SF tim
* 25.06.2019. 13:55:24
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: X-100 SF - kratki zvezdani let srpskog SF-a  (Pročitano 8739 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 17.12.2006. 16:48:29 »

Ender71

Ovom temom bih hteo malo da nas starije potsetim, a mladjima da pokazemo kako je bilo u zlatno doba srpskog SF-a 80-tih godina.

"X-100" je bila edicija naucne i epske fantastike koju je izdavao novosadski "Dnevnik" od 1985. do 1988. godine.
Ta roto- izdanja sa mekim koricama koja su se prodavala na kioscima objavljivana su u danas neverovatnom tirazu od po 20.000 primeraka svakog meseca tokom te 3 godine.

Od 40-tak objavljenih naslova vise od pola su bili od domacih autora, ali iskljucivo pod pseudonimima, jer su izdavaci smatrali (sa razlogom) da ce imati veci komercijalni uspeh ukoliko imena autora budu zvucala americki.

X-100 je bio jedini izdavacki poduhvat u Ex-YU koji se bavio pulp SF-om, dela su uglavnom bila pustolovno stivo radjeno po uzoru na konfekcijsku spejs-operu namenjenu sirokim narodnim masama, sto se pre svega odnosi na serijal o Marku Silardu Dusana Belche.
Ovaj izdavacki poduhvat je bio od znacajan jer je privukao znatno siri obim citalaca i time stvorio nove SF fanove za razliku od drugih drugih fanzina i casopisa koji su bili vise usmereni na vec utemeljeno SF trziste.

Da nije doslo do svih onih nesrecnih dogadjaja koje smo pretrpeli od tada X-100 bi verovatno za srpski SF stekao isti znacaj kao Kembelov "Astounding" za americki.
_________________________________________________ _______

``X-100 SF``  Objavljeni naslovi od 1985-1988.
1. Ch. A. Bell    (Dušan Belča)  
    RAT ZA ANDROMEDU 17    (avanture Marka Silarda)
2. Ch. A. Bell    (Dušan Belča)  
    PLANETA OPČINJENIH (avanture Marka Silarda)
3. S. Tyrkley (Slobodan Ćurčić)
   UJED KOBRE
4. Ch. A. Bell    (Dušan Belča)  
    GALAKTIČKA STAZA (avanture Marka Silarda)
5.  Ch. A. Bell    (Dušan Belča)  
    LOV NA PLANETI GABON  (avanture Marka Silarda)
6. Ch. A. Bell    (Dušan Belča)  
    POVRATAK KIBORGA (avanture Marka Silarda)
7.  S.Tyrkley   (Slobodan Ćurčić)
    ZVEZDANI KONKVISTADORI
8. M.L. Arnaud (Ljubiša Jovanović)
    POSLEDNJI FENIKS
9. Ch. A. Bell (Dušan Belča)
   OBRAČUN KOD CRNE JAME  (avanture Marka Silarda)
10. S. Tyrkley (Slobodan Ćurčić)
    DIVLJI LOVAC ZVEZDA
11. J.G. Vandel
    ZLODUH NAUKE
12. A. Osborne (Boban Knežević)
    SMRT NA NEPTUNU
13. R.E. Vardeman
    KLINGOSKI GAMBIT   (Star Trek roman)
14. R. Angelakis  (Radmilo Anđelković)
    GALAKTIČKI TUNEL
15. Ch. A. Bell  (Dušan Belča)
    DUHOVI KAJUS MEDIJUSA   (avanture Marka Silarda)
16. S.Tyrkley (Slobodan Ćurčić)
    ČOVEK VAN VREMENA
17. H. Vajnstajn
    ZAVEŠTANA KRUNA
18. D.T. Bird (Rastislav Durman)
    ZELENE ZVEZDE
19. Liberti Borom (Slobodan Marković)
   GOSPODAR KEDROVE ŠUME
20. S. Tyrkley (Slobodan Ćurčić)
    GOSPODARI KRUGA
21.  S. Marsak - M.Kalbret
    OPERACIJA PROMETEJ
22. Arkadij i Boris Strugacki
    STAŽERI
23. Ch. A. Bell (Dušan Belča)
    POVRATAK ATLANTIDE  (avanture Marka Silarda)
24. Lin Karter
    POD ZELENOM ZVEZDOM
25. Soni Kuper
    CRNA VATRA (Star Trek roman)
26. Valdemar Lejzi (Vladimir Lazović)
     HRIM, RATNIK
27. Dejvid Dž. Strorm (Zoran Jaksicć)
     KRADLJIVCI UNIVERZUMA
28. Stiv Meklejn  (Stevan Babić)
      ŽUTA PLANETA
29. Arkadije i Boris Strugacki
      GRABLJIVE STVARI STOLEĆA
30. Vilijem F. Nolan
     LOGANOV SVET
31. Kit Lomer
     POSLE SVEGA HEROJ
32. Ch. A. Bell (Dušan Belča)
     IGRA MEDJU ASTEROIDIMA  (avanture Marka Silarda)
33. Lin Karter
     TONGOR PROTIV BOGOVA
34. S. Tyrkley (Slobodan Ćurčić)
     ALGOL TRANSMISIJA
35. Džon Braner
     OSLUŠKIVAČI ZVEZDA
36. Ch. A. Bell (Dušan Belča)
      LETOVANJE NA SILENU
37. Tomas M. Diš
      PSI SA TERE
38. Majlis Larson
     PIONI I SIMBOLI (Star Trek roman)
(39. Džimi Gije
      TROUGAO SMRTI )  (nije objavljen)

Ovo je nepotpun spisak na osnovu informacija koje imam, ako neko zna jos nesto o ovoj seriji, nedostajuce naslove, pseudonime autora...neka pomogne da se upotpuni.
_________________________________________________ _______

Na osnovu popularnosti X-100 edicije novosadski ``Dnevnik`` pokrece jos dva izdavacka projekta znacajna za srpski SF.
Avgusta 1987. pokrece prvi srpski mesecni SF casopis ``ALEF`.
A od 1986. i ediciju dzepnih knjiga ``SUPERNOVA``  u kojoj je u 3 kola objavljen niz naslova renomiranih stranih autora u tirazima od 2-3000 primeraka.  Izdanja ``Supernove`` su zbog formata i dizajna medju fanovima bila poznata kao ``male crne knjizice``.

Edicija ``SUPERNOVA`` 1986-1988.
Dzejms Blis: SPOK MORA DA UMRE
Artur Klark: KA SPUSTANJU NOCI
Kliford Simak: NEVOLJE SA TIHOOM
Frederik Pol – Dzek Vilijemson: PODMORSKO TRAGANJE
Teodor Sterdzen: BULDOZER UBICA
Semjuel Dilejni: ZVEZDANI PONOR
Robert Hajnlajn: COVEK KOJI JE PRODAO MESEC
Rodzer Zelazni: ALEJA PROKLETSTVA
Braca Strugacki: PLANETA PURPURNIH OBLAKA
Alfred Bester: RAZORENI COVEK
Kliforfd Simak: LUTKA SUDBINE
Tomas Dis: JEKA OKO NJEGOVIH KOSTIJU
Dzon Harison: PASTELNI GRAD
Robert Silverberg: SIN COVECIJI
Dzek Vans: GOSPODARI ZMAJEVA
Vladimir Korcagin: ASTIJSKI RUNOLIST
Lindzi Gateridz: HLADNI RAT U SEOSKOJ BASTI
Pol Anderson: TAU ZERO

Kao posebna izdanja ``Dnevnik`` je i prvi kod nas objavio i prve dve knjige sage o Enderu Orsona Skot Karda ``Enderovu Igru`` i ``Govornika za Mrtve``.

Obimom i raznovrsnoscu objavljenih izdanja, visokim tirazima (za nas SF) , pristupacnim cenama (sva su se izdanja prodavala na kioscima) novosadski ``Dnevnik`` je svakako bio sa Zivkovicevim ``Polarisom`` najvazniji izdavac Naucne Fantastike u Srbiji do 1990-te kada su se jedno po jedno od njihovih izdanja gasila zbog finansijskih problema.
_________________________________________________ __________

Kao sto rekoh, evo prikaza jednog naslova iz X-100 edicije...

broj 32. IGRA MEDJU ASTERODIMA    Dusan Belca

Iako 11-ti u seriji od 12 romana posvecenih Marku Silardu "Igra medju asteroidima" je hronoloski prvi posto govori o mladom 16-godisnjem Marku.

Godina je 3459. Zemlja je odavno naselila dobar deo galaksije u stupila u kontakt sa mnostvom vanzemaljskih rasa koje ujedinjene u Galalkticku Federaciju pod vodjstvom Zemlje zive u miru  i progresu.
No opasnosti jos uvek ima, mnogo rasa van Federacije od kojih neke nisu prijateljski raspolozene, raznih cudnih svemirskih dogadjaja i neistrazenih teritorija.
Markus Silard VII je najmladji potomak velike porodice Silard koja je tokom vekova dala mnoge cuvene naucnike, istrazivace, ratnike...
Zivi u Atlantisu, ogromnom gradu napravljenom usred Atlantskog okeana, sedistu Zemlje i Federacije koji je izgradio jedan od njegovih predaka.
U toj buducnosti Mesec je pretvoren u ogroman razumni superkompjuter pomocu koga se upravlja poslovima Zemlje i galaksije, a sa kojim Silardi imaju poseban privilegovan odnos jer su ucestvovali i u njegovoj izgradnji.
Ljudi su pored tehnologije ostvarili i znacajan razvoj sebe samih. Razlicitim usavrsenim mentalnim i fizickim vestinama omladina se obucava tokom skolovanja, a upravljanje svemirskim letelicama se uci kao danas automobilima, te je jedrenje svemirom omiljena zabava mladih.

U to vreme u Suncevom sistemu se pojavljuje misteriozni artefakt, ogromna letelica koju je moguce videti samo golim okom i mehanickim instrumentima, a ne i savrsenijim uredjajima, a kojoj zemljani daju ime "Odin".
I dok zemaljski Savet priprema ekspediciju za istrazivanje Odina, Mark Silard se odlucuju da on bude prvi koji ce stici na Odin, naravno, tajno posto niko ne bi dozvolio.
Nakon sto isprati svog oca Petrusa Velikog na istrazivacki put koji ce potrajati godinama i na kome ce ovaj ostati veci deo serijala, Mark uz pomoc svoje devojke Mone i  prijatelja Viktora u visoko naprednoj laboratoriji porodice Silard gradi letelicu koja je u stanju da jedri svemirom na radio talasima.
Uz pomoc Meseca i Viktorovih prijatelja krijumcara iskradaju se za Zemlje i stizu do Odina, gde gube kontrolu nad svojim brodom i Odin se pokrece povukavsi i njih za sobom.
Lete iza Odina sve do Jupeterovih meseca, pri tom se koristeci svojim vestinama auto hibernacije kako bi u snu prebrodili put.

Kada Odin stane kod Jupitera Mark se dok njegovi prijatelji spavaju resava da sam poseti Odin. Stigavsi na povrsinu ogromnog objekta biva propusten unutra gde se suocava sa nizom grafickih zagonetki koje resava te kroz prostor koji mu deluje kao san (jase konja na prostranim pasnjacima...) susrece se sa Albertom Ajnstajnom (ili tako deluje) koji mu objasnjava da Odin nije tu kako bi ljudi shvatili sta je Odin vec da bi shvatili vise od sebe. Nakon sto resi jednu matematicku zagonetku koju mu Ajnstajn zadaje Mark biva ispracen sa Odina i vracen u svoju letelicu i u isto vreme Odin nestaje i prepusta ih sudbini.
Bez kontakta sa Mesecom i na mnogo vecoj udaljenosti od Zemlje od planirane drustvo mora da resi problem kako da se neprimeceni vrate da ne budu kaznjeni za nedozvoljeni let.

Na povratku prolaze kroz pojas asteroida gde nalaze na havarisanu olupinu nekog broda.
Prilikom istrazivanja olupine otkrivaju da je unistilo i posadu pobilo svemirsko cudoviste znano kao "pauk-samac". Posto se obracunaju sa paukom medju ostacima posade nalaze elektronske beleske iz kojih saznaju da je to brod kapetana Persa, prijatelja Markovog oca, upucen na tajnu misiju istrazivanja nekih cudnih geometrijskih podudarnosti u Galaksiji.
Uz pomoc Meseca uspevaju da se neopazeno priblize zemlji i pridruze jednoj regati svemirskih jedrilica na povratku.

Odmah po povratku Mark biva pozvan od Vrhovnog Savetnika Zemlje (inace Viktorovog mentora u obuci) gde saznaje da je savetnik otkrio njihovo putovanje i od Meseca uspeo da izvuce sve o tome.
Iako svi dobijaju pohvale i medalje jedrilicara za daleki let bivaju i zakleti na cutanje o svemu.

U poslednjih sceni Mark se vraca u svoj stan i pita se sta je od njegove posete Odinu bilo stvarno, a sta ne kada u svom prtljagu nalazi originalnu knjigu "Opste i specijalne teorije relativnosti" na nemackom sa posvetom Alberta Ajnstajna njemu.
« Poslednja izmena: 08.02.2011. 02:06:24 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 14.01.2007. 14:54:27 »

Na ZS su dopunili:

29 Arkadije i Boris Strugacki - GRABLJIVE STVARI STOLEĆA
34 S. Tyrkley - ALGOL TRANSMISIJA
35 Džon Braner - OSLUŠKIVAČI ZVEZDA

A broj 39 nije izašao.
Sačuvana

Hel
pripravnik

Ugled: +0/-0
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 09.01.2008. 16:37:13 »

Moram reči, da imam ponešto od toga sačuvano.
Godinama več tražim informacije o X-100. Ovo je prvi put, da sam našla nešto na net-u.
Hvala za to i hvala za memorije. Obožavala sam X-100.

Pitanje je, dali če nešto od od ovoga opet nači put u medije.
Imaš li neke informacije gde se ove stvari mogu nači il su poputno otišle u historiju?

(I oprosti moj slabo poznavanje Srpkog. Ja sam is slovenskoga društva Prizma.)
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 09.01.2008. 18:41:25 »

Hel, dobro došla.  pozdrav  cvece

X-100 i druge stare SciFi stvari mogu se potražiti u striparnici Alan Ford u Novom Beogradu http://www.alanford.co.yu/ . Vidi sa vlasnikom šta ima od X-100 i da li bi ti poslao poštom ono što te zanima (ne znam da li to radi). Čovek je sasvim OK.

Ako ti je srpski problem, napiši na slovenačkom, najmanje trojica nas iz tima bi trebalo da koliko-toliko razumemo. Very Happy

Pozdravi Prizmaše i Tanju, dobijam e-mailove od vaše udruge i vidim da ste lepo aktivni.  svaka cast
Sačuvana

Hel
pripravnik

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 09.01.2008. 20:35:51 »

Hel, dobro došla.  pozdrav  cvece

X-100 i druge stare SciFi stvari mogu se potražiti u striparnici Alan Ford u Novom Beogradu http://www.alanford.co.yu/ . Vidi sa vlasnikom šta ima od X-100 i da li bi ti poslao poštom ono što te zanima (ne znam da li to radi). Čovek je sasvim OK.

Ako ti je srpski problem, napiši na slovenačkom, najmanje trojica nas iz tima bi trebalo da koliko-toliko razumemo. Very Happy

Pozdravi Prizmaše i Tanju, dobijam e-mailove od vaše udruge i vidim da ste lepo aktivni.  svaka cast

Ma ne, sve je uredu, samo nisam sigurna, da li pišem u redu. Učila sam nešto u osnovnoj školi pre skoro 20 godina. Embarassed Nema problema. Hvala.
I hvala ti za informaciju. Pisat ču mu, da vidim jel čovek zainteresiran.
Imala sam i Sirius al je to sve nestalo kad smo se muvirali.
Sada imam nekakvu nadu da pronadžem šta mi fali od Marka Silarda.
Hvala!
Sačuvana
SRX
Registrovani

pripravnik

Starost: 28
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 13.07.2008. 01:35:18 »

Imao sam priliku da se domognem "Galaktičkog tunela", R. Angelakisa, tj. Radmila Anđelkovića, i baš je dobra spejs opera. Smile ima neki svoj šmek.
ostalo, na žalost, nikada nisam našao.
Sačuvana
slavkon
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 29.08.2008. 13:45:46 »

A da li se neko seća Laumerove Atomske princeze. Ako se ne varam tip u svojoj sobi se smanjuje na nivo subatoma i stiže u neki subsvemir sve sa planetama brodovima i onda klasika. Bio sam mali kada sam to čitao ali opet bih kad bi našao.
Sačuvana
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.022 sekundi sa 23 upita.