SF tim
* 02.12.2020. 16:46:30
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (20%)
Dobro - 1 (20%)
Osrednje - 2 (40%)
Loše - 1 (20%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 5

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Obitaemyy ostrov (Обитаемый остров) - Naseljeno ostrvo  (Pročitano 13596 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 02.05.2009. 18:51:26 »

Obitaemyy ostrov (Обитаемый остров - Naseljeno ostrvo) (2008)
Obitaemyy ostrov. Skhvatka (Обитаемый остров: Схватка - Naseljeno ostrvo: konačni obračun) (2009)

Godina je 2157. Covecanstvo je naslo svoj mir i napredak. Ne postoje ratovi, niti bolesti. Covek je konacno naucio.
Istrazivanje dubokog svemira je u punom zamahu, i time se pretezno bave amateri i studenti...

....i tako nas junak, Maksim, napusta studije da bi u svojoj svemirskoj mini krstarici istrazivao vaseljenu.
I taman dok prica sa babom na com, i pravda se kako ce se vrnuti sto pre na predavanja, uleti u asteroidni pojas i osteti brod. Pa vi pricajte sa mobilni dok picite galaksijom 30000km/sek.
I naravno, tu se nadje obliznje sunce sa nekakvom planetom, na koju se crni Maksim sljustri..
I taman sto izadje iz broda, isti nestaje rastocen u eksplozji...i nas Maksim se zauvek zaglavi na toj planeti....
Al pazte sada...ima jos...elem, ta planeta je nastanjena...i to mutantima, opet nekim poluzivotinjama, i ljudima.
A ti ljudi zive u jednom totalitarnom drustvu, koje ratuje sa "komsijama".

Sticajem i spletom okolnosti, nas baksuzni Maksim ce biti i zarobljen, pa ce sam cunjati u obliznjem metropolisu, pa ce se i zatalabasati u prvoj birtiji u prvu kelnericu na koji naidje (a koja jeste doduse pravi mali slatkis, olicenje ruske devojke - lepojke), pa ce i pristupiti Gardi (polu vojnoj, polu policikskoj elitnoj jedinici), pa ce otici iz garde, pa ce biti i terorista, i kaznjenik i revolucionar...
A kako sve to spakovase u film, po romanu brace Strugacki, pogledajte, jer ovaj ruski sci fi avanturisticki film vredi itekako pogledati.

Reziser se skoro u dlaku drzao price iz romana, i to je za svaku pohvalu.
Rezija, narocito fotografija je sjajna, bas onako "rusko-koloritna", na samoj granici melodramatike.
Imace, tu vrstu (rusku skolu) sjajne rezije i fotografije sam u mnogo "zascem" obliku video u filmovima Tarkovskog, a ovde implementiranih u malo "blazoj" varijanti. Mozda se nekima nece dopasti , ali meni se svakako svidja.

Izbor glumaca je sjajan, bas sjajan.
Sem samog Maksima. Jeste da vam lik momentalno postaje simpatican, ali kontam da su mogli i nekog "verodostojnijeg" da nadju.
Inace, tom glumcu bi bolje legla uloga Tarzana ili Samsona...
Kako god, gluma mu je u ovom delu sasvim ok...
Poseban utisak na mene je ostavio kapetan garde. Odglumljeno perfektno.
Zamislite miks fanatizovanog, ludog i iskompleksiranog kapetana bilo koje jedinice sa bezgranicnom moci...i dobijate datog baju.

Scenografija...hm, sta reci.
Mnogo vec vidjenih i iz drugih dela pokupljenih stvari, ali ipak lepo ukomponovanih.
Takodje me odusevio sam grad, onaj metropolis...mada, ima tu previse "zemaljskih" stvari, dizajna i sprava..

Muzika extra, i lepo ukomponovana sa filmom.

I ta vecna njihova melodramatika...ne kontamkako su uspeli onako "slatko" progurati love story, i to onaj koji bi zasenio kompletnu telemundo maratonsku produkciju.
Da me razumete o cemu pricam, navescu jednu, dve scene...
Elem, u krupnom kadru njen i njegov prst kako se primicu jedan drugom...i kada im se vrhovi dodirnu, blesak sjajne romanticne svetlosti. Kako se blesak povlaci i svetlost lagano "normalizuje", tako vidite da se umesto prstiju pojavile njihove glavurde koje se plako spajaju u snaznom i dugom samaranju jezicinama.

Oci mi umalo nisu ispale, suza mi niz ledja krenu od miline, i jedino za sta sam bio posle te dirljive scene sposoban, je da podrignem. Sve u duhu prikazane mi romantike.

Sto mi se jos jako svidelo je onaj implementirani matrix fol kung fua.
Na pocetku filma mislite kako se baksuzni Maxim ne zna ni leba najesti, al kad mu lokalni dripac drapne u birtiji zeMsku za pozadinu, pretvara se u pravu borbenu masinu.
Mislim da se ni sam Bruce Lee ne bi usudio mu zeMsku pogledati, a kamoli sa pozadinu drapnuti....

Film mi nije bio ni sekunde dosadan, i hladno mu mogu prisarafiti sf/avanturisticku zanrovsku definiciju.
I naravno, kao svi veliki i ambiciozni projekti, kraj filma je ostao otvoren, tako da jedva cekam nasrtavak...
Oni na IMDb-u opet pogresise sa Fantasy/Sci Fi.
Nism imao pojma da se moze film karakterisati kao fantasy.sci fi...al ajd...strucnjaci su to...neki od njih cak i skoro da napljuvase film.

Posto oni nemaju pojma, a ja imam Smile, filmu cu dati

APSOLUTNA PREPORUKA.  

Em zato sto vredi, em da porucim strucnjacima-zapadnjacima da sam bio pristrasan, jer je ruski film u pitanju.
Da je americki, dobio bi manju preporuku.
Eto.

Film se može naći i pod nazivima "Obitaemyy ostrov" i "The Inhabited Island"

IMDb nalaz
http://www.imdb.com/title/tt0972558/
http://www.imdb.com/title/tt1399952/

I trejleri..
http://www.youtube.com/watch?v=1UXYxQqiceE

http://www.youtube.com/watch?v=8iXZXB5tRck
« Poslednja izmena: 16.01.2011. 00:47:44 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 02.05.2009. 20:51:37 »

Glasao za dobro. Za Izvanredno mu fali orginalnija scenografija, zaokruzen kraj i drugi glumac za ulogu Maksima (nije ovaj los, al mi nekako nije za te uloge.. )
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 02.06.2009. 01:41:35 »

Odgledao oba dela, čak se i titl za drugi deo pojavio pre par dana. Very Happy

Prvo da naglasim da ovo nisu dva filma, već jedan iz dva dela. Prvi deo nema smisla gledati bez drugog. Nisu mi jasni Rusi što snimaju dvodelne filmove i puštaju ih u razmaku od više meseci.  Rolling Eyes

Sa Salom se skoro u svemu slažem, ali zaključak mi je drugačiji. Jedva sam odgledao prvi deo, dok drugi ima malo više dinamike. Po meni ovo je jedva gledljiv film, negde između negledljivo i loše, koliko god mu bio naklonjen zato što je ruski.

Greota što je, očito, uložen popriličan trud u snimanje filma a scenografija, kostimi, pa čak i frizeraj, pokradeni iz gomile poznatih SF filmova (kao što već reče Sal). Sad

Glavni glumac baš odskače od ostatka ekipe kao jedini loš ili, da se opet složim sa Salom, neodgovarajući. Ostali su zaista dobri.

Radnja je, barem meni, prilično smušena i nemušta. Premalo je objašnjeno i tek na kraju drugog dela se donekle pokupe konci. Ima scena bez kraja, likovi se u sledećem kadru samo nađu na drugom mestu, bez objašnjenja.

Najviše mi smeta neinventivnost u scenografiji i nedorađen scenario. Iritira količina "prepisivanja" iz Ekvilibrijuma, Petog putnika (frizura jednog lika) i gomile drugih filmova.

Film ipak može da se pogleda zbog dobrih scena masovnih bitaka (naročito sa onolikim tenkovima) a i zbog lepe fotografije i još ponečega.

ps, promenio sam naslov filma, stavio sam original na ruskom i dodao drugi deo.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 02.06.2009. 04:37:12 »

Sad si me zaista iznenadio...nisam pojma imao da je film iz dva dela?
Jes' da am na torentima video naslov filma sa dodatkom, ali sam kontao da je to isti film, samo sto je uploader dao celi ili drugaciji naziv.

Kako god, moracu sad i to svuci i odgledati..
Nadam se da cu ipak naci malo uzivanja u filmu.
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 02.06.2009. 11:37:01 »

Nisam gledao film jos, ali sam citao knjigu davno. Knjiga je meni super, klasicna antiutopija, poput 84-te i Vrlog novog sveta. Sto ce reci - realna. Very Happy
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 02.06.2009. 11:40:41 »

E, bas lepo.
Ja skinuo jedan deo ali koji ..... .. . Pojma nemam.
Sad cu morati oba ponovo na skidanje  grrr
Greh je imati jedan deo a nemati drugi  Confused
A video sam da su cuveri razliciti. Mislio sam da je to samo drugi distributer radio drugi omot.
Kad ne citam a pravim se pametan, tako mi i treba Embarassed
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 02.06.2009. 15:22:38 »

Ok
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 02.06.2009. 22:02:40 »

Pogledao sam oba filma, i mislim da je nekako tema sumorno realisticna, ili drugacije receno sumorno vizionarska.
Skoro sam negde vodio raspravu o novim licnom kartama sa cipovima, cipovanju pasa, i slicnim novotarijama, koje nam donosi novi "svetski poredak".
To mu nekako dodje kao uvod u ovaj film.

Deo kontrolisane populacije, deo nekontrolisane (izopstene) populacije i obavezni neprijatelji. Cak je cinimi se ne slucajno glavni arhitekta ovog sistema zemljanin.
Nekako, neznam zasto mi je ovo jako povezano i deluje kao nastavak vec zapocete ideje. Upravljanje pojedincima, grupama, jednom recju upravljanja svetom.

Sam film mi nije ostavio neki utisak sem pomenutog. Mada ruku na srce ima i dobrih delova. Interesantne su i vec pomenute tenkovske bitke. Vidi se da je to ruski pristup.
Masovne scene sa pono eksplozija. Ideja dobra, gluma od osrednja do dobra. Cinimi se da ima delova kao na silu ugradjenih. Nekako, ne uklapaju mi se u celinu.
Sve u svemu pogledajte ga ne boli, ali ne ocekujte previse. To bi nekako biloa moja ocena. Nebih da ulazim u detalje filma zbog potecijalnih gledaoca, pa ovim zavrsavam sa ocenom osrednje.

Edit: Mozda nebi bilo lose da se ubaci i Engleski naziv filmova kako bi se lakse pronasli. Naravno oni koje filmovi zainteresiraju.
« Poslednja izmena: 02.06.2009. 22:07:14 od Nesa » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 02.06.2009. 22:34:53 »

Ja sam izmenio naziv u ruski, a engleski prebacio na kraj prikaza. Mislim da ruski film zaslužuje da ga vodimo pod pravim naslovom a ne faličnom engleskom transkripcijom.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 03.06.2009. 00:12:03 »

Mislim da ruski film zaslužuje da ga vodimo pod pravim naslovom a ne faličnom engleskom transkripcijom.
Tako je. Jedini razlog zbog kojeg cu uskoro pogledati ovaj film je bas zato sto dolazi iz Rusije. Iako po vasim ocenama vidim da nije film koji se 'mora' pogledati, ipak ne dolazi iz Holivudske kuhinje, sto znaci da treba malo uposliti i mozak dok se gleda i nadam se da nema predvidivu radnju.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 03.06.2009. 00:19:22 »

Oba su kod mene na racunaru pa kad dolazis ponesi flesku i imas ih  Very Happy

E sad i ovo spamovanje. Sal i ovo brisi Embarassed
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 03.06.2009. 00:21:59 »

Oba su kod mene na racunaru pa kad dolazis ponesi flesku i imas ih  Very Happy

E sad i ovo spamovanje. Sal i ovo brisi Embarassed
Sutra nejasno valjda.
Samo prvo moram da eliminisem onog ixana sto sam ti pokupio prosli put grrr
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 03.06.2009. 09:59:22 »

grrr 8 delova po 200 mb a spoooro do bola !  Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Gde je titl ????  Evil or Very Mad grrr Evil or Very Mad
Sačuvana

Bog čuva budale !
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 03.06.2009. 13:42:55 »

Imas ovde

Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 10.06.2009. 00:21:32 »

Meni se ovaj film jako dopao. Odavno čekam da se pojavi film koji ima fotografiju poput Blade runner-a; mračno lepu. Priča je odlična a predpostavljam da je knjiga još bolja. Sviđa mi se futurološki dizajn scenografije, sva ona vozila, arhitektura, razne tech drndamolje pa čak i onaj naci stil očeva. Izbor glumaca je odličan (ne znam kakvi su ruski glumci, ali ovi su dobro odradili posao) pogotovu što je izabran pravokosi i plavooki visoki mladić i stavljen u okruženje crnomanjastih i niskih ljudi da bi se naglasila razlika između dva sveta. Muzika je mogla biti malo efektnija ali i ovako može da prođe.
Imam samo jednu zamerku u scenariju, ovaj svet ima prilično razvijenu tehnologiju, kako, bre, ne znaju da žive na površini sfere... nejasno Ali dobro predpostavljam da je to napravljeno da bi se pokazalo do koje granice čovek može biti zaglupljen od strane moćnika. Ceo film je ružno ogledalo sovjetskog režima, i ono što se dešavalo iza kulisa veličanstvenosti sovjetske imperije. Film nosi poruku koju ću citirati iz nekog drugog filma "Zlo će se dogoditi samo onda kada dobri ljudi ne učine ništa"
Od mene dobija najvišu ocenu.
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.033 sekundi sa 26 upita.