SF tim
* 23.09.2021. 07:45:50
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Društvene" nauke i SF  (Pročitano 56678 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #60 poslato: 23.06.2011. 18:33:09 »

Laughing Mutno mi od rođenja ... ovo je pokušaj da razbistrim  grrr Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing

Recimo - brak ! Oduvek je bio društveno-ekonomska kategorija (upakovana u religijski ritual ).

Znalo se ko odlučuje (roditelji), šta se traži (miraz + osiguranje da će moći samostalno živeti ), ko ga sklapa (zdrava žeMska iz dobre porodice i sa dobrim mirazom + sin koji ima dobar posao ili nasleđe, zdrav i prav ) i ko će da kontroliše (svi - od Crkve do komšiluka  Twisted Evil ).

A onda su u 20. veku pomešali babe i žabe - tj. brak i ljubav !  Rolling Eyes grrr

Pre su žene znale pravila: rodi mužu sina, održavaj kuću, pazi da ne praviš skandale i uživaj u ljubavi sa kim hoćeš (i možeš) samo da se ne sazna (ma, znalo se ali i tolerisalo, samo se glupača Ana bacila pod voz  Evil or Very Mad ). Ljubav je bila čudo za budalaste devojčice, nešto iz ljubavnih romana - čisto da se uzdiše dok "šacuješ" potencijalnog ljubavnika. Muškarac "načini" naslednika pa krene u život ! Lepota ! I njemu a i njoj (ne muva se po kući, ne smeta njoj  Twisted Evil ) (Hareme da ne pominjem...)

A sad ? Roditelji saznaju kad treba da plate svadbu (po mogućnosti pre porođaja  Wink Twisted Evil ). Za zdravlje ne pitaju (postojala su nekad i Uverenja koja je pisao doktor ... ). Od čega će živeti - nemaju pojma. Važno je da se vole  Rolling Eyes grrr Pa im je đavo kriv kad im brak potraje koliko i ljubav (kratko  Twisted Evil ).

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #61 poslato: 23.06.2011. 20:32:25 »

Kome (i zašto, pobogu?!) roditelji plaćaju svadbu?  Shocked

(Izvinjavam se na oftopiku, i još jednom konstatujem da živim u saksiji.)
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 62
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #62 poslato: 24.06.2011. 01:40:22 »

Jes da je ovo Sf sajt, ali svetlost ko da je sa Marsa pala.
Ja cu ti kazem kome placaju svadbu. Zgubidanu i zgubidanki. Ja sam imao malo srece pa rade i nisu mi na grbaci posle svadbe.
Ma pitacu te za petnaestak godina bre. Ovako mozes da trtuljis ko ja nekad.
E sad ki kazem ostavi se malo knjige i prohodaj svetom. Pogledaj malo sudbine ljudske.
Kome i zasto. Pa gde bre ti zivis. Mislim znam na "Banetovom bredu", ali inace gde ti zivis bre? Shocked
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #63 poslato: 24.06.2011. 07:35:12 »

U saksiji, lepo kažem.

Btw. ja ne živim na Banovom Brdu...
« Poslednja izmena: 24.06.2011. 08:13:21 od svetlost lutalica » Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #64 poslato: 24.06.2011. 14:28:41 »

Laughing Dobro da znaš gde ti je saksija, da je ne razbiju mangupi !  Twisted Evil

Rolling Eyes Dakle, Nesa zna a ti .... moraćemo da poradimo na prosvetljenju Svetlosti  Twisted Evil I to  žešće, bojim se.

Ti ko' moja pokojna majka. Rolling Eyes Nije mogla da shvati da svi doktori i sestre nisu kao ona - vrhunski stručni i krajnje posvećeni pozivu ( za 37 godina nije izgubila ni jednu ženu na porođaju, oko 400 žena njoj mogu da zahvale za život jer ih je naterala da leče rak na vreme, da ne govorim o njenoj humanosti i van radnog vremena ). Umrla je u mukama. Sa slomljenim kukom, "povratničkim" rakom, 5 dana bez uzimanja hrane - ostala je da crkne u stanu ( uz komentar: "ionako će umreti"  grrr Evil or Very Mad ) uz sina koji ne ume nikako ni da joj olakša umiranje.

Ili moja mlađa kćerka  grrr Rolling Eyes Bilo ne povratilo se ! Da padne u depresiju zbog fakulteta ?  Shocked Evil or Very Mad

Svadba nije "moj slučaj"  Laughing Ja nisam bila na svojoj svadbi, ne idem na tuđe a deca su dovoljno pametna ... (Starija ima razlog: skup razvod !  Wink Twisted Evil Venčani list ne vredi ni kao toalet papir ako brak ne valja. Ovako, imaju dve preslatke devojčice i đive zajedno 11 godina pa dok traje - traje. Ionako matičari ne daju garanciju  Laughing )

Gledam oko sebe i vidim. 80 % "dece" (od 20. 30.-te na žalost) su teški paraziti koji ne znaju (ili neće) sami ni da (sebi) dopunu za mobilni uplate. Danju spavaju a noću ... ("Ko vam je kriv kad ste bili budale ?!" je odgovor na to da smo mi spavali već u 10 uveče ) Roditelji umesto njih završavaju školu (sreća što korupcija cveta  Twisted Evil ), uče samo koliko moraju i kad baš moraju, podrazumeva se da moraju da im se kupe sve "sitnice i detalji" koji su u modi, rasipničke proslave rođendana, svaka ekskurzija, lova za provod, ... (Mlađa radila u trgovini. Dođe žena sa gomilom sitnine da kupi hleb. Njen sin dolazi po najskuplje cigarete i dopunu 500 - 1000 dinara. On nigde ne radi ... )

Naravno da ima dobre dece. Samo su retka  Twisted Evil

Sad znaš ko će kome svadbu ...  Wink Laughing

Poslušaj stariju i iskusniju ženu: daj detetu ono što mora da dobije (čisto okruženje, zdravu hranu i dovoljno tvoje pažnje ) a sve preko toga - tante za kukuriku ! (tj. samo ako i ono uradi ono što ti od njega tražiš ! Mora da nauči da ti nisi "bure bez dna" za lovu, rob koji čisti, pere i kuva, budala koju može "šetati" po svom nahođenju. Poštuj dete samo ako te poštuje i ne dozvoli da te ucenjuje ! Možda zvuči surovo ali ... suprotno je "medveđa usluga" )
Sačuvana

Bog čuva budale !
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #65 poslato: 24.06.2011. 15:31:50 »

U saksiji, lepo kažem.
Btw. ja ne živim na Banovom Brdu...

Ha, ha, ha. Laughing
Ko da je tebi to bitno . Vazno je da pogodis pravac i sticices vec kuci nekako.  smeh
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #66 poslato: 24.06.2011. 15:49:29 »

Ja uvek stignem kući, al' kuća mi nije na Banovom Brdu.  Neutral

Sad znaš ko će kome svadbu ...  Wink Laughing
Ja neću nikome, u svakom slučaju.

Mora da nauči da ti nisi "bure bez dna" za lovu, rob koji čisti, pere i kuva, budala koju može "šetati" po svom nahođenju.
Javlja mi se da su i ona i tata joj to već odavno naučili... 
Hoću reći, ok ti je savet, ali u pogrešnu metu. Smile

Nego, kakve bre sve to ima veze sa tim kakvi će biti prosečni ljudi u budućnosti?  nejasno

Mislim, da, brak je ugovorni odnos, bio i ostao (i nije obavezno uvek i svuda podrazumevao zajednicu između jednog čoveka i jedne žene), i stabilniji su oni brakovi u kojima su očekivanja realnija (čitaj manja) i sve to ok, ali ne vidim kakve veze to ima s bilo čim. Sama institucija (monogamnog 1 na 1) braka je u suštini preživela svoju svrhu (a svrha je bila da se zna ko šta nasleđuje) i verovatno će da traje neko vreme po inerciji pa da se istopi, ako ne skliznemo svi zajedno u verske fundamentalizme.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #67 poslato: 24.06.2011. 16:06:13 »

Kako nema veze ? Pa već danas imamo takvu papazjaniju od "brakova" ...

- "LasVegas" brak : napij se i oženi pa posle ...

- brak "iz ljubavi" i razvod ... ali bez ljubavi + kolateralna šteta (deca)

- "brak na Ugovor" - sve overeno u Sudu da se zna sve unapred

- "veseli" brakovi - al' ne zbog pića  Wink (koja je tu korist Društva ?  nejasno )

- haremski - još uvek postoje (na žalost naših "jačih polovina" - ne ovde i ne sada  Twisted Evil )

- poliandrija - lep azijski primer  Rolling Eyes Twisted Evil

- 4 žene - po Kuranu

- istopolne komune - sila Boga ne moli, stanovi su skupi

- raznopolne komune -  "učenici" ...

- kao da sam udata ali živimo "kod svojih" jer nema uslova ...

- samo da mu umre mama ...

Ovo je malo  Twisted Evil na kraju ali ... Brak više nije jasno definisan a sudbina mu se nezna. Ako društvo preuzme obezbeđenje dece ... zašto da ne ukinemo brak ? Ipak, ima tu i drugih momenata ...

Nikad ne reci "nikad" ! Mene je u životu snašlo baš to "nikad"  Crying or Very sad Počev od : "NIKAD" se neću udati ! preko: JA majka !?!?!  plazenje do: ... ma nije bitno  cmizdravac
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #68 poslato: 24.06.2011. 16:15:22 »

Nisam ja rekla nikad. Samo sam rekla da neću NIKOM da plaćam svadbu. A brak jeste vrlo definisan (jer ga definiše država i to je to, hoću reći u zakonu ti lepo piše šta se podrazumeva pod brakom i koja prava i obaveze iz toga proizlaze). Samo što nije svuda isto definisan i što ono što je "rupa u zakonu" ljudi popunjavaju po sopstvenom nahođenju.

Sad, to što ideja "nuklearne porodice" (mama tata deca) ima sve manje veze sa stvarnošću upravo je posledica toga što takva porodica nema više svrhu koja je imala (i da ponovim, svrha monogamnog braka je ta što je tatama trebala garancija da će njihovi a ne tuđi potomci da naslede što se naslediti ima. i ništa više. sad pošto tate mogu lepo da provere da li su potomci odista njihovi, ta svrha poprilično otpada.). A deca rastu pa rastu, u raznim varijantama (kao što su uvek i rasla). I uglavnom ne postanu psihopate i serijske ubice. Nešto uopšte nisam uverena da je prisustvo (bioloških) roditelja nužno za to.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #69 poslato: 24.06.2011. 16:40:31 »

Neki biološki roditelji ...  Evil or Very Mad opet  poster_spam

Najgore je što smo napravili toliko razlika ... a sad "globalizacijom" peglaju samo ekonomiju (i to u korist tamo nekih "velikih"  Twisted Evil )

Brak nije samo pitanje naslednika (poliandrija ... ?). Da je tako ... imali bi priču ko' u onoj šali - zbog kobasice trpi celu svinju  Twisted Evil  Oops kesa

Hoće li i kako nestati brak ? Nekad ... u budućnosti ... Treba li izmisliti nešto "u zamenu" ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #70 poslato: 24.06.2011. 17:40:00 »

Brak nije samo pitanje naslednika (poliandrija ... ?).

Sama institucija (monogamnog 1 na 1) braka je u suštini preživela svoju svrhu (a svrha je bila da se zna ko šta nasleđuje)...

(i da ponovim, svrha monogamnog braka je ta što je tatama trebala garancija da će njihovi a ne tuđi potomci da naslede što se naslediti ima. i ništa više. sad pošto tate mogu lepo da provere da li su potomci odista njihovi, ta svrha poprilično otpada.)

Baba...zezaš malo?  citaj bre  Very Happy
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #71 poslato: 24.06.2011. 17:48:16 »

Rolling Eyes
Svetlpst i njeni profesorski fore i fazoni. Davno sam ja to naucio i primenjivao. Laughing
Izresetaj pitanjima, fol prekor, izvedes iz takta pa vladas scenom.  Cool
Polako bre. Ti rece, mi ti ne verujemo, i ostaje da vreme pokaze ko je u pravu. Twisted Evil
E, sad moze da se vrati na temu. Pa nece valjda opeyt da bude tvoja zadnja. Laughing Laughing
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #72 poslato: 24.06.2011. 17:57:10 »

Aj' čitajte šta drugi pišu, i to cele poruke. citaj bre

Za Gloriju znam da ne čita ili ne u potpunosti, pa je jasno zašto je preskočila ono "monogamno", ali, zar i ti brate Nešo? Laughing
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #73 poslato: 24.06.2011. 18:04:39 »

Muškarac uvek ima poslednju reč: "Da, draga".  plazenje
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #74 poslato: 24.06.2011. 18:07:01 »

Ali to može samo u braku. Laughing
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.034 sekundi sa 24 upita.