SF tim
* 11.07.2020. 20:03:57
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 35   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Ćaskanje o književnosti  (Pročitano 196795 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #45 poslato: 05.08.2007. 18:21:03 »

Ma ne brini, jedno su knjige, drugo je film.
Čitaj i uživaj. Very Happy
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glen
Registrovani

pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #46 poslato: 09.10.2007. 17:08:22 »

1. Odbijam da lično definišem pojam SF. Uostalom, neka kao radna verzija posluži ono što sam napisao: Za mene, postoje samo dobre i loše knjige i, po drugoj podjeli, žanrovi koje volim i koje ne volim. Ako se poklopi dobra knjiga iz žanra koji volim, to je to i baš me briga za definicije.

Dobar dan svima ovo mi je prva poruka, želim uspeha u radu forumu. Uz dužno poštovanje koje želim ukazati MasterYodi moram da se osvrnem na raspravu o tome šta je SF, da li ima ili nema definciju, šta priča treba da ima da bi bila SF i sl.

Dugo sam tragao za odogovorom i on postoji, može se naći na više mesta, i lak je za razumevanje. SF se bavi tehnologijama (primenjenim naukama) ili naučnim saznanjima koja menjaju čovekov život na način koji nije viđen u prethodnoj ljudskoj istoriji.

Negde sam pročitao da Žil Vern nije SF jer se kretao u naučnim krugovima pa je znao šta se sprema. Bez obzira, Let na Mesec jeste SF, bio je onda a i sada je jer u svom vremenu pripao tom žanru. I danas se može pisati SF o letu na Mesec ali je neophodno prisustvo tehnologije naprednije od današnje. Da li je Put u središte Zemlje SF? Verovatno, jer je nova naučna spoznaja tog vremena, da su vulkani možda spojeni sa središtem Zemlje dovela do nečega ranije neviđenog.

Podela na dobre i loše knjige aposlutno stoji. Ali malo podseća na ono da se svi ljudi mogu podeliti u dve grupe, one koji misle da je to moguće, i na one koji misle da to nije moguće. Nije baš upotrebljivo. Pravo pitanje je koje su to dobre knjige, i po čemu ih možemo i moramo razlikovati od loših?
Sačuvana

Ovaj svet najverovatnije postoji, ali nije moguće dokazati
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #47 poslato: 09.10.2007. 21:16:25 »

Zdravo, dobrodosao!
Kako to misle nije SF ako se autor kretao u naucnim krugovima, pa bas to i jeste sf, kad ima naucnu podlogu.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #48 poslato: 10.10.2007. 07:36:18 »

Dugo sam tragao za odogovorom i on postoji, može se naći na više mesta, i lak je za razumevanje. SF se bavi tehnologijama (primenjenim naukama) ili naučnim saznanjima koja menjaju čovekov život na način koji nije viđen u prethodnoj ljudskoj istoriji.
...
Podela na dobre i loše knjige aposlutno stoji. Ali malo podseća na ono da se svi ljudi mogu podeliti u dve grupe, one koji misle da je to moguće, i na one koji misle da to nije moguće. Nije baš upotrebljivo. Pravo pitanje je koje su to dobre knjige, i po čemu ih možemo i moramo razlikovati od loših?
Svaka definicija, pa time i ova, bude manjkava. Zbog toga sam i odbio dati neku definiciju. Šta je problem u ovoj koju si ti dao? U tome što ni iz daleka ne obuhvata sva polja kojima se SF bavi.
Recimo, alternativna istorija se smatra čistim SF-om a ne ulazi u gornju definiciju. Pa ni dobar dio meni dragih romana iz Hainskog ciklusa Ursule Legvin. Iako se tu onako, uzgred, pominju NAFAL svemirski brodovi ili trenutni radio, oni uglavnom nisu elementi priče i lako je zamisliti cijelu priču i bez tih elemenata.
Mogao bih naći dosta primjera SF djela koja ne ulaze u gornju definiciju.

Odrediti šta je dobro a šta loše je, naravno, veoma teško, kao i kod svih razgraničenja koja se ne zasnivaju na kvantitativnim ocjenama. Definicija dobrog i lošeg u umjetnosti uglavnom se zasniva na subjektivnom, pa izmiče bilo kakvom formalnom definisanju. Šta hoću reći u ovoj prilično loše konstruisanoj rečenici? Ako većina ljudi koja prati određeni vid umjetnosti smatra da je nešto dobro, to se prihvata kao dobro, i obrnuto. Mišljenje onih koji ne prate određenu vrstu umjetnosti pritom nije relevantno. Moje mišljenje o tome da li je neka narodnjačka pjesma dobra ili loša nema značaja, jer ja ne slušam tu vrstu muzike. To je to...
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Glen
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #49 poslato: 10.10.2007. 20:37:33 »

Ne želim da ikome namećem stavove, želim da prenesem rezultat svog traganja, da je potrebno da možemo argumentovano razgovarti, da imamo stavove i definicije, neka su i manjkave, bolje nego da ih nemamo.

Ne vidim zašto je alternativna istorija, u koju se nije ušlo 1. zbog uticaja neke tehnologije ili u koju se nije ušlo 2. da bi bila prikazana neka nepostojeća tehnlologija, smatra SF-om. Onda svaki roman (engl. fiction, ono što nije facts) može da bude SF. Bilo koji roman u kome je podudarnost sa stvarnim događajima ili likovima slučajnost je tada zapravo alternativna istorija.

Definicije, stavovi i kriterijumi su nam potrebni ne da bi njima sputali našu komunikaciju nego da otvorimo prostor da bolje razumemo zašto nam se nešto sviđa a nešto ne i da bi se bolje razumemo sa drugim ljudima koje interesuju iste ili slične stvari kao nas same. Ovo se nadovezuje na MasterYodinu rečenicu da "Mišljenje onih koji ne prate određenu vrstu umjetnosti pritom nije relevantno". A pošto mi pratimo SF, i želimo da bude umetnost, onda naše mišljenje treba da bude relevantno. A da bi bilo relevantno moramo imati stavove i kriterijume.
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #50 poslato: 10.10.2007. 21:39:55 »

Kada pitas nekoga ko studira knjizevnost; sta je naucna fantastika, odgovorice ti da je to sund knjizevnost (ostavimo sad na stranu film, likovnu i muzicku umetnost). Takva definicija u knjizevnosti datira iz vremena kada je sf bio u povoju. U prodaji su se pojavljivale sveske i price pisaca koji nisu imali nikakav rejting u tadasnjim ozbiljnim knjizevnim krugovima.Takva literatra se svrstavala u rang danasnjih vikend ljubavnih romana. To je trajalo do pojave velikih pisaca kao sto su Asimov i Klark i jos mnogi drugi. Oni su dokazali da sf ima tezinu bilo kojeg ozbiljnijeg knjizevnog dela, opisujuci coveka i njegova osecanja u potpuno nepoznatom okruzenju za citalacku publiku. Velikoj popularizaciji sf doprineo je razvoj filmske industrije. Ne postoji jasno odredjena definicija naucne fantastike ali sf ima zasluzeno mesto u umetnosti.
Evo definicije koja se meni dopada sa wikipedije;
"...Znanstvena fantastika (naučna fantastika, eng. science fiction) jest umjetnički žanr koji obrađuje razne općeljudske situacije smještene u zamišljenu realnost. Znanstvena fantastika bavi se dočaravanjem utjecaja zamišljenih ili predviđenih naprednih znanosti i tehnologija na društvo i pojedince. Pojam znanstvene fantastike vezuje se prije svega za književna, televizijska i filmska djela, ali znanstvena fantastika utječe i na likovnu i glazbenu umjetnost.
Granice žanra nisu jasno definirane. Mnoga znanstvenofantastična djela sadrže značajke drugih umjetničkih žanrova, poput kriminalističkih romana, romana strave i užasa, povijesnih romana i, naročito, fantastike..."
Sačuvana

Glen
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #51 poslato: 11.10.2007. 16:48:28 »

Zanimljiivp je da u početku SF nije smatran šundom. H.Dž.Welsove priče, Žil Vernova dela, i dela drugih (sf) autora iz tog vremena su su smatrani za "regularnu" literaturu. Gvozdena zavesa se spustila kasnije, ne znam tačno kada, i SF je gurnuta u literaturu za koju se smatralo/smatra da čitaju bezveznjakovići i zaluđenici. Verovatno je glavni razlog bila američka hiperprodukcija. Naravno da su se i među tim delima pojavljivala dela velike vrednosti, ali žig SF-a koji su nosili otežava im prepoznavanje i priznavanje od drugih čitalaca i kritike.

Definicija iz wikipedije je prilično dobra i bliska onoj koju sam dao u kojoj je srž uticaj tehnologije i naučnog saznanja na život čoveka. Vidi se da ju je pisao ljubitelj SF-a zbog želje da SF bude umetnički žant. Jeste umetnički ako gledamo vredna dela, ali daleko je od umetnsti ako gledamo ona druga. Time se opet vraćamo na potrebu građenja sudova i kriterijuma za vrednovanje.

Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #52 poslato: 11.10.2007. 21:05:00 »

Znam jednog profesora srpskog jezika i knjizevnosti, postavljala sam mu neka pitanja o fantastici u opste. Bio je kategorican da on to ne voli ali mi je priznao da su mnogi pisci velikani posezali za fantastikom i pravili velika dela kao sto je Gogolj i drugi.
Pravila sam jednu temu , doduse ne na ovom forumu " Zasto volimo SF?" ima dosta zanimljivih odgovora ali mislim da je mnogo zanimljivije pitanje zasto mnogi ne vole sf. Iako ima dosta ljudi koji ne cene sf ona je ipak umetnost, koja se prozima kroz, sada vec i muziku i likovnu umetnost. Dok ima postovalaca SF bice i njega. Naravno bice uspona i padova ali ce opstati kao umetnost.
Sačuvana

Glen
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #53 poslato: 12.10.2007. 12:10:51 »

... ali mislim da je mnogo zanimljivije pitanje zasto mnogi ne vole sf.

To jeste zanimljivo pitanje, zašto mnogi ne vole SF? Pričamo naravno o pisanoj reči i ljudima koji vole da čitaju. Verovanto zato što je čitalac "regularne" literature navikao na neke standarde koje ne nalazi u pisanoj SF. Meni je prilično odavno postao problem da čitam SF, pod 1. zbog vrlo slabo prikazanih ljudskih karaktera i 2. zbog nelogčne priče koja sama sebe potire.

Negde sam napisao zašto ne volim španske serije, zato što likovi nemaju veze sa stvarnošću. To je problem svake slabe litetrature. Ako su glavni likovi ovlaš ili naivno prikazani, bez precizno naslikanih njihvih želja, dilema, strahova nego se hrli ka radnji, za obrazovanog čitaoca time je i ta radnja obezvređena. Niko nije napisao roman u kome glavni lik nije čovek, pa nek je i J. Livingstono Galeb, u pitanje čovek i njegova osećanja. Ako je tako, što je čovek bolje nacrtan, što je on kao ljudsko biće, bilo pozitno ili negativno, bolje integrisan sa radnjom time je i radnja i to delo bolje.

Nelogična primesa priče ili čak cela priča je česta u SF delima. Na primer, Matrix, ideja da čovek bude izvor energije je imbecilna. Svako ko je video statistiku koliko je čoveku potrebno vode, hrane, regulacije toplote godišnje jasno je da je potrebno više enerije za njihovo obezveđivanje nego tričavih 60 ak Wati koje čovek proizvodi. Naučna fantastika, a pri tome se ne bazira na nauci, zarad "dobrog" scenaria. Naravno, mi Matrix volimo, za mene je ocena 9/10, gledamo mu kroz proste i objašnjavmo da je to metafora koja ukazuje na opasnost da jednog dana čovek može biti podjarmljen od mašina zbog nekog opasnijeg razloga od proizvodnje energije.

Ima još jedna stvar koja muči SF i koja odbija druge čitaoce, to što je SF preopterećen svemuću. Ljudi kao centralne figure, deca sreće i pobede. Niža i viša rasa. Ljudi, ili glavni lik je u jeftinim romanima uvek viša rasa. Hari Poter (ne smatram ga za SF ali je aktuelan), na jednoj strani je više rasa, oni koji imaju moć da budu čarobnjaci, i običnjaci, ili kako je već prevedeno, obični ljudi. Naravno glavni likovi nisu obični ljudi, dok se oko njih vodi borba između dobrih i zlih čarobnjaka, nego pripadaju po klišeu jeftinih ljubavnih romana, višoj klasi.

Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #54 poslato: 12.10.2007. 12:59:59 »

Ona definicija koju je Suzan izvukla iz Wikice mnogo mi se više dopada:
...Znanstvena fantastika (naučna fantastika, eng. science fiction) jest umjetnički žanr koji obrađuje razne općeljudske situacije smještene u zamišljenu realnost.

Pitanje alternativne istorije kao podžanra naučne fantastike
Ovo bi ponovo zahtijevalo uvođenje definicije: A šta je to alternativna istorija - barem u smislu teme kojom se bavimo.
Prilično davno čitao sam jedan roman (sada ne mogu da se sjetim naslova, da me ubiješ), napisan nakon drugog svjetskog rata. Radnja tog romana zasniva se na pretpostavci da su sile osovine pobijedile u WW2. Ne nekom naprednom tehnologijom ili primjenom nekih novih izuma, jednostavno su pobijedile. Nailazimo na veoma dobru studiju svijeta nastalog nakon okupacije Amerike od strane tih sila, sa svim prepletenim odnosima Njemačke i Japana kao vodećih, Italije i Španije kao, eto, nekakvih njihovih saveznika itd.itd.
Da li je ovo alternativna istorija? Jeste, naravno. A da li je SF? Jeste, naravno, svi su rekli da jeste.
Ili, drugi primjer. Roman "Pavane" čija radnja se zasniva na uspijehu španske armade u osvajanju britanskih ostrva i dominaciji katoličke crkve u cijelom svijetu. Podsjećanja radi, u stvarnosti španska armada nije uspjela samo zbog iznenadne oluje koja je potpuno razbila špansku flotu prije nego što su dospjeli do cilja. A šta bi se desilo da je oluja izostala. Pa, moglo se desiti to što piše u romanu, a moglo je i nešto drugo. Da li je ovaj roman alternativna istorija? Jeste? A da li je SF? Jeste, i to.

Za šesti broj Vektora preveo sam jednu priču u tom stilu.

Umjesto samim definicijama žanra (sumnjam da tu možemo dati neki svoj doprinos) bilo bi dobro da se pozabavimo temom koju je Glen već načeo, a to je šta je to što po našem mišljenju razlikuje dobro od lošeg djela, po čemu se masterpice razlikuje od šunda. Da pokušamo istražiti šta je ono zbog čega neko djelo čitamo otvorenih usta, nesposobni da knjigu ispustimo iz ruku dok ne dođemo do kraja, da bi mu se kasnije više puta vraćali, a drugo odbacimo s gađenjem ili, u najboljem slučaju, jedva doguramo do kraja i nikada više ne uzmemo u ruke.

Sad nemam vremena (ostadoh dugo ovdje) o tome, ali ću uskoro dati svoj pregled onoga što mene vodi.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #55 poslato: 12.10.2007. 13:14:53 »

Glen@ Ovo je veoma zanimljivo vidjenje, moram priznati da do sada na takve stvari nisam obracala paznju. Dosta se pojavljuje padela na kaste u Sf. Bilo da se radi o "robotima" ili "planeti majmuna". Vecito pitanje ljutske razlicitosti.
Ipak mislim da postoji jos nesto osim sitnih nelogicnosti i uzvisenoti iznad ljudskog. Mozda odbijanje da se izmasta nesto sto ne moze biti ni u kom slucaju istina. Ili nesposobnost uzivljavanja u ovaj zarn. Ko ce ga znati?
Fantastika je postala veoma tesko stivo u koje treba zaroniti duboko, da bi se razumela. Ponekad pisci odu toliko daleko da pocinju da bivaju nerazumljivi, na primer "Solaris", to nije knjiga koju ces procitati na plazi, ona zahteva da se citalac dobro udubi da bi bila razumljiva.
Sačuvana

Glen
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #56 poslato: 12.10.2007. 22:19:12 »

MaterYoda, roman u kome su pobedile sile osovine je najverovatnije Čovek u viskom dvorcu, za koga je Philip Dick dobio nagradu Hugo, što si naveo u lepom prikazu biografije Philipa Dicka kojiu si dao na ovom forumu. Ima skoro 30 g. kako sam čitao taj roman i malo mi je ostalo, ali rado bih pročitao ponovo. Kako neki kažu, dobre romane treba čitati ponovo posle 20 30 g. jer mi nismo isti i drugačije ćemo ih razumeti. Koliko se sećam (neka me ispravi ko se bolje seća), Amerika je pripala Japanciam jer su prvi razvili atomsku bombu i bacili je na Ameriku.

Zašto je taj roman SF? To je nije lako pitanje. Verovatno zbog bržeg naučno tehnološkog razvoja Japana koji mu je doneo primućstvo. Takođe i zato što je to bilo delo tada već afirmiranog SF pisca. Da je taj roman napisao bilo ko od živih nobelovaca ili drugih književnih veličina, takođe bi dobio visoka priznanja, ali ne bi bio smešten u žanr SF-a niti bi ga ljubitelji SF-a čitali, jer ne bi ni čuli za njega. To jeste tako jer ako zapitamo ljubitelje SF-a da imenuju neke romane živih nobelovaca, rezulati bi sem u vrlo retkim slučajevima bili porazni.

Takođe znamo da je u 18 veku u američkom parlamentu za samo jedan glas rezlike izgalasano da enegleski, a ne nemački, bude glavni jezik. Roman koji bi opisivao alterantivnu istoriju u kojoj je nemački govorni jezik Amerike, takođe ne mogu da prihvatim za SF, sve dok se ne umeša neka nauka koja menja iskustvo, život ili istoriju. Ili još svedenije, ne mogu i pored najbolje volje da prihvatim da je Konan varvarin SF.

Pavane nisam čitao, ali nisam ni shvatio zašto je SF. Shvatam element fantastičnog, ali ne i naučnog.

Naravno, ne kažem da treba da se odreknemo Tolkina, Konanan, Pavana...

Takođe ne insistiram na definiciji koju sam dao, meni ona pomaže da imam jasan stavi i britak odnos prema SF-u.

Slažem se da treba se vratimo temi šta je to dobro delu, po čemu ga prepoznajemo, da li smo usamljeni u tom prepoznavanju, da li ga i kako drugi ljudi prepoznaju, da li imaju slična ili suprotna mišljenja i da li ima ljudi koji nam mogu pomoći da mi bolje razumemo.

U prethodnoj poruci sam izneo neke svoje stavove, istina lakšim načinom, šta mi se ne sviđa u SF-u. Ali i to je nešto. Time ipak sužavam celokupni SF na određeni.
« Poslednja izmena: 12.10.2007. 23:11:31 od Glen » Sačuvana

Glen
Registrovani

pripravnik

Van mreže

« Odgovor #57 poslato: 13.10.2007. 16:22:43 »

SuzanKalvin, drago mi je da su ti moja razmišljanja skrenula pažnju.

Imao sam i imam prijatelje koji vole da čitaju, ali ne čitaju SF, a čije mišljenje cenim, a takođe i oni moje. Na osnovu uzajamnog uvažavanja mogao sam da ih tokom godina zamolim da pročitaju nešto od SF-a. Naravno, ne nešto po njihovom izboru, jer žanr ne poznaju, nego nešto što bih im ja predložio. Tu je za mene nastao problem. Šta da im predložim, a da ne dovede do njihovog lošeg stava o SF-u? Pitanje nije ni malo naivno. Ne možemo poći od onoga šta se nama sviđa. Nego od toga šta dati obrazovanom i zahtevnom čitaocu a da on bude zadovoljan tokom čitanja a i posle. Tako da sam došao do stava, da ako bi to bio i samo jedan roman, da je i to je dovoljno, ako takav postoji, a da čitalac ne smatra da je roman isprazan i sl. Taj jedan roman sam srećom prepoznao i njega sam im davao na čitanje. To je Solaris, Stanislava Lema, koga si ti navela. I rezultati su bili dobri. Smatram uspehom, i njihovim i mojim, to što su obrazovani čitaoci pročitali barem jedan SF roman, što inače ne bi uradili.

Posle toga se nisam usuđivao da im ponudim ni jedan drugi roman jer ga nisam mogao prepoznati. Ova prča ima početke pre tridesetak godina ali važi i danas stim što danas mogu da ponudim dva romana i da budem miran. Možda misliš da preterujem, ali ako bi trebala da odlučiš šta da ponudiš na primer tom profesoru srpskog videćeš da su ti mogućnosti skučene. Ne stoji stav da je problem u njemu i njemu sličnim, problem je u dobrim delima SF-a, i kao takva se mogu na prste nabrojati.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #58 poslato: 13.10.2007. 16:49:40 »

Ja bih im, bez dvoumljenja, dao "Leva ruka tame" Ursule Legvin. A pokušao bih da ih nagovorim i na "Čovek praznih šaka". Ali dobro, ja sam ja, a svi znaju da obožavam Ursulu. Laughing
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #59 poslato: 13.10.2007. 16:52:49 »

Ja onima koji nikada u ruke nisu uzeli SF preporučujem "Smrt trave", a ni moj omiljni "Umiranje iznutra" nije loš izbor.
Polazim od toga da te knjige nisu opterećene naukom i da neće biti  odbojne onima koje tehnika i nauka ne interesuju preterano.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 35   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 23 upita.