SF tim
* 15.11.2019. 04:26:36
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Teorija struna  (Pročitano 41883 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vragana
Z L O tvor

oficir

Ugled: +1/-0
Starost: 42
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 07.09.2008. 13:27:51 »

Sve je ok, dok ne krene priča o dimenzijama, koje uopšte nisu objašnjene.
Ima ih 10. Kako se one mere ( ako ih ne vidimo, ne osećamo itd. ) i šta one zapravo predstavljaju? Krupni nedostatak za članak iz polufizike, tako da..
Nisam čitala ništa ozbiljnije o ovoj teoriji, tako da ako mišljenje formiram na osnovu ovoga - mislim da je priča šuplja.

imas na dnu tog clanka (koji jest oskudan...) tri ok linka...
meni se nesto ne cini da je "prica suplja" je koliko sam uspjela pohvatati
kad uvedu tu...supersimetriju i "dodatne dimenzije" uspijevaju "objasniti" "sve i svasta"...
tj. smatraju da su na pragu "objedinjavajuce teorije"...

e sad, ja stvarno nemam adekvatno predznanje da bih to razumjela do kraja i kako treba
zato sam se i nadala da ce netko ovdje moci to da mi onako "po seljacki" objasni...

Sačuvana
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 07.09.2008. 14:42:58 »

http://www.youtube.com/watch?v=vYbJkKMpPPc
http://www.youtube.com/watch?v=XQrRHc31Yxw&feature=related
Možda ti i ovo pomogne.
Sačuvana

Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 07.09.2008. 16:44:22 »

Sve je ok, dok ne krene priča o dimenzijama, koje uopšte nisu objašnjene.
Ima ih 10. Kako se one mere ( ako ih ne vidimo, ne osećamo itd. ) i šta one zapravo predstavljaju? Krupni nedostatak za članak iz polufizike, tako da..
Nisam čitala ništa ozbiljnije o ovoj teoriji, tako da ako mišljenje formiram na osnovu ovoga - mislim da je priča šuplja.

imas na dnu tog clanka (koji jest oskudan...) tri ok linka...
meni se nesto ne cini da je "prica suplja" je koliko sam uspjela pohvatati
kad uvedu tu...supersimetriju i "dodatne dimenzije" uspijevaju "objasniti" "sve i svasta"...
tj. smatraju da su na pragu "objedinjavajuce teorije"...

e sad, ja stvarno nemam adekvatno predznanje da bih to razumjela do kraja i kako treba
zato sam se i nadala da ce netko ovdje moci to da mi onako "po seljacki" objasni...

Pročitala. Pa ne znam, oni kao igraju na kartu dualističke prirode materije i to na nekom subatomskom nivou. Međutim, koliko god se trudila da ukapiram "mehanizam" tih dodatnih dimenzija, ne ide. Mislim da to još uvek nije definitivno objašnjeno, a kada i ako bude - biće verovatnije jasnije.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 07.09.2008. 17:52:32 »

Što se tiče dimenzija, bio sam počeo pripremati neki materijal o 9, 10, 11 dimenzija. Prije nego što sam počeo, mislio sam da mi je otprilike jasno o čemu se radi. Neko vrijeme sam prikupljao materijal, analizirao to, i sve što sam više čitao sve mi je manje jasno. Matematiku u n dimenzija davno sam savladao, ali danas, nakon što sam potrošio ko zna koliko miliona sivih ćelija, više mi nije tako jasno kao nekada.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
vragana
Z L O tvor

oficir

Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 08.09.2008. 07:44:37 »

Pročitala. Pa ne znam, oni kao igraju na kartu dualističke prirode materije i to na nekom subatomskom nivou. Međutim, koliko god se trudila da ukapiram "mehanizam" tih dodatnih dimenzija, ne ide. Mislim da to još uvek nije definitivno objašnjeno, a kada i ako bude - biće verovatnije jasnije.
[/quote]

e, meni se upravo to kao "koncept" svidja...nekako mi logicno
e, sad to sto ne uspijevam sebi sve do kraja (ma, ni do sredine) onako...predociti...
to je do mene
iz ovog sto sam procitala jasno mi je (barem) da je to daleko od "zaokruzene price", ali od
svega sto procitah ovo zvuci...najrazumnije (to sa "dualizmom"...kao i ono "dodatnim dimenzijama"...)
Sačuvana
vragana
Z L O tvor

oficir

Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 08.09.2008. 07:46:56 »

e, fala...pocela sam gledati, ali sam danas bila u poslu do guse
tako ce biti sve do utorka kad cu sjesti i na miru odgledati...vidim ima tu jos linkica Wink

sad pisem tek toliko da vam se javnem (dok masina renderuje...);
da ne bude da sam nestala... Very Happy

Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 08.09.2008. 15:31:30 »

Poruke "jezičke" prirode prebačene u temu Jezičarije.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 08.09.2008. 18:31:43 »

Mene su te "strune" izluđivale  grrr Jedno vreme sam mislila da su to neki "konci" razvučeni kroz svemir  Shocked Embarassed Embarassed Embarassed

Elem, ispostavio se da su to (ovo je kako sam ja sebi to predstavila):dvije najmanje moguće tačkice na najminimalnijem rastojanju i jedva povezane. I one , tako neznatne do ... bola, uvrću se i vrte, vibriraju i tako uvrnute čine osnov SVEGA  Shocked grrr Otuda i moj genijalni zaključak o binarnoj osnovi svega ...( ali o tome u temi Paralelni ... da ne mučimo Dana da briše i premešta )

Nastavak teorije - koliko i kakvih struna čini kvark, mezon i sl. nije mi poznato, ali me mnogo zanima. Bilo bi lepo da se javi neko ko o tome zna više. Ako naletim na dobar tekst...
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 08.09.2008. 18:51:33 »

Koliko sam ja shvatio Izitpajna, samo jedna struna koja na različite načine vibrira.

Mislim da postoji i teorija struna koja kaže da su posle velikog praska ostale i anomalije prostora u vidu velikih struna. Veoma su tanke ali duge i imaju veliku masu, zbog ogromnog zakrivljenja prostora, pa na taj način objašnjavaju postojanje galaksija i zvezda. Navodno su strune pokrenule materiju, otuda svo ovo rotaciono kretanje u kosmosu.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 08.09.2008. 20:02:06 »

Koliko sam ja shvatio Izitpajna, samo jedna struna koja na različite načine vibrira.

Mislim da postoji i teorija struna koja kaže da su posle velikog praska ostale i anomalije prostora u vidu velikih struna. Veoma su tanke ali duge i imaju veliku masu, zbog ogromnog zakrivljenja prostora, pa na taj način objašnjavaju postojanje galaksija i zvezda. Navodno su strune pokrenule materiju, otuda svo ovo rotaciono kretanje u kosmosu.

To me je zbunilo. Bio jedan naš naučnik koji je na TV pričao baš o ti svemirskim strunama pa sam pomešala.

Izgleda da se sve svodi na vibraciju: sve strune su iste a razlika je samo kako i kojom brzinom se "vrte"  Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 08.09.2008. 20:09:40 »

Te strune je koristio Benford u Galaktičkom središtu. Njima su rudarili jezgro planeta.

ps, nema potrebe citirati poruku koja je odmah iznad tvoje.
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 08.09.2008. 21:14:44 »

Sve je to Pitagora prokuzio poodavno. Very Happy
Josh da nije bio tasht kao shto je itekako umeo da bude... Ne znam da li znate, ali jedan mladic je nastradao zbog njega zato shto je tvrdio [ili bolje reci bojazljivo napominjao] postojanje iracionalnih brojeva, a mr. P koga je uzasavala pomisao da postoje "nekompletni" brojevi [neceli], ne beshe lenj te ga dade da mu se odrubi glava.
Je'esh sve one tamo muzike sfera i vibrirajuci univerzum kad nije hteo da prizna [sopstveno] otkrice... Rolling Eyes
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 08.09.2008. 23:28:05 »

Evo, pade mi nesto napamet(zato sto nenosim HTZ opremu), zasto se nebismo obratili SANU da nam obezbede i posalju odgovor. Ma to su ljudi sa najvecim glavama i sigurno sve znaju. Ako nemaju svemirski odsek imaju valjda neki prirodno .... .... . Slozimo pismo zasta nam treba neko slatkoreciv i na sajt sa molbom da odgovore. Tako ispadnemo ozbiljni i znatizeljni.
Ma sta nas briga i ako ne odgovore. Ja svojevremeno pisao predsednicima i premijerima CG i SR. i naravno nisu odgovorili. Tada sam bio dovoljno ljut pa je to zracilo iz svake regenice. Valjda je to razlog ne dobijanja odgovora, ali sam mogucnost iskoristio.
Pa ajd da probamo i za ovo.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 09.09.2008. 09:25:26 »

Glorija, ja koliko sam skontao da je samo jedna struna dovoljn da cini subatomsku cesticu, i to iskljucivo po nacinu (frekvenciji) njenog titranja?

Neso, bolje pisi apatinskoj pivari da nas sponziorise u svakom pogledu...od stampanja Vektora, promocija pa do klupskih prostorija, sve sa buradima pivkana... SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 09.09.2008. 11:10:22 »

Laughing Joooj što mi pade na pamet ...  Embarassed Embarassed Embarassed

Isto sr.... - drugo pakovanje!  Embarassed Embarassed grrr Sram me bilo!!!

Onaj eksperiment u CERN -u trebao bi da dokaže i strune i 9 dimenzija  Shocked nejasno

Baba opet krade  Embarassed,  ovo nisam ja smislila (očito  Twisted Evil) već "pokupila" usput od pametnijih.

Odgovor 1

Teorija struna

Dvije znanstvene revolucije koje su obilježile dvadeseto stoljeće su kvantna mehanika i Einsteinova teorija relativnosti. Kvantna mehanika opisuje "svijet malog" tj. svijet atoma, subatomskih čestica i sila. S druge strane, teorija relativnosti opisuje prostor, vrijeme i silu gravitacije.

Ujedinjenje tih dviju teorija i s njim povezano ujedinjenje svih temeljnih prirodnih sila je jedan od glavnih ciljeva moderne fizike. Takvo ujedinjenje bi s jedne strane značilo konačno ispunjenje sna o potpunom razumijevanju temeljnih prirodnih mehanizama, a istovremeno bi nam omogućilo i dublji pogled u sam početak svemira, Veliki prasak.

Naime, nepoznavanje kvantne teorije gravitacije nam u većini slučajeva ne smeta mnogo jer su objekti na koje gravitacija bitno utječe (planeti, crne rupe, galaktike) toliko veliki da je utjecaj kvantne mehanike na njih zanemariv. S druge strane, objekti za čije razumijevanje je nužna kvantna mehanika (atomi, elementarne čestice) su obično dovoljno mali da gravitacija ne utječe na njihovu strukturu i ponašanje.

No početno stanje svemira, Veliki prasak, je situacija kad je svemir istovremeno bio i dovoljno malen i dovoljno masivan da su njime zasigurno upravljali nama još nepoznati zakoni kvantne gravitacije.

U nastojanju da razviju teoriju kvantne gravitacije znanstvenici su iskušavali mnoge puteve, a jedan od najpopularnijih u zadnjih petneastak godina je tzv. teorija struna (engl. string theory). Karakteristično svojstvo teorije struna je da su njeni osnovni sastojci super-sitne strune, duljine od oko 10-35 metara. (Dakle npr. proton bi bio sto milijardi milijardi puta veći od tih struna.) Nadalje, prema teoriji struna, naš prostor-vrijeme ne bi imao 3+1 dimenziju već barem desetak prostorno-vremenskih dimenzija. (Točan broj dimenzija se dobiva automatski iz same teorije kao posljedica zahtjeva da se u teoriji ne pojavljuju beskonačne veličine. Zadnjih godina su aktualne specijalne strune koje se zovu superstrune i koje "žive" u prostorima od 10 i 11 dimenzija.)

Zašto se onda nama čini da prostor ima samo tri dimenzije? Odgovor je u tome da je protežnost tih 6 ili 7 dodatnih dimenzija toliko malena da ih mi ne primjećujemo. Ilustirajmo to analogijom: promatramo li konac s udaljenosti od jedan metar on nam se čini jednodimenzionalan. No, to je samo privid uzrokovan time što je protegnutost konca u druge dvije dimenzije malena; on je mnogo dulji nego što je debeo. Tek kad ga pogledamo izbliza vidimo da je on zaista trodimenzionalan.

Teorija struna predviđa da kada bismo taj konac pogledali pomoću povećala koje povećava 1033 puta, vidjeli bismo da je on zapravo 10-ero dimenzionalan. (Zapravo, ne bismo to baš vidjeli, jer je naš prostorno-vremenski zor ograničen na običnih 3+1 dimenziju, ali to naše povećalo u suradnji s jednadžbama teorije, sugeriralo bi postojanje tih dodatnih dimenzija.)

Te dodatne dimenzije čine teoriju struna izuzetno složenom. Tako na primjer još uvijek nije poznato kako poznati zakoni fizike (mehanika, elektricitet, nuklearne sile) slijede iz teorije struna ili po čemu je naših 3+1 dimenzija posebno tj. zašto su upravo tri prostorne dimenzije velike protežnosti. Ono što se otprilike zna je da se poznate elementarne čestice u teoriji struna pojavljuju kao različiti načini i frekvencije titranja tih struna. Tako struna koja titra na jedan način predstavlja foton, na neki drugi način graviton, a na neki treći način elektron. Isto tako se čini da bi se u procesu svođenja tih 10 ili 11 dimenzija na 3+1 trebali pojaviti efekti koji bi se nama pričinjavali kao efekti poznatih sila (gravitacije, elektriciteta, nuklearnih sila).

Tako bi teorija struna istovremeno objasnila i sastojke svemira (čestice) i njihova međudjelovanja (sile). No, čini se da je taj cilj još uvijek podosta daleko.
Ova teorija (Superstring theory) je matematicki elegantan pokusaj da se teorijski objedine sve postojece ( do sada pozante) sile i izbjegnu tri velika problema teorije Velikog Praska: problem nehomogenosti materije, problem horizonta i problem jednopolnih magneta. Mada ima sve vise pristalica jos uvijek su naucni autoriteti u oblati Komsologije (kao naprimer Hawking) veoma zustri njeni protivnici.

Najnovija merenja koncentracije Izotopa Uranijuma u veoma hladnim protozvezdama ( takozvanim kafenim patuljcima koje zbog svoje male mase ne dozivljavaju sudbine ostalih zvijezda ) pokazuje da Univerzum ne bi trebao biti stariji od 15 milijardi godina.

Ovo je jedna od malobrojnih nezavisnih metoda izracunavanja starosti univerzuma, koji se ne zasniva na takozvanom crvenom pomku (u kosmologiji veoma slavan bor "z" ( z=v/c , pri cemu je v brzina koja se izracunava iz pomeranja linija spektra udaljenih galaksija ka crvenom, a c brzian svetlosti). Naravno ostaje otvoreno pitanje da li se Univerzum uopste siri i da li je takozvani Hubbleov zakon tacan.

U svakom slucaju za sada ne postoji ozbiljna naucna teorija koja ne uzima u obzir pretpostavku da je Univerzum nastao Velikim Praskom. Ja licno verujem da je univerzum nastao ne eksplozijom , nego kolapsom u crnu rupu. To se desilo otrilike pre 15 milijardi godina.
Epoha unutar spomenute Planckove udaljenosti i Planckovog vremena, epoha kvantne gravitacije, nama je jo uvek velika nepoznanica. Tu i sam prostor-vreme zamišljamo kao "penu" sa nama nepoznatim zakonima fizike gde ni prostor ni vreme više nemaju isto značenje kao u svakodnevnom životu. Tako pitanje "Šta je bilo pre Velikog praska?" gubi svoj smisao jer kako se primičemo Velikom prasku pojmovi "pre" i "posle" više ne moraju imati nikakvo značenje. Temperatura od 1032 Kelvina, za svemir koji je manji od 10-35 metara i mlađi od 10-44 sekundi, magična je granica iza koje Einsteinova opta relativnost mora biti zamenjena kvantnom teorijom gravitacije - koju usprkos svim naporima još uvek nemamo. Pokušaji razumevanja tog perioda vezani su za prostore sa više od tri prostorne dimenzije, gde su preostale dimenzije zaokružene u sebe na lestvici ispod 10-35 metara. Unutar tih razmera mogle bi biti smeštene strune, a čestice koje normalno opažamo su tada tek "muzika" tih struna - njihova niskofrekventna pobuđenja.
Odgovor 2
Vidim da je ova zanimljiva tema izazvala uključivanje priličnog broja ljudi u diskusiju krajem avgusta i pocetkom septembra. Ja sam očigledno malo zakasnio sa komentarom, ali ne mogu da izdrzim a da ga ne iskucam, samo kao LIČNO mišljenje jer nisam dovoljno kvalifikovan da dublje filozofiram na tu temu.

1. Ne trudite se da shvatite teoriju struna (jer je to samo jezički izraz iza koga stoji izuzetno kompleksan i ogroman matematički aparat, koji opisuje problem strukture svemira (materije, gravitacije i drugih sila, vremena...) na način koji NE podržava velika većina vodećih eksperata fizike ekstremnog). Takodje samo rešenje tako postavljenog problema, nije razumljivo umovima kakvi su S.Hawking ili jos bolje Lion Lederman, a sta onda ostaje za nas obične smrtnike...

2. Što se tiče Big Beng-a i većine anomalija vezanih za njega koje do danas nisu uspešno uklopljene u jednačine zakona fizike (u obliku u kome ih danas poznajemo), ako nekoga interesuje, dobra literatura koja pokriva ovu oblast (a pisana je za relativno siroke narodne mase) jeste prilicno stara knjiga Stivena Vajnberga "Prva tri minuta". Sjajna knjiga, i ima je skoro svaka biblioteka...

3. Jos jedna sjajna knjiga iz ove oblasti ekstremne fizike (fizike malog i fizike velikog) jeste i knjiga (nobelovca) Liona Ledermana "Božija čestica". Knjiga je savremena i sjajno napisana, a mogu da je čitaju svi (čak i apsolutni početnici).

Bordiranje je lično  Laughing Sa prvim tipom se slažem oko Crnih rupa ( Embarassed što bi lako dovelo do otvaranja nove teme: naše vlastite teorije, gde bi vas baba načisto udavila  Twisted Evil Embarassed) a za drugog je očito  Laughing

Živelo pivo !!! Da pišemo peticiju ili da se napijemo i u delirijumu sagledamo teoriju u celini ?  ziveli
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 [2] 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 25 upita.