SF tim
* 25.06.2019. 13:45:30
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zanimljive kratke price  (Pročitano 13109 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 17.10.2008. 19:03:37 »

@svetlost
Ovo me iznenadilo  Mr. Green
Ima toliko stvari koje još nisam stigao pročitati. A vjerovatno i neću do penzije.

Dan će nas razbucati zbog ove priče ovdje gdje joj nije mjesto
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 17.10.2008. 19:06:39 »

Pa, možda neku utehu možeš da pronađeš u tome da ti je penzija ipak bliže nego meni, pa ćeš imati vremena za čitanje.  Laughing

A ja tek svašta nisam pročitala. Crying or Very sad

Dan, izvini za spam. A do sad sam mogla i jedno 6 puta da iskopiram priču u poruku i da ostanemo u temi.  Embarassed
« Poslednja izmena: 17.10.2008. 19:08:11 od svetlost lutalica » Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 17.10.2008. 19:09:31 »

Da, koju godinicu bliže  Mr. Green
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 07.11.2008. 23:49:38 »

Eh, ja sve više zavidim bibliotekarima iz zemunske Vojne biblioteke odakle sam nekad uzimala knjige. Tek sad vidim da sam pogrešno skrenula kod Albukerkija. A mogla sam ladno da čitam na poslu, da sam pravilno odabrala....  Crying or Very sad
Sačuvana
sivka
Eta Carina
admiral

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 16.11.2008. 12:11:49 »

Evo jedne minijature, slatke minjon priče Zorana Jakšića iz zbirke Ministarstvo senki.

Liliput Lillypool Delight

Po ko zna koji put gledam Oyayubi Jido, čuvarku mog tajnog vrta. Od glave do pete visoka četiri milimetra, možda i ne zaslužuje nadimak Palčica, suviše je sitna za to. Korača oborene glave i mikroskop bi joj možda našao suzu na obrazu. Ali tuga od četiri milimetra je nužno mala, suze nevidljive. Ono što je majušno ne može da ne bude lepo.
Iza melanholične čuvarke, moj tajni vrt, moj teien, krije čudesa sveta živih igračaka. Nisu to vrtovi mahovine, već pravi borovi i ariši, visoki centimetar: kobitojima, veštački Liliput. Sve je ovde živo i diše, prašume ne veće od moja dva raširena dlana pune su divljeg zverinja, lavovi i tigrovi i medvedi iz kutije šibice. Biljke sitne, životinje sitnije, mikroljudi kao moja Palčica Oyayubi, najsitniji i zato lepši od svega.
Plavi kit veličine bubašvabe upravo duva u talasima mora dugog tri koraka, slika me ispunjava ponosom. Sve dokle god oko dopire, ovaj filigranski teien, sama sam stvorila.
Kroz godine pune muka i naravno uživanja, evo u ovom rezervoaru pored mene dobijenom od Melkiora Složenskog lično, prekrajala sam i ponovo prekrajala T-viruse, moje čarobne alatke: adenin ovde, citozin tamo. Sada su najzad usavršeni kako treba, sve što živi svešće na minijaturno, ćeliju po ćeliju. Poemu života redukujem na haiku. Svi stanovnici teiena nekada su bili veliki.
Posle decenije truda svanuo je dan kada je usavršavanje dovršeno.
Čuvarka Oyayubi korača na čelu, lavovi i tigrovi i medvedi u koloni za njom. Uskoro će početi da se razilaze na sve četiri strane sveta. U sebi nose blagoslov formule rađanja lepog u malom, T-virus koji već počinje da se širi geometrijskom progresijom. Naravno da je moj teien bio samo ogledni poligon: biće potrebne nedelje, a ne meseci da moje bonsai legije svedu sve što diše i množi se na prave razmere. Danas je moj tajni vrt moj svet. Sutra svet postaje moj tajni vrt.
Dajte da vas prosvetlim tajnom radosti u malom.

(*) Pripovest o Gradu-vrtu (Den'en-Toshi Monogatari)

http://kultura.krstarica.com/l/knjige/fantasticne-alegorije/
« Poslednja izmena: 16.11.2008. 12:15:49 od sivka » Sačuvana
Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.014 sekundi sa 24 upita.