Nas svemirski brod

(1/20) > >>

Sal:
Inspirisan prepiskom sa Nesom, a i ranijim diskusijama sa krste i naseg sajta otvaram ovu temu.
Smatram da ce biti interesantna, intelektualno izazovna i nadasve zabavna.

Elem, kako bi to izgledao nas svemirski brod koji bi putovao galaksijom, a i sire?

Koliki u dimenzijama, koji pogon, posada...
U startu teme zabranjujem automatsku letelicu, robote i tako, sem u svojstvu po zivot opasnih radova coveka.

Dakle, moj kont je brod par kilometar dug, sve sa sadrzajem za psiholoskim ispunjenjem clanova posade.
Bazen, teretana, teatar, biblioteka (u ma kom obliku) i klubovi i kafici.
Isto i med centar, opremljen bio hemijskim lab-om za sintezu lekova koji trenutno trebaju.

Hidroponske farme, procesor kiseonika iz istih, reciklaza svega i svacega.
Zaboravite na "sintetizator hrane" i "teleport" ...
Ajde da nas brod uoblicimo sto blize danasnjoh tehnologiji..

Po tom mom kontu, brod bi trebao imati oko sto clanova posade, sve samih usko specijalizovanih strucnjaka.

Od mene, toliko za sada.
Ostaje pitanje pogona, svrhe i destinacije, oplate i sastav materijala iste, uredjaja za odrzavanje zivota, hrane i vode, kiseonika i mehanizma za obezbedjenje istoga.
I nadsve, drustveno uredjenje cele posade.
Diktatura ili demokratija?
Jedan odlucuje o svemu ili se odlucuje glasanjem?

Dakle, kontam da cemo imati mnogo posla dok nas brod ne uputimo pravcem Tau Ceti-a... :):)

fane:
Pa ...jel mogu ja da vozim a, jel mogu????

Naravno, Nesu vidim kao kapetana i sto se tice voznje on se pita, ali ...jel mogu ja da vozim a?

Sto se tice pogona i materjala,
uredjaja za odrzavanje zivota i ostalo, ovde ima mnogo strucnijih od mene, pa to prepustam njima (ja sam tu da VOZIM).

Prva destinacija bi bila Alpha Centauri: The Closest Star System
Tamo ima jedna planeta koja je na istoj udaljenosti kao i nasa Zemljica od sunca tj od Alpha Centauri, pa bi mogli da svratimo da vidimo QUE PASA :shock:

Muci me velika dilema izmedju demokratije i diktature...
Posto jos nisam oskusio cari demoratije, onda sam  definitivno za diktaturu.Kad bolje razmislim...kakva bre demokratija u svemiru...jedan prica ostali slusaju i tacka.

Eh, hrana, znaci sve da se uzgaja na brodu (znam da moze, video sam na filmu a i citao  8)) tako da cemo se baviti i poljoprivredom i stocarstvom  u slobodno vreme In The Space.

Posto smo vec negde pricali i slozili se da dosada moze biti veliki problem, predlazem da sve naprave drustveno-zabavnog i rekreaktivnog tipa (valjda sam ovo dobro napisao) ponesemo sa sobom i one cike sto to smisljaju i prave, i njih da povedemo sa sobom kad nam ove dosade, napravimo nove :wink:
Za sad toliko...javljam se jopet...

Sal:
Ja kontam da bi se za onoliku posadu prvo morala obezbediti gravitacija.

Sto znaci, osovina broda, gde bi bili svi sistemi za pogon i odrzavanje zivota, bi bili staticni...bez gravitacije (naj usluvi za rad spomenutih sistema, neoptereceni pritiskom gravitacije)

Prostori gde radi i boravi posada, bi morali imati vestacku gravitaciju. Iz medicinskih, a i psiholoskih faktora.
Najbolji model tome je Diskaveri, to jest Leonov iz iz Odiseje 2010.

svetlost lutalica:
Citat: Sal  04.02.2009. 22:44:20

Po tom mom kontu, brod bi trebao imati oko sto clanova posade, sve samih usko specijalizovanih strucnjaka.

Pošto sam ja specijalizovani stručnjak samo za ovo:

Citat

I nadsve, drustveno uredjenje cele posade.
Diktatura ili demokratija?
Jedan odlucuje o svemu ili se odlucuje glasanjem?

ja ću da radim ono što radi Sigurni Viver u Galaxy Quest-u (da ponavljam ono što kompjuter kaže)  :lol:

A na temu društvenog uređenja:
Definitvno diktatura. Sto ljudi je previše da bi se odlučivalo konsenzusom, a premalo za predstavnički sistem. Mada to sve nema veze jer...odgovornost, činovi itd. Prosto nije situacija demokratskog odlučivanja. (i ovde ću se, teškom mukom, zaustaviti  :-D)

Nesa:
Prvenstveno nesto o organizaciji. Mnogo ljudi je odma i mnogo interesa i mnogo misljenja. Ako se zeli da brod putuje u jednom pravcu onda svi moraju da veslaju slozno. Znaci to je ono sto ce tesko da obezbedi nekakvo demokratsko odlucivanje. Odluka je uvek na jednom coveku i on za nju odgovara. Znaci kapetan broda, a posto on mora i da odmara ili odlazi na kakve misijeili nedaj boze nastrada,  tu je zamenik da ga u odsutnosti menja.
Kako pojedinac i pored svih pomagala nemoze sve da vidi, prati i obradjuje potrban je nekakav kolegij. Tu su recimo "komandiri": masinskog odela, odela naoruzanja, odela snabdevanja, naucnog odela, medicinskog odela, odela odrzavanja, intendantski odel, odela fizickog obezbedjenja i borbena grupe. Borbena grupa bi bila sastavljena od letackog i pesadiskog dela. Posebna grupa bi bila za rad na Komandnom mostu mostu i pracenje situacije, koja bi bila stalna (naravno radili bi u smenama). A u njen sastav je uvek kapetan ili zamenik sa delom kolegija u zavisnosti od situacije.
Odluka je uvek definisana zadatkom misije, a za varijante izvrsenja odgovoran je kapetan. Njegova odluka se donosi uvek na osnovu predloga kolegija ili u kriznim situacijama na osnovu predloga dezurne smene na komandnom mostu. U hitnim situacijama, kapetan odmah donosi odluku bez konsultacija.
Odluke su obavezujece za sve.
Svaki odel bi bio skup pododela, na cijem celu bi bio komandir. Oficir prvog pododela bi bio zamenik komandira tog odela. Posada bi bila sastavljena iskljucivo na strucno profesionalnom nivou.
Iz svega ovoga proizilazi da je stotinjak ljudi malo. Pogotovo sto je covek jedini neobnovljivi resurs, bar ne za izvestan period. Znaci za dugotrajno putovanje u neizvesnost, i velike distance kako prostorne tako i vermenske posada bi bila sigurno vise od hiljadu ljudi. Za sad toliko od mene.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana