SF tim
* 08.12.2019. 23:01:41
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 1 (100%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 1

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Rovdyr - Lov na ljude  (Pročitano 4034 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 02.11.2008. 22:04:12 »

Rovdyr (2008) - Lov na ljude

Ovaj biser od B produkcijskog horora nadjoh sasvim slucajno..i hvala MR Slucaju na tome.

Norveski survival horor film. Tako vele za njega.
Da krenemo po redu.
Moguce da je Norveski...em pricaju na nekom skandinavskom jeziku, em IMDb kaze tako.
Survival Horor.
E pa da mi je znati koji Horori to nisu Survival? Survival, u prevodu znaci prezivljavanje.
 Ili zivot u Srbiji sa prosecnom platom, kako god...to vam je isto.
DakleM, survival. Znaci, ostali horori nisu survival, tamo glavne uloge jedva cekaju da budu zaklane i to ako je ikako moguce, ljubazni manijak ili kreatura da ih sto vise istraumira pre toga, sve sa nanosenjem velikih i bolnih telesnih povreda, uz fizicko iznurivanje od stalnog beganja.
U survival hororima, glavne uloge imaju zelju da prezive unistivsi ili bezeci od pretnje.

Tako da polako dolazimo do radnje filma.
Grupica mladih (sit sam vise mladih, zasto se niko ne seti u film ubaciti penzose? ) tamo negde '70 tih godina negde putuje.
Nemam pojma gde, al negde u onom VW busu piche.
I to piche dzadom koja vodi direktno kroz sumu. I to kakvu sumu, da vidite samo.
Dosada sam mislio da su americke sume najvece, najlepse, najdostojanstvenije, najinteligentnije i sve naj naj naj.
A sve ostale sume sveta da su jadne i bedne u odnosu na americke.
A narocito one moje bosanske...mislio sam da su jako zakrzljale i nedostojne da se zovu sumama u odnosu na americke lepotice od suma.

E pa ameri, evo vam ga sipak.
Ova Norveska suma se ubila za neki dobar horor, a ne samo ovaj.
Vidite, mnogo horora se snima po sumama, bas mnogo, i izbor sume mora biti pravi. Nije to samo "ajmo u najblizu sumu, pa da snimamo"...

Da nastavim...tako oni stanu da se odmore na nekom odmaralistu  kraj puta (klasika-sablon) i pokupe neku poluludu autostoperku.
Al zeMskoj nisu pocrkali osiguraci sami od sebe u tintari, ima za to razlog...

Onda se njojzi riga, i zaustave VW-a na sred puta da ona riga. I to od muke i straha, i prezivljenog.
I kako to inace bude u svim divnim pricama sveta, bas tada iz sume iskacu nekakve baje sa vatrenim i hladnim oruzjem.
Prve glavice padaju, a one ostale se fataju noge u sumu, kud koji mili moji....da ne bi zavrsili u serpama kao dinner istim bajama. Ne bi smo ni mi voleli da nas zovu "Liver pate od sf tim"

I tu sada pravi cirkus, ili lov na ljude pocinje...

Ono sto me najvise odusevilo u samom filmu je svakako ponasanje glavnih uloga.
U americkim hororima, glavni junak je ili zadnja kukavica, ili nevidjena junacina.
Ako nije ni jedno od toga, onda pravi nerazumne i glupe poteze. Sto znaci da su glupi, ti ameri.

U ovom malom biseru od filma, nije tako.
Likovi se ponaaju upravo onako kako bi ste se i vi i ja ponasali.
Sasvim prirodno u datim okolnostima.
Akcije nasih junaka su toliko normalne i prirodne, da se lepo i iskreno sazivite sa njima (dok ne umru nasilnom smrcu)
Takodje, oni kreteni sto ih jurcaju po sumi..ne nose maske i nisu deformisani, sto je inace odlika americkih "survival" horora, sa ciljem da se jos vise isprepadamo.
Ovde je to namerno zanemareno, jer uopste nije bitno kako izgledaju te baje, nego njihove namere.
I to ovaj film cini izuzetnim. To prirodno ponasanje u datoj situaciji.

Klasicni horor elementi ne postoje, sem dve tri hack @ slash scene, koje su i vise nego dovoljne..cak stavise, u jednoj, koja traje par sekundi, smuci vam se zivot i sva hrana koju ste pojeli zadnjih meseci.

Rezija je upravo fantasticna, i super docarava ponasanje glumaca.
Ali, vidi se i nit amaterizma..sem ako ljuljanje kamere nije namerno izazvano....a i to nije jedini amaterski momenat u reziji.

Muzika...malo je ima, al sasvim lepo uradjena.

Moj opsti utisak o filmu je da je isti tehnicki jako dobro odradjen, sa klasicnom pricom koja mi vec na nos izlazi, ali i da je film pravo osvezenje u horor survival zanru.
I to jos Norveski. Ameri, imate mahanje.

Preporuka.

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt1054115/

Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=ljExoJAMyFo
« Poslednja izmena: 25.11.2008. 00:19:16 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 05.11.2008. 18:51:07 »

ne volim horore al cu morati da ga skinem
kad si ga ovako nahvalio
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 26 upita.