SF tim
* 16.09.2019. 06:18:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Nas svemirski brod  (Pročitano 34216 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 04.02.2009. 22:44:20 »

Inspirisan prepiskom sa Nesom, a i ranijim diskusijama sa krste i naseg sajta otvaram ovu temu.
Smatram da ce biti interesantna, intelektualno izazovna i nadasve zabavna.

Elem, kako bi to izgledao nas svemirski brod koji bi putovao galaksijom, a i sire?

Koliki u dimenzijama, koji pogon, posada...
U startu teme zabranjujem automatsku letelicu, robote i tako, sem u svojstvu po zivot opasnih radova coveka.

Dakle, moj kont je brod par kilometar dug, sve sa sadrzajem za psiholoskim ispunjenjem clanova posade.
Bazen, teretana, teatar, biblioteka (u ma kom obliku) i klubovi i kafici.
Isto i med centar, opremljen bio hemijskim lab-om za sintezu lekova koji trenutno trebaju.

Hidroponske farme, procesor kiseonika iz istih, reciklaza svega i svacega.
Zaboravite na "sintetizator hrane" i "teleport" ...
Ajde da nas brod uoblicimo sto blize danasnjoh tehnologiji..

Po tom mom kontu, brod bi trebao imati oko sto clanova posade, sve samih usko specijalizovanih strucnjaka.

Od mene, toliko za sada.
Ostaje pitanje pogona, svrhe i destinacije, oplate i sastav materijala iste, uredjaja za odrzavanje zivota, hrane i vode, kiseonika i mehanizma za obezbedjenje istoga.
I nadsve, drustveno uredjenje cele posade.
Diktatura ili demokratija?
Jedan odlucuje o svemu ili se odlucuje glasanjem?

Dakle, kontam da cemo imati mnogo posla dok nas brod ne uputimo pravcem Tau Ceti-a... SmileSmile

« Poslednja izmena: 04.02.2009. 22:47:54 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 04.02.2009. 23:14:46 »

Pa ...jel mogu ja da vozim a, jel mogu????

Naravno, Nesu vidim kao kapetana i sto se tice voznje on se pita, ali ...jel mogu ja da vozim a?

Sto se tice pogona i materjala,
uredjaja za odrzavanje zivota i ostalo, ovde ima mnogo strucnijih od mene, pa to prepustam njima (ja sam tu da VOZIM).

Prva destinacija bi bila Alpha Centauri: The Closest Star System
Tamo ima jedna planeta koja je na istoj udaljenosti kao i nasa Zemljica od sunca tj od Alpha Centauri, pa bi mogli da svratimo da vidimo QUE PASA Shocked

Muci me velika dilema izmedju demokratije i diktature...
Posto jos nisam oskusio cari demoratije, onda sam  definitivno za diktaturu.Kad bolje razmislim...kakva bre demokratija u svemiru...jedan prica ostali slusaju i tacka.

Eh, hrana, znaci sve da se uzgaja na brodu (znam da moze, video sam na filmu a i citao  Cool) tako da cemo se baviti i poljoprivredom i stocarstvom  u slobodno vreme In The Space.

Posto smo vec negde pricali i slozili se da dosada moze biti veliki problem, predlazem da sve naprave drustveno-zabavnog i rekreaktivnog tipa (valjda sam ovo dobro napisao) ponesemo sa sobom i one cike sto to smisljaju i prave, i njih da povedemo sa sobom kad nam ove dosade, napravimo nove Wink
Za sad toliko...javljam se jopet...
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 04.02.2009. 23:31:54 »

Ja kontam da bi se za onoliku posadu prvo morala obezbediti gravitacija.

Sto znaci, osovina broda, gde bi bili svi sistemi za pogon i odrzavanje zivota, bi bili staticni...bez gravitacije (naj usluvi za rad spomenutih sistema, neoptereceni pritiskom gravitacije)

Prostori gde radi i boravi posada, bi morali imati vestacku gravitaciju. Iz medicinskih, a i psiholoskih faktora.
Najbolji model tome je Diskaveri, to jest Leonov iz iz Odiseje 2010.

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 04.02.2009. 23:50:54 »

Po tom mom kontu, brod bi trebao imati oko sto clanova posade, sve samih usko specijalizovanih strucnjaka.

Pošto sam ja specijalizovani stručnjak samo za ovo:

Citat
I nadsve, drustveno uredjenje cele posade.
Diktatura ili demokratija?
Jedan odlucuje o svemu ili se odlucuje glasanjem?

ja ću da radim ono što radi Sigurni Viver u Galaxy Quest-u (da ponavljam ono što kompjuter kaže)  Laughing

A na temu društvenog uređenja:
Definitvno diktatura. Sto ljudi je previše da bi se odlučivalo konsenzusom, a premalo za predstavnički sistem. Mada to sve nema veze jer...odgovornost, činovi itd. Prosto nije situacija demokratskog odlučivanja. (i ovde ću se, teškom mukom, zaustaviti  Very Happy)
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 04.02.2009. 23:55:15 »

Prvenstveno nesto o organizaciji. Mnogo ljudi je odma i mnogo interesa i mnogo misljenja. Ako se zeli da brod putuje u jednom pravcu onda svi moraju da veslaju slozno. Znaci to je ono sto ce tesko da obezbedi nekakvo demokratsko odlucivanje. Odluka je uvek na jednom coveku i on za nju odgovara. Znaci kapetan broda, a posto on mora i da odmara ili odlazi na kakve misijeili nedaj boze nastrada,  tu je zamenik da ga u odsutnosti menja.
Kako pojedinac i pored svih pomagala nemoze sve da vidi, prati i obradjuje potrban je nekakav kolegij. Tu su recimo "komandiri": masinskog odela, odela naoruzanja, odela snabdevanja, naucnog odela, medicinskog odela, odela odrzavanja, intendantski odel, odela fizickog obezbedjenja i borbena grupe. Borbena grupa bi bila sastavljena od letackog i pesadiskog dela. Posebna grupa bi bila za rad na Komandnom mostu mostu i pracenje situacije, koja bi bila stalna (naravno radili bi u smenama). A u njen sastav je uvek kapetan ili zamenik sa delom kolegija u zavisnosti od situacije.
Odluka je uvek definisana zadatkom misije, a za varijante izvrsenja odgovoran je kapetan. Njegova odluka se donosi uvek na osnovu predloga kolegija ili u kriznim situacijama na osnovu predloga dezurne smene na komandnom mostu. U hitnim situacijama, kapetan odmah donosi odluku bez konsultacija.
Odluke su obavezujece za sve.
Svaki odel bi bio skup pododela, na cijem celu bi bio komandir. Oficir prvog pododela bi bio zamenik komandira tog odela. Posada bi bila sastavljena iskljucivo na strucno profesionalnom nivou.
Iz svega ovoga proizilazi da je stotinjak ljudi malo. Pogotovo sto je covek jedini neobnovljivi resurs, bar ne za izvestan period. Znaci za dugotrajno putovanje u neizvesnost, i velike distance kako prostorne tako i vermenske posada bi bila sigurno vise od hiljadu ljudi. Za sad toliko od mene.
« Poslednja izmena: 09.02.2009. 19:29:17 od Nesa » Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 04.02.2009. 23:58:45 »

Ma i ja kontam neki oblik diktature...ipak, ne moze recimo kuvar (koliko god inteligentan i uvezban bio) da odlucuje za koliko stepeni u odnosu na daleko nam sunce popravi kurs.

Nasuprot tome, putovanje bi bilo jako rizicno i neizvesno, i svim clanovima posade je glava u torbi, podjednako.

Onda, zasto bi kuvar na brodu bio uskracen o glasu koji bi i njegovu "glavu" spasio ili ne - spasao?

Ocito, i pre poletanja naseg broda bi trebali resiti te medjuljudske interakcija, izabrati kao "vodju" i poveriti mu nase zivote...
Da li ima iko ko je spreman na to? Nepoznatom poveriti zivot?

Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 05.02.2009. 00:11:56 »

Po mom kontu i misljenju, za put bez povratka, znaci da clanovi ekspedicije polete sa saznanjem da se nikada vise nece vratiti (zarad vremena ) ipak treba neka simbioza diktature/ demokratije.

Ako sam ja spreman da svoj zivot dam za neko putovanje u neizvesnost, u najboljem slucaju da na brodu umrem od starosti. ocekujem od iste te ekspedicije da mi olaksa moje bitisanje, da mi stavi sve na raspolaganje sto mi moja psiha zahteva, a svestan da ne moze bas sve na brodu.. (teretana, bazen, biblioteka, kafic i interakcija sa zenskim delom posade - sve sto ljudska psiha zahteva da bi funkcionisala normalno) a sve te sadrzaje imaju i nuklearne podmornice danasnjice.
sem zeMskih. Smile

Zauzvrat, slepo bih verovao u misiju, odradio bih svoje smene sa totalnom odgovornoscu i entuzijazmom.
Moja nagrada bi bila, sem zadovoljavanja svojih i svacijih psiholoskih potreba, otkrivanja novoga, nepoznatoga, uranjanjem u dubine svemira, analiziranjem pojava istoga...
Bio bih jako zadovoljan sa svojim zivotom. I jako koristan clan posade.
U tome je caka.
Dase posada i nakon par godina leta oseca isto kao pre pocetka misije.

Ali pod uslovom moje psiholoske/fizicke namirenosti
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 05.02.2009. 00:13:24 »

A čekaj,  ti misliš da se mi onako spontano okupimo i sagradimo, popunimo, pokrenemo svemirski brod? Nema šanse. Potrebna je prethodna organizacija, uključujući i uspostavljanje lanca komande. Btw. poveravanje života nekom nepoznatom je nešto što radiš svaki put kad odeš kod lekara, ali mu veruješ jer je kao stručnjak. Ne vidim zašto se isti princip ne bi primenio i ovde.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 05.02.2009. 00:16:04 »

Ali ovo što si sad napisao (teretana, kafić, biblioteka) nema veze sa demokratijom. Pazi, diktatura, recimo, znači da jedan čovek donosi odluke. Što ne mora da znači da te odluke nisu korisne za sve i pravedne. Samo treba da izaberemo pravog.
(glasajte za mene  Mr. Green)
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 05.02.2009. 00:18:05 »

Svetlosti. gresis..
Kad odes kod lekara, i on ti napravi dijagnozu, uvek imas opciju da odradis drugo, peto i deseto misljenje.
Al jedan lekar, u dubini svemira....uhhhh.... Smile
Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 05.02.2009. 00:19:30 »

Misija je uvek ko misija. Ja sam sedao u avion verujuci da su oni koji se brino o njemu uradili svoj deo posla besprekorno. Verovao sam im i o tome nisam ni razmisljao. Medjusobno poverenje. Ko nije na to spreman obicno se i ne bira za takve pustolovine. Recimo u grupi specijalaca, svako ima svoje zaduzenje i ne razmislja dali i kako ce onaj drugi da uradi svoj deo posla. Razmislja iskljucivo kako svoj deo da savrseno odradi. Naravno i pored toga postoji ogroman rizik, ali i vera da ce se sve uraditi da se uspe i prezivi.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 05.02.2009. 00:23:18 »

Sal, ne grešim. Jer i peti, sedmi i deseti put opet veruješ nekom nepoznatom na osnovu njegovih kvalifikacija. (Da ne pričamo o sedanju u taksi, autobus, voz, avion...)
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 05.02.2009. 00:26:34 »

Neso, Svetlosti...
Neso, tvoje misije su bile da se vrnes kuci, i da odradis svoje.

Ova misija je put bez povratka.
Znaci, sedas u brod, za koji znas da se nikad nece vratiti tvojim najblizima...

Svetlosti...zasto ne bi bili i kafici i teretane i bazeni?
Pa na tom brodu ces ostatak celog zivota provesti....
Svi ti sadrzaji su samo bleda uspomena onoga sta si imala i sta ces imati...na brodu.
Vreme je da nazovemo nas brod, da ne kucamo vise "brod"

Ja predlazem "Tesla", ili "Srbija"
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 05.02.2009. 00:28:42 »

Sal, ne grešim. Jer i peti, sedmi i deseti put opet veruješ nekom nepoznatom na osnovu njegovih kvalifikacija. (Da ne pričamo o sedanju u taksi, autobus, voz, avion...)

Ma koji vise taksi i sta ja znam?
ovo je taksi u jednom pravcu, povratka nema..
Al zato ima pun "kufer" naj carolija, saznanja, itd.... kao da si prodala dushu...kao Faust.

Sačuvana

Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 05.02.2009. 00:32:45 »

I ja sam za Srbija.
Sto se tice tvoga put u jednom pravcu a koja je onda svrha misije. Cak i da je tako, zar nije moguce da se brod dogradjuje po pitanju recimo motora ili sveopste tehnologije kroz kontakte, a gotovo sam siguran da bi ih bilo neke naprednije civilizacije.
Interes slanja te ekspedicije bi upravo bio otkrivanje i usvajanje neceg novog.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 7   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.