SF tim
* 25.02.2020. 16:24:22
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 1 (33.3%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 1 (33.3%)
Loše - 1 (33.3%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 3

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Twilight - Sumrak  (Pročitano 9335 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 21.12.2008. 21:35:36 »

Twilight (Sumrak) (2008)

-Ja znam sta si ti...nenormalno si brz. I snazan. Koza ti je ledena i jako bleda. Oci ti menjaju boju...Nikad ne jedes i ne pijes..govoris kao da si iz nekog drugog vremena..i nikad ne izlazis na sunce...

-Bojis li se?
-Bojim se samo da te ne izgubim....

Iznad plakata navedeni citati iz ovog fantasticnog filma, po svetskom bestseleru Twilight od Stefani Majer, bi vam trebali ukratko predociti radnju istoga.
Neko bi pomislio (kao sto sam ja, na pocetku filma), da je u pitanju nekakva bezvezna ljubavna krmenadla izmedju "obicne" zeMske i neobicnog loverboy-a, tj vampira.
Glavni tok radnje i jeste ta romantika, ali prikazana i producirana skoro do savrsenstva.

Evo malo opsirnije radnja..
U jednom malom americkom mestu, zeMska (Isabella) se vraca u svoj rodni grad ocu (lokalnom sherifu) i odmah krece na polugodistu u "senior high" skolu.
Tu istu skolu pohadjaju i grupa teen-ova cudnog ponasanja.
Ostali ih se ne klone, al ih i ne "mirisu"
Dakako, ta grupa teen-ova su usvojena deca lokalnog doktora, koji svoj hleb, pardon, krv nasusnu zaradjuje u lokalnoj bolnici, i koji je "jaran" sa lokalnim sherifom.

I tako se nasa Bela zagleda u jednog od tih "cudaka", a bogme i on (Edward) u nju...
Malo po malo, dvoje mladih se zblizava..uprkos njenim osnovanim sumnjama da je on kreatura tame..Jer, spasivsi joj jednom zivot, morao je tom prilikom da pokaze svoju brzinu i snagu.
A zeMsko ko zeMsko, radoznalo, prateci lokalne legende u kombinaciji sa googlom iscacka ko je ta porodica u stvari...al prekasno, jer se vec zatalabasala u "momcinu" do ushiju, iako on kao pravi dzentlmen koji vec 100 godina ima 17 god, nju odbija zarad njenog dobra i sigurnosti.

Apsolutno romanticno.
Al ima trilersko-akcioni-deo filma..
Elem, malo pa malo, neko od mestana nestane i nadju ga unakazenog.
Pitanje je ko te ljude ubija, kad znamo da je "nasa" porodica vampira "vegeterijanski" orijentisana i loce samo krv zivotinja?
Naravno, neko ko nije "vegetarijanac" i koji skonta da Bela ne pripada njihovom soju, iako su je Edvardovi primili kao rodjenu...
A taj neko je ni manje ni vise nego druga grupica vampira, koji su u "prolazu"...i lov na Belu i rat sa "nasim" vampirima pocinje...

Akcije u ovom filmu ima, i to kakve...al ne previse, samo pred kraj.
Naravno, film je i bez nje napet.. jer, po mom kontu uplesti Belinu "istragu" u ljubavnu krmenadlu i njeno zblizavanje sa bicem druge (superiornije) vrste je dovedeno u ovom delu do savrsenstva.
Svi aktuelni zanrovi (ili barem elementi istoga) su zastupljeni i isprepleteni, do samog kraja gde pocinje "kung fu".
Ono malo borbi je uradjeno u Matrix maniru, ali mnogo bolje i naprednije.
Nema oruzja, nema cak ni zuba...samo ruke.
Kad smo vec kod zubala, nasi vampiri su neki najnoviji, "upgrade"-ovani.
Mogu na sunce, al im onda koza poprima dijamantski sjaj, tako da bi bili odmah "provaljeni"
Skacu i trca ko oni Kung Fu heroji iz "Pritajeni Tigar, Skriveni Zmaj", i vole bezbol da igraju.
Ali samo za vreme grmljavine.
Jer, oni su toliko snazni, da kada osinu lopticu onom bezbolnom palijom, udar odjekuje kao grom kroz dolinu...
Pitam se samo kako palija i loptica to izdrzavaju da ne "explodiraju", al ajd, da ne gledam u sitna crevca...

Voze besna auta i imaju modernu vilu u sumi sa staklenim zidovima umesto vlaznog podruma sa mrtvackim sanducima.
A nemaju kreveta u kuci, jer oni ne spavaju nikad.

Film obiluje romantikom, al od "vrucih scena" nema nista, sto me poprilicno iznenadilo i uverilo me da se moze i bez toga.
Mozda blagi "touch" erotike, al samo majusni...taman da romantici da onu dozu...ma onu, zeMske ce znati, ja nisam vican tome.
Vampir je nije celi film dva puta poljubio...i to jednom u celo.

Horor elemenata skoro da i nema.
Glumci su izabrani perfektno, i majstorski su odradili svoj posao.
Rezija je cisti skolski primer kako se moze da se hoce odraditi posao odlicno i ne furati tudje cake, nego uvesti svoje.
Muzika je fenomenalna, kao i fotografija.
Filmadzije su nasle prelepe lokacije americke prirode za snimanje.
Sve to zajedno daje jedan odlican film
I moju apsolutnu preporuku.

Nalaz i misljenje strucnjaka sa IMDb-a (zasad ima sesticu, bas smesno..)
http://www.imdb.com/title/tt1099212/

Trailer (takodje sjajno odradjen)
http://www.youtube.com/watch?v=-fmrmzDd6a0
« Poslednja izmena: 03.03.2009. 02:38:38 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 21.12.2008. 22:51:54 »

Baš sam htela da napišem prikaz ovog filma ali nije mi se dalo jer ga nisam odgledala do kraja. Pročitala sam knjigu i... bez veze, film je urađen kao dobra ekranizacija. Ali radnja mi je bila dosadna jer verno prati knjigu. E sad radnja... joj, ko još ne zna da su vampiri lepi i brzi, snažni i zli. Ali eto dešava se da se vampir zaljubi u sopstveni ručak... a i ručak u njega. Ovakve priče su mi toliko ljaksa da mi se povraća od njih. Veštački nabijene nekakvom strašću da se se čoveku tresu vilice od napetosti. Tinejdžeri širom sveta su otkinuli na ovu knjigu (ko da nikad nisu čuli za Mir Jam) da su morali da snime i film. Po meni je ovo čist ljubić umotan u vampirsku foliju. Bljak, vređa žarn.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 22.12.2008. 06:39:10 »

Meni se film jako dopao...
Izgleda da starim....hehehehhe..Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 18.02.2009. 19:49:19 »

Na molbu prijatelja da mu nadjem ovaj film, skinuo sam ga sa nete. Nasao sam samo HQ DiVX kopiju. Ustvari los skriner. Mrzelo me da trazim dalje, ali mi se cini da DVDRip, nisam ni sreo. Sad kad je tu rekoh ajd da ga odgledam.
Moj utisak je da je u klasi dobrih tinejdz filmova sa elementima horor i ljubica. Da je bolja kopija sigurno bih ga ostavio u kolekciji.
Film klasika za omladinke i omladince. Ljubav cini cuda, pa kako rece Suzan ".. vampir se zaljubi u rucak.." i obrnuto. Mislim da sam to do sada vidjao u filmovim "horor-vampir" zanra a jedina razlika je, sto je sad radjen na podlozi klasicnog tinejdzarskog ljubica. Dosta neobicno za filmove o vampirima gde su uglavnom oni ti, koji nose negativne emocije.
Po mom misljenju netreba bezati od ovog filma. Treba ga pogledati, pogotovu oni koji vole ljubice.
Po kreju filma ocekujem bar jos jedan do dva nastavka. Recimo jedan gde se pojavljuju vukodlaci-indijanci i jedan gde ce zavrsiti sukob sa odbeglom vampirkom koja je tu negde.
Sačuvana
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.02.2009. 22:53:56 »

Ne znam šta mi bi da pročitam nastavke twilight-a, valjda sam očekivala neki pametniji razvoj situacije...
Sve što mogu da kažem je: "Šteta".
Toliko materijala da se napravi fantastičan razvoj radnje, akcije, horora... ali...i dalje je to ljubić poput onog u vikend romanima.  Rolling Eyes
Imam utisak da je knjigu pisao neko drugi da bi to bio pravi bum... ovako, svako ko nije tinejdžer će da se zapita: "Ima li ona Bela grama mozga?"...
Stoga Nešo, ne nadaj se previše. Mada ko zna, možda snime nastavak koji neće ostavljati tako bljutav ukus iza sebe kao knjiga.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 20.02.2009. 06:37:33 »

... ovako, svako ko nije tinejdžer će da se zapita: "Ima li ona Bela grama mozga?"...

SuzanK, ljubav je bre slepa narocito u tim godinama...zato su je uturili u teen okruzenje.. Smile

Mada, kad bi se za mene neka lepa vampirica "zalepila", al ne kao uzina, ne bih garantovao da bih "imao imalo grama mozga"...
Cak stavise, takva veza bi za mene bila idealna, jer je ne bih morao gledati po danu (da mi zvoca nesto kao "nema vise piva, vidi gde su ti cipele, obrija se, skloni noge sa stola, nemozes tu da jedes itd itd) a po noci bi mi bila na raspolaganju.. Smile i naravno, kada zaspem a ona ostane zeljna mog drustva, uvek se izvadim na ovo :
"Srce moje, nisam ti ja kriv sto si vampirica, idi leci se...laku noc"

hehehehehehhe...... Smile
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 20.02.2009. 12:25:16 »

Nemam ja ništa protiv ljubavi, ali imam protiv ljubića. Znaš kad neko u knjizi ponovi jednom po stranici: "Od njegovog mirisa zavrtelo joj se u glavi" ili "Krv joj je jurnula u usne od njegovog poljupca..."
Znam ja odlično da su mirisi afrodizijak, ja lično obožavam kako miriše moj muž, ali kad neko tupi o tome celu knjigu, presedne ti i ljubav i afrodizijak.
I opet kažem, toliko materijala da se napravi odlična priča u horor ili fantazi žarnu. Ali spisateljica je odlučila da to bude ljubić u prvom planu i upropastila je knjigu. Njena publika su samo tinejdžeri.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 20.02.2009. 22:58:40 »

Akcenat je na filmu, knjigu necu citati ikada (zahvaljujuci tvom upozorenju), i film mi se jako dopao. Sad ne znam jesam li u dusi romantik, koji je u ovom spoju horor-cmok blaj bljak filmu dosao na povrsinu, ili me odusevila sama produkcija i novo vidjenje vampira..
Kako god, film jeste u produkcijskom smislu jako dobar, a bogme i po prici samoj.. Smile (barem meni, koji nisam imao tu dramu da citam knjigu.. SmileSmile )

Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 26 upita.