SF tim
* 16.12.2019. 11:38:26
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 6 (100%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 6

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Impact - Udar  (Pročitano 6733 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 28.05.2009. 18:00:01 »

Impact (Udar) (2008)

Mini-serija, dve epizode, 180 min. o već mnogo puta ispričanoj priči o meteoru koji "planira" da utepa Zemlju.
Ovaj put nije baš da udara direktno u našu voljenu planetu već se sruči na Mesec i poremeti mu putanju a i još po nešto, što Zemlji pravi velike probleme.

Radnja počinje najvećom meteorskom kišom u 10.000 godina. Ceo svet je izašao na ulice i gleda spektakl, ali...
Iza pljuska malih meteora, koji sagorevaju u atmosferi, krije se veći objekat koji udara u Mesec.
Nekoliko ovećih komada pada na Zemlju i prouzrokuje lokalne katastrofe.
Nešto kasnije počinju da se dešavaju čudne stvari - jaka električna pražnjenja, nestanak električne energije, a još kasnije, kada se Mesec još više približi Zemlji, čak i gravitacija bude poremećena.

(Mesečina bato, i to kakva...)

Jedan od junaka, naučnik naravno Very Happy, utvrdi da meteor koji je prodro duboko u Mesec nije običan komad stene već deo nečega mnooogo većeg i još mnoooogo težeg i da će zbog toga Mesec da se sjuri na Zemlju kroz otprilike mesec dana.

Ameri u saradnji sa ESA, Rusijom i Kinom, pokušavaju da pronađu način da spreče kraj sveta. U tome će, naravno, na kraju i uspeti tako što će poslati na Mesec, u samoubilačku misiju, par kosmonauta i dvojicu naučnika, glavnih likova filma. Neki od njih ipak uspeju da se vrate kući i hepiend je tu...

Rešenje problema je sasvim u duhu SF-a, izmišljen je novi uređaj, koji treba da uradi ono što nuklearke ne mogu.

(Aaaa... ne, to nije Supermen, to je Mesec...ccc)

Kao što vidite, radnja je standardna za ovakve filmove i sasvim je predvidljiva. I izbor likova je uobičajen. Mlada i lepa naučnica vodi tim, pridruži joj se njen nekadašnji kolega, koji je pre više godina napustio državnu službu, pa još jedan naučnik-zaluđenik, sa svojom trudnom verenicom, koja preživi nesreću uzrokovanu Mesečevim uticajem na gravitaciju, pa par komada dece koja, takođe, izađu živa i zdrava iz svog tog haosa, i sve u tom stilu...

Ima i nelogičnosti (a u kom sličnom filmu ih nema?). Recimo, glavni centar u Americi nije otporan na EMP pa im nestaje struja, a zna se da je američka vojska taj problem rešila još pre 40 godina.

(Evo, tu će da opauči!)

Mana filma je prevelika količina patetičnih (dosadnih) scena u kojima se likovi ili opraštaju ili mire sa sudbinom i sl. Skoro da je polovina filma otišla na takve kadrove. Mogli su, bez ikakvog gubitka, da snime film uobičajenog trajanja umesto mini-serije od tri sata.

Produkcija, gluma, specijalni efekti, kamera... su odrađenji solidno, ili preciznije rečeno - osrednje.

Glavi lik je mlada naučnica, koju glumi Nataša Henstridž (Natasha Henstridge), lepotica iz "Vrsta" (Species). Nažalost, ili nije neka naročita glumica ili se nije dovoljno potrudila. Ranije joj je bio dovoljan fenomenalan izgled, ali više nije. Za glavnu ulogu je ipak potrebno više od plavih očiju i lepuškastog lica (naročito u njenom novom, proširenom i dopunjenom izdanju).

Ostatak ekipe je malo ubedljiviji od Nataše, ali sve to je samo osrednje i ne ostaje u sećanju.

('Vozovi lete u nebo...')

Specijalnih efekata ima ali nisu pravljeni da nose film. Tu samo zato što bez njih ne može u filmu sa ovakvom tematikom.
Udari meteora na početku filma su prikazani kao da padaju u daljinu i nisu atraktivni ni približno onim u "Dubokom udaru" (Deep Impact), već više liče na eksplozije topovskih granata.
Ima i simpatičnih scena, recimo, kada brzi voz poleti u vazduh u punoj brzini, zbog nove Mesečeve gravitacije ili scene ogromnog Meseca nad Zemljom ili kada, na kraju, ostane prepolovljen.
Ima i loših kadrova - recimo, skoro smešan hod kosmonauta na Mesecu.
Ipak, u celini su sasvim prihvatljivi.

(Težak li je život astronauta. Jedva hodaju...)

Film je više posvećen ljudima nego tehničkim stvarima. Loše je što su i ti međuljudski odnosi dati čisto šematski, bez ikakve razrade likova.

Vidi se da je u film uložen trud i da ga nisu smandrljali neki amateri.
Gledljiv je, ali samo za lagano popodnevno opuštanje.

http://www.imdb.com/title/tt1227637/
« Poslednja izmena: 31.05.2009. 01:39:59 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
ender33
Registrovani

kapetan

Ugled: +13/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 28.05.2009. 23:32:37 »

Gledao prvi dio koji je malo bolji od drugoga u kome su pretjerali sa patetikom,ako nema ništa pametnije onda pogledati.
Sačuvana

sad znam
     da
ništa ne znam
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 10.06.2009. 01:45:17 »

Svidela mi se ideja da komadić ugašene zvezde može da napravi toliku štetu. Svideli su mi se specijalni efekti, ne zbog kvaliteta već zbog ideje da ljudi i automobili lebde. Svidela mi se slika uvećanog i razbucanog Meseca ..... i ništa više. Sve ostalo je bez veze.
Ocena osrednje.
Sačuvana

goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 31.08.2010. 03:37:04 »

Sada kada citam ovo iznad setih se svih nedostataka  Laughing
 Pre toga sam pamtio samo odlicnu ideju o meteoru koji ne udara u Zemlju nego Mesec
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 31.08.2010. 14:12:15 »

Paaa, SF je žanr ideja. I u literaturi je tako. Mnogo puta sam čitao neku SF-knjigu lošeg stila pisanja samo zbog odličnih ideja.

Ako ti je samo dobra ideja ostala u sećanju, film onda i nije tako loš, jelte.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
goldengaidin
Registrovani

kopilot

Ugled: +9/-0
Starost: 35
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 31.08.2010. 14:15:22 »

Ma ne volim ovaj njihov tv stil. Sminka i kezavi glumci Smile Sam film je blago iznad proseka.
Ako neko nije gledao, moze odmah da pusti Smile
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 03.09.2010. 12:36:08 »

Ovaj film (čista šematizovanost TV programa podijelila je ovo u dva dijela i napravila mini-seriju. Gledao sam u životu i mnogo duže filmove) je tipični primjerak filma katastrofe preseljenog u moderne SF okvire (valjda zbog toga što su sve vrste zemaljskih katastrofa već obrađene).
Čista šematizovanost i likova i događanja. Sve je tu: i dobri i mudri naučnici spremni na krajnje odricanje i samopožrtvovanje, i vojna lica tako sigurna u svoja rješenja 'grubom silom', i neodlučni političari kojima je ono što će reći naciji važnije od istine i koji u početku uvijek prave loš izbor, i loši momci koji postaju dobri momci (i ni jedan dobri koji postaje loš). Tu je obavezno i poneko za koga mislimo da je loš, a ispadne dobar. Obavezno je tu i neki ekscentrik koji u najgorem mogućem trenutku izabere da razbije svoje tabue i tako zakomplikuje priču. Nisu čak zaboravili ni kućnog ljubimca koji se u opasnom trenutku negdje izgubi i tako 'izvuče' nekog klinca u životnu opasnost.

Da ne bi bio čisti hepiend, neko od sporedno-glavnih likova mora i da zagine, i to herojskom smrću.

Spisak naučnih nebuloza i smiješnih pojava bio bi dug najmanje dvije stranice, pa neću o tome.

Sve u svemu, gledljivo, ali samo jednom. Ne postoji nikakav razlog da se pogleda ponovo.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 26 upita.