SF tim
* 25.02.2020. 16:29:45
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zmajevi  (Pročitano 64127 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 19.12.2008. 20:56:42 »

I ne zaboravimo Lj. Ršumovića:

Tužica jednog zmaja

U mome celom zmajevskom veku
ljudi me love i glavu mi seku,
a ja čim njupnem carsku kćer
odmah mi kažu da sam zver!

i još

Jednog zmaja kraj

Jednom zmaju dosadi da živ,
jer mu je život bio strašno siv.
U sivom dvorcu, pored sive rek,
tavorio je svoj zmajevski vek.
Jednog dana stao je na ob,
rešen da više ne živi ko rob.
Pa skoči u reku i već tome sl.
a nije znao uopšte da pl.
Fotograf stiže i namesti blend,
zmaj reče THE i to beše END.

I ima još jedna ali je malo predugačka pa me mrzi da kucam.
 Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

A sad malo ozbiljno -
nemam ideju odakle predstave o zmajevima, ali izgleda da su zmajevi i priča o potopu jedini manje više univerzalni motivi u svim mitologijama. nejasno

Što se tiče sv. Đorđa i aždaje, mislim da je to varijacija na temu starozavetne priče o Levijatanu, koja je valjda varijacija na temu sumerskog mita. A možda i nije. (A Levijatan je država, reče čika Hobs...i onda tako asocijacije furaju u nedogled... Mr. Green)
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 06.08.2009. 19:42:08 »

bas lepa tema, zmajevi zasluzuju bar jednu temu na svakom sf/ef forumu. U sustini, svakoj ef prici se moze dodati neki zmaj i prica moze biti samo bolja. Neko rece kako je zmaj na nasim ikonama prikazan kao neki zmajcic, zmijurina, kad sam citao Hobit-a, u knjizi je bilo dosta slika koje su se koristila za izdanja u raznim zemljama, i secam se da je na nekim slikama Smaug licio na malo vecu zmiju. Sto ce reci da razne nacije imaju isto vidjenje zmaja kao i mi. Mada je meni licno pravi izgled zmaja ovakav:
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 06.08.2009. 19:52:04 »

Pre dve godine sam gledao dokumentarac (dobio na cd-u) u kome se opisuje evolutivna uloga zmaja.

Kako su ziveli, i zbog cega su i kako izumrli.

Dokumentarac se bavi prvenstveno jednom paru zmajeva (muzijaku i zenki) sa njihovim potomkom.
Naracija je sam vrh...a "kaci " se za naucne cinjenice.
Film je tako napravljen da me uverio da su ta bica nekada postojala.

Na zalost, zagubio sam disk i ne secam se naslova...ali ako ima zainteresovanih, nacicu ili link ili disk.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 06.08.2009. 19:57:49 »

Batali to "naučno". Ako je zmaj kao ovaj na Garvovoj slici, onda je apsolutno nemoguće da je postojao.
Krila u viših životinja su uvek preobraženi udovi a nijedan kičmenjak nema više od četiri uda. Da li ste nekada videli guštera sa tri para nogu? Sigurno niste, jerbo gi nema.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 06.08.2009. 20:03:49 »

Zmajevi u tom filmu (mislim da ga je odradio BBC) lete, ali ne lice na ove iz mitologija.

Kont je da je ledeno doba istrebilo zmajeve, istovremeno sa dinosaurisima.

Mozda, ali mozda su zmajevi iz mitoligije zaista neki dinosaurusi?
Znamo da su pojedini i leteli?

Ja verujem da su te kreature postojale (ali ne verujem da su bljuvali vatru, iako je to lepo objasnjeno kako ) i zato ih ima u svim mitovima sveta....

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 06.08.2009. 20:12:17 »

Poslednje mini-ledeno doba bilo je u srednjem veku (može se razabrati i u našim epskim narodnim pesmama gde junaci u sred leta nose gunjeve, jerbo je 'ladno). Tako da ledeno doba teško da je potamanilo dinosauruse.

Po trenutno najpopularnijoj teoriji, ptice su nastale od dinosaurusa tako što su im prednji udovi pretvoreni u krila. Dakle, zmajOvi sigurno nisu dinosaurusi niti su od nji' nastali, jer bi tada hodali na zadnjim nogama a prednje bi im bile krila.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 06.08.2009. 20:22:49 »

Tako su i prikazani u filmu.
A zanimljivi je to da je zadnj par zmajeva "bacio kasiku" negde u alpima, u ledenoj pecini....i to bas onde gde su pronadjeni ostatci nekih kostiju, koji datiraju iz tog vremena, ali koji nisu mogli biti indetifikovani, jer nisu imali cime da ih uporede.

Ali znaju da je bila zenka, muzjak i mladunce....
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 07.08.2009. 05:01:05 »

Poslednje mini-ledeno doba bilo je u srednjem veku (može se razabrati i u našim epskim narodnim pesmama gde junaci u sred leta nose gunjeve, jerbo je 'ladno). Tako da ledeno doba teško da je potamanilo dinosauruse.

Po trenutno najpopularnijoj teoriji, ptice su nastale od dinosaurusa tako što su im prednji udovi pretvoreni u krila. Dakle, zmajOvi sigurno nisu dinosaurusi niti su od nji' nastali, jer bi tada hodali na zadnjim nogama a prednje bi im bile krila.
Ne bih to krstio kao popularnu teoriju, vec je dosta toga dokazano i ima i fosilnih ostataka prvih oblika ptica koje datiraju jos iz trijasa. Mada, sve je valjda krenulo od vodozemaca, koji su prvi izvirili na kopno i od njih je krenulo dalje razdvajanje.

Za istrebljenje dinosaurusa i razvoj sisara se smatra da je to bilo pre 65 miliona godina kada je poluostrvo Jukatan svištio poveci asteroid (Čiksulub ili tako nekako su ga krstili) koji je podigao silnu prašinu sa Zemlje i dobar deo sunčevih zraka namenjenih Zemlji vrnuo nazad. To je izazvalo ledeno doba koje nije preživelo 70% živog sveta koje je tada bauljalo zemljom. Ali je istovremeno omogućilo vrlo brz razvoj sisara čija je evolucija za vreme dinosaurusa stagnirala (smatra se da su prvi sisari nastali nekih 10ak miliona godina nakon dinosaurusa i da nisu uspeli da dođu do izražaja sve dok dinosaurusi nisu potamanjeni).

Ova teorija se već dugo vremena drži na staklenim nogama i ima dosta nedoumica, ali za sada jedina daje neko ligčno objašnjenje tako brzog istrebljenja dinosaurusa i mnogih drugih vrsta. Ono što stvara nedoumice je da su uspeli da prežive krokodili koji im dodju neki rodjaci, a i ptice koji su im potomci.

Eve i linkova:
http://www.space.com/scienceastronomy/planetearth/asteroid_jello_001122.html - šta se tačno dogodilo
http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/asteroid_paine_october.html
http://www.space.com/scienceastronomy/astronomy/dinosaurs_fry_991118.html - teorije o istrebljenju živog sveta
« Poslednja izmena: 07.08.2009. 05:08:29 od Кули » Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 25.08.2009. 13:32:24 »

a mozda je buknuo i jeluostoun(ili kako se vec pise)
jedini moguci super vulkan  na zemlji koji bi mogao da ima slicne ako ne i iste posledice
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 25.08.2009. 13:59:39 »

Bila je neka emisija na tu temu. Poslednji put nije pukao Jelouston (mirno mesto za odmor  Mr. Green ) nego neki drugi supervulkan, zaboravih kako se zove i gde. Jelouston je sledeći na redu.  Mr. Green
Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 05.09.2009. 20:50:36 »

Jos jedan film D produkcije Wyvern, bez prevoda, prica o zmaju.

http://www.imdb.com/media/rm466389248/tt1331335
Sačuvana

S verom u Boga
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 19.09.2009. 13:35:59 »

Postoji jedna knjiga (ne mogu da se setim izdavača) koja izgleda fenomenalno i zove se "Zmajevi". Deo je serijala "Egiptologija", "Čarobnjaštvo" i sl, većeg formata. U njoj pored detalja o raznim zmajevima postoje i (zamislite) uzorci kože istih koji imaju teksturu. Very Happy Very Happy
Knjiga košta oko 3000din i, po oneme što sam video, isplati se samo tako. Very Happy

Inače, ja o Zmajevima imam znanja iz video igara, više nego iz bilo kojih priča, filmova i sl. Smile

Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 19.09.2009. 13:40:18 »

Aha, evo, našao sam, postoji i "Gusarenje". Very Happy

Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 19.09.2009. 17:46:12 »

Batali to "naučno". Ako je zmaj kao ovaj na Garvovoj slici, onda je apsolutno nemoguće da je postojao.
Krila u viših životinja su uvek preobraženi udovi a nijedan kičmenjak nema više od četiri uda. Da li ste nekada videli guštera sa tri para nogu? Sigurno niste, jerbo gi nema.

Bwe dan555, da li moraš da bušiš balon? Otkud ti znaš da zmajevi ne postoje ??? Možda ih ima u onom Fringe - paralelnom svetu?
Eh, ti suvoparni naučni umovi... koji ne umeju da sanjare.
Ja se zaljubim u svakog zmaja, u svakoj knjizi koja ga krije. Časna reč. Bilo da je pisala En Mekafri ili Legvinova.
Draco mi je omiljeni, onaj, filmski; sa glasom Šona Konerija. I svaki put se iscmizdrim na kraju filma.
Danas sam srela jednog zmaja u busu. Sedela sam mirno, nikog nisam dirala, i on je ušetao ugraviran na preplanuli list nekog momka. Čini mi se da mi je namignuo dok je izlazio na sledećoj stanici. Ili je to možda bio tik koji sam zaradila dok sam netremice blenula u njega.

Kako god bilo, zmajevi su omiljena bića i bilo bi mi žao kad bih poverovala danu da ne postoje...
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 19.09.2009. 17:49:39 »

Pa to je razlika između nas ljubitelja tvrde naučne fantastike i vas koji volEte epsku fantastiku.
To su dve različite stvari koje traže različite čitaoce. Very Happy
Sačuvana

Stranice: 1 [2] 3 4 ... 8   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 23 upita.