SF tim
* 23.09.2021. 07:09:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: "Društvene" nauke i SF  (Pročitano 56673 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 22.06.2011. 00:33:11 »

Trajati ali - zašto ? I kakvi bi to trebali biti da bi trajali ?

Ko' u onom vicu o čoveku koji pita doktora kako da živi 100 godina ...

Najsavršenija tehnologija ne može odgovoriti pojedincu na osnovno pitanje: Zašto ja postojim ovakav i sada ?

Ili može ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 22.06.2011. 00:35:05 »

Citat
Trajati ali - zašto ? I kakvi bi to trebali biti da bi trajali ?
Na ovo pitanje zaista ne umem da ti odgovorim ako sama ne znaš.
Mislio sam na trajanje vrste a ne pojedinca (mada ni to nije za baciti).
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 22.06.2011. 00:42:03 »

Da li iko zna odgovor ? Onaj pravi ?  Laughing

Trajanje ljudske vrste kao da sve više zavisi od pojedinca. (Ne samo onog koji može da pritisne ono famozno dugme koje započinje atomski rat.  Twisted Evil ) Za razliku od životinja koje zavise samo od uslova sredine pa nestaju kad se ne prilagodi, čovek ima izbor: on je taj koji menja sredinu.

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 22.06.2011. 07:52:08 »

Misliti da "obični ljudi" prate ovaj trenutni napredak je ... kao da misliš da su svi dobri, pošteni, mudri  Twisted Evil

Ali prate, i on deluje na njih, hteli ne hteli. Nije to stvar promišljanja. To je prosto tako. Ne kažem ja da sad običan čovek na ulici obožava internet i instant menja svoje stavove kako se koja tehnologija pojavi ili da razmišlja o njenoj suštini itd. Ali, recimo veliki broj ljudi koji u suštini nisu computer friendli je prisiljena da koristi kompjuter (i sve češće internet) na poslu. Sviđalo im se ili ne. Onda ga koristiš, a to uspostavlja određene obrasce ponašanja, koje mogu ali ne moraju da se zadrže samo na poslu. Drugo, pogledaj na primer koliko se skratilo vreme "domestifikacije" novih tehnologija. (Domestifikacija je proces u kome tehnologija postane "svakodnevna".) Nema to veze ni sa čijom pameću, dobrotom i lepotom.

@ Dan
Kapiram.
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 79
Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 22.06.2011. 08:09:12 »

Dane, posmatranje dovodiš na nivo "ako... onda...". Civilizacija nema vremena da se dovede u stanje postojanja uz punu održivost resursa. Ispod Sahare postoji snažan vodotok koji bi mogao da velike delove pustinje pretvori u plodne oaze. Dobro raspoređene oaze bi mogle da privuku i zadrže kišne oblake i da tako sve pretvore u trajno plodnu regiju. Ali, taj vodotok i te vode teku iz džungle dalekog Konga i trebalo im je 30.000 godina da stignu do Sahare. Pitanje je: Ako iscedimo svu tu vodu da bismo napravili oaze, hoće li biti vremena da oaze privuku kiše? Tehnologija je osnovno gorivo civilizacije, ona je vuče ili gura napred, tu ne bi trebalo da bude dilema, ali kako mi cedimo ono što cedimo, nećemo ni oaze napraviti.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 22.06.2011. 15:48:44 »

"Tehnologija je osnovno gorivo civilizacije, ona je vuče ili gura napred, tu ne bi trebalo da bude dilema,"
A napred je propast.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 22.06.2011. 17:49:09 »

grrr Ko o čemu - baba o uštipcima ! 

Priča je o : "Društvene" nauke i SF ! Biologija, tehnologija, genetika baš i ne spadaju u Temu.

Kakva če nam biti "buduća Istorija" ? ( U jednoj ruskoj emisiji o 2. svetskom ratu, između ostalog, pokazaše kako je posle 70 godina "izglasano" da su krivci za 2. sv. rat : Nemačka i SSSR  Shocked )

Kakvo "društveno uređenje" će odabrati naši čukununuci ?

Da li će novac nestati ili će biti proglašen za Boga ? (Danas mu se toliko klanjaju  Twisted Evil )

I, ono najbitnije : šta će biti sa jadnim "prosečnim" čovekom ?

Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 22.06.2011. 18:00:58 »

Citat
I, ono najbitnije : šta će biti sa jadnim "prosečnim" čovekom ?
Za to već imamo temu o elojima. Ove dve teme su povezane.
A, kao što je gore rečeno, "Tehnologija je osnovno gorivo civilizacije ..."

Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 22.06.2011. 18:40:06 »

cmizdravac rip 1

Glorija, problem je u tome što je sve to...totalitet. Politika, moral, biologija, tehnologija, sve je povezano. Ne možeš da praviš hipoteze o budućem društvenom (i eventualno političkom) uređenju a da ne uzmeš u obzir i stanje tehnologije i recimo stanje životne sredine.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 22.06.2011. 18:43:26 »

Zar niste do sada već primetili da je Lutalica holista. Razume se i u ono u šta se ne razume. Mr. Green
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 22.06.2011. 18:46:56 »

Nisam ja holista zato što hoću da budem. A razumem se u sve, to je valjda jasno.  Mr. Green

Mislim dajte ljudi, da se ne zezamo...jasno je valjda da je podela da prirodu i društvo i onda nauke koje proučavaju posebno prirodu a posebno društvo pa onda posebne segmente prirode i posebne segmente društva u potpunosti veštačka?

Sačuvana
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 22.06.2011. 18:55:15 »

Naravno, jedno proističe iz drugog, prepliću se, iliti prožimaju se, valjda   Embarassed
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 79
Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 22.06.2011. 19:44:57 »

Mislim dajte ljudi, da se ne zezamo...jasno je valjda da je podela da prirodu i društvo i onda nauke koje proučavaju posebno prirodu a posebno društvo pa onda posebne segmente prirode i posebne segmente društva u potpunosti veštačka?
Proučavanje tehnika čišćenja graška apsolutno je neodeljivo od analize verskih pokreta u Evropi polovinom XIII veka. Jel' si zadovoljna? Doduše, problem je što je za takvu nauku potrebna tintara kakvu nemamo. Ako te zanima zavisnost civilizacijskih od tehnoloških promena, a čini mi se da te baš to svrbi, onda je zgodnije krenuti od malih komada. Naprimer, kako je uticao tehnološki nivo civilizacije na prva migraciona kretanja čoveka iz Afrike. Ja sam tu uvek bio opredeljen za mešinu za vodu, a ne za vatru. Vatra ti je dobra za roštilj u sopstvenom dvorištu, a mešina je neophodna za prelaz preko bezvodnih predela. A?
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 22.06.2011. 20:04:10 »

Ako te zanima zavisnost civilizacijskih od tehnoloških promena, a čini mi se da te baš to svrbi...

Ma čini ti se... smeh
(Pa naravno da me svrbi. Preciznije, svrbi me međusobna zavisnost političkih i tehnoloških promena. Tehnoloških i političkih. Kako god.)

Ali ozbiljno, kako možemo da raspredamo o "prosečnom" čoveku u budućnosti a da ne uzmemo u obzir i biologiju i tehnologiju?

Što se tiče vode i migracija - ima tu raznih varijanti. Jedna varijanta je da migriraš prateći vodene tokove. (Neki kažu da su čamci među najstarijim tehnologijama. Ubij me ako mi je jasno kako i zašto). Druga varijanta (za koju ja glasam) su tikve koje su, čini mi se, bile pre mešina. (Što je i logično, jer je lakše zaklati tikvu nego antilopu ili mamuta. Smile )
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #44 poslato: 22.06.2011. 20:17:53 »

Mislio sam da je jasno da je nauka jedna, ali smo je zbog radi naših ograničenja izdelili na komadićI.
Sačuvana

Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 9   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.03 sekundi sa 24 upita.