SF tim
* 25.02.2020. 17:32:09
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šta će oni ovde? (a i šta ćemo mi tamo)  (Pročitano 8851 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« poslato: 13.03.2009. 00:30:24 »

Nekoliko stvari juče i danas me je podsetilo na nešto što me već duže vreme kopka.
Ima u nekim naučnofantastičnim "ostvarenjima" jedan problem. Na primer, u filmu "Znaci" vanzemaljci koji ne podnose vodu dolaze da osvajaju planetu koja se sastoji od 75% iste. Slična je varijanta i sa "Danom trifida" (prva stvar koja me je podsetila na ovo je jedna sedmina Danovog pitanja u kvizu  Very Happy). U krajnjoj liniji, slično je i sa "Ratom svetova" (mada ne baš sasvim isto). Dakle - šta će oni ovde, u okolini koju manje-više ne podnose.

Druga stvar koja me je podsetila na to baš malopre: čitam u nekoj knjizi prepričavanje "Sna" Johana Keplera, gde on opisuje putovanje na Mesec i kakva sve tamo čudovišta žive u surovim uslovima, i onda se čovek (ne Kepler, nego taj što prepričava) s pravom zapita ako Kepler tako zamišlja Mesec, zašto je tako oduševljen idejom da se tamo ide. Ovo se manje više može odnositi na sve knjige/priče/filmove koji opisuju namerne pokušaje naseljavanja ljudi na planete koje su vrlo negostoljubive + pune čudovišta.

Dakle, ako je svemir negostoljubiv i pun groznih stvorenja, zašto bismo želeli tamo da idemo? Ako vanzemaljcima smetaju stvari koje su na Zemlji krajnje uobičajene i neizbežne, zašto bi nas osvajali? To jest, zašto se u SF-u dešavaju ovako paradoksalne stvari?
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 13.03.2009. 01:07:39 »

Pa moze se opravdati svime i svacime. Recimo eksploatacijom nekih rudnih vrednosti ili slicno. Ili prensaeljenosti planete. Ili delastacijom iste. I jos gomilom drugih razloga. Kada, po mom misljenju, uticaj pozitivnog bude u ravnotezi sa uticajem negativnog, a ima tendenciju daljeg rasta moze se ocekivati da se negativno i zanemari. Drugim recima izmedju dva zla biras manje zlo. Lose je i dalje lose ali manje boli od onog drugog loseg. A nada uvek postoji. (Kad nestane cisite vode bice dobra i ona iz barica posle kise, uz nadu da nije bas toliko prljava da te zarazi)
Al se izmlatih sa ovim recenicama.

Mozda traze "Vidasil"
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 13.03.2009. 01:25:43 »

Mozda zato sto pisci smatraju da je lakse izaci na kraj sa stvorenjima koja ce nas pojesti, nego sa stvorenjima i uslovima na zemlji Smile
A druga stvar, u kolonizaciji svemira gde se razdaljine mere parsecima i kiloparsecima, naci jednu planetu na kojoj bez inkubatora i posebnih odela moze da se prezivi je zaista retkost, ma koliko neki uslovi bili extremni.
Cak i na Zemlji, prilican broj ljudi zivi na Arktiku, zatim po pustaram gde je vecita susa, pa opet svi oni opstaju tu vekovima i njima je sasvim normalno da zive u takvim uslovima.
Tako i mi jednog dana, kada nam Zemlja postane tesna, krenemo negde za nekim novim stanistem i naidjemo na nesto sto ima atmosferu slicnu nasoj, odgovarajuce kolicine pijace vode..., mislim da cemo je naseliti bez obzira na temperature, populaciju itd. A sve to iz razloga sto je prva sledeca planeta slicna toj udaljena bar 100 godina putovanja.

Ili bi bolja varijanta bila teraformirati Mars, malo ga podgrejati i nastaviti ziveti tu. Uspostaviti redovnu nedeljnu liniju prema Zemlji i to je to. Nikakva istrazivanja nam ne trebaju.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 13.03.2009. 02:17:02 »

Trifide nisu baš dobar primer. Njih su doneli meteoriti, a aktivirala ih sledeća meteorska kiša. To je više kao rasejavanje semena vetrom -  neko seme padne na plodno tle, a neko u pustinju.

Citat
To jest, zašto se u SF-u dešavaju ovako paradoksalne stvari?
Zato što pisci izgube inspiraciju pri kraju priče. Muze im čuče na krilu 2/3 knjige, pa se smore i odu, a jadni pisci ostanu sami i ne znaju kako da je dovrše, pa nešto bzvze  Very Happy smandrljaju kao razrešenje radnje.

Citat
Dakle, ako je svemir negostoljubiv i pun groznih stvorenja, zašto bismo želeli tamo da idemo?
Da ne bi ta grozna stvorenja došla kod nas. Bolje da se tepamo na njihovom terenu nego da uništavamo našu lepu Zemlju.

Gde ima groznih stvorenja, možda ima i lepih princeza koje treba spasiti. Laughing
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 13.03.2009. 14:03:08 »

A zašto ne!?!

Zemlja, recimo, jeste pokrivena 70% vodom, ali onih 30% kopna i dalje je poprilično parče za naseljavanje.

Mars jeste za nas suv i bez neophodnog vazduha ali... možda bi se ipak mogao osposobiti za našu vrstu života. Vode u nekom obliku ipak, po svoj prilici, ima na Marsu, a ako ima vode, ima i vazduha (to je samo stvar elektrolize tj. izvora energije za taj posao).

Mnogo je nelogičnosti u SF-pričama, a to često i ne primijetimo. Čitajući ove stare Siriuse pronašao sam greške koje su se događale čak i najvećim imenima.
Recimo, temperatura od 173 stepena ispod apsolutne nule (to mu dođe kao -173oK). Ili, u priči 'Poslednja avantura kapetana Nema' tuđinski brod treba da za godinu dana (sa stanovišta Zemlje) stigne na domet Suncu i da ga uništi. Nemo mu kreće u susret brzinom bliskom svjetlosnoj i presreće ga nakon pola godine brodskog vremena, taman na vrijeme da ih zaustavi - izgleda vam sve u redu, zar ne. Ali, u priči se navodi da je za to vrijeme na Zemlji prošlo 500 godina, pa bi Sunce već odavno trebalo biti Nova.
Mogao bih vam nabrojati masu ovakvih detalja, ali ništa od toga ne kvari čitanje i užitak u priči.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 13.03.2009. 14:26:27 »

Ja sam sinoć bila malo umorna, pa nisam baš fenomenalno forumulisala temu. Reč je, u stvari, o dva odvojena problema. Prvi su te nelogičnosti u pričama i filmovima, što se recimo može pripisati tome da su "muze otišle na pauzu za kafu", padu koncentracije itd. Mene takođe, u tom smislu, jako nervira što u masi filmova tehnološki napredni alieni funkcionišu kao životinjke kojima je jedina preokupacija u životu da nešto pojedu (a to nešto su, je li, ljudi).

Ali druga strana priče je zanimljivija: otprilike čim se došlo do razumevanja da postoji svemir (i u njemu planete itd.), znači negde od 16. veka, imamo s jedne strane neizmerno oduševljenje mogućnošću putovanja u svemir, a s druge strane se taj svemir opisuje kao prilično grozno mesto - upravo od strane onih koji su najviše oduševljeni svemirskim putovanjima. (To je otprilike teza Luisa Mamforda u knjizi Mit o mašini. Inače čovek smatra, odnosno smatrao je negde 1950-tih da je putovanje u svemir podjednako beskorisno kao i Keopsova piramida.)

Meni je to prilično fascinantno, jer nekako lepo odražava ambivalentan odnos čoveka prema nepoznatom - privlači ga i plaši istovremeno.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 13.03.2009. 20:52:52 »

Mislim da ste svi zaboravili sam avanturisticki duh coveka, kao i sam avanturizam u SF delima.

Elem, na sta bi licio film/roman koji bi opisivao kako se clovek ispalio na neku planetu u nekom solarnom sistemu far, far away odavle i tamo zatekao raj na zemlji?
Nema nikog da pokri ili od nekog da bude pokoren, nema ekstremnih uslova, nema nista..
Samo beskrajne sume u kojima sa grane vise cokoladne torte, kamenje i stene uz koje samo prislonis dve zice i eto energije koliko hoces, mora puna riba sa sirokom lepezom ukusa...od piletine, pa do urnebesa.

I gde bi tu bio avanturizam, pod predpostavkom da su svi predzonjali u dubokoj hibernaciji put?

Sam avanturizam u SF-u, susretanje nekog oblika prepreke (ne klasicnih prepreka, nego nekih totalno stranih, nepojmljivih sa sadasnjeg stanovista, zatim primarni instinkt straha koji treba savladati za savladjivanjem tih prepreka jesu ono sto cini nas same, i nas duh.
Znaci, mi u stvari ne savladjujemo univerzum, niti svetove u istome...cak ni ne porobljavamo strana bica (ili extremne uslove) niti se branimo od njih, mi to prvenstveno radimo sami sebi.
Savladjujemo sami sebe i nas duh (pokusavamo)
A SF kao zanr je "dushu dao" da to i uokvirimo...

jer, centralna licnost svakog sf dela je ipak -covek.
« Poslednja izmena: 13.03.2009. 20:55:00 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 14.03.2009. 01:46:48 »

@Sal
potpisujem

Gledano sa stanovista umetnosti (knjizevnosti, filma etc.), da je sve kako treba i uobicajeno, prica ne bi bila zanimljiva i zanr nikada ne bi zaziveo
Sa druge strane kada se pogleda covekova (bar nekog dela ljudi) narav, radoznalost i istrazivacki duh prilicno nadjacavaju strah od nepoznatog. Da nema toga jos uvek bi klesali kamenje i lovili zivuljke u coporu...
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
astronaut skaut

pripravnik

Ugled: +0/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 17.06.2009. 18:20:46 »

Dakle, ako je svemir negostoljubiv i pun groznih stvorenja, zašto bismo želeli tamo da idemo? Ako vanzemaljcima smetaju stvari koje su na Zemlji krajnje uobičajene i neizbežne, zašto bi nas osvajali? To jest, zašto se u SF-u dešavaju ovako paradoksalne stvari?

Zašto bismo otišli na neku planetu?

-Zato što postoji.  Laughing

To sam negdje pročitao ali nikako ne mogu da se sjetim gdje.  Neutral

Sačuvana

born to be child
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 17.06.2009. 18:48:54 »

To je odgovor alpinista na pitanje zašto se pentraju planinčinama, ali kako je baš zgodan i za ostala pitanja, lepo dođe kada pravog odgovora nema.
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 17.06.2009. 19:50:11 »

Ja mislim da ko jednom dođe na Zemlju i proba rakiju ljutu, taj želi da je osvoji celu Laughing
A pošto su oni već među nama, obaveštavaju iznutra, znaju da je dobra radža, znači... DOLAZE  Mr. Green mali zeleni

Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green

stari sam spamer Laughing
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 17.06.2009. 19:56:05 »

Ti?  Shocked
Ma ne...
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 17.06.2009. 20:27:44 »

Podmetnućemo ga tegloidima, ima da gi skroz-naskroz izspamuje ( Mr. Green) onaj nji'ov teletegla-net. poster_spam
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 18.06.2009. 02:24:39 »

OBećavam, da ću malo da se uzdržavam (ubuduće) Very Happy

Lepa je tema, pa rekoh da se upišem. Laughing

Recimo, iako neka napredna civilizacija nema resursnih interesa npr za neku drugu planetu/civilizaciju, pored radoznalosti može doći u obzir ratobornost. Možda su neki pangalaktički osvajači pa rešetaju šta im dođe pod ruku. Smile

Ili kao u "The Day The Earth Stood Still", dođu da sačuvaju Majčicu Zemljicu od ljudske pošasti. Very Happy
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 28.03.2013. 20:34:57 »

Wink Twisted Evil

http://trojka.rs/horoskop-sf/sf/vanzemaljci-koriste-i-nase-toalete

http://trojka.rs/horoskop-sf/sf/u-tajnoj-sluzbi-radi-vanzemaljac-video
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.052 sekundi sa 23 upita.