SF tim
* 03.12.2021. 12:06:11
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 141   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Krčma "Kod belog jelena" II  (Pročitano 762936 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #210 poslato: 14.09.2011. 17:15:44 »

Nemam pojma. Dan ima primedbu na moj potpis, a ja imam odgovor na primedbu. A stavovi o samoubistvu (moji i Danovi) su odavno poznati široj javnosti i oduvek suprotni, pa se prepucavamo samo sporta radi...  Very Happy
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #211 poslato: 14.09.2011. 17:43:44 »

Ne u ovom smislu:
Citat
Contradictio in adjecto - Protivrečnost sa svojstvom; protivrečnost nekog pojma s onim što se s njime dovodi u vezu; pridavanje nekom pojmu svojstva koje on ne može imati: npr. okrugla četvorina, suva voda, mladi starac;

'Primedbujem' samo na tu rečenicu. Ima grešku jer je (jedan od) uslov(a) dobrostanja postojanje. Samim tim je postojanje 'osnovnije'. Prvo se mora obezbediti postojanje pa tek onda, kao nadgradnja dobrostanje. Kako nadgradnja može biti osnovnija od temelja?

Što se konteksta tiče, naravno da se ne slažem, k'o što je poznato. Mr. Green
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #212 poslato: 14.09.2011. 17:49:55 »

Majku mu stvarno me teraš da prekucavam...daću ti knjigu pa čitaj (vrlo je mala, takoreći malešna):

Citat
Sve ovo postaje mnogo jasnije kada ukažemo na činjenicu da su ciljevi ova dva sistema različiti: sa jedne strane, biološko održanje života, koje predstavlja prilagođavanje jedinke okolini, jednostavno postojanje u prirodi. Sa druge strane, obezbeđivanje dobrog života, dobrostanje, koje podrazumeva prilagođavanje sredine volji jedinke.

Prvo rade sve živuljke (i biljke i virusi itd.), drugo rade ljudi pomoću tehnike. Prvo nije specifično ljudska potreba, drugo jeste... itd. itd. Detaljno obrazloženje je u poglavlju koje ima pet strana i stvarno me mrzi da ga prekucavam.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #213 poslato: 14.09.2011. 18:01:49 »

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Opet se igrate gluvih telefona  Rolling Eyes Twisted Evil

On "za reč" ti za celi (njemu nepoznat ... a i široj "javnosti") tekst  smeh cvece

Bojim se - sa poznatim rezultatom : svako ostaje pri svom stavu a preplašena publika  Rolling Eyes
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #214 poslato: 14.09.2011. 18:16:51 »

Ne, ja kapiram na šta on ima primedbu. Ali prosto, u ovoj rečenici postojanje nije zamišljeno kao nužna pretpostavka dobrostanja, nego je reč o tome da je upravo ta težnja ka dobrostanju (as opposed to jednostavnom postojanju) ono što ljude čini ljudima. Dok se ne opredelimo za dobrostanje umesto za postojanje, samo smo živuljke.

Edit: da skratim, naglasak nije na osnovna nego na čovekova.
« Poslednja izmena: 14.09.2011. 18:20:12 od svetlost lutalica » Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #215 poslato: 14.09.2011. 18:27:41 »

nejasno Još kad bi htela da definišeš "dobrostanje" (čisto da baba to ne prevede pogrešno kao: težnja ka lagodnom životu  Twisted Evil, traganje za srećom  Rolling Eyes grrr, samorazvoj i samospoznaja  Wink Laughing, .... kad je neko u dobrostanju ? Znam neke koji su tako .... ajd' da preskočim skribomaniju - deda mora na Fejs  Twisted Evil )
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #216 poslato: 14.09.2011. 18:29:24 »

To je caka, definicija dobrostanja je uglavnom individualna... (sreća pripada redu beskrajnog, rekoše stari Grci...).
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #217 poslato: 14.09.2011. 18:31:39 »

Ok, sa ovim sada citatom se potpuno slažem. Tu mi sve deluje jasno i logično.

Rekao bih da je rečenicu iz tvog potpisa loše skovao. Grešku ima pa ima. Laughing

A da li je težnja ka dobrostanju samo ljudska? Si sigurna? Tj, je on siguran? Bljak, da nije ne bi to napisao, ali da li je u pravu?

Mislim, mačke se Sigraju ulovljenim mišovima, lavovi većinu vremena provode izležavajući se, a o našim najbližim srodnicima majmunima da i ne govorim.
Nisam baš ubeđan da je težnja ka dobrostanju "izum" roda Homo. Možda je kod nas najizraženiji ali da li baš toliko da na to određuje kao vrstu?

Hehe, sa'će te 'vatam za reč: Laughing
Citat
Dok se ne opredelimo za dobrostanje umesto za postojanje, samo smo živuljke.
Nije moguće dobrostanje bez postojanja tako da ne ide reč "umesto". Čini mi se da tu nedostaje jedno "samo". Razz

(i da, čitam "razroko" pa malo dodajem malo oduzimam od onoga što si napisala Laughing)
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #218 poslato: 14.09.2011. 18:39:21 »

Grešku nema a nemam ni ja.
I jesam sigurna.
Život koji se svodi na postojanje nije ljudski život. I to je to. I čovek ima pravo (i mogućnost, za razliku od mačaka i lavova i majmuna) da ne pristane na takav život.
Jer dobrostanje nije nadgradnja postojanja, nego alternativa postojanju.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #219 poslato: 14.09.2011. 18:41:07 »

Citat
Jer dobrostanje nije nadgradnja postojanja, nego alternativa postojanju.
E baš da vidim dobrostanje nekoga ko ne postoji! plazenje
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #220 poslato: 14.09.2011. 18:41:53 »

Onaj ko nije u dobrostanju ne postoji. Ili bar ne postoji kao čovek.
Simpa mi je što odbijaš da razumeš poentu.
Ljudske potrebe ne mogu i nikad nisu mogle da se svedu na hranuvodukrovnadglavomseks, odnosno nikad nisu mogle da se zadovolje na bilo koji način. I otud, eto nam tehnologije i civilizacije.
« Poslednja izmena: 14.09.2011. 18:43:56 od svetlost lutalica » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #221 poslato: 14.09.2011. 19:16:54 »

Citat
Onaj ko nije u dobrostanju ne postoji. Ili bar ne postoji kao čovek.
Svi naši preci, počev od pećinaca preko robova i zavisnih kmetova nisu bili ljudi jer nisu bili u dobrostanju???
Mogućnost dobrostanja je posledica napredovanja naše vrste, nauke i tehnike pre i iznad svega. Ali i pre toga su naši preci bili ljudi.

Ne razumem takvo shvatanje čoveka.
Ko ovde na forumu može reći da je ostvario svoje dobrostanje? Delimično da ali u potpunosti?
Ja ne mogu, dakle, ne postojim kao čovek?!?

Citat
Ljudske potrebe ne mogu i nikad nisu mogle da se svedu na hranuvodukrovnadglavomseks, odnosno nikad nisu mogle da se zadovolje na bilo koji način. I otud, eto nam tehnologije i civilizacije.
Pa naravno. Ali sada pokrećeš drugu priču.
Prvo je bilo potrebno obezbediti golo postojanje, pa tek onda, kao nadgradnju dobrostanje. Osnovna potreba je postojanje jer bez njega nema ni nas samih.
Ko odbija da razume poentu? Dobrostanje bez postojanja???

Da li su stanovnici prašuma ili tropskih ostrva koji žive u dobrostanju jer im je hrana i što-šta drugo na dohvat ruke pa ne moraju da se brigaju za opstanak i bez visoke tehnologije ljudi a ja jok jer nisam ostvario dobrostanje. (pri čemu je pojam dobrostanja različit za različite kulture i pojedince)
Meni se ovo čini izuzetno šuplje.

Ono što nas čini ljudima ne zavisi od toga šta smo postigli. Naprotiv, postizanje ciljeva i korišćenje naših sposobnosti u tome nas čini ljudima.
Ili su Eloji, tupavi, nepismeni, letargični... ali u potpunom blagostanju prototip ljudi koji su ispunili sve što se može??? Pravi predstavnici ljudi???

Odo' da peglam. Možda se o'ladim uz peglu. Lol (ovo je samo zgodna rečenica, ništa ne znači) Laughing

Dodatak, što bre promeni potpis. Koga bre briga šta ja pišem. Nije to razlog da menješ potpis. Sad
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #222 poslato: 14.09.2011. 19:36:00 »

Prvo je bilo potrebno obezbediti golo postojanje, pa tek onda, kao nadgradnju dobrostanje. Osnovna potreba je postojanje jer bez njega nema ni nas samih.
Ja upravo tvrdim da to nije tačno. Onog trenutka kad su naši antropoidni živuljkasti preci ustanovili da je pečeno meso ukusnije od presnog, prešli su u kategoriju ljudi. Dok god su svoj život provodili isključivo u postojanju, ljudi nisu bili. (Ovo je čisto ilustracije radi.)

Citat
Svi naši preci, počev od pećinaca preko robova i zavisnih kmetova nisu bili ljudi jer nisu bili u dobrostanju???
Ovo, i manje-više sve ostalo što si pisao, veze s vezom nema. Slažeš se da je dobrostanje individualna kategorija, a onda daješ sebi za pravo da procenjuješ kako su svoje stanje doživljavali, promišljali, štagod, robovi, zavisni kmetovi, tropska plemena, Eloji. Osim toga, krajnje neosnovano, svodiš dobrostanje na neku vrstu materijalnog obilja, a uopšte nije u tome poenta. Poenta je da život kojim ti živiš svakako nije puko "postojanje" i "preživljavanje", a to što ti nisi sasvim zadovoljan njime uopšte nije bitno za ovu priču.

Citat
Dodatak, što bre promeni potpis. Koga bre briga šta ja pišem. Nije to razlog da menješ potpis.

Razlog da menjam potpis je taj što mi se psuje a cenzurisaćeš me.  Dočim Duška Radovića verovatno nećeš. Very Happy
« Poslednja izmena: 14.09.2011. 19:40:26 od svetlost lutalica » Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 79
Van mreže

« Odgovor #223 poslato: 14.09.2011. 22:10:29 »

Možeš ti i bolje. Mr. Green
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #224 poslato: 14.09.2011. 22:22:34 »

Mogu, al' džabe mi kad se Dan zdao u peglanje...  Crying or Very sad
Sačuvana
Stranice: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 141   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 24 upita.