SF tim
* 15.12.2019. 16:08:18
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 3 (100%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Martyrs  (Pročitano 4775 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 19.03.2009. 00:54:23 »

Martyrs (2008)

Ovaj film me ostavio bez daha, izbio iz frizure i imresionirao me kao malo koji do sada.

Kad francuzi urade horor film, oni ga i urade. Nema kod njih da je los ili neko B prodaksn djubre.
I sto je interesantno, ovo ostvarenje je i vise od horora, a sta tacno, mogu samo da nagadjam...

Film je u svakom, ali svakom aspektu savrsen.
Od izbora glumaca, rezije, scene i muzike do same produkcije.
A sama radnja je posebna prica.
Nesto do sada nevidjeno u zanru, i svakako orginalno.

Elem, u prvim scenama filma mala devojcica bezi iz zatocenistva.
Ocito se vidi da je jako traumatizovana i mnogo fizicki zlostavljana i povredjivana.

Policiji pokazuje mesto zatocenistva, ali se ne moze setiti svojih tamnicara, ni kakve grozote su sa njom sve radili.
Istraga tapka u mestu i sam predmet se zatvara.
Devojcicu smestaju u dom i tu se sprijatelji sa drugom devojcicom, takodje zrtvom zlostavljanja.
I jedino se njoj poverava da je povremeno posecuje sa onog sveta jos jedna devojcica, takodje zlostavljana koja je povremeno povredjuje.

15 godina kasnije, Luci (ona sto je pobegla iz zatocenistva) slucajno u novinama vidja svoje bivse tamnicare.
Ode im lepo na vrata i pobije ih..i to sve redom, cak i njihovu decu. Bez milosti.
Zatim zove Anne (njenu drugaricu iz sirotista) da joj pomogne da "spremi nered"..

I sada vi kontate da je to to, da sam vam ispoilerisao film do daske i da u istom nema nista toliko senzacionalno.
Gresite.
Radnja tek sada pocinje...ali ne bih da otkrijem ista dalje, sem da se ista nastavlja u toj kuci..i to bez duhova, manijaka, dizanja iz mrtvih ili ista slicno...

Prva polovina filma je prepuna nasilja i hack & slash scena, koje su ipak donekle umerene, i koje su apsolutno bile neophodne za dizanje i odrzavanje daljeg toka radnje.

Glumci su brilijanto odigrali, bas onako "evropski" i van svih amerikanizovanih glumackih sablona.
I naravno, sjajno odabrani.
Atmosfera filma, kao i sama scenografija su me odusevili, bukvalno.
Rezija takodje..

Celi film maltene nisam ni trepnuo, odgledao sam ga kao hipnotisan.
Nakon zavrsetka istoga, ostavio mi je dubok utisak, i mnogo gorcine ali i otvorenih filozofskih pitanja..
Sto se samog filma tice, kraj je zaokruzen i logican..ali to zakljucujete tek na samom kraju filma.

Mnogo me podsetio na Saw serijal, a i na Hostel...medjutim, za razliku od njih akcenat ovog dela nije na samom mucenju i ljudskoj patnji, nego na necemu sasvim drugome sto ne zelim da otkrijem (spoilerisem).

Sve u svemu, jedan mnogo "jak", lud i mnogo dobar horor film, u kom akcenat nije na samom hororu.

Apsolutna, apsolutna preporuka.

IMDb (upozorenje, spoiler na IMDb-u sadrzi kompletnu radnju filma, od A-Z)
http://www.imdb.com/title/tt1029234/

Trejler
http://www.youtube.com/watch?v=pBDC3t14qVs
« Poslednja izmena: 31.05.2009. 03:01:54 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Sekundica
Piece of Eternity

admiral flote

Ugled: +38/-4
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 20.03.2009. 16:01:54 »

Apsolutno saglasan.
Film sa smislom, već dugo nisam video nešto tako jako.
Apsolutna preporuka.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 22.03.2009. 19:48:16 »

Opet ga odgledao, trazeci mu mane... jesam pronasao par sitnica, ali uopsteno ne smetaju ovom sjajnom ostvarenju ni malo..

Nakon drugog gledanja, oslobodjen prvog utiska, mogu slobodno da kazem da film i nije klasicni horor.
Drama? svakako... Triler? Ima elemente istoga...Mistery? Naravno...

Sav horor u filmu je oblikovan kroz hack & slash segment podzanra, i film ne bi bio toliko dobar da je taj vid horora izostao.
Sam H&S nije toliko "strasan" kao u nekim americkim produkcijama, ali sasvim dovoljan da digne tenziju.

I sto je naj...taj "deo" filma je uradjen apsolutno sjajno.
Svi "veliki" producenti horora kao i reziseri istih imaju skolsko delo pred sobom..da uce kako se H&S pravilno implementira. Ne sa ciljem da zgroze publiku, nego da H&S "uvale" u film tako kao sto se muzika "uvaljuje" u film...tako da delo dobije smisao i "zivot", a ne da vam zgadi sam film...

Ponovo mogu slobodno da izjavim da film treba ne samo odgledati, nego imati ga u kolekciji.
I to u folderu sa samom Odisejom 2001 i ostalim klasicima.

Francuzi, bravo.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
laki_pingvini
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 29.03.2009. 22:49:24 »

Kada Sal napise recenziju, tesko da bilo ko moze da doda nesto , a da ne bude suvislo i glupo. Neverovatan film, izuva iz cipela. Dva dana razmisljam o njemu.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.125 sekundi sa 26 upita.