SF tim
* 21.11.2019. 06:01:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Svemir: Iznad i iza (Space: Above and Beyond)  (Pročitano 7041 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 06.10.2008. 10:32:13 »

Svemir: Iznad i iza (Space: Above and Beyond) (1995)

Prica pocinje tako sto zemljani pocinju da se sire po svemiru tj. vrse kolonizaciju dve planete ali neko je tu bio pre njih i na vrlo neprijatan nacin ih iseljava sa istih
posle toga nastupaju svemoguci marinci koje se kao uspesno brane ali vrlo tesko i uvek nekako izvuku glave iz nemogucih sitluacija
snimljena je samo jedna sezona i razloga za to ima stvarno puno. Serija je uradjena tako sto je stavljen akcenat na medjuljudske odnose a sve ostalo je u vrlo drugom planu.
polovina epizoda je vec vidjen scenario i samo su promenjeni likovi i mesto desavanja,a druga polovina ni to.
ceo serijal je strasno razvucen i dosadan,kad god bih se ponadao da ce nesto zanimljivo da se desi to su strucno upropastavali
inace prica kao prica je dobra i mogla je mnogo bolje da se iskoristi steta
preporuka zaobici u sirokom krugu

http://www.imdb.com/title/tt0112173/
http://en.wikipedia.org/wiki/Space:_Above_and_Beyond
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 04:52:30 od dan555 » Sačuvana
Kahless
Registrovani

oficir

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 06.10.2008. 16:48:11 »

mislim da je ovo malo peostro, serija ipak nije tako nova i producirao ju je fox (pogledajte sta je taj studio uradio ostalim sf serijama). nije savrsena ali je mnogo bolja od limunada koje danas prolaze kao sf serije i sigurno nije zasluzila da bude ukinuta posle prve sezone
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 06.10.2008. 17:01:52 »

Ja sam mislio, po naslovu serije, da je u pitanju dokumentarac...nesto slicno onom BBC-jevom SPACE..SadSad
Ipak, naslov deluje bas dokumentarno...  grrr

Prvi koji se nasmeje bit ce kaznjen sa olovom u kolenima.. Twisted Evil
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 06.10.2008. 22:01:20 »

nisam kritikovao seriju zato sto je stara  nego zato sto su je upropastili nestrucnim,neuspelim jednostavno losim potezima
serija je mogla da bude vrlo dobra i steta sto je trajala samo jednu sezonu ali jednostavno su je upropastili grrr
Sačuvana
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 07.10.2008. 21:43:31 »

i prijatelji su postali popularni tek posle reprize
ali ovoj seriji stvarno ni repriza ne bi pomogla
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 09.10.2009. 16:06:30 »

Kako bilo da bilo, zajednickim projektom, mene i Kulise, serija se polako skida sa neta.
Pa nemora sve da bude odlicno. I Ameri su valjda ljudi pa i oni "poneki put" mogu da zas..u.
Kad bolje razmislim, ono valjda im sve bolje stoji.  Laughing

Edit: 15. 10. 2009.
Posle malo maltretiranja i ponavljanja skidanja pojedinih epizoda (radi boljeg kvaliteta), skinuo sam i odgledao uvu seriju.
Moje vidjenje iste pisem neposredno po zavrsetku gledanja, pa se utisci nisu bas slegli, ali odmah mogo da kazem da nedelim Pecino misljenje.
Serija je po meni iznad proseka za ovaj zanr. Nekako mi je kombinacija BSG i SG. Ima dosta fajt-dog scena u kosmosu i pojedine su pomalo zbrzane, ali sve je solidno odradjeno. To sto se nekima cini da je vec vidjeno bi moglo i da stoji ali postavlja se pitanje, sta tu moze i da se promeni. Dva tipa letelica, koje se krljaju po kosmosu i to je to. Kosmos ima uglavnom istu boju u svim serijama sto bi valjda bilo OK i u stvarnosti. Zanimljiva su resenja samih letelica videnih u seriji.
Lovci su avijoni koji su u to vreme bili prototipi odnosno na cijuj se razradi tada radili. Obrnuta strela krila, sa pacijim kljunom na nosu, a ceo avion koncepcijski predvidjen da stvara uzgon. Zanimljivo je da se prvi put vidi da se upravljanja vrsi i bocnim mlaznicima, sto se priblizava verovatnim letelicama koje mogu biti upotrebljive u kosmosu.

Za letove u vadusnom prostoru, po raznim planetama, tvorac je predvideo krila koja su konstrukciski slicna i na stvarnim lovcima takve geometrije. Za poletanje i sletanje sa razno raznih planeta koristi se promena geometrije i ugao potisnika motora sto je opet OK i vec vidjeno u praksi. Vidi se da su koristili i nekog konsultanata pri razmisljanju o tom problemu sto mi se u sustini dopalo
Glumacka ekipa je solidno odradila zadatak, prateca muzika je prilagodjena sto dopunjava samu seriju.
Sam kraj je verovatno radjen pod odlukom da se serija prekida, pa je dosta zbrzano na samom kraju. No ostale su nedoumice o sudbinama pojedinih glavnih likova kao i samom ratu koji je vodjen sto ostavlja prostor za nastavak serije. Nadam se da ce biti nastavljena.
Za kraj mogu reci da seriju treba pogledati, pogotovo ako vilite tu vrstu SF.
« Poslednja izmena: 18.10.2009. 22:51:09 od dan555 » Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.02.2010. 00:10:23 »

Odgledao, zahvaljujuci Valiantu.

prvo sto mi je "bolo" moje lepe okice, a sto je nastavilo "bosti"sve do kraja serije je onaj idealizirani imperijalisticki amerikanizam.
Po meni je ovo klasicna prica indijanaca i kauboja, sa akcentom na opravdanost istrebljenja indijanaca.
Ipak su dobili packu na kraju serije, gde interes i profit, iznjedren od tog istog imperijalizma, stavljen ispred ljudskih zivota.

Takodje, ono njihovo takozvano junastvo je u najmanju ruku - smesno.
Mislim, ko jos ide u smrt, otvorenih ociju i pri tom vice HURA.
Cisto reklamiranje njihovih marinaca i plasenja ostalih naroda (neposlusnih) na zemlji.
(da su vikali alah uekber dok su jurisali na cevi, i poverovao bih, jer znam, video sam te drogirane...Smile)
I onda njihovo forsiranje moralnog cistunstva, dok istovremeno kinje one vestacke ljude, inVitro-e...kao da se igraju sa svojim rasizmom ...

Ipak, serija je vrlo "pitka", gledljiva...jer, ne desava mi se cesto da odgledam par epizoda zaredom, a da ne zaspem.
Volim tvrdi sf, a narocito onaj sa kvalitetnim space makljazama.
Zao mi je sto scenaristi odlucise da su neprijatelji mutavi i glupi, jer ih ovi marinci kokaju kao glinene golubove, al ajd...

Sve u svemu, serija mi je pruzila mnogo casova lepe zabave u mom omiljenom zanru, tako da je moja kritika vise upucena samom amerikanizmu nego seriji kao seriji.
Zao mi je sto nema vise sezona.

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 02.06.2013. 22:54:53 »

Došao sam do 6. epizode i odustao. Smile Ovo konkurira za najgoru seriju koju sam ikad planski gledao.
-Priča je imitacija kolonizacije amerike i borbe protiv indijanaca. Malo me podsjeća na to.
-Gluma je uglavnom slaba. Američki marinci koji uzvikuju stvari kao "HURA!" "Krv, znoj i slava", "Umri za domovinu", "Umri za prijatelje" i takva čuda.
-Scenarij mi je dosta slab, nema kompleksnog zapleta.
-Specijalni efekti su očajni. Valjda su bili dobri 1995., ali kad su vidjeli kako su loši, trebali su upotrebljavati makete.
-Režija slaba.
« Poslednja izmena: 02.06.2013. 22:58:23 od Lemonzoo » Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 23 upita.