SF tim
* 22.01.2019. 18:25:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Prošla budućnost - ostvareno...  (Pročitano 24439 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 17.12.2006. 16:25:06 »

Tema za tehno-nostalgičare.
Nekadašnja čuda tehnike danas su zaboravljene kante ali ne baš sasvim. Very Happy
Postoji i dalje interesovanje za stare uređaje, kupuju se i prodaju, pa se čak proizvode i dodaci za nekada popularne računare.
Ovih ostvarenih tehničkih dostugnuća ovde ćemo se podsetiti.

SF u velikoj meri zavisi od nivoa razvijenosti tehnike u vreme kada neko delo nastaje.Čak i moda ima uticaj na to kako će neki roman, a naročito film ili TV serija izgledati.
Pogledajte naslovne strane američkih SF izdanja pre drugog svetskog rata, rakete, vozila, roboti na njima bili su direktno izvedeni iz tadašnje tehnike i mode.

Ova tema, po mom mišljenju ima i te kako veze sa SF-om, dakle, da pokažemo neke stare računare, TV i radio aparate,  gramofone, telefone i sve ostalo što je prethodilo današnjim uređajima.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.12.2006. 16:25:33 »

Samo da najavim, očekujte od mene slike mog "debeljka" C64, prastarog EI Niš Minivox TV-a, TV adaptera za UHF (a omladino? pitate se šta li je to? Razz  usd ) i ako iskopam još neku staru sitnicu. Very Happy
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 17.12.2006. 16:32:12 »

Sal

Evo, da ja odmah "cucnem" ovo cudo tadasnje tehnike:

Dame i gospodo, Sinclair ZX Spectrum

Je'l znate mladji da vecina tastera na ovom supermozgu ima 5 funkcija? Prava vezbaona za prstice....

Zamislite zivot u ritmu muzike za ples, ili komp bez hard-a...

Kako?
Pa lepo, prikljucis kasetofon....

Za podizanje igrice od recimo 35 kb, trebalo je dobrih 5 min....Smile
_________________________________________________ _________
MasterYoda

Dobar taj Spektrić. Zaboravi si reći da je slika samo malo manja od originalne veličine kompa Laughing I daj, molim te, iskopaj negdje sliku štampača koji je išao uz taj komp. To je bila sprava.
Labo

ja sam ko mali, tamo '94 imao neki komp sto se dizao s kaseta za kasetofon, tj. igrice su se pokretale tako. Pa fino kad se vratim iz skole upalim ga, rucam, odgledam crtani i onda mogu da predjem na igranje, taman kad se on ucita...
A ekran mu nije bio crno bijeli, nego crno zeleni, od par sati igranja glava me ubijala od buljenja u ono cudo...
Da ne zna ko po ovom opisu kako se ova kanta zvala?
MasterYoda

Citat: labo
ja sam ko mali, tamo '94 imao neki komp sto se dizao s kaseta za kasetofon, tj. igrice su se pokretale tako. Pa fino kad se vratim iz skole upalim ga, rucam, odgledam crtani i onda mogu da predjem na igranje, taman kad se on ucita...
A ekran mu nije bio crno bijeli, nego crno zeleni, od par sati igranja glava me ubijala od buljenja u ono cudo...
Da ne zna ko po ovom opisu kako se ova kanta zvala?
Je li kasetofon bio ugrađen u komp ili je bio odvojeno? Ako je bio ugrađen, po opisu bih rekao da je Amstrad/Schneider CPC 464. I ja sam nekada imao tu zvijer (sredinom osamdesetih)

_________________________________________________ ________
Sal

Ne verujem.Amstrad ni u jednoj verziji nije imao zeleno crni monitor.

Pre mi mirise na Commodore Pet mashinu...

MasterYoda

Sal, pogledaj sliku malo pažljivije. Lijepo piše Green Monitor. Uostalom, rekao sam da sam imao jedan sredinom osamdesetih - sa sve zeleno crnim monitorom.
Sal

Ups. Zaista

Ja sam o znam za cb i color amstradove monitore.

Za zc prvi put cujem....

Hmmm, pet ili amstrad, pitanje je sada?

SmileSmileSmile
dan555

Ne rekoste da su tasteri na Spektrumu od gume, zvali smo ga gumeni.Very Happy

Pre će biti da je Amstrad, bio je prilično zastupljen u ovim krajevima.
MasterYoda

Super sprave čika Klajva Sinklera
16k rampak memorijsko proširenje
štampač - termalni koristi specijalni aluminizirani papir
« Poslednja izmena: 09.12.2007. 23:42:39 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 17.12.2006. 16:43:28 »

labo

a sta ste radili sa tim zvjerinama? Ja sam samo igrao igrice, mislim sta se uopste moglo raditi na njima?
Ustvari, jednom prilikom mi je dosao neki drug i nesto prckao kuckao 2-3 sata, da bi na kraju neki konj koji ni ne lici na konja pomjerio nogu, za koju nisam siguran da je noga...
Tu sam zakljucio da programiranje nije za mene, puno rada a rezultat prilicno neuvjerljiv...
Sto se tice kompa iz '94 najvise lici na ovaj Mgordana, mada da me ubijes ne mogu da se sjetim jeli kasetofon isao odvojeno. Dolazio je i jedan dzojstik uz njega, obican, crni sa crvenom palicom i 2 dugmeta na postolju dzojstika, bez dugmadi na palici.
Onda mi je crko dzojstik, i ja nisam znao sta da radim s kompom i reko caletu da nosi to, da me vise ne interesuje
_________________________________________________ ___________
MasterYoda

ZX81 mi je uglavnom služio kao spravica za pogon programatora EPROM-a. U to vrijeme sam se dosta bavio kojekakvim spravama u koje je ugrađivan jeftini Z80 mikroprocesor pa sam napravio programator nakačen na ZX81 preko koga sam ubacivao neophodni kod. Bila su to uzbudljiva vremena kada se vodilo računa o svakom bitu i bajtu i kada smo u 2k znali spakovati mnogo optimizovanog koda. Jedan naš projekat iz tog vremena posebno mi je u lijepom sjećanju: Kompjuterska činkvina (to ti je nešto kao bingo). U 2k EPROM tada sam uspio spakovati kompletan softver za generisanje pseudoslučajnih brojeva sa dužinom niza od 4 miliona, potrebna paljenja sijalica na izvučenom broju (uz treptanje par puta kad se izvuče novi broj) i sve ostalo što je potrebno da sistem radi - i to dobro. RAM je bio 256 bajta Laughing
Amstrad CPC464 je već bio mnogo ozbiljnija sprava. Za razliku od Spektruma i C64, on je imao jasno razdvojen BASIC i operativni sistem. Šteta je što je ta mašina izašla relativno kasno pa nije bila tako popularna jer je to bio mnogo moćniji komp.
MasterYoda

Da bi uopšte bilo moguće napraviti mikrokompjuter, trebalo je prvo izmisliti mikroprocesor. Zašto je Intel i danas car u tom području? Oni su to i izmislili, daleke 1972. godine. Prvi nekomercijalni mikroprocesor Intel 4004 i prvi komercijalni Intel 8008. Evo kako je izgledala unutrašnjost tog procesora:

A evo i prvog mikrokompjutera, sagrađenog oko tog mikroprocesora. Prodavao se u kitu za oko 800 dolara - sami ste ga morali sastaviti. Komande su se unosile preko prekidača na prednjoj ploči a rezultat je prikazivan paljenjem lampica Laughing To su sve U/I jedinice koje je imao.

Prvi mikroračunar koji se mogao kupiti gotov i koji je imao monitor i tastaturu. Do pronalaska miša proći će još podosta godina.

_________________________________________________ __________
Sal

ravo, Mr Mgordane...secam se iz clanaka ALTAIR-a....

Prodavao se samo u americi preko porudzbina, kao onomad kod nas Galaksija.....

Bravi i Mr Dan-e, koji mi je uspeo izmamiti setnu suzu......

Sve to me asocira na neka lepa i bezbrizna vremena.

Inace, na spectrumu (ili comodoru) si mogao uraditi stosta...

Verovali ili ne, na spectrumu sam u basic-u napravio svoju pravu extra video igricu. Nikom iz "raje" nije verovao da je to moga intelekta delo.
Jeste da je to sve bilo jaaako sporo (posto moji pokusaji u asembleru nisu bili onakvi kako sam ja zamislio)....

Secate se PEEK i POKE komandi iz Basic-a?

E tu sam ja prvi put krekovao kao igrice....

U for-next petlji, sa peek-om, pretrazim sve celije sa br 3, jer 3 zivota si imao.
Onda, sa POKE-om, prepravim 3 na 255...

Svaki deseti pokusaj je imao rezultat da u igrici imas beskonacan br zivota....

Pola Sarajeva ne bi zavrsio igricu bez mog "hakerisanja" iz basic-a....

UH.....
10 REM SPAMOVANJE
20 X=0
30 FOR X=1 TO 10000
20 PRINT "MR SAL JE BOG KOJI PO ZEMLJI HODA"
30 IF INPUT= (ASC$ "") THEN GOTO 50
40 IF INPUT= ' ' THEN PRINT "MR SAL HAVE SUKNO TI GA VIRUS"; GOTO 20
50 NEXT X
60 END:REM KOJI NIKADA NECE DOCI, JER SAM NAPRAVIO MINI BASIC VIRUS KOGA SE MOZES RESITI ISKLJUCIVANJEM SVOG 8 BIT NOG MIKRORACUNARA...
Jebte, uspeh ja da nesto iz dubine svog memorijskog bloka, uz malu pomoc logickog dela , napravim. Mini virus u basic-u. Znam da fale dve tri prog linije za mnozenje, ali onda nisu postojali hard-ovi, pa nema potrebe..
ANALIZA:

Naredba REM je naredba iza koje sve u ascii codu otkucano, nema efekta na samo kompajliranje, znaci nebitno.Sluzi samo programerima da vide zabelesku u kodu (prenosi se cak prilikom kompajliranja u asembleov polumasinski/binarni, u stvari heksadecimalni kod.

Ostale prog linije su vam jasne...

Red, br linije sluzi da se priglupi basic asembleri mogu snalaziti medju vasim komandama.

Smile

8 bitni kod, makar i masinski, imao je po mom misljenju, najperspektivniji metod za pravljenje vestacke inteligencije....

Sve je svedeno na 8 bita.O 4 bitnim masinama, kao sto je bio ALTAIR, necu da pricam, jer to je bilo "vreme pre vremena"

Sa 2x8 bitnim, kao sto je ATARI 512 ili 1024st, necu da diskutujem, jer nisam nazalost sa njima radio...Znam da je onda zbog njih izasao BASIC bez prog linija......srnje.

Seca li se iko programa za 8 bitne, zvani LISA?

Izvrsavao se na prvim (nabudjenim XT-ovima) kao prvi u svetu program vestacke inteligencije?

Ukucas pitanje, gramaticki kako hoces, i LISA ti odgovori..... Smile
MasterYoda

Citat
Seca li se iko programa za 8 bitne, zvani LISA?
LISA - jbt skroz sam zaboravio. Prvi pseudointeligentni program i izvor beskrajne zabave na onim starim kanticama. Koji je to urnebes bio kad nekako, s poluznanjem engleskog, uspiješ unijeti nešto što i ona prepozna. Zabavljali smo se (a bilo je negdje i na bb) s listama njenih priglupih odgovora. Oops

@dan. smanjiću one slike - nisam primijetio da su tako velike. Žurba, žurba.
Sal

Lisa, come back....AYE!!!!!
MasterYoda

Jesi li primijetio disketne jedinice uz TRS80. Imam par disketa tog formata (64k ili 128k). Kolike su, brate. Ko osrednji laptop.
Sal

Znas, u serbiju kad smo nakon dejtona zbrisali, uspijo sam u prikolicu spakovati onu svoju 286-icu, sve zajedno sa monitorom...Od nje mi je ostalo onih 5.1/2 incnih disketurina (savitljivih).

Imo sam i epsonov A3 matricni stampac, neki FX....

Sve je to onda ovde vrijedilo u paketu oko 800 dm, i to u firmi koja je specijalizovana bila za otkup polovnjaka...'95.

Od tada, pa do prije godinu i po, nisam imao komp.
Pukla me neka lova, pa sa sinom odem u Jugodatu (firma koja je prodavala gotove konfiguracije, ali je u NS-u pukla) i izkezim onda za celerona 2.6, 256 rama i kolor monitorom od 17', sve zajedno sa combo srnjem 520evra....

Ne mozes zamisliti nase srece kad nam je bio isporucen....sreca zena mi bila sa mladjim u bosni...

Ja i Boki nismo se skidali.Niti sam ja na posao, niti on u skolu.Maraton do zore...

Dosla zena iz bosne i napada me kao "Sta uradi sa djeteta? Blijed je ko krpa...." A ja " Informatika, ljubavi, informatika....Smile "

A internet sam uveo malo pre formiranja sf teama....
Zamisli, odradim kurs za web dizajn bez interneta.....
MasterYoda

Ja sam svoju opremu, kompletnu, ostavio u stanu kad sam krenuo iz Modriče. Bilo je važnijih stvari za ponijeti a malo vremena za pakovanje. Kasnije sam u nekoj ruševini našao 386, poluizgoren, ali sam ga uspio popraviti i dugo je bio moj jedini komp. Onda sam taj isti komp utrapio jednoj firmi uz neki svoj knjigovodstveni program i za tu lovu kupio Pentijuma 233. Poslije sam radio montažu i prodaju računara (bavio sam se ja i trgovinom pa smo i kolege) pa sam brzo unaprjeđivao svoju konfiguraciju. Danas kući imam nekog atlona i neću mijenjati dok ne moradnem (čitaj: dok me Vista ne natjera) a tada ću uzeti nešto sa dual jezgrom na 64 bita.
Dodatak: Imam i drugi računar, neki Celeron na 333. Održavam neke svoje DOS aplikacije (stari, dobri Clipper) a Celeron se ubio za taj posao. Naravno, kompovi su mi povezani a koristim i KVM svič pa imam samo jedan monitor, miša i tastaturu.
A imam i treći: to je jedna stara 486 kanta koju mi je žao baciti a ne mogu za nju ništa dobiti pa stoji u jednom ćošku i skuplja prašinu. Dao bih je nekome ali niko neće.
A imam i četvrti: Commodore 64 s kolor monitorom je uspomena na neka davna vremena. Nije u potpunosti ispravan (ne radi mu kontroler za periferije pa ne može ništa pročitati s trake ili CD-a) ali se mogu kljuckati BASIC programi, onako, s tastature. Njega ne bih dao ni za šta.

Kad već nabrajam: Imam i četiri štampača, tri laserska od kojih je samo jedan ispravan a ona dva ću vjerovatno uskoro usmjeriti prema komunalnom kontejneru, i jedan kolorac, termalni, za koga ne mogu nigdje naći trake (neki Star SJ144) pa ni njega ne koristim.
Sal

Secam se STAR-a, secam se i ostalih "kanti" sto si nabrojao, i veruj mi zemo, nemoj to bacati...Nego spali sve u avliji uz neki svoj licni ritual....

Raskrsti sa relikvijama proslosti, jer nase mentalno stanje to zasluzuje....

Ja kad se toga podsjetim, dobijem samo neku ruznu furku.....

Radio kao krupije, imao svoje kompove, svoju videoteku i zivio svojih 19-22 godine kao mali bubreg u super loju....Dok ne dodjose prvi demokratski izbori i onaj crni referendum.....

Cudno je to kako te stare 8 bitne relikvije i moje ratovanje imaju neku konekciju..(rs232 ili kempston interfejs)

Kako god, oboje je otislo u zaborav, uz veo mentalne magle koja je svake godine sve gusca i9 gusca, ali mi "junaci" sa 7,62 ja secemo, ostro i nerazumno, vodjeni nasom svescu istinske pravde i covekoljublja.....

Mr Sal je zreo za lecenje postraumatskog shita....
Ma, ebo vas Mr Sal, zavrsice kao mentol u mentol bonboni....

Ajmo sada na temu, seca li se iko Sinklerovog QL-a?

Nastavku spectruma, sa ugradjenim microdrajv-shitovima i, za ono vreme, jako naprednom "maticnom plocom"

Atari compovi, najrevolucionarni (Clive Sinclair i posle Jack Tramiel), su prekopirali QL da bi osvanuli kao ATARI 512 i !)1024ST masine....onda jbte bili napredniji, brzi i konfigurativniji od IBM-ovog AT-=a i XT-a.....da ne spominjem supergrafiku, koja je u ATARI-evim masinama procvala na celih 320x200 bez interlejsa.....

I sve to u osvit zore motorolinih 66xxxx procesora....

Evo i taj cuveni QL

Zamislite mladji sada koji imate P4 na nekih 2.5-30GH

I onda vam se pojavi neki QL na 10GH, ladno...koji kosta kao vasa kanta....

Ali, taj QL ne radi pod Win-om, nemoze ni jednu igricu da pokrene iz vase kolekcije, ne moze nista.....
Zato je propao kao svabo na sutjesci....Ser Sinclair se zaebao zato sto nije vodio racuna u moru nekompatibilnosti u svetu microracunara.....

Onda je majkrosoft udario, zestoko i nemilosrdno.....

Znate li da je Bil Gejts napravio DOS u garazi sa svojim pajtosom? Znate li da je DOS otkupio IBM za svoj prvi PC? A neznate da je Bilova mamica radila kao clan poslovodnog odbora IBM-a, pa pogurala sinovljev operativni sistem kao zvanicni za njihove PC-eve....

Nema veze sto neznate, sada znate. Tu je Mr Sal i stara garda da vas edukuju, u cilju istoricara svitanja zore DOOM-a i ostalih blagodeti P4 procesora....SmileSmileSmile
MasterYoda

Bil je stara lupina koji je pokrao sve što je mogao, a što nije mogao, otkupo za siću. Tako je bilo i s DOS-om. Evo istinite priče o DOS-u.
Kada je načuo da IBM polutajno, poluzezajući se priprema neki novi računar, koji će poslije ući u istoriju kao IBM PC, Bili je upravo bio registrovao svoju firmu Micro-soft (tako se tada zvala). Iako je samo načuo da postoji nekakav operativni sistem zvani DOS, Bili je, okružen ekipom kravatana, sav ozbiljan, otišao u IBM i ponudio im taj isti DOS za velike pare. Onako, naprazno, bez robe i bez ikakvog znanja o robi osim da to treba da pogoni računar. I ubijedio ih je i potpisao ekskluzivni ugovor za taj operativni sistem. Svaka mu čast.
Faza 2. Sada je trebalo i nabaviti DOS. I nabavili su ga. Tim Patterson razvio je jednu varijantu DOS-a iz do tada jedinog OS-a za mikroračunare, CP/M-80. Legenda kaže da su Bilijevi advokati s Timom sklopili predugovor od 5000$ za prava korišćenja DOS-a a da je Bili prepravio cifru na 15.000 $ za sva prava. I Tim je pristao, izgledalo mu je to kao velika cifra za vezvrijedno parče softvera. Ostatak priče znate i sami.
Jedna činjenica koju možda ne znate. Tim Patterson umro je prije par godina. Kraj života proživio je kao siromah. Bili je od početnih osnivačkih 10.000$ došao do 100 milijardi istih zelembaća.
Sal

Me Mgordane, uz svo postovanje cemo se sporeckati.

Bil Gejts je napravio neki shit koji mu je majka u IBM-u progurala, taman kada su zavrsili prvi PC.

Sklepao ga Bil, sa ortakom, verovatno tim Patersonom, i "progurao" zahvaljujuci majci, kao zvanicni op sis za sve ondasnje i buduce PC racunare....

Secam se na 286-ici, da se Win 3.11 mogao pokrenuti samo uz DOS, im to ver. neke koje se sada ne secam....

Bil ne bi bio bil da nije mu matere, clanice ondasnjeg poslovodnog odbora IBM-a....

Za razliku od Jobs i Voznijaka, koji su DE FACTO napravili hard/soktverski prvi Apple comp, koji je nezasluzeno otisao u istoriju kao napredniji, ali nemarketinski slabiji racunar...

Inace, Voznijak/Jobs kao danasnji multimilioneri i dalje se opiru dominaciji PC koncepcije kroz svoje APPLE racunare. Najstabilniji, sa otvorenom Unix/linux i podvarijantskom platformom.
Na zapadu je prestiz imati Apple-ov notebook...iako su sada presli na intelovu platformu, znaci UNAZADILI svoju tehnologiju zarad opsteprihvacenog Win/Intel i klovnova trenda...

Sta znaci AMD i ostali? Quratz...svi su oni na win/intel platformama "osvanuli"

Secate se cyrusa? Njegovih procesora? Zasto su nestali? Ugrozili Intel, samim tim Gejtsa...

Sajrusi su mogli i u Appleovim da opstanu, u tome je fora sto su "nestali", a vaskrsnuo AMD......(intelov)
« Poslednja izmena: 09.12.2007. 23:45:00 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 17.12.2006. 16:49:26 »

MasterYoda

Sal, Sal. Nemoj da mi protivrječiš po tom pitanju. Ja se ipak bavim kompovima 32 godine kao profesijom (minus onaj naš intermeco 92-95), Evo šta o tome kaže Wiki:

History

MS-DOS (and the IBM PC-DOS which was licensed therefrom), and its predecessor, QDOS, was an imitation of CP/M (Control Program / (for) Microcomputers) — which was the dominant operating system for 8-bit Intel 8080 and Zilog Z80 based microcomputers.

It was first developed at Seattle Computer Products by Tim Patterson as a variant of CP/M-80 from Digital Research, but intended as an internal product for testing SCP's new 8086 CPU card for the S-100 bus. It did not run on the 8080 (or compatible) CPU needed for CP/M-80. It was called QDOS, among several other names. Microsoft licensed it from SCP, made changes and licensed the result to IBM (sold as PC-DOS) for its new 'PC' using the 8088 CPU (internally the same as the 8086), and to many other hardware manufacturers. In the later case it was sold as MS-DOS.

Wiki ovdje griješi kada kaže da je DOS licenciran. Nije, kupljena su sva prava, inače bi i Tim Patterson bio bogat čovjek a SCP velika firma.

Što se Windowsa tiče, i to je Bilova velika krađa. Ukrao je ideju za grafičko okruženje od epla (a i oni su to ukrali pa ko krade od lopova nije lopov). Ideja je ukradena pa je na brzake skuckano grafičko okruženje koje je bilo školjka iznad DOS-a. Windows je koristio DOS komande (naravno, na niskom nivou) i samo dodao prozorčiće i ikonice. Zato se i pokretao iz DOS-a. Uostalom, tako je radio i Windows 95 i 98 samo je to malo bolje sakriveno. I Win Me je imao dosta tog DOS-a u pozadini a ono što je rađeno van dosa je bilo toliko traljavo napravljeno da je Me ubjedljivo najgori Win. Tek se XP oslobodio DOS okova.

Na ono o Eplu nemam šta dodati. To su bili i ostali bolji kompovi od PC-a ali i sam znaš da bolji ne pobjeđuje na tržištu. Tamo je džungla u kojoj pobjeđuje spretniji ali da ti ne tupim o tome, to znaš bolje od mene. Kod kompova se ponovila istorija poznata još od video rekordera. Tamo je pobijedio VHS iako je Beta bila mnogo bolja.
Priča o Timu Patersonu
Priča o DOS-u
I, naravno, priča o Windowsu
To je ono što kaže Wiki. Ako hoćeš, mogu ti naći i druge linkove.
Ovo je drugi komp na kome sam radio. Fakultet je imao jedan IBM360 koji se nalazio u prostoriji za koju smo mi, studenti, imali ključ i zezali smo se s njim po cijelu noć. Faks je za svoje potrebe već bio nabavio novi komp sistem a ovaj je stajao na raspolaganju studentima koji su željeli naučiti više o kompovima nego što to predmeti na faksu pružaju. Već je bio izraubovan ali je radio. Svi poklopci bili su poskidani pa smo mogli zavirivati unutra da vidimo od čega se sastoji itd.

A ovo je, vjerovali ili ne, detalj jednog memorijskog "modula" tadašnjih kompova. Svaka fero jezgrica (prečnika 1-1,5 mm) čuvala je 1 bit podataka. I sam sam, prije rata, bio vlasnik jednog takvog modula sa čak 4000 jezgara.

Sliku prvog kompa za koji sam pisao programe nisam, na žalost, nigdje uspio naći. Bio je to neki ICL kompjuter (firma je iz VB). Stajao je u posebnoj prostoriji, potpuno klimatizovanoj i temperaturno stabilnoj. Hoćete detalje. U sobu se ulazilo kroz dvostruka vrata koja nikada nisu oboja istovremeno mogla biti otvorena - kad jedna otvoriš, druga se automatski zaključaju. Na zidu prostorije stajao je mjerač temperature (okrugli, sa skalom, prečnika oko 40 cm) i pratila se sa podjelom 1 st. Celzija oko 60 stepeni na skali. Kazaljka je uvijek bila kao zakovana na nekih 22 ili 23 stepena, ne sjećam se više tačno. Naravno, svi koji su radili u toj sali nosili su bijele mantile. Ne daj ti bože da negdje nešto pipneš - to je smio raditi samo "sveti posvećeni inžinjer" (tada nije postojao termin administrator).
Kako su se unosili programi u ova čuda tehnike? Njemački inžinjer Herman Hollerith izmislio je papirnu karticu na koju se, bušenjem rupica na određenim pozicijama, unosio program i podaci. Svaka kartica služila je da se unese jedna linija programa (do 80 znakova).

Postojale su i posebne mašine s tastaturom, koje su služile za bušenje kartica. Operater(ka) kuca na tastaturi a mašina buši rupice. Ako slučajno pritisne pogrešno slovo, posebnim tasterom izbaci karticu u smeće pa ponovo od početka. I, naravno, postojale su i sprave za ručno bušenje, rupica po rupica. Među nama, zaraženim virusom kompjutera, bila je stvar prestiža znati napamet holeritov kod i izbušiti karticu ručno.

Zaboravio sam reći: Kartice su se čitale posebnim čitačima s fotoćelijama. Kako je kartica prolazila preko ćelija vršilo se očitavanje - jedna kolona, jedan znak - dobri stari serijski unos. Ovo čitanje je bilo relativno brzo (za tadašnje pojmove), desetine kartica u sekundi.
Programeri a i korisnici kompjutera znaju da se terminom programski bug označava greška koju programer napravi u programu. Debagovanje programa je jedna od najvažnijih faza u njegovom razvoju. Znate li porijeklo ovih termina? Evo jedne kratke storije o tome.

Prvi kompjuteri pravili su se od elektronskih cijevi. Osobina cijevi je da za svoj rad zahtijevaju da se katoda grije do usijanja za što su postojali posene grijačke niti u samim cijevima. Nekoliko je posljedica te činjenice:
1. Cijevi troše dosta struje na grijanje
2. Same cijevi emituju dosta toplote pa se sve to mora hladiti
3. Cijevi svijetle u mraku

Sve ovo nije veliki problem u radio-aparatu sa 5-6 cijevi ali zamislite komp sa 10000. Da bi uopšte mogli opstati u prostorijama s kompom, ljudi su otvarali prozore da višak toplote izađe napolje. Danju je to bilo u redu, ali noću, privučene svjetlošću, u prostoriju bi ulazile na stotine bubica (bug-buba) i zalijetale se pravo u kompjutere izazivajući kratkotrajne kratke spojeve što je za posljedicu imalo neispravne rezultate u izvršavanju programa i masu takvih problema. Čišćenje tih spaljenih bubica (debagovanje) bio je jedan od najvažnijih poslova.
labo

cuo sam za to, pricao nam je to Nikola Klem, stari profesor programiranja i slicnih predmeta, zavrsio je etf, ali predaje kod nas na gradjevini vec dugi niz godina...

labo

a sta ste radili sa tim zvjerinama? Ja sam samo igrao igrice, mislim sta se uopste moglo raditi na njima?
Ustvari, jednom prilikom mi je dosao neki drug i nesto prckao kuckao 2-3 sata, da bi na kraju neki konj koji ni ne lici na konja pomjerio nogu, za koju nisam siguran da je noga...
Tu sam zakljucio da programiranje nije za mene, puno rada a rezultat prilicno neuvjerljiv...
Sto se tice kompa iz '94 najvise lici na ovaj Mgordana, mada da me ubijes ne mogu da se sjetim jeli kasetofon isao odvojeno. Dolazio je i jedan dzojstik uz njega, obican, crni sa crvenom palicom i 2 dugmeta na postolju dzojstika, bez dugmadi na palici.
Onda mi je crko dzojstik, i ja nisam znao sta da radim s kompom i reko caletu da nosi to, da me vise ne interesuje
MasterYoda

Naučili smo da se kompjuter, nakon paljenja i provjere, butuje tj. digne operativni sistem, Koje je porijeklo ovog izraza? Evo još jedne pričice iz istorije računara.

Engleski izraz Boot označava obuću uopšte, ali prvenstveno čizme. Pri tome se ne misli na one gumene, nekima poznate, seljačke, nego na kožne, koje su se vezivale. Najveći lažov svih vremena, baron fon Minhauzen ispričao je jednom priču kako je upao u živo blato i isčupao sam sebe tako što je dohvatio pertle na svojim čizmama i izvukao sam sebe iz blata.

Kao parodija na tu priču, nastao je izraz butovanje računara (bootstrap procedure) jer na računaru koji nema ništa u memoriji dolazi do čitanja sistema s nekog medija (HD, Flopi, CD) i pokretanja istog. Naravno, u pozadini stoje procedure u BIOS-u (u ROM čipu) računara koje vrše potrebni proces ali se izraz bootstrap održao do danas.
Sal

@Mr Mgordan
NMa nema potrebe. Svoje tvrdnje sam iznijo zahvaljujuci clancima koji su tacno tako objavljivali.

U "Racunarima" lepo napisano da je Bil Gejts uspeo zahvaljujuci staroj koja je drmala u IBM-u..... Sad

Vikica brate nema pojma..... Smile
« Poslednja izmena: 09.12.2007. 23:46:47 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 17.12.2006. 16:54:04 »

Kao što sam najavio, evo mog doprinosa temi.
Priča o Komodoru 64 u slikama.
Ovako izgledaju C64, Datassete i džojstik

E sada malo priče.Ovaj svoj "primerak" kupio sam u Minhenu i koštao je sa kasetofonom 550 DM, što bi sada, računajući inflaciju u Evropi za ovih 20-ak godina bilo isto toliko evra.Palica je koštala oko 25DM.
Inače, u našoj zemlji onda je carina na ovu robu bila preko 40% plus veliki porez pa se isplatilo otići na dan-dva u Dojčland i snabdeti se robom.Sve se kupi duplo, pa se prodajom viška, preko oglasa, isplati put i još nešto pretekne.
A sada bočna strana sa dva priključka za palice, prekidačem (tako se gasio, običnim prekidačem za struju) i utičnica za napajanje (ispravljač je išao uz njega, vidi se na slici gore).
Zadnja strana: desno su portovi za periferije (koje skoro niko nije imao, bile su preskupe), u sredini je običan kompozitni TV izlaz (TV kabl je išao uz C64) i levo je port za proširenje.Do njega je pločica kakve je verovatno i Gordan radio.
C64 imao je niz mana, slab set Bejzik naredbi, nije bilo reset dugmeta a stalno se zaglavljivao pa je sledovalo gašenje na strujni prekidač pa ponovo svo učitavanje, što je dugo trajalo.Zato su neki (Gordan?) uzimali EPROM čipove i u njih ubacivali Sajmons bejzik, reset dugme (u donjem desnom uglu na pločici) i neke programe koje smo svi koristili.Na primer, C 64 je podatke učitavao po 3 puta, da bi izbegao greške na traci.To je trajalo celu večnost, pa smo svi koristili program Turbo, koji je to zaobilazio i učitavao samo jednom.
Ove pločice bile su značajna pomoć u korišćenju C64 zato što nismo morali sve to da učitavamo sa trake.

Uputstvo za C 64 bilo je od kvalitetne hartije i čvrstih korica.Sadržavalo je i objašnjenja za osnovne Bejzik komande (LOAD, RUN...) bez kojih računar nije mogao da se koristi.
Kasetofon je morao da se kupi zasebno iako nije moglo da se radi bez njega.Imao je funkciju STOP i START povezanu sa C 64, a sve ostalo moralo je ručno da se radi.Prvo se premota otprilike do mesta gde je traženi program, pritisne se START i tu preuzima C64.Na sredini, iznad tastera je otvor za šrafciger za podešavanja nagiba glave, jer se dešavalo da neke trake neće da čita.I za ovo je postojao poseban program, koji je pokazivao da li je glava dobro podešena.Pokrene se program i lagano okreće šrafciger dok se na ekranu prati očitavanje.Tako se to podešavalo.
Ovu kasetu je prodavao PGP RTB (produkcija gramofonskih ploča Radio Televizija Beograd, mlađi sigurno ne znaju da je ovo bila najveća firma u toj branši u zemlji) kao posebno namenjenu čuvanju podataka za računare.Ja se zaletim i kupim nekoliko.Posle se pročuje da su to u stvari škart muzičke kasete, koje su morale biti povučene iz prodaje.Jednostavno su ih izbrisali, prelepili nalepnicu i uvalili nama mladima i naivnima.Jasno da su bile potpuno neupotrebljive.
Palica za igru.Jednu sam uništio i posle nekako zakrpio, ali ipak morao sam  sledeći put u D da kupim drugu.

Ne znam zašto sam sve ovo ispričao u prošlom vremenu, ovaj moj debeljko još uvek je ispravan, nije pokojni.

Inače, ova skalamerija pomogla mi je u veoma teškom trenutku u životu.
Otac mi je umro u Parizu, majka je bila sa njim a ja sam u BG.Vreme do njihovog povratka prebrodio sam igrajući do besvesti par igrica, najviše Ludog minera.To je ujedno jedna od retkih igrica koju sam završio.Možda i zbog ovoga sada kada imam "normalan" računar nemam želje da se igram.A i omatorilo se...
MasterYoda

Pločice s EPROM-ima. Ludnica. Samo, ova tvoja je dobro napravljena, iugleda ko fabrička. Moje nisu bile tako estetski dobre ali su radile Laughing
Reset taster sam ugradio na sam komp da ne zauzimam port. Zamisli svetogrđa: izbušio sam rupu na kućištu da bih montirao taj taster. Tako stoji i danas samo mi debeljko nije u potpunosti ispravan.
Što se tiče kasetofona, mogao je debeljko da radi s bilo kojim, samo se morao napraviti (relativno jednostavan) interfejs. I danas ga imam u nekoj kutiji. Moraću ga pronaći i pridružiti njegovu sliku ovim tvojim.
Carina i porez!!!! Ko je još plaćao carinu i porez na debeljka? Ja nisam, keve mi. Čemu bi mi služili toliki jugovići po njemačkoj nego da donose takve stvari kao što su kompovi i sve moguće elektronske komponente. Ili misliš da sam EPROME i procesore nabavljao ovdje. Naše gulikože su takvim stvarima cijenu kvadrirali a ne duplirali.
_________________________________________________ ___
dan555

Idemo dalje , ali malo drugačije.
Eeeee, ovo vam je adapter za UHF prijem TV programa.
Neeeekada davno beše samo Prvi program koji je emitovan na 12. kanalu.
A onda, napredak, stiže i Drugi program na UHF-u, ali TV aparati su primali samo VHF, pa je morao da se stavi ovaj adapter da doda UHF.

_________________________________________________ ___
Garwor

Svaka cast za ovu knjigu na nemackom za debeljka, ja sam se jednom ubio da je nadjem i nisam uspeo!
A debeljko je bio moj prvi komp, ali onaj 'aerodinamicniji' model, imao sam i Eprom modul sa turbom i simons basicom, i naravno podes glave. Dzojstici su mi brzo stradali od Decathlona, pa sam lemio parcice lima i federe od hemijskih olovki Very Happy
_________________________________________________ _____
dan555

Pa onda opet napredak.
Pojaviše se TV-i sa oba opsega.Ovaj je bio, zamislite, drugi TV u našoj kući.
Na starom, velikom gledao se I a na ovom malom II prog..
Ovo je EI Minivox.Šrafciger industrija, EI je stavio sve svoje što je mogao da napravi, ali osnova je Tošibin model.Original japanski ekran je crkao posle par godina, pa je zamenjen malkice većim Filipsovim.Majstor je uspeo da ga ugura. Very Happy
Posle je nošen na pecanje i u vikendicu (nismo imali struju duuugo) i gledan na akumulator.
Zatim je koristio i kao monitor za C 64, dok ga nisam kukavički izdao i kupio novi mali TV, koji sada ima već 14-15 god.
Poslednji put ovaj sam koristio tokom bombardovanja, kada smo ostali bez struje.Izvadio sam akumulator iz kola i prikačio TV.Na žalost, krajem bombardovanja otišla je germanijumska dioda koja danas nema zamenu.Od tada nisam ga uključivao ali trebalo bi da radi na 220V.

_________________________________________________ _____
Da stavim još nešto, dok ne počne EnterŠpajz na TV-u.

Ovo je preteča kasnije veoma popularnih radio-kasetofona.
Radio magnetofon trakaš AIVA.Dve brzine trake, snimanje sa indikatorom nivoa signala na kalem (sve je naravno analogno  Very Happy ), mikrofon, radi i na baterije, koje ždere.
Trebalo bi da je ispravan osim jednog kondenzatora i naravno, kaiševa, mada ko će ga znati posle toliko vremena.

A ovo je naslednik...
Dobio sam ga tako što sam svojoj jadnoj majci na sred Knez Mihailove naglas kukao da ga hoću, pa smo najzad ušli u komision i kupili ga.
Osim što sam mu menjao gumice i trafo, nije se kvario a i danas je potpuno funkcionalan.Veoma dobra investicija, koristio sam ga čak i u kolima, tokom puta do Venecije.

_________________________________________________ _______
« Poslednja izmena: 09.12.2007. 23:48:13 od dan555 » Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 17.12.2006. 17:04:21 »

Sal

Lepa i nostalgicna foto-prica, nema sta....Smile

Moj prvi komp, spectrum, se pokvario nakon mesec dana....Sinklerovo cudo je bilo izradjeno jako lose, sa poluispravnim 64k memorijama, sa losom zavrsnom obradom, neregulisanim "toplovodom" (grejao se kao lud, uprkos vanjskom ispravljacu, cak se i svo vreme rada neko pistanje culo) i inace jako krhkom konstrukcijom, sve u cilju jeftinije distribucije kompa.

Inferioran u odnosu glavnog konkurenta, C64, zbog loseg kvaliteta izrade, odsutsvo zvuka (sem onog beepera, na kome su programeri znali cudo napraviti) i slabije tastature, ipak je odneo simpatije 60% igracke populacije radi boljeg basica, popularnijih igrica i naprednijeg procesora i nadasve, jeftiniom cenom. O nekoj profesionalnoj primeni spectruma nije bilo ni govora, za razliku od C64 koji je nasao svoju primenu i u kancelarijama.

Jeste li culi da je nedavno na nekoj zeleznickoj stanici u njemackoj zamenjen C64, koji je sluzio za prikazivanje vremena odlaska/dolaska PC em?

Kazu zvanicnici da su bili prinudjeni na taj korak zbog "dotrajalosti" C64.....cela operacija zamene ce kostati navodno "par miliona evra" ...da ne poverujes.

To sam procitao u nekom od zadnjih brojeva SK.....Smile
dan555

E, ima još...
Pogledajte ovo čudo ondašnje tehnike!I ko ga je napravio?Braća Rusi!
Kakvi Japanci...
I setite se onih radio aparata lampaša i njih uporedite sa ovim mališom.Istovremeno smo imali oba u stanu. Shocked
Na žalost, ovaj odavno više nije ispravan, a baš se nasvirao. Very Happy

Uh, trebalo je da stavim kutiju šibice pored, da se vidi da je manji od, recimo, kutije cigareta ili mobilnog telefona.
Uostalom, pogledajte one dugmaste baterije ispod punjača pa zaključite sami koliki je. Very Happy
dan555

I još samo malo...
Ovaj sam kao malo dete dobio od tetke i verno mi je služio duuuugo, i još radi. Very Happy
Pogledajte na poklopcu kutije sa koliko mnogo  Very Happy  tranzistora se hvali proizvođač.

I da završim niz portabilnih audio uređaja nečim novijim, nema mu ni 20 godina. Very Happy
U početku je vokmen bio preskup za mene, pa sam sačekao da počne da ga pravi i Kurta i Murta i da mu padne cena.Tada sam uzeo ovaj, kvalitetan, sa radiom i snimanjem.Saba je tada bila jedan od pojmova nemačkog kvaliteta ali kasnije je zapala u teškoće pa ju je kupio Blaupunkt, takođe jedna od veoma poznatih D firmi.Pa je i BP loše prošao i kupio ga je Grundig, pa se i njemu slošilo i koliko ja znam, možda grešim, pre nekoliko godina kupili su ga Turci, Beko.A sve su to bili giganti i velika imena u svetu tehnike.

_________________________________________________ _______
Garwor

Citat: Sal
Lepa i nostalgicna foto-prica, nema sta....Smile

Moj prvi komp, spectrum, se pokvario nakon mesec dana....Sinklerovo cudo je bilo izradjeno jako lose, sa poluispravnim 64k memorijama, sa losom zavrsnom obradom, neregulisanim "toplovodom" (grejao se kao lud, uprkos vanjskom ispravljacu, cak se i svo vreme rada neko pistanje culo) i inace jako krhkom konstrukcijom, sve u cilju jeftinije distribucije kompa.

Inferioran u odnosu glavnog konkurenta, C64, zbog loseg kvaliteta izrade, odsutsvo zvuka (sem onog beepera, na kome su programeri znali cudo napraviti) i slabije tastature, ipak je odneo simpatije 60% igracke populacije radi boljeg basica, popularnijih igrica i naprednijeg procesora i nadasve, jeftiniom cenom. O nekoj profesionalnoj primeni spectruma nije bilo ni govora, za razliku od C64 koji je nasao svoju primenu i u kancelarijama.

Jeste li culi da je nedavno na nekoj zeleznickoj stanici u njemackoj zamenjen C64, koji je sluzio za prikazivanje vremena odlaska/dolaska PC em?

Kazu zvanicnici da su bili prinudjeni na taj korak zbog "dotrajalosti" C64.....cela operacija zamene ce kostati navodno "par miliona evra" ...da ne poverujes.

To sam procitao u nekom od zadnjih brojeva SK.....Smile

Nemoj reci da je tvoj sinclair imao 64K Question Very Happy

A ovo za vozove i c64 istina ziva, i ja sam citao.
Sal

Moj Sinclair je imao normalnih 48 K, ali u svaki Sinclair redom su ugradjivani 64 K memorijski cipovi, (2x32)
koji su bili delimicno ispravni.
Sta mislis, odakle bas 48 cifra, koja nema veze sa oktavnim brojevima..... Smile

Inace, to su i rani brojevi "Racunara" pisali...
Evo, ovo sam izvukao sa jednog sajta:

"To keep the prices down Sinclair used faulty 64K chips (internally 2 X 32K). All the chips in the 32K bank of RAM had to have the same half of the 64K chips working. A link was fitted on the pcb in order to choose the first half or the second half.

It was possible with a few logic chips for the experimenter to have access to the faulty 32K bank."

Znate da je Klajv bio svojevrsni genije, zbog cega je i dobio plemicku titulu.... Smile
MasterYoda

Ti prvi mali računari imali su procesore koji su koristili 16 bitno adresiranje pa su mogli koristiti samo 65536 adresa odnosno 64k. Pošto se u istom adresnom prostoru osim RAM memorije nalazio i ROM s primitivnim OS i ugrađenim BASIC-om, dio adresnog prostora morao se ostaviti za taj ROM.

Naravno, programeri su mogli obezbijediti da se izvrši preklapanje adresa s ROM-a na RAM radi iskorištavanja još 16k RAM-a ali su morali i omogućiti da se, kada to treba, ponovo uključi ROM. Ne znam da li je to funkcionisalo na Spektrumu, nisam ga nikada koristio, ali smo tom tehnikom uspijevali (uz dodatni modul) na Amstradu 464 obezbijediti čak 96k RAM-a. Pošto je Amstrad imao pravi OS, imao je u njemu potrebne procedure, samo ih je trebalo znati iskoristiti. Bila su to zanimljiva vremena.
Lin

Citat: labo
Onda mi je crko dzojstik, i ja nisam znao sta da radim s kompom i reko caletu da nosi to, da me vise ne interesuje Very Happy
jao secam se jednog momenta u svom zivotu, kad sam se bavila programiranjem.. Laughing
nisam znala kako da upalim igru(to u stvari nikad nisam ni naucila), a burazer nije bio tu.. a meni dosadno.. upalim ja comodor, uzmem knjizicu i pocnem da kucam komande.. i posle jedno 20 redova dobijem zvuk lokomotive.. Very Happy a radosti nikad kraja.. i tako sam to besomucno ponavljala dok nisam naucila napamet.. i to je bilo to.. a da, bilo je i onoga sa bojama, pa mozes da crtas kucice i cvece... Very Happy
Sal

Ja se secam sa spectruma cuvenog interrupt mod-a 1 i 2.

To se moglo samo na zilogovim "zverima" odraditi.

Elem, poenta interapta je bio da to malo osmobitno kmekalo radi dva programa ne bas paralelno, ali skace sa jednog na drugi takvom brzinom, da su rezultati u igricama bili fantasticni.

Muzika koja je iz beepera izlazila bila je za dlaku slabija od commodorove (mozda malo preterujem), grafika extrabrza, input sa joystick-a ili tastature trenutan.....sve je to na sebe uzimao Z80A, za razliku od drugih koji su imali makar cip za zvuk.

Cudo od procesora.

Proizvodio se i Z80B, ali samo za vojsku i spec drzavne ustanove. Naposletku su ga dali u javnost, ali cena mu je bila takva kao sto bi sada bila za pentium 7..... Smile  Smile  Smile
Miki 13991

Људи, свака вам част Very Happy Волим историју рачунара Very Happy Ех, да ми је да сам се родио у то време Sad(( Шмрц... 'оћу и ја дебељка Sad((
Garwor

Uzmi emulator neki. Video sam jedan i emocije su odmah navrle:
Loading...
?Load error
Ready.

A one sarene linije idu po ekranu dok se ucitava igra...sve isto ko i na originalu (samo podesavanje glave fali ), odmah sam bacio nekoliko partija Green Beret, Iron Man, International karate...
eh
lin

al podesavanje glave...  Laughing
nista od toga nisam ja licno radila, ali sam podnela kao da jesam.. secam se,sedim i cekam ko na iglama da moj stariji pametni bata sve podesi kako treba...
Sal

Pazite sad na jos jednu zver, koja je onomad opasno "rezala"

i njene teh karakteristike:

Atari 800
Announced:   December 1978
Released:   November 1979
Price :   US $999.95
CPU:   MOS 6502,1.8MHz
RAM:   8K base, 48K max
Display:   24 X 40 text
   320 x 192 monochrome
   160 x 96 with 128 colors
Expansion:   4 internal expansion slots
   2 cartridge slots
Ports:   4 controller ports
   RGB video output
   TV video output
Storage:   external 90K floppy drive
   cassette recorder

Obratite paznju na cenu....
_________________________________________________ __
I njegov naslednik, isti hard u novom (lepsem) ruhu..

U pitanju je naravno Atari 800 XL.

Obratite paznju na velicinu 5 1/2'' flpi drajva, tezi je nego sam komp.....

I naravno, nezaobilazni kasetas....

To je zadnji model sto je stara uprava Atari-a izbacila, pre nego sto je Jack Tramiel preuzeo kompaniju i kao pravi vizionar i revolucionar, odveo u propast...

Naravno, njegove zverine iz serije ST su bili jaki igraci na trzistu, savremeni i naprednije koncipirani cak i od smog MAC-a ili PC-a...

Ipak su bili previse napredni za to vreme, nekompatibilni izmedju sebe i kompanija nije imala para za neki ozbiljniji marketing cirkus...

ATARI 520 ST

Ono ST znaci sesnaest/tridesetdva, koja su se gulila na 8 bitnom motorolinom MC 68000 procesoru....

Evo teh detalja...

* SN=A173J1049768
    * 512 K RAM
    * ROM; 192Kb, 128Kb Cartridge Port
    * 8MHz MOTOROLA 68000 CPU
    * Sound; Yamaha 3 Voice PSG
    * Graphics;
          o 320*200*16 (ST-Low)
          o 640*200*4 (ST-Medium)
          o 640*400*2 (ST-High)
          o 512 Colour Palette
    * Ports;
          o Mouse/Joystick Port
          o Joystick Port
          o Serial Port
          o Printer Port
          o Monitor Port
          o TV Port
          o Cartridge Port
          o MIDI In/Out
          o Hard disk
Hm, neko ili nesto je promenilo sliku u predhodnom postu.

Sasvim sam siguran da je tu bila slika Ataria 520ST, a ne
onaj fortune city logo....
dan555

Ne gledaj u mene.Biće da sajt sa kog si uzeo sliku to ne voli.
« Poslednja izmena: 09.12.2007. 23:51:56 od dan555 » Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 14.01.2007. 23:04:34 »

Evo jedne zanimljive blog nostalgičarske adrese iz Hr.
http://www.trolokwe.bloger.hr/post/pcl82/52479.aspx
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +59/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 13.01.2008. 19:51:51 »

Hvala za sliku Spektruma. Davne 1985. kcerka je naucila da pise i racuna na Spektrumu jer sam joj pravila
programe za to.Mladja kcerka ga je unistila - gurnula kasicicu medju konektore za interfejs.
Komodor imam u podrumu i jos je ispravan.Trebalo bi da slikam kuciste za 386 (ko da je od olova) i stari monitor - da umres od smeha! Nadam se da cu se uskoro smejati i OVOM kompu.
Sačuvana

Bog čuva budale !
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 16.01.2008. 15:11:42 »

Da, da Comodore je stvarno imao dusu, jer ga se svi rado secaju, a mnogi i do dan-danas cuvaju (i ja sam medju njima).
Sto se danasnjih PC racunara tice, oni se u odnosu na 386 nisu skoro nimalo promenili i tako ce verovatno ostati dokle god budu mogli silicijumske poluprovodnike da smanjuju i time prividno povecavaju brzinu i smanjuju grejanje (drugim recima dokle god bude vazio Murov zakon).

Prava revolucija (4. generacija racunara) moze doci tek pojavom kjubita (qbit - kvantni bit)  ili nekim vidom vestacke inteligencije.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 16.01.2008. 16:12:04 »

Kako sam slatko iscitala ovu temu. Imam neki tatin kalkulator Ei marke, Izgleda ko cigla i pri tome gresi u mnozenju sacuvaj boze.  Kako sam volela da se igram njim kad sam bila mala.... Mr. Green
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 26.08.2009. 04:04:09 »

Pekom 64  Mr. Green

Ovo vam još nisam rekao, čim se zaposlim (al izistinski) krećem u kolekcionisanje svih dosada napravljenih konzola za video igre. C64 je, naravno, u toj grupi, Prijateljica 500 i prethodnice, kao i CD32, sve Sege i Nintenda, Atari, one pijačarske gluposti, a ako Bog da i Arkadni aparati, ma imam ceelu jenu sobu da pretvorim u vremeplov. Ali, stvarno mi je to velika želja.
Još kad bih organizovao i par flipera, po mogučstvu GrandPrixFormula i T2... uh... zabalaveh od same pomisli. Very Happy

Btw, tema je hiperpentafenomenalna.  v
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 26.08.2009. 16:31:51 »

@nara
i ja to imam nameru odavno, ali pre svega treba imati dobar prostor za tako nesto. Nije fora napraviti muzej i sve to nabacati an kamaru. Nego lepe, staklene vitrine i u  svakoj po jedan aparat.
Ono sto sam imao nameru na primer u jednoj vitrini konzole za igru (Sega, Nintendo... i cela ta ekipa) poredjana od crha do dna, sa strane TV zakucan za zid i prekidac kojim se biram koji od uredjaja da ukljucim.
Sa druge strane isto tako, samo PC racunari...
Jednog dana...jednog dana
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 26.08.2009. 16:49:09 »

Vas dvojica ruku pod ruku, pa u muzej nauke i tehnike u BG-u. Very Happy
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 36
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 26.08.2009. 17:18:59 »

Pa da im sve pokredemo  Mr. Green Ionako ga ne koriste a od gledanja nema selameta Smile

Ma samo da sve radi i da može da se igra pa neka stoje i na gomili, u kutijama naravno, to je za moju dušu. Very Happy

Sam takav hobi bi bio komplikovan a nadam se da ću jednoga dana imatu tu prostoriju viška, pa da napravim mini funhouse. Very Happy
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 24 upita.