SF tim
* 03.12.2021. 13:51:25
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 17   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Novi Akcelerator  (Pročitano 118307 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 52
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #150 poslato: 31.10.2008. 20:25:55 »

Danas sam na poslu kolegama poceo pricu o akceleratoru.
Drzao im uz kafu jutros predavanje o znacaju toga, te savremenu fiziku i tako.

Ono sto me odusevilo, da ne kazem izbilo iz frizure su bili komentari i njihova podpitanja teme...
Pazte, publika mi je bila "obican, prost narod"..

Pitali me "kako majke ti mogu cestice da se sudare, ako nisu na istoj suprotnoj putanj, kako ih usmeravajui"
ili
" ako i uspe to sudaranje, sta ce iz tog sudara biti "

Ostao sam bez teksta, misleci da su ti isti ljudi nezainteresovani i nenacitani.
Pogresio sam.

Naj me odusevila njihova zainteresovanost za rezultate eksperimenta..
Sam kolajder ih ne interesuje, to je "visa matematika"
Interesuje ih konkretno.
Cak su me pitali za velicinu crnih rupa koje ce eventualno nastati..

Totalno su me odusevili.
Moj zakljucak je da obican narod zna, prati, interesuje ga, al da nema dovoljno informacija.

Rekoh na prolece ce biti rezutata, kad krene sudaranje i tako, a oni meni
"CCCcccc....garant se prepali, ne smeju da odrade sudaranje pa izmislili kvarove"...

SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #151 poslato: 31.10.2008. 20:39:06 »

Pa sad... ja sam mojim studentima pokušavala primerom LHC-a da objasnim nešto na temu odnosa teorije i prakse (u najopštijem smislu) i bilo je otprilike:

- znate onaj LHC?
A oni kažu: muuuuu
- superkolajder?
- muuuuuu
- akcelerator čestica?
- muuuu
- što su ga pustili u rad u CERN-u? U Švajcarskoj? Pa se pokvario?
- muuuu
- znate ono što se pitaju da li će da napravi crnu rupu koja će sve da pojede?
- a to, da čuli smo za to.

(umesto da kažu muuu u stvari su me samo teleće gledali, ali mi je malo dosadno da to pišem svaki put)

Tako da moje iskustvo više ima veze sa onim što je Kuli napisao negde na valjda prethodnoj strani.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #152 poslato: 31.10.2008. 21:04:31 »

Moja jutrosnja "publika" su bili ljudi od 40. te pa nadalje, znaci ljudi koji prate dnevnike i dnevnu stanpu.

Ne mozes osudjivati mladju raju kome je u interesu samo provod, provod, provod i diploma.... Sad

Ipak, nekad smo i mi bili mladi... SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #153 poslato: 31.10.2008. 21:14:26 »

Pazi, ovo su ljudi koji bi nekad u zivotu trebalo da se bave, izmedju ostalog, dnevnicima i dnevnom stampom. Pa bi bilo logicno i da to povremeno gledaju/citaju. Da ne pricam o varijanti da svi misle da su zesci intelektualci.

(opet ja kucam bez nasih slova.  Confused sad me mrzi da ispravljam)

I sad malo ot: a nisu ni znali odakle je "sve su životinje jednake ali su neke jednakije od drugih". Šteta što ne mogu da im smanjujem ocene zbog nedostatka opšte kulture.  Crying or Very sad
« Poslednja izmena: 31.10.2008. 21:18:23 od svetlost lutalica » Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #154 poslato: 31.10.2008. 21:26:43 »

Svetlosti... SmileSmileSmile

Napisao sam u predhodnom postu da smo svi nekada bili mladi.

Od tvojih studenata, zasigurno ima njih koji ce i da vode nasu zemlju, i tudje zemlje, i koji ce da otkrivaju neotkriveno, i da budu duduci celi zivot...

Ne zelim da ti sugerisem da budes blaza ili tolerantnija, ali zasigurno tvrdim da ce se nekada svi redom setiti tvojih reci/predavanja (i ja se ponekad setim svojih "predavaca"....) i kontam da su trebali biti "stroziji" prema meni... Sad

Sto se tice smanjenja ocena zbog opste nekulture, apsolutno se slazem sa tobom.

Moz biti najbistriji djak i sve naj, al ako nemas opstu kulturu, opste poimanje interakcije sa okolinom, malo i emp[atije, onda idi sa svojom surovom inteligencijom na ostrvo Surviver ili onde gde su oni iz Lost-a...

Smile
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #155 poslato: 31.10.2008. 21:42:23 »

Ok, pazi, mislim da smo se pogrešno skapirali.  Laughing

Ja sam vrlo tolerantna i ne-stroga i iz onog što spada u ispitno gradivo insistiram da se zna samo minimum minimuma (za prolaznu ocenu na bilo kojoj instanci). Takođe uopšte ne mislim da mora nužno da ih zanima to što ja pričam ili to što uče za ispit. Takođe im ne kažem u facu da su krajnje opšte nekulturni.  Laughing

Ali se (skoro) svaki put, tj. u svakoj generaciji zgrozim nad dve stvari - tim nedostatkom opšte kulture i opštom nezainteresovanošću za bilo šta. Kad kažem bilo šta tu pre svega mislim na shvatanje da postoji mogućnost da se u životu pročita i nešto što ne spada u obaveznu literaturu za ispit (a i to pokušavaju na sve načine da izvrdaju), počevši od novina i beletristike svih vrsta.

A konkretna stvar sa LHC-om me je dodatno smorila zato što je primer skroz dobro ilustrovao priču i pri tom je prilično aktuelan i bio po novinama i televizijama.

And of course, ovo se ne odnosi na sve studente, pričam o proseku.
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #156 poslato: 31.10.2008. 22:08:29 »

PA sta da ti kazem, ti znas naj.. SmileSmile

A za LHC-a... ako mene moj 14-godisnji sin pita, koji je 8. razred osnovne, i ako me moje kolege sa posla pitaju za to, onda zaista, al zaista ocekujem od studentarije da se interesuju za to...ipak, to je naj experiment veka, ili naj exper. covecanstva do sada....
Samo, fol je u tome sto to nije nista fizicko, kao onomad let na mesec, da narod gleda preko tv-a akciju... Sad

A narocito kod nas, gde naj interesovanje koliko su ministri pokrali poverenja i sta sve obecavaju, i koliko penzosi imaju penzije dok im neko glavu sekirom ne rascopa (deviznim).

I kad onda naletis na nekog koga interesuje kolajder u ovoj nasoj svakodnevnici, bas se obradujes...ali bas.

I nije da se ne kontamo, nego gledamo sa razlicitih perspektiva na to sve...sto smatram samo da smo "normalni" koliko mozemo biti ovde i sada... Sad
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #157 poslato: 28.06.2009. 15:58:13 »

Danas citam u Blicu da se kolajder napokon pusta u pogon u oktobru.

Pljunuli su na milione funti (ne secam se tacne cifre, a i koga briga za milion, dva gore dole) da ga oprave.

Po mojim saznanjima, nisu isplivali onda toliki kvarovi kao sto ih sada navode...al, ajde...nema veze. Ja znam da za kolajder neposredno nisam dinara dao...nadam se da niste ni vi.. Smile

Elem, u oktobru pocinje cirkus stvaranja svemira, big banga i pratecih kerefeka u kolajderu.

Jesm ironican, i cinican, ali zaista bih voleo da vidim sta ce beli mantili da odrade. Dva puta odlaganje projekta od sustinske vaznosti za fiziku i ustrojstvo svega je malo diskutabilno..

Videcemo u oktobru.. Smile
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 67
Van mreže

« Odgovor #158 poslato: 28.06.2009. 16:04:40 »

Odložiće oni to ponovo. I tako sve do 21.12.2012. Mr. Green
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #159 poslato: 28.06.2009. 16:08:35 »

Smak sveta je 21.decembra 2012.  plazenje

Ko ne veruje neka gleda Histori kanal. Sve znaju, a saznali od Maja i Nostradamusa.  Twisted Evil

Ajde da se kladimo da će opet da kiksnu  Laughing Rolling Eyes
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #160 poslato: 28.06.2009. 16:11:42 »

Mastere, oces da pomislim da si pod uticajem onih "svojih" sticenika tamo na krsti?

Zakuvalo se tamo zestoko... Smile

Doslo je do "ili oni, ili ja"... Smile

A za 2012, pred novu...hahahhaha...pa razmenjivacemo cestitke ovde, i nis vise.. SmileSmile

I da, smejacemo se "propasti sveta"...verovatno uzrokovani kolajderom.. SmileSmile
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #161 poslato: 28.06.2009. 16:13:31 »

Smak sveta je 21.decembra 2012.  plazenje

Ko ne veruje neka gleda Histori kanal. Sve znaju, a saznali od Maja i Nostradamusa.  Twisted Evil

Ajde da se kladimo da će opet da kiksnu  Laughing Rolling Eyes

Prihvatam opkladu.

Ako ne bude smak sveta, platis mi pivo i cevapa koliko god mogu da popijem i pojedem.

Ako bude smak sveta, ja cu tebi da platim isto...(ako bude vremena) OK? SmileSmile
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #162 poslato: 28.06.2009. 16:17:57 »

grrr Izgleda da smo nesposobni i da se uništimo  Rolling Eyes Crying or Very sad

Treća -sreća ! Prvi se mačići u vodu bacaju! I sve u tom stilu. Mladi su - naučiće.
(Možda treba da pitaju "onoga" što ne smem ime da mu napišem  Twisted Evil)

Sal, ako je verovati doktorima ja sam umrla 2002. (najkasnije)  plazenje tako je sigurno da ćemo piti Jelenka i posle 21. 12. 2012. Baba se uvek kladi na sigurno pa ti plaća gajbu Jelenka ako BUDE smak sveta  Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 67
Van mreže

« Odgovor #163 poslato: 28.06.2009. 17:16:53 »

Ej, bre, baba! Znaš li ti pošto je pivo u raju? Oni to prave od ambrozije (ali ne od one trave što će uskoro početi da djeluje - ne od te ambrozije).

Mislim, ako je za ličnu upotrebu, pivo je potpuno besplatno (kakav bi to bio raj ako bi morao plaćati pivu), ali da bi nekome drugom zovnuo piće - e tu deru kožu s leđa.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #164 poslato: 28.06.2009. 17:24:24 »

Pivo ono ovo...kolajder se pusta u pogon u oktobru.....pa drzte se.. SmileSmile
Sačuvana

Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 17   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.024 sekundi sa 23 upita.