SF tim
* 24.10.2020. 00:24:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 2 (100%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 2

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Dead Silence - Mrtva tišina  (Pročitano 10471 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 12.09.2008. 21:15:15 »

Dead Silence - Mrtva tišina (2007)

Kad ste bili mali, da li ste se ikad plasili klovnova, ili lutaka?
Mislim, i ona Barbika zna da izgleda kao nocna mora ako joj se pocupa kosa i stavi baterijska lampa pod bradu...
Ovaj izvanredni horor film ce vas sigurno podsetiti na to, kako je kada se plasite igracke....

Odmah da dam radnju, to jest uvod u film, da imate makar malo predstave sta ja to hvalim i dizem u nebesa.
Elem, mladi bracni par zivi zajedno, kao sto se to valjda i radi (nisam siguran za ameriku, tamo rade svasta)
Neko im ostavlja paket pred vratima. U paketu nekakva lutka koju koriste oni trbuhozborci (ako se iko seca sta je to i ako sam ja to pravilno napisao...)
Cude se cudu i kao dive joj se.
Onda on ode po klopu, a mlada ostaje sama sa lutkom.
Kad se on vrati u stan, sa paketom fast food-a (tipicno americki) zatice mladu sa iscupanim jezikom, i nesumnjivo mrtvom, u jako cudnom polozaju...

Nekakva stara legenda u vezi lutki, koju se mlada setila kad je ugledala lutku u paketu, ga naginje da se vrati u svoje rodno mesto i tamo zapocne istragu...jer on veruje da lutka nosi neko prokletstvo i on ce ga kao resiti, jednom za svagda.

Ono sto je mene dojmilo u tom filmu i za koga smatram da je malo remek delo zaboravljenog nacina snimanja horor filmova je fantasticno skontana prica, pogurana dobrim starim horor trikovima i audio efektima.
U istome nema Buu scena, a nema ni mrve hack & slash budalastina.

Nijednom necete lupiti glavom o plafon skocivsi iz fotelje. I mozete slobodno vecerati uz film, cak i makarone sa kecapom. Nece vam se ogaditi.
Ali ce te zato vecinu vremena osecati blagi strah i jezu, koji ce se iz minuta u minut dizati, pa spustati.

Kad krene cirkus, kad muzika, audio efekti i scena pocnu da vas obuzimaju, vi ce te znati sta sledi, i iscekujuci to, ima da vas prpa hvata, malo po malo i mic po mic.
I sto je najlepse, nece kulminirati, nego ce se ponovo spustiti i vrebati narednu priliku da vas ponovo obuzme.
To je u mom book-u pravi uzitak gledanja horora.

Onda sama scenografija...fotografija iste je nesumnjivo umetnost...narocito kadar na sahrani, prilikom sahranjivanja mlade.
Reziseru i scenaristi sve cestitke. A i kompozitoru.
Taj lik je uspeo izmiksati muziku slicnu onoj iz "noc vestica" sa zvucnim efektima kapanja vode iz cesme, u totalnoj tisini okruzenja...to je samo jedan primer.

Svi horor filmovi sa temom lutki koje ozivljavaju su do sada cista truba.
Mislio sam da ce i ovaj biti neka flauta ili duvacki film, ali sam se bas prijatno iznenadio.
Da zakljucim, u Mrtvoj Tisini su zastupljene sve prave horor vrednosti, ukomponovane sa sjajnom pricom koja bi, da nema fantasy elemenata, bila sjajan triler.
Sve je to umotano u majstorsku reziju i scenografiju, zacinjena uspesno odradjenom muzikom.

Glumci su po defaultu u hororima drugorazredni i nisu se bas naj pokazali, ali to ne smeta filmu ni sekunde, jer ne obracate paznju na njihovu glumu, nego na samu radnju, prestravljeni i napeti do grca.
Mozda malo preterujem sa tim prestravljeni, jer ja sam odavno prestao biti prestravljivan od horor filmova...ali kontam da bi na neuvezbani organizam film bas tako delovao.

I za kraj, obrt koji ni ja nisam ocekivao, i opet scenaristi veliko bravo.
Totalno ludilo...jes da sam na pocetku nesto posumnjao, ali u tolikoj meri, ne..Odlican zavrsetak odlicnog filma.
Jedna zanimljivost, koju ja nisam uocio, ali procitao na IMDb-u..
Elem, u Mrtvoj Tisini se pojavljuje i Jigsaw-ova lutka, onog baje iz Saw serijala....

Apsolutna preporuka

IMDb
http://www.imdb.com/title/tt0455760/

Trailer
http://www.youtube.com/watch?v=KSmLefAd38E
« Poslednja izmena: 25.11.2008. 00:47:53 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Tmda
Registrovani

član posade

Ugled: +3/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 13.05.2010. 21:53:18 »

E ovo stvarno spada u bolje horore! Nek' kaže ko šta god hoće ali, moram priznati, ja sam se posle ovog filma osvrtao i levo i desno dok sam išao ka klonji!  Very Happy
Sačuvana

"Ti znaš da ja nemam šifgretor koji bih odbacio."
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 26 upita.