SF tim
* 21.10.2020. 23:27:52
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 116   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šta čitamo?  (Pročitano 579426 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #90 poslato: 22.02.2008. 03:44:43 »

nastavak iliona Laughing

Znam da je Olimpo nastavak Iliona i predpostavljam da je Simons u njemu dao verziju alternativne istorije jer su se svi ujedinili i krenuli u rat protiv bogova.
Ono sto predpostavljam je to da je opet napravio 3-4-5 razlicitih radnji koje se smenjuju po svakom poglavlju i zbog toga odugovlacim sa pocetkom citanja Olimpa.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #91 poslato: 22.02.2008. 16:46:06 »

ako si slobodan sa vremenom kreni

meni se svidela sta da ti kazem

sestra mi je trudna i sad isto cita ilion i olimp
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Raymond Berenger
Registrovani

pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #92 poslato: 22.02.2008. 18:05:49 »

Cool je to dok ne stigne do Sekspira.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #93 poslato: 22.02.2008. 19:29:06 »

A onda čitaj Oluju i obnavljaj gradivo... grrr  Shocked  Laughing pa ćeš se setiti ko je Prospero i šta se tu trpa veštica.... Wink
Sačuvana

Bog čuva budale !
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 33
Van mreže

« Odgovor #94 poslato: 23.02.2008. 03:35:00 »

Od Sekspira sam procitao samo Hamleta i jedino sto mi se svidelo je stih: "Nesto je trulo u drzavi Danskoj" Laughing
Inace takvu vrstu knjizevnosti ne volim (drama kroz neku vrstu poezije ili sta vec) gde za svaki procitan stih 5 minuta moram da razmisljam o prenesenom znacenju istog i jos pride moram da znam pola istorije i pola stihova iz nekih drugih dela.
Jedino sto sam sa zadovoljstvom vise puta citao je Gorski vijenac od Njegosa, jer nacionalnu istoriju poznajem, a i mnogo se lakse razumeju poruke na maternjem jeziku nego kad se nesto prevodi, pa se menja sadrzaj da ne bi izgubilo lepotu poezije.

A SF je nesto sasvim drugo. Tu treba poznavati pre svega fiziku (pa i jos neke srodne nauke u zavisnosti od romana do romana), a treba imati i sposobnosti da se neke stvari zamisle i stvore u glavi.

Sad da se vratim na Ilion i Olimp. Uopste ne smatram da je bilo koji od ova drva romana los ili dosadan, samo da treba prilicno odmorna glava za citanje (narocito kad govori o Moravecima i njihovim knjizevnim idolima iz proslosti).
Ono sto mi se jako svidelo u Ilionu (ne znam koliko toga ima u Olimpu) je to sto je u jednom romanu donekle povezao i epsku i klasicnu fantastiku. Kada se govori o bojnom polju, tu su samo cudotvorni macevi, sirova snaga, bogovi jasu kocije sa hologramskim konjima....
Kada se govori o preostalim ljudima na zemlji, tu su vec teleportacije roboti-sluge, roboti-cuvari, hi-tech pomagala gde svi uzivaju i niko nista ne radi (ako je tako ceka nas fina buducnost Very Happy) i cak se ni ne opisuje kako sta funkcionise.
I konacno kada su u pitanju bica sa Jupitera i njegovih satelita, tu je Simons mnogo ozbiljnije pristupio i sa njihovim opisima i sa mogucim objasnjenjem kvantne teleportacije, pa cak i sa Sekspirom.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Van mreže

« Odgovor #95 poslato: 23.02.2008. 10:01:33 »

Joooj kad spomenu "smaračku" literaturu.. grrr Čitali mi Krležu pa profa reče da je pisao po uzoru na jednog Švedskog pisca ( ni ime neću da mu pomenem zbog uroka  grrr), a ja bila radoznala... grrr Crying or Very sad...TO da pokušaš da pročitaš - milion izvora iz klasične literature + latinski  Exclamation Tip je vrhunac jedne vrste "književnosti" koja podrazumeva da najbolji koristi najviše izvora i citate na najviše jezika  Exclamation Exclamation Exclamation Jezivo  grrr Totalna suprotnost jednostavnosti i razumljivosti.
Volim dramske oblike jer mi je otac bio glumac pa sam se načitala toga, posebno Nušića.Bar nema opisa  Laughing neki baš znaju da udave opisima.
SF volim jer daje posve nove svetove i možeš da pustiš mašti na volju.Odnosi među likovima su i dalje klasično ljudski i vrlo retko se nađe nešto novo.Pošto sam žensko, nisam ljubitelj SF opere i pomalo su mi smešne i liče na vestern u svemiru  Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
Miki 13991
Vitez Gondora

kopilot

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #96 poslato: 24.02.2008. 16:18:19 »

Ма Симонс је геније xD Само, крај је некако збрзан и није баш све речено, као да планира још једну књигу да напише. Има сјајну подлогу за наставак.

Иначе, прочитао сам други део Змајева, јахача Перна, и књига је добра, поготово ако се узме у обзир СФ позадина тј. змајеви створени генетским инжењерингом и тако то.  Very Happy

Кинг и Страуб - Талисман, добра али прилично напорна књига, због надреалних ликова и доста болесних делова типичних за Кинга. Крај је збрзан, мада одговарајући.
Sačuvana

Доме доме, међу звездама,
где светови плешу, слободни.
И.А.
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #97 poslato: 24.02.2008. 19:57:51 »

.

Иначе, прочитао сам други део Змајева, јахача Перна, и књига је добра, поготово ако се узме у обзир СФ позадина тј. змајеви створени генетским инжењерингом и тако то.  

Pročitaj i "Beli zmaj". Na Amazon-u sam našla još silne nastavke. Ko zna da li će i kada biti kod nas prevedeni!
Sačuvana
Miki 13991
Vitez Gondora

kopilot

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #98 poslato: 24.02.2008. 21:16:27 »

Прочитано.  Mr. Green

Бољи је други део. Smile
Sačuvana

Доме доме, међу звездама,
где светови плешу, слободни.
И.А.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #99 poslato: 28.02.2008. 22:10:08 »

Od klasika sam procitao (na silu) Markizov mislim "100 godina samoce"

Ko neki mazohista se terao to da citam...jer nije bilo nista drugo.

Onomad, '89 te u JNA, u Prizrenu...nisu nam dali mrdnuti iz kasarne nidze (sem na teren, na granicu" a vojna biblioteka bila u gradu, kao i zubar....a mene bolio zub, i bio zeljan citanja.

Tako se ja obratim svom kapetanu da odem u grad, u biblioteku i popravim zub.

On meni shaku kafetina, i pitanje " a sta mislis uzeti iz biblioteke?" "Druze kapetane, sve sto nadjem od NF-a...."
kaze, more mars i ti i NF...evo ti ovo pa citaj.

Dade mi 100 godina samoce, uz pretnju da ako je ne procitam, postavice me za komandira WC-a...sve sa punom ratnom u vidu slaufa, cetke i sone kiseline..... SmileSmileSmileSmileSmile

Inace, sada citam ponovo "Vrtovi Rame"....i to na poslu, sa mobilnog.

Prelomio sam sitna slova i tako...ali me strahovito nervira kada zelim da dodjem na stranicu (sada 620 tu, svaka stranica ima oko desetak redova), moram listati iz pocetka celi roman...nema opcija da se skoci direktno !! SadSadSad

Skonto sam resenje i izbrisem kuci roman iz tel-a, odsecem ga u wordu ili pad-u do one tacke gde sam stao i prebacim ga takvog u tel, nazad... SmileSmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #100 poslato: 28.02.2008. 23:32:54 »

Super je "sto godina samoce" samo sto si ga ti citao pod presiom, vojska, bolni zub i nedostatak...ko zna cega, tako teska knjiga se ne da lako procitati u takvim uslovima.
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #101 poslato: 29.02.2008. 10:33:26 »

Pa, ili "100 godina" ili popodnevno ribanje wc-a...Smile
Izabrao sam ono prvo... SmileSmile

Al neka, barem se mogu hvaliti da sam ga procitao, iako se uopste ne secam ni radnje, a ni likova....mozda nesto malo, maglovito... SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #102 poslato: 29.02.2008. 12:39:48 »

Sad pokusavam da se setim imena likova ali mi ne polazi za rukom. Radnje se secam, secam se da ima fantazi elemenata. Sigurno ima 15-16 godina odkad sam je procitala. Ali se odlicno secam utiska koji je na mene ostavila, jer sam kasnije napravila gomilu crteza posvecenih bas toj kjizi. Na primer, na pocetku kada nalaze brod u sred prasume, obrastao ilijanama i cvecem, ili ona sobica sa knjigama zamrznuta u vremenu. i na kraju knjige gde celo selo odnosi uzasan vetar a poslednjeg iz loze prozdiru mravi.
Nema sta mnogo sam zakrecila  Sad
Desava mi se da ljudi opisuju neki dogadjaj u kome sam i ja ucestvovala a da ga se ni malo ne secam. grrr Onda stanem tako i buljim u njih kao da su pali sa Marsa.  Shocked
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #103 poslato: 29.02.2008. 14:47:12 »

Ja se toga nista ne secam.....bilo pre 19 godina... SadSad
Sačuvana

SuzanKalvin
Robopsiholog

predsednik

Van mreže

« Odgovor #104 poslato: 29.02.2008. 20:01:45 »

Hvala ti, utesio si me! Wink
Sačuvana

Stranice: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 116   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.