cupkanje korova da pevaju biljcicama da rastu a naravno gde se bolje nabaci boja nego kada se suncas na njivi pa makar i u ovoj mojoj vestackoj  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #66 poslato: 10.02.2009. 18:27:32 »

Evil or Very Mad A Biblioteku ste zaboravili !!!???  Evil or Very Mad

Vidi se da smo matori: hotel sa 5 zvezdica umesto polovnog šatora, ranca sa hlebom i paštetom,...

Oladite bre malo  Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #67 poslato: 11.02.2009. 09:40:14 »

ma nismo nego nam treba jedan upravnik koji ce to sve da organizuje
eto mozes ti da se toga prihvatis ja cu da se drzim baste Rolling Eyes
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #68 poslato: 11.02.2009. 09:44:36 »

ma nismo nego nam treba jedan upravnik koji ce to sve da organizuje
eto mozes ti da se toga prihvatis ja cu da se drzim baste Rolling Eyes

Pazi mangupa  Twisted Evil Babu si našo ...? Bašta u svemiru, jel travnjak oko broda da šišaš ? A ja da uvodim red u haos !?!?! Baba je odavno odustala od ispravljanja krive Drine i sl.
Sačuvana

Bog čuva budale !
peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #69 poslato: 11.02.2009. 11:02:44 »

ma ja travu samo gajim u medicinske svrhe i to uvek u suvom obliku a i neke tamo pecurke samo suve nikako sveze
a bice i ostalih useva pa radi zbog toga treba  i dosta vode znaci veliki rezervoar vode mislim da je najbolje negde u sredini da bude zbog stabilnosti
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #70 poslato: 11.02.2009. 17:31:34 »

Posle upotrebe "u medicinske svrhe" ... možda ne bi ni trebali u Svemir ? Doći će on nama  Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #71 poslato: 11.02.2009. 20:57:13 »

Jel vi to o vutri? Ccc u tim godinama, ma, to postaje lekovito
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #72 poslato: 11.02.2009. 23:36:11 »

Peca, koji crni stitovi?
Pa OK  u nekim orbitama oko nekih zvezda, ali brod bi picio najvise vremena svemirom, tj izmedju zvezda...

Neso, zasto takav stav? Pa niko te ne napada radi svoje zamisli vodjenja broda...Smile

Otvorio sam temu da svako iznese svoje zamisli, na osnovu kojih bi organizovali zivot na brodu.
U vecini tvojih zamisli se slazem, a ako nesto kontradiktiram to je samo u cilju zdrave diskusije, mentalne rekreacije i iznosenja svoje zamisli na osnovu mojih vizija.

Ako se po zavrsetku ove teme slozimo o organizaciji broda, kontam da cemo imati jedan jako ozbiljan projekat koji bi mogli da ponudimo NASA-i SmileSmile
Tvoje iskustvo i pisanje u temi je jako ozbiljno i logicno.
A moje "teranje" je sa akcentom na psiho stanje posade nakon godinu, dve leta..

I usput, ako vec toliki brod pici prema granicama galaksije ili sire, naravno da ce biti usput i kolonizatorski.
Zasto ne iskoristiti i tu priliku???

Sama istrazivacka misija bi bila jako interesantna, ali bez napretka za cloveka, sem u segmentu sticanja znanja.
A znanje mozemo steci i daljnim radio teleskopskim osmatranjima i kratkim izletima do Marsa ... SadSad
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #73 poslato: 12.02.2009. 11:21:48 »

pa sal ako je povrsina providna kao staklena basta mora nesto da je stiti od djubreta tipa meteora ili sl. a dok izadjemo iz suncevog sistema sto da ne iskoristimo svetlost mada kad bolje razmmislim mislim da si u pravu vestacko svetlo je ok i samo cista oplata od broda ma da to je prava ideja
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #74 poslato: 12.02.2009. 12:24:31 »

Providan svemirski brod ????  Shocked Ti se baš popalilo da imaš baštu ??? Laughing

Uvek mi je bilo smešno što sv. brodove prikazuju kao sjajne komplikovane i svetleće objekte... grrr Laughing

Setite se Rame ... još da je sve bilo u izdubljenom asteroidu ... Mnogo praktičnije i jeftinije i lakše.Ko bi napao asteriod ?

Čemu providan brod kad bi većinu vremena proveli veoma daleko od zvezde - u mraku ?

"Navatamo" dovoljno veliki asteriod pa "buši" svako sebi koliko mu treba  Twisted Evil

Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.059 sekundi sa 23 upita.