SF tim
* 22.07.2017. 04:45:31
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 98   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Šta čitamo?  (Pročitano 206747 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +77/-9
Starost: 58
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 17.12.2006. 16:51:27 »

Ender71

Ova tema je namenjena prikazu knjiga koje ste pročitali i smatrate da su dovoljno dobre da ih preporučite drugima ili pak toliko loše da želite da date negativnu kritiku.

Nadam se da će to biti malo opširniji prikaz knjiga ili priča, a ne samo navodjenje naslova i autora.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +77/-9
Starost: 58
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.12.2006. 16:54:07 »

Ender71

Ovo sam procitao prosle nedelje i vredi da se kaze par reci o ovoj knjizi...

"WINTER KING", Bernard Cornwell (1995) nije prevodjena

"Winter King" je prvi deo trilogije Bernarda Kornvela "The Warlord Chronicles".

Rec je o historical fiction/fantasy romanima koji se bave pogledon na legendu o Kralju Artura na jedan vrlo istorijski i realistican nacin.
Pretpostavka serije je da je da su domorodacka kraljevstva Britona nakon odlaska Rimskog carstva iz Britanije bila izlozena teskom periodu usled napada Saksonaca sa istoka, upad Iraca za zapada, a isto vreme patila od unutrasnjih borbi za moc izmedju svojih malih kraljestava i sukoba izmedju stare Druidske religije i novodoslog Hriscanstva.

Prica je zasnovana u velikoj meri na originalnim Velskim legendama sa odgovarajucom tehnologijom, kulturom, stavovima tog doba. Mitski karakteri iz legendo o vitezovima Okruglog stola su deo price, samo sa znatno izmenjenom ulogama (npr.Lanselot nije vitez bez straha i mane vec jedna sebicna kukavica...).

Sam Artur je u ulozi zastitnika naslednika prestola bebe Mordreda unuka starog kralja Utera Pendragona koji se Artura odrekao kao sina. Radnja "Winter King" romana se bavi Arturovom borbom da zastiti Mordreda od drugih britonskih kraljeva koji bi zelezi da postanu High King of Britain, a u isto vreme da zastiti sve Britonce od Saksonaca.

Mnogi motivi iz klasicne arturijanske legende su izmenjeni ...kao potraga za Svetim Gralom postaje potraga za druidskim misticnim kotlicem koju predvodi Merlin.

Narator price je Derfel Kadarn, saksonac koga je Merlin podigao kao Britonca i koji postaje veliki ratnik i jedan od Arturovih najvaznijih vojskovodja.

Lik Merlina je izuzetno opisan kao opasni, podmukli, prefrigani, neosetljivi a u isto vreme mudri i obrazovani carobnjak sa jedinim ciljem da izbaci hriscanstvo iz Britanije i obnovi druidizam.
Pitanje magije u knjizi je takodje zanimljivo reseno, uloga magije je u kontekstu istorijske fikcije, ostavljen je prostor citaocu da je tumaci kao "stvarnu" magiju ili kao mesavinu slucajnosti, psihologije i primitivne tehnologije.

Bernard Kornvel je autor i drugih zanimljvih serija istorijske fikcije, a najpoznatiji je obimnom "Tom Sharpe" serijalu.

PREPORUKA: ja sam zaista uzivao u ovoj knjizi i uskoro cu poceti da citam i druga dva dela, pa bih je svakome ko ima interesovanja za istoriju i/ili epsku fantastiku preporucio.
_________________________________________________ __________

Garwor

Skoro sam procitao 'Pion prorocanstva' , prva knjiga u serijalu ''Belgarijade'. Epska fantastika, likovi simpaticni, lako se cita. Verovatno cu procitati i nastavke.
Sad citam 'Zmajevi jahaci Perna' od En Mekafri, vec treci put pokusavam da doprem dalje od 3-ce strane, al ne da se

Ender71

Ja sam procitao ceo "Belgariad" serijal pre neku godinu kada bas nisam imao nista drugo za citanje i iskreno receno dalje od prve knjige i ne vredi da se ide, dovoljno je samo da kazem da na kraju svake od sledecih knjiga glavni negativac biva unisten i u narednoj knjizi se ponovo pojavljuje.
Mislim da je to najgori fantasy koji sam ikada procitao.
A jos se i nastavlja kroz 3 serijala i 10-tak knjiga posle "Belgariada".
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 40
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 08.01.2007. 02:45:56 »

Prepoznavanje obrazaca(Pattern recognition) - Vilijam Gibson.
Kejsi Polard je poznati trendolovac, odlazi u London da ispita novi korporativni logo jedne velike firme, a pritom dobija novi zadatak: da otkrije autora anonimnih video klipova koje neko izbacuje na internet i koji privlace veliku paznju sirom sveta...
 Prvo moram napomenuti da je ovo jedna od retkih knjiga za koju mi je bilo potrebno skoro mesec dana da je procitam, tj da mi se stil uopste ne dopada, zamara me suvise nekakvim detaljima sto cini da brzo zaspim. U stvari cini mi se da je Gibson hteo da kopira uspesni recept iz Neuromancera, ali taj uspeva samo u svetu iz buducnosti gde opisivanje izgleda i odece daje poseban smek, a u sadasnjosti bas me i ne zanima ko nosi koju marku tasne i cipela. U prilog ideji kopiranja ide i ime glavne junakinje Kejsi, kao Kejs u N. kao i njeno pomalo neobicno zanimanje a bogami i zaplet, samo sto je sve smesteno u sadasnjost, znaci nista od sf-a. Ili je autor hteo reci da je sf odavno stvarnost, ako zamislimo internet u simbiozi sa odredjenim pojedincima kao jednu ogromnu AI koja izaziva globalne fenomene, a i utice znatno na zivote ljudi (skoro kao neki mali matrix). Ili internet kao sredstvo stvaranja trendova, ali i opasnosti koje donosi. S te strane gledano knjiga jos i moze da prodje, ali ako je samo hteo da napravi triler, mogao je i bolje. Sve u svemu, nisam odusevljen.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
ralien
Registrovani

pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 20.01.2007. 22:34:26 »

Pre neki dan sam zavrsio Let zmajeva od En Mekafri.
Prica je interesantna, nema mnogo akcije kao npr. u Mrezi vremena od Krajtona ali ima dosta desavanja i sitnih dogodovstina.Najinteresantnije mi je putovanje kroz vreme.Samo stvoris sliku u glavi gde i kada zelis da odes, tu sliku preneses svom zmaju i eto te tamo za tili cas.
Ipak je ovo po meni vise fantasy nego Sf, ali sve zavisi kako ko sta definise.Ovo je samo prvi deo Zmajeva jahaca Perna ali obecavajuc.
Preporucujem je svima koji vole zmajeve i fantasy.

Pre nego sto nastavim sa drugim delom uzeo sam da citam Pesmu boginje Kali od Dena Simonsa za mali odmor od letenja po Pernu. Very Happy Simons mi je za sada nekako citljiviji, odnosno knjiga je lako citljiva i vrlo brzo uvlaci citaoca u desavanja glavnog junaka.Nisam nigde procitao, mada nisam ni trazio, kom zanru pripada.Vise o knjizi, nadam se, kada je procitam.
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 23.01.2007. 12:12:59 »

Meni se isto svidela knjiga Let zmajeva (posle one problematicne tri prve strane, islo je mnogo lakse Smile ), ali uglavnom zbog opisivanja zmajeva i zmajevske hijerarhije, sama radnja, onako, nije lose.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +31/-5
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 23.01.2007. 13:21:13 »

Ima li neko Pavane s onom kasnije ubačenom pričom, The White Boat. Uzeo sam da ponovo (nakon 20 godina) pročitam tu knjigu i tek sada saznao za tu, kasnije ubačenu priču.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
garwor
Speed King

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 11.02.2007. 22:52:57 »

Thinking in Java - Bruce Eckel

Ludilo, apstrakcija, sick, slozeni svet klasa koji ce angazovati sve vase umne kapacitete u pokusaju da shvatite ovo savrseno ustrojstvo. Ili cete uspeti, ili cete odustati i zauvek ostati mastom inferiorni! Ne preporucuje se  mladjima od 18 godina.
Sačuvana

Kahless
Registrovani

oficir

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 15.02.2007. 04:45:13 »

Gospodari gena - majkl krajton
nije loše, čitljivo je al ne vredi 300 din Smile
Sačuvana
garwor
Speed King

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 16.02.2007. 00:45:23 »

Dark Tower 3 (Pustare) - Stephen King

Evo procitah i treci deo, i sto duze citam sve je bolje. Ume ovaj King da stvori atmosferu. Dobro je sto se konacno pojavila i vestacka inteligencija i roboti, sad je vec SF Very Happy Posebno mi je drago mi je sto se u knjizi spominje film 'Smoki i Bandit' a i grupa Creedence of Clearwater Revival.
Sačuvana

garwor
Speed King

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 14.05.2007. 23:56:02 »

Dark Tower 4 - Carobnjak i staklo

Procitao sam prvi deo, onako, bas ga je razvukao. Ali prasta se jer je stvorio atmosferu.

Generacija P - Viktor Peljevin

Ovo nije bas SF, ali je super, moja omiljena oblast: marketing i televizija kao kreatori svesti i javnog mnjenja. Gotovo realno i primenjivo na stvarnost, u svakom slucaju izaziva kod citaoca drugaciji pogled na medije. Da sam resio da pisem knjigu, bila bi otprilike ovakva. Sad nek mi neko preporuci jos knjiga na tu temu, osim Reklamokratije i Rata trgovaca.
Sačuvana

Love,Peace&Unity
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 20.05.2007. 18:35:31 »

Citat: "garwor"
Thinking in Java - Bruce Eckel

Ludilo, apstrakcija, sick, slozeni svet klasa koji ce angazovati sve vase umne kapacitete u pokusaju da shvatite ovo savrseno ustrojstvo. Ili cete uspeti, ili cete odustati i zauvek ostati mastom inferiorni! Ne preporucuje se  mladjima od 18 godina.

Ovo zvuči zanimljivo. Jel prevedeno kod nas?
Sačuvana

SSSSSS Question
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +31/-5
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 20.05.2007. 19:39:36 »

Veoma zanimljivo, ako se baviš programiranjem! I ne, nije prevedeno (koliko ja znam, možda se varam).
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 30
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 21.05.2007. 08:08:07 »

Mozda bas i nije za  ovde, ali sa da  li iko zna gde se moze nabaviti "Zivot u Svemiru" od Isaka Asimova?
Kod  nas je izaslo jedno jedino  izdanje i to 1980. godine.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 21.05.2007. 13:30:41 »

A ja sam najzad posle toliko godina nakanjivanja [mrzim ovu rech] pocheo sa serijom Galaktichko sredishte.
Bash super shto je josh nisam prochitao, sad uzivam maksimalno, prvu knjigu sam prochitao bukvalno za jednu noc, sve mise chini da je to samo [a sad klishe Laughing] vrh ledenog brega...Very Happy
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Love,Peace&Unity
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 21.05.2007. 15:30:05 »

Ja čitam 'Gospodara svetlosti' od Zelaznija po treći put.
Svaki put mi je knjiga sve bolja.
Još malo pa skoro kao Dina... (prva tri dela)
Sačuvana

SSSSSS Question
Stranice: [1] 2 3 ... 98   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2017. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.052 sekundi sa 22 upita.