SF tim
* 11.12.2019. 09:51:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Energija...  (Pročitano 15178 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 18.01.2009. 00:58:17 »

Pa ako dobro razumem ovo gasnu gimnastiku, Mislim da kao prvo Ukrajina nije ta koja bi mogla bez mentora i njegove dozvole da se odluci na zavrtanje slavine Idea
Po meni meta je Rusija Idea (Da nebudem pogresno shvacen NISAM RUSOFIL)

1. Svet je u recesiji pa treba onemoguciti Ruse da mlate lovu, jer ce njme pokrivati probleme krize bez nekog velikog naprezanja. Rusi su negde da do sada imaji gubitak na gasu 1.3 milijarde $ Shocked Exclamation kako sam procitao. Mislim da se plase da bi iz ovoga rusi izasli jako bogati ili bar neuzdrmani.

2. Treba Evropi opravdanje da ponovo aktiviraju nuklearke. Posto su ovi kao nesigurni (Rusi i Ukrainci) oni to prosto moraju zbog naroda. Moje shvatanje je da je razlog tacka 1. i smanjenje deficita zemlje, kako bi se izbatrgali iz probleme a da nuprljaju obraz bas puno, a i da sto manje kosta. Question

3. Treba da se napravi neka frka kako bi se skrenula paznja sa njihove nemoci i nesposobnosti da rese problem. Nadjes lepo krivca, narod negativne emocije kanalise prema njemu, a politicari se provuku kroz iglene usi neozledjeni ili bar ne puno ozledjeni.

4. Ako bas krene lose, spas je uvek u pokretanju vojne industrije. Trka u naoruzavanju! Oni proizvode a ceo banana svet kupuje. Love ko blata. Za to se vec krivac sad markira. Naravno Rusi. "Oni nezele Evropi dobro, i posto su neiskreni i neposteni treba ih se plasiti." Pa recimo oni nas mrze cak zele da nam se deca smrzavaju a industrija propadne, pa zasto da kupujemo njihov gas kad imamo nuklearke

Ma ima jos toga ali da vas nedavim mojim razmisljanjima. To je moje shvatanje ovog ludila. Idea
I naravno uvek mali stradaju

admin edit: ova tema je nastala izvlačenjem poruka iz druge teme.
« Poslednja izmena: 21.01.2009. 18:40:52 od dan555 » Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 18.01.2009. 01:29:53 »

@Nesa
Donekle i ja mislim da je tacka jedan tvog posta kljucna u celoj stvari. Ipak Ukrajina nema toliko moc da pokaze zube celoj Evropi, Rusija to vec moze iz raznoraznih razloga. Samo me cudi da pod tolikom pritiskom (iz EU) do sada niko nije popustio i onda me to navodi na razmisljanje da se tu igra neka druga igra, o kojoj nemamo pojma.

A sto se nuklearki tice, nikada mi nije bilo jasno zasto se ljudi toliko boje toga. To je ekoloski najcistiji i najbolji vid dobijanja energije. I nikada mi nije bila jasna negativna kampanja po medijima u vezi nuklearki. Kod nas je koliko znam cak i ustavom (ili nekim zakonom) zabranjeno pravljenje nuklearnih elektrana (mada i da nije, ne vidim ko bi to mogao da uradi, jer niti imamo istrazenu tehnologiju, niti para da istu otkupimo od nekoga).
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 18.01.2009. 14:00:54 »

A Černobilj, Ostrvo 3 milje ?To možda jeste ekološko gorivo ali čovek, kao faktor nije savršen   grrr
Sačuvana
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 18.01.2009. 15:57:33 »

to nikako
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 18.01.2009. 18:21:49 »

A Černobilj, Ostrvo 3 milje ?To možda jeste ekološko gorivo ali čovek, kao faktor nije savršen   grrr

Nazalost to je istina, ali svakakve nesrece se desavaju na sve strane. Nije se jednom desilo da se urusi hidrocentrala i time izazove katastrofu (do duse lokalnih razmera), Termo elektrane same po sebi truju sve oko sebe, jos ako je situacija kao kod nas, da se prave nadomak gradskih zona....

Problem sa radijacijom jeste opasan zato sto se ne moze lako detektovati (odnosno kad se detektuje abnormalna kolicina radijacije, uglavnom je vec kasno). Ali danas elektronika udruzena sa racunarima (ili mu ga automatika) moze dosta toga da uradi i nivo bezbednosti je mnogo veci nego pre samo desetak godina. Sve sto treba je postaviti sistem sa najvecom merom zastite koji sve sam obavlja i obavestava, i jednog supervizora da cita sa ekrana.
Raznorazne havarije jesu moguce, ali je sansa za tako nesto minimalna, a nasuprot toga imamo veliku kolicinu energije koju proizvodi veoma mali komad radioaktivnog elementa.
A sa druge strane kad pogledamo gde se sve u svetu vode ratovi i kojekakve pobune, gde gine veliki broj ljudi dnevno, a na globalnom nivou od toga niko nema koristi(ne racunajuci materijalnu).
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 18.01.2009. 18:51:58 »

Kuli seti se samo iz fizike koliko je vreme poluraspada radioaktivnih izotopa (ako sam pravilno rekao).
Ako se tu desi katastrofa to je za jako jako dug period sve zivo zagadjeno. Mutacije i ostalo da ne spominjemo.

A sto se tice kompova, sve stoji. Ali i sve se kvari iz raznih razloga.
I avioni koji imaju i triplirane sisteme kontrole omaste zemlju. Exclamation

A sta ako se nad takvom postrojenju izvrsi teroristicki napad Question

Logickih scenarija koliko hoces.
Lepo kaze narod "ko se vatrom igra, od nje se i opece"
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 18.01.2009. 19:32:35 »

I ja sam pobornik jeftine nuklearne energije.
To o havarijama u nuklearkama je cisto plasenje neukih umova.
Koliko nuklearnih elektrana u svetu postoji, racunajuci i nuklearne podmornice? Da ne kazem tehnologije 70 i 80 godina?
A koliko njih je odletelo u vazduh, sem nesrecnog Cernobila, i koliko ljudi je usled toga tragicno zavrsilo?

Po tom kriterijumu, niko se ne bi vozio autom, ili ne daj boze avionom. Em je opasno, em zagadjuje.... A svaki dan na putevima sveta, kao i u putnickom avio saobracaju izgine koliko ljudi?
Mislim mnogo vise nego od posledica havarije na nuklearnim centralama.
Jeste da su posledice havarije mnogo teske i zaznute, ali grinpis i ostali "cuvari prirode" su mnogo kumovali da se razvoj nuklearne tehnike zaustavi.
Da nema tih entuzijasta, mislim da bi sada ta energija bila mnogo bezbednija i sigurnija nego pre 30 godina.

Ipak, moji favoriti su hidro i solarna energija.
Da su sve centrale pogonjene tim prirodnim "gorivima", nas racun za utrosenu struju bi mesecno bio 200 din...
Doduse, 300, kad Rus zavrne pipu ponovo... SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 18.01.2009. 20:35:05 »

U svojim pričama o nuklearkama bacili ste se na temu havarija a zanemarili jedan faktor normalnog rada nuklearki - nuklearni otpad. Svaka nuklearka proizvode nekoliko tona visokoradioaktivnog otpada godišnje i to đubre treba negdje sigurno odložiti na period koji se mjeri desetinama hiljada godina. Problem je ogroman jer niko nije uspio sigurno uskladištiti te materijale ni na mnogo kraći rok.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 18.01.2009. 21:38:57 »

I ja sam za jeftine vidove energij. Ali one koji nece da predstavlja opasnost za pokoljenja posle nas.
Ipak, moji favoriti su hidro i solarna energija.
Da su sve centrale pogonjene tim prirodnim "gorivima", nas racun za utrosenu struju bi mesecno bio 200 din...
Doduse, 300, kad Rus zavrne pipu ponovo... SmileSmile
E ovde se slazem u potpunosti sa tobom.  Neshvatam da ne postoji interes da se ulaze u tom pravcu Question
Izgradnja nije toliko jeftina, ako se radi o malim kolicinama. Ali proglasiti to nacionalnim interesom i omoguciti ljudima da visak mogu plasirati po trzisnim cenama bi mnoge nateralo da razmisle o tom vidu proizvodnji.
Benifit bi na duzim stazama bio ocigledan.
« Poslednja izmena: 19.01.2009. 19:10:36 od Nesa » Sačuvana
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 18.01.2009. 22:08:55 »

aj da se i ja umesam  malo
solarna i hidroenergija i eolska  su najcistije ok
al sta to vredi kad nasha drzava ne podrzava tj ne olaksava
uvodjenje istih
pogotovu solarne , nek skinu poreze(pdv)  i carine i ako u nashoj drzavi postoji neko ko  proizvodi solarne  panele nek im maximalno olaksa sa porezima

mozda se to nece odmah primetiti al kad bi vecina vlasnika kuca izbacili solarne panele na svoje krovove i  grejali sanitarnu vodu ili punili akumulatore za kasnije osvetljenja  ustede bili velike i jos bi drzava zaradila na  izvozu proizvedene struje iz te ili he

sto se tice energije vetra  kod nas samo u okolini vrsca ima dovoljno vetrovitih dana da bi se to isplatilo

za male hidroelektrane su potrebna velika ulaganja

moj favorit je solarna  nekosta nista
 u domacoj radinosti mozetev dosta da napravite

jedan  primer  dva bojlera redno spojena izbacena napolje  , ofarbana u mat crno  prikacena na kucnu instalaciju(ovo je primer samo za kuce) napajate vas bojler i jos ako imate ves mashinu koja radi i sa toplom vodom  iiihhhhh

mada panel koji sam pre neki dan video u merkuru zavrsio bi taj posao a cifra mu je oko 40k dinara
 samo jos da napomenem jedni od najvecih korisnika solarne energije su skandinavske zemlje i u tom polju su najvishe napredovale

al ko sto kaze onaj vic lakse mu je uterati metar u d..e nego cantimetar u glavu
to vashi za nashe politichare koji vode ovu drzavu
« Poslednja izmena: 18.01.2009. 22:10:28 od yugo 45 » Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 18.01.2009. 22:13:00 »

U svojim pričama o nuklearkama bacili ste se na temu havarija a zanemarili jedan faktor normalnog rada nuklearki - nuklearni otpad. Svaka nuklearka proizvode nekoliko tona visokoradioaktivnog otpada godišnje i to đubre treba negdje sigurno odložiti na period koji se mjeri desetinama hiljada godina. Problem je ogroman jer niko nije uspio sigurno uskladištiti te materijale ni na mnogo kraći rok.

Slazem se apsolutno, to i jest jedina mana nuklearki.
Al iovako, koliko termoelektrane tona otpada godisnje "skladiste" u atmosferu?

Taj nuklearni otpad bi se barem mogao spakovati u neku veliku raketu i lansirati u sunce, pa nek se ono pobrine za "reciklazu" Smile
Ali, kako po atmosferi "pohvatati" i spakovati sve te stetne cestice iz termo dinosaurusa? Sad

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 18.01.2009. 22:40:29 »

Zbilja, šta bi se desilo kada bi na već posojeće eksplozije na suncu dodao i naš nuklearni otpad?  Embarassed
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 18.01.2009. 22:59:29 »

Ne bi se suncu desilo nista, bas nista. Istopio bi se i "izvetrio" a da mu i ne pridje kako treba.. Smile
Sačuvana

yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 18.01.2009. 23:29:57 »

oduvao bi ga solarni vetar ka nama  hehehe
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 18.01.2009. 23:32:26 »

PA valjda bi se setili da spuste jedra pre lansiranja.. SmileSmile
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.325 sekundi sa 24 upita.