SF tim
* 23.10.2018. 05:10:23
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (50%)
Osrednje - 1 (50%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Los cronocrímenes  (Pročitano 4631 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 29.05.2009. 00:48:58 »

Los cronocrímenes (Timecrimes) (2007)

Španski film o putovanju kroz vreme.

Srednjovečni bračni par se useljava u nedovršenu kuću u sred šume. U okolini se vidi samo toranj neke zgrade. Domaćin se vrati iz kupovine i sedne da se odmori, ali nešto u šumi mu privuče pažnju. Uzme dvogled i bolje pogleda, kad ono mlada ženska skida bluzu... Kada mu žena ode, krene u šumu da vidi šta se to dešava i nađe istu onu devojku kako leži naga i ne mrda. Priđe joj, kad ga neki ufalčovan u zavoje tip ubode makazama u ruku. Krene da bega i tu počinje strka i frka...

U tom beganju preskoči ogradu, razbije staklena vrata i uđe u kuću, za koju ubrzo vidi da je laboratorija. Nikoga nema pa se samoposluži prvom pomoći, a uzme i voki-toki koji je našao na stolu, uključi ga i uspostavi kontakt sa nekim. Mnogo radoznao ovaj čova...

Jurnjava se završi tako što ga taj sa kim je razgovarao vrati malo u prošlost i tako počne vremenska petlja.

Kao što Sal reče u prikazu "Efekta leptira 3", što više pokušavaš da odpetljaš stvari u prošlosti, sve se više zapetljavaš. Tako i ovde, u jednom trenutku bude više istih likova u istom vremenu.

U celom filmu glumi četiri i po glumaca (jedan je onaj zavijeni u kadrovima kada su obe verzije istog lika zajedno). Nisu loši, deluju onako kako treba.

Osobenost filma je instiranje na realističnom prikazu. Svi likovi su obični ljudi i samo pokušavaju da se izvuku iz problematične situacije a ne pada im na pamet da iskoriste vremeplov za neki viši ili profitabilniji cilj. Gledamo kako bi se prosečne osobe snašle u jednom ovakvom SF događaju.

(Jeste, to je taj ufalčovani sa makazama!)

Muzike u opšte nema, samo normalni zvuci i šumovi potenciraju realizam. Jedino se, sa radija ili nekog plejera čuje pesma "Snimi ovo" Blondike, dok su u kući glavnog lika.

O produkciji ili specijalnim efektima ne vredi ni govoriti, sve se dešava u dve kuće i šumi. Ima par slupanih automobila i to je sve. Vremeplov je neka velika posuda koja radi bez ikakvih spoljnih efekata.

Ni fotografija nije nešto posebno impresivna. Kamera je pristojna, barem nema nepotrebnih brljanja i pokreta ili podrhtavanja.

Film očito nije koštao mnogo, ali to mu nije smetalo da dobije nekoliko nagrada, što španskih što drugih.

Radnja se odvija prilično sporo, skoro da nema dinamičnih scena i akcije. Čak i kada se dešavaju odsudne stvari to izgleda nekako obično i na brzinu odrađeno, što je u skladu sa tonom celog filma. Ipak, to ume da bude i po malo dosadno.

Meni ovo deluje osrednje. Tokom prve polovine filma pitao sam se zašto su ga u opšte snimali, šta su hteli da kažu njime. Nije da baš ima neku poruku, jedino što sam pomislio je kako bih se ja poneo da mi se tako nešto desi. Valjda to i jeste poenta filma, da nam predstavi prosečne likove u neprosečnim okolnostima.

Gledljivo ali jedva.

http://www.imdb.com/title/tt0480669/
« Poslednja izmena: 18.10.2009. 23:40:45 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 13.10.2009. 13:21:13 »

Los cronocrímenes (2007)

Ako ste planirali putovati u proslost, makar samo sat unazad, pogledajte ovaj sjajni film. Ima da otkazete put sam' tako.

Ovo sjajno spansko ostvarenje je divno osvezenje nakon onolikoh holivudskih b-c produkcija, koji se fabrikuju kao fordov T model onomad. Bezlicno, jeftino, za siroke mase.

Sto mi se najvise dopalo u ovom filmu je izbor glavne uloge.
Cova oko 50, procelav, sa stomakom i slaufovima okolo koje se uopste ne kriju. Nema kondicije, non stop pada od umora i dahce kao pas na suncu.
Zaista, ko vise veruje amerima da su svi lepi, zgodni, mladi , jaki i inteligentni.

Elem, da krenemo sa radnjom, koja su bas zamutili kao sto je onomad Nadalina zamutila jaja. Znaci, da pamet stane svima.

Bracni par doseljava u svoju novu kucu.
Hektor, domacin, izlezava se u basti i dvogledom snima obliznju sumu. I odjednom, vidi mladu zeMsku kako se tako skida.
Saceka dok mu zena ode do grada po namirnice, pa ode da to ispip, pardon, ispita poblize.
I tamo zatice zeMsku golu golcatu, u nesvesti. I onda iskoci neki baja, sa tintarom u zavojima i ubode ga u ruku.
A nas domacin Hektor pobegne, i spas od njega nalazi u obliznjem manjem naucno istrazivackom centru koji je vikendom pust, sem jednog entuzijasta koji sakriva hektora od manijaka u neku jako cudnu spravu....

Toliko. Da ne bi neko pogresno mislio da spoilerisem film, napominjem da je to samo uvod. Posle, radnja krece takvim smerom, da vam se bukvalno smuti u tintari od nekakvih vremenskih paradoksa, same radnje koja vas onako periodicno shokira i inteligencijom vodjenja iste.

Lokacije snimanja su jako lepo izabrane, sam onaj istrazivacki kompleks lepo resen, onako bas "evropski", a gluma malobrojnih glumaca nesto sasvim novo.
Ne mogu tacno definisati to novo, jerbo mi je mozak zaslepljen blestavilom americkih "milion dolara" kefala, sjajem platinasto plave kose i ociju "glumica", misicima i inteligencijom glavnih facova raznih C production otpadaka i ogromnih samonosecih, superamortizovanih silikon grudi onih spomenutih lepih i nevinih "glumica", ali mislim da su dali sjajnu glumu.

Tenzija je prisutna kao u svakom vrhunskom trileru, i dobija jos na tezini ako znamo da u celom filmu imamo cetiri glumca i ravno sest uloga..

Rezija je ispratila atmosferu filma jako dobro, a muziku nisam ni zapazio. Verovatno je ili nema, ili se jako slabo pojavljuje.
Inace, film je pokupio 'ladno sedam nagrada, a na IMDb-u je dobio zacudjujuce visoku ocenu.
Mogu se kladiti da bi bila i visa od evropske publike, da debeloguzi ameri nisu kliktali ko sumanuti od zavisti na niske ocene, jer film je sinhronizovan ne engleski. Pomalo smeta i ispada ...kako da kazem, smesno, ali ja ga drugacije ne bih uspeo odgledati jer jedini prevod koji sam nasao nije mi "pasovao" uz verziju koju sam "uredno platio i dobio" sa net-a.

jedino razocaranje u filmu mi je kraj.
Ili ja nisam razumeo, ili sam po obicaju prekunjao nekih deset min pred kraj...uglavnom, ostao mi je nedorecen.

Sve u svemu, film je prva liga, ekstra klasa i zasluzuje moju dvostruku apsolutnu preporuku.

(za one koji bi da ga "uredno plate i dobiju" napomena da nadju ver kojoj dati sub odgovara ili da potraze ovu ver sto ja imam na engleskom)

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0480669/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=gfyQia26_mU
« Poslednja izmena: 13.10.2009. 13:24:58 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 13.10.2009. 13:28:43 »

Slatko me nasmeja al svaka je na mestu. Odo odmah da potrazim. Jes da nisam ljubitelj, tamo, nazad, cackanje vremena al nije americki film, znaci moze da zaintrigira.
Sačuvana

S verom u Boga
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 48
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 13.10.2009. 17:38:49 »

Glasao za dobro, iako zasluzuje po meni izvanredno. Ipak, nejasan kraj mi nije dao da zviznem na naj ocenu.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
ilija7777
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 25.01.2010. 16:26:14 »

Odlican film. U zadnje vreme gledam sve vise i vise spanskih filmova.
Sačuvana
Leto
stažista

Ugled: +4/-0
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 06.08.2018. 21:03:07 »

Solidan film. Sa idejom. Nema filmske efekata, kao da se dešava u našem susedstvu. Pokazuje složenu problematiku putovanja kroz vreme. Iako nam se čini kako bi bilo dobro da može da se putuje kroz vreme, da to nije tako, da su velike šanse da ćemo stvari promeniti na loše i da nedovoljno dobro osmišljeni potezi izazivaju katastrofu.

admin edit: izbrisao prepričavanje radnje, preveliku sliku i spojio sa već postojećom temom o filmu
« Poslednja izmena: 06.08.2018. 23:42:03 od dan555 » Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2018. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.016 sekundi sa 26 upita.