SF tim
* 21.06.2021. 22:29:17
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 141   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Krčma "Kod belog jelena" II  (Pročitano 681531 puta)
0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #105 poslato: 06.07.2011. 17:09:40 »

Pa, problem je u tome što oni ne kažu "ja verujem" nego "ja znam" da __________ postoji, a to svoje "znanje" zasnivaju na verovanju a ne na dokazima. Mešaju babe i žabe. Rolling Eyes
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #106 poslato: 06.07.2011. 17:15:58 »

Koliko ja razumijem, svetlosti ne smeta niti to sto vjeruju niti sto znaju, vec sto to svoje 'bogom dato' znanje i vjeru namecu i ocekuju da i mi ostali vjerujemo.  Confused

Mislim da vi, slicno meni, imate probleme sa horskim pjevanjem, pa se ne uklapamo u masu...  Mr. Green
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 65
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #107 poslato: 06.07.2011. 17:52:43 »

Mene su izbacili iz školskog hora jer nisam umela da pevam obradu kakvu je nametala profesorka.     Laughing   Laughing    Kod nas se kaže " ima kliker u glavi i sam ga kotrlja",  takav je otprilike i moj odnos prema organizovanim religijama uopšte! A i prema političkim partijama  Twisted Evil  Otprilike, religija = partija, s tim da je religija najstarija partija   Mr. Green  Da nebih bila večita crna ovca, ili ovca uopšte, napravila sam kompromis, religija samo kao kulturna tradicija   svetac
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #108 poslato: 06.07.2011. 18:00:05 »

Koliko ja razumijem, svetlosti ne smeta niti to sto vjeruju niti sto znaju, vec sto to svoje 'bogom dato' znanje i vjeru namecu i ocekuju da i mi ostali vjerujemo.  Confused

Mislim da vi, slicno meni, imate probleme sa horskim pjevanjem, pa se ne uklapamo u masu...  Mr. Green

Upravo u tome je stvar. Kada je čovek svestan da veruje onda zna da je to samo njegova "istina" ali kada kaže da zna, onda tvrdi da je to apsolutna istina, pa samim tim i svi ostali moraju isto "znati". To je problem.
Znanje je zasnovano na (proverljivim) dokazima pa svi mogu da ih vide i steknu isto znanje. Opasnost je u tome što neki vernici pokušavaju da poture svoju veru kao znanje.

Druga su priča oni koji žele da ostalima nametnu svoju veru, mišljenje, ideologiju...
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #109 poslato: 06.07.2011. 18:11:04 »

Citat
Druga su priča oni koji žele da ostalima nametnu svoju veru, mišljenje, ideologiju...

A to su otprilike svi koje poznajem i koje sam u životu srela.  Very Happy
Ok, šalim se. Ali da ponovim, najjednostavnije što umem: kad god neko religiozan (sad, sticajem okolnosti uglavnom su to pripadnici pravoslavne verzije hrišćanstva, mada ne isključivo) ukapira da sam ja ateista, mada to uglavnom ne reklamiram jer ne vidim potrebu za time, momentalno krene da mi objašnjava zašto je to pogrešno na sve moguće načine. Dočim, ja nikome do sada nisam objašnjavala da je njegovo verovanje pogrešno na sve moguće načine (Mada, podrazumeva se, smatram da jeste Ali ni to ne nalazim za shodno da reklamiram).
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #110 poslato: 06.07.2011. 18:26:15 »

Kapiram. Samo sam probao da racionalizujem takvo ponašanje i dam svoje objašnjenje. Mr. Green

Nego, ne vidim šta je tu problem, pa ti si uvek u većini. Mr. Green

Gde da izdvojim ove poruke? Žao mi da se utope ovde u kafanske priče.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Van mreže

« Odgovor #111 poslato: 06.07.2011. 18:34:03 »

nejasno Odakle uopšte potreba za Bogom ? ( a iz toga sledi i negacija  Twisted Evil )

Zar svaki čovek, bar jednom u životu, ne postavi sebi pitanja: žašto postojim ? kako svet uopšte funkcioniše ? šta je smisao svega ? ...

Skraćena verzija: tako je Bog odredio ! dušu je dala da se manemo upotrebe mozga  Twisted Evil

Verovanje u nauku, umetnost, ideologiju, ... kao zamena za Boga ????

Sam ateizam nije, po meni, iz ove priče. Ne bavi se temom u šta verovati, već samo negira Boga (?)

Ko' što rekoh negde, smrt je sve bliže i ne isplati se vređati "više sile" (ako postoje)  Twisted Evil a baba slabo veruje i sebi  Rolling Eyes

O crkvama sve najgore ! ... 
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #112 poslato: 06.07.2011. 18:48:45 »

Meni je sasvim jasno koje potrebe religija može da zadovolji. I na individualnom i na društvenom planu. Samo što su te moje potrebe sasvim fino zadovoljene na neke druge načine.

Ideologija u suštini jeste isto što i religija, tj. razlika je poprilično nebitna. "Verovanje u nauku" mi je prilično nejasno šta bi moglo biti. Nauka je to što je, verovao ti ili ne. Sad, šta nauka (i njena primena, u poslednjih par vekova poznata pod pseudonimom tehnologija) može ili ne može, drugo je pitanje.

Citat
Ko' što rekoh negde, smrt je sve bliže i ne isplati se vređati "više sile" (ako postoje).

Al' vidiš, ovo je objektivno problem, jer su te hipotetičke više sile uglavnom poprilično ljubomorne. Mislim, može da ti se desi da na primer u naporu da ne naljutiš Jehovu slučajno naljutiš Anubisa. A baš te on sačeka s druge strane. Pa si opet nadrljala.

Što se crkava tiče, to je opet skroz legitimna stvar, ali, da ponovim (jer sam osetljiva na terminologiju), jedna stvar je pitanje postojanja ili nepostojanja boga (ili verovanja ili neverovanja u istog) a sasvim druga je stav prema organizovanim religijama. Mislim ok je priča i o jednom i o drugom, al' to su u suštini dve različite teme.
Sačuvana
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #113 poslato: 06.07.2011. 19:03:26 »

Gloria,

To je ono sto Kristofer upravo opisuje u svojoj knjizi. Strah od onoga 'poslije' i Maslovovu potrebu pripadanja. (sto religiskoj sto kakvim drugim grupama)

Posto sam Kristofer ne kaze da ono u sta on vjeruje/ne vjeruje je konacno, niti mozda ispravno, ipak ostavlja prostora za promjenu ili ti dalja ubjedjenja. (vec je jednom npr. promjenio misljenje u vezi svrgavanja Sadama)

Interesuje me, sad kad je tesko bolestan, da li ce doci do promjene u njegiovom misljenju...

Ne znam zasto me njegova borba sa  bolescu podsjeca na pokojnog Karl Segana (Carl Sagan), koji je ovakvo nesto izjavio nekoc:

Citat
"Atheism is more than just the knowledge that gods do not exist, and that religion is either a mistake or a fraud. Atheism is an attitude, a frame of mind that looks at the world objectively, fearlessly, always trying to understand all things as a part of nature."

Ateizam je vise nego znanje da bog ne postoji i da su religije greske ili prevare. Ateizam je atituda, oblik razmisljanja koji gleda na svijet objektivno, bez straha, pokusavajuci da razumije sve stvari kao dio prirode.

« Poslednja izmena: 06.07.2011. 19:10:13 od SuperFrog » Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Van mreže

« Odgovor #114 poslato: 06.07.2011. 22:45:16 »

Rolling Eyes Ovo sa pripadanjem sam apsolvirala - totalni izrod  Wink Twisted Evil

Ovo za bogove - svi su mi isti i zovem ih Bog (a oni neka se dogovore  Twisted Evil )

Pošto "verske tradije" poznajem samo teorijski - nemam nikakve (osim ako je to povod za zabavu ili razlog da prodavnice ne rade ili riba poskupi, ...)

Mrzim sve institucije koje ograničavaju slobodu pojedinca preko granice obaveznog (dakle - nisam anarhista  Twisted Evil ).

Ljudskom biću treba odgovor. Odgovor za koji veruje da je tačan. Vera, nauka, ideologija, ... bilo šta samo da samo postojanje nije besmisleno. Nekad i negacija postaje "vera" (ne verujem u nauku već u hrišćansvo jer se ne mogu pomiriti da sam "životinja koja govori" i biološka mašina a ne božja kreacija sa dušom - dovoljan razlog da se bude vernik ? Nije moj slučaj - ja sam vernik neverovanja  Wink Laughing )

Lepo je to Karl rekao ... samo sumnjam da je i njemu bilo pravo. Čovek je, možda ipak, nešto "više" od svega što ga okružuje ... čemu onda razumevanje? Čemu služi ? Zašto ga sve životinje nemaju ? Ili imaju ? Ako je svrha života samo u ispunjavanju vremena od rođenja do smrti (pri čemu nemamo kontolu), zašto uopšte živeti svesno ? Čemu napredak ? ...

Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 52
Van mreže

« Odgovor #115 poslato: 07.07.2011. 00:41:36 »

Khm khm.
Cini mi se kao verniku, da nigde na ovom sajtu, nisam zastupao religijske teme. To je licno opredeljenje, svakog coveka. Kad god me neko upita.. nesto na tu temu. Uputim ga na svestenika, kojeg cenim (ima ih raznih a samo dobre spominjem).

Smeta mi sto se na sf sajtu, stalno potencira ateizam, cisto... kao stav. Znam za Svetlost i to joj nikad nisam uzeo za zlo.
-  Zasto  Svetlosti u svakom trecem postu to istices?

Nema potrebe da povezujemo Boga i trolove u jednoj recenici. Svi smo vec odrasli i imamo svoje stavove. Da ostanem pri pitomom sf-u i zapalim lulu mira Smile.

Malo me izbaciste iz ususkane jazbine. Pozdrav celoj ekipi pozdrav.

Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #116 poslato: 07.07.2011. 01:21:58 »

Kol'ko ja znam, agnostici su u većini u ovoj našoj maloj sredini. Može biti i da grešim, ali takav mi je utisak.
Znam i da imamo vernike među i članovima tima i korisnicima.

To što neko kaže šta je nije isticanje svog mišljenja, naročito što ga nikome ne naturamo. Samo razgovaramo.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #117 poslato: 07.07.2011. 07:48:37 »

-  Zasto  Svetlosti u svakom trecem postu to istices?

Zato što mi se stvarno ne sviđa što smo (ne kao forum nego kao...društvo) došli do tačke kad je nepristojno pomenuti da si ateista. I vidiš, upravo ono o čemu pričam je to da ja vrlo, ali stvarno, vrlo retko, stavljam boga i gobline u istu rečenicu, upravo zbog toga što mi je jasno da to može da povredi nečija osećanja. A nikom ne pada na pamet da recimo moja osećanja vređa kad neko počne da mi objašnjava da ću goreti u paklu i da sam ovakva i onakva zato što sam ateista. E upravo odatle je krenula ova priča. Al' sam u principu sklona da je ovde završim.

Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #118 poslato: 07.07.2011. 11:33:47 »

Pa zavrsi vise. Laughing
Oces ti to. I ja sam primetio. U maniru politicara, zacas se prebacis na tu temu nicim izazvana. Rolling Eyes
Evo, sad ces i mene da napadnes. E bas da vidim kako cu sad je da ispadnem kriv za tvoju ne takticnost. Cool Twisted Evil
Inace, ja sam se samo nadovezao. Nije mi bila namera da potenciram. Cool

Pa baba. Malo, malo "je ne verujem u boga". Pa vrlo vazno sto ne veruje u boga. Da nije zbog toga mladja. Verovala ili ne ali baba je baba. Laughing
Ko da ce kod dede neki pojen vise da dobije. Laughing

E, jedino Dan je korektan. Ne veruje i cuti. Rolling Eyes
Dobro i ostali su korektni. Sem gore pomenutih svi cute.

Ja sam naravno naj korektniji. Cool
 pozdrav
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #119 poslato: 07.07.2011. 11:52:53 »

Ok, Nešo, samo jedno pitanje. Ovo što ja radim je netaktično, i ovde i u RL, važi. I neću više da zucnem na ovu temu. Samo me zanima - je l' bi ovo bio primer primer najkorektnije taktičnosti?

Alo vas dve i jos po neka! Ne mucite pripadnike muskog plemena, ili ce da vas stigne bozja kazna. I bog je muskarac bre. Dali ste vi toga svesne.

pozdrav
Sačuvana
Stranice: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 141   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 24 upita.