SF tim
* 23.09.2021. 06:45:59
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Društvene" nauke i SF  (Pročitano 56670 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #45 poslato: 22.06.2011. 20:22:54 »

Svet je jedan. Nauka samo prati.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #46 poslato: 22.06.2011. 20:31:11 »

A Hasan seckati... (nauku) Laughing
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #47 poslato: 22.06.2011. 20:33:29 »

Otvori se Surdulice...  Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=JlNrjFgMEkA

Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 79
Van mreže

« Odgovor #48 poslato: 22.06.2011. 20:42:56 »

Tačno, Dane, na komadići. Svetlost nas zamajava. Tamo odakle su ljudi krenuli nije bilo tikvi, samo tikvana.

Tehnologija je biološka prednost čoveka u odnosu na ostala živa bića u prirodi. Ja sam počeo od mešine, ali treba uočiti da milion godina pre toga, kod čoveka ne nalazimo druge artefakte osim osnovnog alata (videli smo da to i majmuni imaju). Dakle, prvi pomak je kad su uspeli da promene stanište koje je otkazalo gostoprimstvo. Nema čamac. (Uzgred, nema ni avion. Laughing) Samo put pod noge, a putuješ samo do mesta gde te vodi voda. Ne računa se pojedinac koga voda odnese. Moramo da računamo sa grupom, jer je čovek društvena životinja (sic!). Na novoj lokaciji mora da se organizuje (sic!). Neko ume da podeli zadatke, a ne računaju se grupe u kojima neznalica deli zadatke (sic!). Tu nastaje model koji se proteže, manje ili više identično, sve do danas. Znači, svaku društvenu fazu možemo da sagledamo kao reorganizaciju dotadašnje u funkciji seta novih tehnoloških znanja kojima se raspolaže. Možemo da posmatramo pojavu bakarnog oružja i konja u Egiptu. Konji nisu pripitomljeni u Egiptu (dovedeni su), a bakarno oružje je doneto od tamo gde se bakar nalazio i gde su naučili da ga prerađuju. Zašto, onda, civilizacijski pomak nije načinjen tamo gde su konji pripitomljeni, a bakar topljen? Zato što je u Egiptu postojalo društveno-političko organizovanje koje je moglo da apsorbuje i iskoristi nove tehnologije, a "tamo" nije. Jel' sviđa?
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #49 poslato: 22.06.2011. 20:56:17 »

Sviđa.

Btw. ima jedna knjižurina na ove slične teme (Mikrobi puške i čelik). Ima zanimljivih momenata.

P.S. Eto ti sad, ovde zamajavam, tamo baksuzno kritikujem...goreću u paklu...  cmizdravac
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #50 poslato: 22.06.2011. 21:45:42 »

Jared Diamond ima i bolju knjigu. "The third chimpanzee" me je oborio s nogu. A čovek se bavio biodiverzitetom ptica na Novoj Gvineji! Ranije. Znaš da će Uroš pokušati da poveže neoliberalizam i extreme sports na TV. Uzajamna delovanja društvenih i tehnoloških promena su beskrajna. Naravno, to će teško da evolutivno pomeri čoveka, jer su globalne promene usmerene na pravo na survival "boljih, bržih i spretnijih". U zagradi, jer je to pristup ovog globalizma. Ćist animalizam. Niks humanizam. Oni imaju 50 miliona ljudi bez zdravstvenog osiguranja, a takvo društvo je protiv evolucije ka humanijem, odnosno, ka boljem čoveku, što je, zapravo, pitanje Glorije. Zato je i "Avatar" (koji ti ne voliš) film koji je uprkos super komercializaciji, bacio u lice nesposobnost američkog društva da u bilo kojoj budućnosti vidi išta osim golog interesa.

Pomenuću jednu crnu izvesnost: Prvi Svetski rat je uzrokovan nagonom za preraspodelu kolonija, Drugi svetski rat potrebom za proširenjem sopstvenog životnog prostora na račun drugih populacija, a Treći će biti oko posedovanja poslednjih resursa na Zemlji. Nijedna dosadašnja civilizacija nije imala bolji svet kao cilj, nego posedovanje tog sveta. U tom kontekstu je i terorizam razumljiv. Ako je nasilje dovedeno do nivoa upotrebe dronova sa nedodirljivih pozicija, nema mnogo finih alternativa za suprotstavljanje.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #51 poslato: 22.06.2011. 21:51:14 »

Pa dobro to je datost. Mislim to znamo. Posedovanje resursa i sve. Kapiram ja šta Glorija pita ali na to nema odgovora. Na stranu što je meni sumnjivo to da smo evoluirali ka boljem i humanijem. Samo smo se postavili u poziciju moralne superiornosti pa sve ostale (prostore i vremena) smatramo manje humanim. A terorizam je razumljiv ali neefikasan.

Meni se jako ne sviđa što imam utisak da trenutno stojimo na nekoj...prelomnoj tački sa koje može da krene na razne strane, a mnoge od tih strana mi se ni malo ne dopadaju.
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #52 poslato: 22.06.2011. 23:05:00 »

I, sad opet citiram sam sebe. Ovam onamo i dodjoste na moje.
Nadrljacemo ili od nas samih, ili od bakterija i virusa koje sami proizvedosmo.
Gotovo celokupni naucni resursi su u sluzbi razvoja unistenja rase, parcijalno ili u potpunosti.
Pa bre doktrina Kine pedesetih godina je bila da se izazovu ratovi kako bi se populacija smanjila i mogla da se napoji i nahrani. Sta li je tek doktrina mocnika danas.
« Poslednja izmena: 23.06.2011. 12:37:11 od Nesa » Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #53 poslato: 23.06.2011. 00:20:22 »

Možda ipak ima nade za nomade ?

Komunisti su "ubili Boga" i  proglasili religiju "opijumom za narod". Hrišćanstvo se "razišlo" prvo šizmom pa protestanti nastaviše ... danas je teško nabrojati sve sekte. Muslimani su sve radikalniji pa i tamo gde su bili zaboravili šta su. Budisti, šintoisti, ...

Da li se samo meni pričinjava ili sve više ljudi "traži Boga" ? (Izuzimam one koji su ga našli - vernici dolara  Twisted Evil )

Na stranu nauka. Šta je to u ljudima što ih tera da traže nedokazivo ? Može li to biti izlaz iz ove kupoprodajne ludnice gde sve ima okačenu cenu ?

Kad spomenuste šimpanze i oruđe, bila neka istraživanja koja su šokirala naučnike (sirote  Twisted Evil ): šimpanze ubijaju šimpanze !  Shocked Kao - uticaj blizine ljudi  Twisted Evil

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #54 poslato: 23.06.2011. 07:30:11 »

Taj revival religijskog fundamentalizma (u svim religijama) jeste jedan od pravaca koji mi se ne dopadaju. Sad zašto su ljudi religiozni, jedno objašnjenje koje sam ja čitala jeste potreba za sigurnošću, ukidanje neizvesnosti i entropije itd. Mislim da sam već negde pominjala da Dokins pokušava da pokaže (u God Delusion) da je religija "neželjena posledica" evolucije. A zašto ljudi tvrde da znaju da bog postoji (i usput, tačno i koji bog postoji i kakvi su mu planovi sve tome sl.) to već pojma nemam.
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #55 poslato: 23.06.2011. 08:31:43 »

Meni se jako ne sviđa što imam utisak da trenutno stojimo na nekoj...prelomnoj tački sa koje može da krene na razne strane, a mnoge od tih strana mi se ni malo ne dopadaju.

Tako se osećaju planinari: pogled sa vrha je neverovatno iskustvo i inspiracija, ali, odatle ima samo nizbrdo.

Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #56 poslato: 23.06.2011. 11:35:57 »

Tako se osećaju planinari: pogled sa vrha je neverovatno iskustvo i inspiracija, ali, odatle ima samo nizbrdo.

A možda su ljudi uvek imali taj osećaj "prelomne tačke" ? Pogledajte samo koliko puta su čekali "kraj sveta"  Twisted Evil U zadnje vreme sve češće i sa "boljom argumentacijom"  Twisted Evil

Još jedan primer ... ? Kako to nazvati ? Pokušaj spasa, predviđanja onog što budućnost nosi, ipak uticati na sudbinu, ...

Kod:
http://www.baneprevoz.com/e-knjige/Genadij-Petrovic-Malahov-Lunarni-kalendar-2011-2019_5539/

Ima toga ... na tone. Tarot, Nostradamus, baba Vanga, vidovita Zorka, ...

Moja planinarska iskustva najviše me podsete na ono "nizbrdo" ( i na vrlo gadan strah od padanja  Embarassed Crying or Very sad )

« Poslednja izmena: 23.06.2011. 11:41:10 od Glorija » Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #57 poslato: 23.06.2011. 12:13:22 »

Gledači smaka sveta su uvek dešperatni marginalci, a isto toliko ima i onih koji vide svetliju budućnost. Ja više vidim panoramu događaja i znam da se civilizacija pomera i giba (horizontalno i vertikalno). Mislim da je ovaj vrhunac potrošen po skupu cenu. Ako preberemo sve iskorake tehnologije, na planu društvenih sistema nismo dobili ništa pouzdanije od dosadašnjih, a resursi su dovedeni na nivo da su pretnja za potpuno urušavanje. Dobili smo mogućnost da šaljemo SMS poruke, nismo ni dotakli svemir, a genetski modifikovani organizmi su više od latentne pretnje. Premalo za previše. To se savršeno ogleda u savremenoj fantastici (pa i u mejnstrimu).

Hajde da pogledamo. Mejnstrim se utapa u fantastici, postmoderna se pokazala jalovom, a fantastični motivi su nadjačali sagledavanje uobičajenih ljudskih odnosa i dilema. Emocionalni strah od mogućih nevolja je postao ključno mesto. Urbana i paranormalna fantastika doživljavaju punu konjukturu, mač i magija i epska fantastika više ne postižu balans sa strepnjama, zlo je postalo manje-više prihvatljivo. Pre dvadesetak godina se ispostavilo da su svemirska putovanja nepouzdana tema, jer je (kao po Klarku) realno imalo veću brzinu od imaginarnog. Pažljiviji čitaoci su mogli da prepoznaju u takvim delima sve veći pomak u vremenu i ka nedohvatnim delovima svemira. Niko više pojma nema šta bi moglo da nas očekuje kroz deset godina. Vampiri i vukodlaci, zombi i ljudi sa paranormalnim "moćima", virusi, bakterije, nanotehnologija... Dakle, ako se SF ponaša tako, a ponaša se, nešto opako nije u redu sa društvenim odnosima. Čak ne znamo ni koliko. Ili se ne usuđujemo da znamo.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #58 poslato: 23.06.2011. 14:04:58 »

Možda ne možemo ni da pretpostavimo ?

Gledam nešto što se zove IDEOLOGIJA »NEW  AGEA« ...

Skriveno iza rastuce iracionalnosti zapadne kulture, utjelovljene u horoskopima,
self-help literaturi i uzdanju u »duhovne ucitelje« poput Deepaka Chopre, polako,
ali konacno, preplavljuje nas Novo doba. Ovdje cemo nastojati pokazati kako je
New Age, bez obzira na nesumnjivo programatski naziv, zapravo konzervativna
ideologija i totalitarno nastojanje.

Ovaj paradoks proizlazi djelomice i iz toga što je to, temeljno konzervativno,
gibanje zapravo omoguceno postmodernim odricanjem od »apsolutne istine,
objektivnosti, bezvremenih moralnih vrijednosti, znanstvenog istraživanja i
vjerovanja u povijesni napredak...« (Eagleton, 2005: 24). »Progres« tako postaje
iskljucivi krivac za klimatske nestabilnosti i ozonske rupe, znanost više nije
»prodor ka istini« vec je, zajedno s tehnologijom zaklonjena korporativnim
interesima koje navodno zastupa, a ekonomizam se uspostavlja kao »majka svih
znanosti«, s težnjom »da upravlja socijalnim, politickim, intimnim i da, polazeci
od svojih postulata, preustroji cijeli univerzum« (Bruckner, 2004: 90-91).
Suvremenom društvu nedostaje njegovo svrhovito gibanje, ono koje je
osiguravalo legitimitet države, ekonomije i nacina života. Sve se to zbiva na vec
pripremljenom tlu posvemašnje individualizacije uzrokovane nestajanjem
tradicionalnih zajednica i njihovih spona što su tvorile cvrsto društveno tkivo i
propisane nacine življenja. Mi sada, u uvjetima radikalnih promjena na tržištu
rada i postepenog ukidanja pitanja socijalne sigurnosti, stvaramo vlastite
biografije, prisiljeni navodno vecim životnim izborima.
....

Da ne davim više  Rolling Eyes

Pitanja koja sebi postavljam daleko su od toga da budu nova. Odgovora ima koliko vam duša želi (i svakakvih tako da se i moje "teorije" mogu provući, naročito zato što niko nije apsolutno u pravu  Wink Laughing )

Ne mogu da odolim  grrr Embarassed Twisted Evil Jedan od odgovora tj. rešenja:

Barbara Marciniak:
"Poglavlje I - Izaslanici iz jednog drugog vremena

Mi smo Plejadanci, jedan energetski kolektiv i dolazimo iz vase buducnosti. Iza nas je duga povijest. Nasi preci
su dosli iz jednog svemira koji je vec iskusio zavrsetak. Vi sada radite na jednoj planeti koja upravo stoji pred
zavrsetkom jednog ciklusa, a mi smo tu da vam pri tome pomognemo. Ova transformacija se najavljuje vec
eonima. Ovo sto se sada dogadja na zemlji odrazit ce se na cijeli svemir. Zavrsetak ciklusa znaci da vi shvatite
tko ste vi, da bi mogli nastaviti ovaj experiment.

Nasi preci su dosli iz jednog svemira koji je iskusio zavrsetak. Oni su spoznali da je Pra- Stvaratelj uzrok
svega, odnosno da je uzrok svega iskustvo Pra-Stvaratelja kroz vrijeme.
Oni su spoznali svoju pravu iskonsku prirodu, a to je MOC STVARANJA. Kad su to spoznali, shvatili su da smo
MI svi STVARATELJ. Kao i uvijek, kad jedna kreacija dodje do kraja svog puta, nasi preci su imali IZBOR da se
vrate ka Pra-Stvaratelju – na jedan visi nivo ili da se jednostavno krecu dalje. Oni su se odlucili da dodju u
ovaj SVEMIR, jer su spoznali da cete i vi jednog dana biti spremni za zavrsetak ciklusa. " ....

Nije ni originalno  Rolling Eyes Sidarta to već sam odradio  Laughing
« Poslednja izmena: 23.06.2011. 14:32:50 od Glorija » Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #59 poslato: 23.06.2011. 17:11:36 »

Nije ni čudo što ti se muti u glavi.
Sačuvana

Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.054 sekundi sa 24 upita.