SF tim
* 13.11.2019. 04:29:13
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: NASA testira međuplanetarni internet  (Pročitano 5923 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 24.11.2008. 17:19:03 »

(Tanjug)

Inženjeri američke Nacionalne vazduhoplovne i svemirske administracije (NASA) obavili su završna testiranja takozvanog "međuplanetarnog interneta", koji bi trebalo da bude odlučujući za buduću komunikaciju sa terenskim vozilima i astronautima prilikom istraživanja Meseca, Marsa ili nekih drugih planeta, saopštila je NASA.

NASA objašnjava da se sistem oslanja na sonde i satelite koji bi trebalo da posluže kao usmerivač za širenje specifične svemirske i-mejl komunikacije Sunčevim sistemom. Svemirska agencija je deset godina radila na ovom projektu zajedno sa Vinton Kerfom, jednim od "očeva interneta", a sada njegovim propagatorom zaposlenim u kompaniji "Gugl", objavile su danas praške "Hospodaržske novini".

Protokoli koji se koriste za naš sadašnji internet, neće delovati u kosmičkom prostoru jer pretpostavljaju da su vezne mreže stalno pripojene, a da vesti putuju brzo. Komunikacija između objekata u svemiru je, međutim, često narušena burama na Suncu i u vreme kada se one dešavaju predstavljaju prepreku za međuplanetarnu komunikaciju tako da, recimo, slanje vesti od naše Zemlje do Marsa može da traje 20 minuta. Zbog toga su inženjeri iz laboratorije mlaznih pogona svemirske agencije NASA utvrdili nove "svemirske" internet protokole nazvane DTN (Disruption-Tolerant Networking).

Predlog za svemirsku komunikacionu mrežu polazi od toga da bi svaku vezu trebalo da podržavaju paketi podataka do tog doba dok ne bude pronađen put informacije do cilja.
"Jedan od zadataka pri stvaranju internet protokola za svemirske veze bio je da se iskoriste pogodnosti automatizovanog usmeravanja", izjavio je Li Torgerson iz agencije NASA.

Rukovodilac tima agencije NASA Edrijan Huk je napomenuo da su protokol prvo testirali Laponci koji teraju stada pomoću motonih sanki u područjima iza polarnog kruga, kao i korisnici mobilnih telefona koji se nalaze na samom rubu oblasti do koje dopiru signali.
"Svemirski internet" isprobao je i Pentagon za komunikaciju među vojnicima na borbenim linijama.

U oktobru je NASA testirala taj novi sistem upotrebom sonde EPOXI, koja se sada nalazi na dvogodišnjem putu svemirom na čijem bi kraju trebalo da se "susretne" sa kometama. Sonda koja koristi protokol DTN komunicira sa devet zemaljskih stanica u Centru mlaznih pogona agencije NASA koji simuliraju komunikaciju sa Marsom, sa zakašnjenjem, zatim sa satelitima, vozilima na površini i zemaljskim vezama.

Stručnjaci ocenjuju da komunikacija protiče bez problema, a svemirska letilica šalje sa udaljenosti od preko 35 miliona kilometara fotografije nazad, bez bilo kakvih poteškoća.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 24.11.2008. 17:47:51 »

Shocked Ako mi se javi neko iz Svemira ..???  Shocked

Ili nam se registruje na Forum  Shocked
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 24.11.2008. 19:33:25 »

Ja ocekujem T'Polovu da mi se javi na MSN...  Embarassed

Saluy na stranu, zezanje pred sebe...
Svemirski internet nece funkcionisati ovako kako sad, nas "teranski" radi, dok ne "skontaju" nesto slicno ansiblu, trenutnom komunikatoru koji radi "odmah", bez obzira na ogromne udaljenosti.

Znaci, od chata sa T'Polovom nista...zasada... SadSad

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 24.11.2008. 19:39:45 »

T'Polova i nije interesantna za četovanje, više je za druženje oči_u_oči. Laughing
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 24.11.2008. 20:39:48 »

Znam ih nekoliko koji bi se složili s tom tvrdnjom.  Laughing
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 24.11.2008. 21:24:35 »

Alo bre, ovo je 21 vek...prvo chat, onda vecera, a posle...heheheh...vatromet...i oci i sve ostalo u oci i sve ostalo.. SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 24.11.2008. 21:53:12 »

Mnogo ti to komplikuješ (naročito ako uračunaš onih 20 min. kašnjenja na vezi).  Mr. Green Laughing
Btw. šta Vulkanci jedu za večeru?
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 24.11.2008. 22:19:55 »

Ne znam sta oni krkaju, al znam sta ce jedna od njih da krka...pod uslovom da skontaju trenutni komunikator i da se nakace na teransku mrezu.

Dotle, cekam na MSN-u.. SmileSmile
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 24.11.2008. 22:25:57 »

Gledala ja malopre po googletu. Ne jedu meso, ali jedu morske plodove (a kažu da su neke školjke afrodizijak, ali ne mogu da se setim koje, i ne verujem da deluje na Vulkance Very Happy) i naravno voćkice i povrćkice.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 24.11.2008. 23:04:47 »

Moz dobiti deset u T'pola s lukom, a more i bez luka...kako god. Ako nece, nije ni bitno. Uvek ima dobri stari burek.

(joj, al ispamovasmo temu...SmileSmile naravno, kriva je T'Polova... SmileSmile )

SmileSmile
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 24.11.2008. 23:09:59 »

IsT'Polovasmo temu. Laughing
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 01.12.2008. 03:59:42 »

Neverovatno je sta ce sve ljudima pasti na pamet.
Nekada su racunarske mreze bile mnogo jednostavnije i mnogo lakse se kontrolisale. Ko procita i razume Tanenbauma, zna skoro sve. A danas je Tanenbaum najosnovnije stivo racunarskih mreza.
Sad u racunarske mreze spadaju i WiMax, wireless, satelitske, radio veze, LAN, mobilni tel., bluetooth, IR, cak i ves masine mogu da se povezuju u neke mreze.
I sve se povezuje sa svacim i sve ima svoj skup protokola koji treba dobro znati da bi se moglo administrirati ili postavljati. I svaki dan izmisljaju nesto novo, pa su bili toliko dokoni da izmisle i space protokol. Kao da se mi svaki dan dopisujemo sa Plutoncima , Jupiterancima V-ovima, pa nam treba full duplex space protokol da bi video stara majku sa Marsa u HD rezoluciji preko Skypea.
A onda kad se nesrecni administrator zaposli u nekoj firmi, poslodavac zakuka sto mora da plati nekoliko hiljada € windows server, onda mora da se uci kako podesiti mrezu i korisnicke naloge i jeftine rutere preko nekog Linuxa...
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.035 sekundi sa 24 upita.