SF tim
* 15.11.2019. 04:56:57
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 17   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Novi Akcelerator  (Pročitano 83857 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Slike: moj album
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 04.09.2008. 13:28:34 »

A u nozi držiš mobilni telefon i kuckaš po forumu. Pošto su ti obe ruke zauzete.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 04.09.2008. 14:06:23 »

Možda su Maje ipak pogodile. 2008+4=2012, a njihov kalendar predviđa apokalipsu 12.02.2012 Laughing , barem tako tvrde neki na Krsti.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 04.09.2008. 14:10:03 »

U sjećanje mi dolazi jedna SF priča. Ljudi su napustili Zemlju jer je neki ruski eksperiment pošao po zlu. 'Ispala' im mini crna rupa, potonula do središta Zemlje i pojela je iznutra. Samo, nikako ne mogu da se sjetim gdje sam to pročitao.

Ameri su uvijek bili skloni da okrive ruse. Ako ovo krene po zlu, ipak neće biti krivi rusi.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 04.09.2008. 15:15:16 »

Sad se javljam po poslovniku. Neko od kolega, save mi se cini, nije ozbiljno shvatio temu te su i diskusije u neozbiljnom tonu. Mobilni i prirucna pomagala su za vreme ceremonije sa flasom sljive i podignutim prstom, naravno uvis, OBAVEZNO ISKLJUCENI.
Eto to je to. Ja bar tako mislim. Zar nije tako.  vezbam
Valjda jeste? Question
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 04.09.2008. 19:45:50 »

Naravno.. SmileSmile

SuzanK, znao da lepo crtas..sta mislis, da odradis jednu grafiku, onako brzinski, kako "neko" sedi na pivskoj gajbi, u sred polurazrusenog grada, naginje litrenjacu sljive i pokazuje srednji prst u pravcu male crne rupe koja mu se priblizava.. ???

Mislim, znam da mozes, ali ne forsiram..ako imas volje i vremena, ne mora biti nista narocito... Smile

Mislim da ce mi trebati za jednu kratku pricu, humoristicku, narvno, da li za kreativce ili za V, nije bitno...

Dobih iznenadnu inspiraciju na ovoj temi, prica mi je nejasno formirana u tintari, ali cu je naostriti pisanjem.. Smile

Sta kazes?  (samo, bez mob please.. SmileSmile )
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 04.09.2008. 20:18:28 »

Laughing Laughing Ok!
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 04.09.2008. 20:55:04 »

slazem se sa Nesom ako im uspe bice super za nauku i uskoro ce mozda i neki svemirski brodic da naprave  Mr. Green ako ne onda ce da imamo pogled iz prvog reda na apokalipsu Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 04.09.2008. 20:57:54 »

U sjećanje mi dolazi jedna SF priča. Ljudi su napustili Zemlju jer je neki ruski eksperiment pošao po zlu. 'Ispala' im mini crna rupa, potonula do središta Zemlje i pojela je iznutra. Samo, nikako ne mogu da se sjetim gdje sam to pročitao.

Ameri su uvijek bili skloni da okrive ruse. Ako ovo krene po zlu, ipak neće biti krivi rusi.

Aha, zato ce da krive nas, jer smo mi u taj djavo ugradili neke sitnije delove...Smile

SuzanK, hvala unapred...znas, uvek pocinjem nesto da pisem, pa odustanem, kao da se zamorim...a ovo, ovo mi je pred ocima jasno kao dan.. SmileSmile
Vidi, ako te interesuje, poslacu ti na PP prve dve strane sto ih napisah, cisto da dobijes neku "podlogu" za grafiku..
Poceo sam sa ovim novi stil pisanja razvijati... Smile

A i samim tim cu se obavezati da vise ZAVRSIM zapoceto... SmileSmile

Sorry Mr Sal sto ti spamujem temu... necu vise, tebe mi.. Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 04.09.2008. 20:58:28 »

slazem se sa Nesom ako im uspe bice super za nauku i uskoro ce mozda i neki svemirski brodic da naprave  Mr. Green ako ne onda ce da imamo pogled iz prvog reda na apokalipsu Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

...sve sa litrenjacom domace u ruci.... SmileSmile
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 04.09.2008. 21:01:13 »

pa sada moje vidjenje iste je litraca crnog vina udoban krevet i gospoja u njemu...........
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 04.09.2008. 21:55:11 »

Ne ne ne....
vidi, sudnji dan se docekuje sam, sa flasom.
To je ipak individualna stvar, taj sudnji dan....
I nikako u krevetu, ebes to...nego ko covek, na nogama (moze sedeci ako si mortus, ali iskljucivo na gajbi piva.)

To ti je tako. SmileSmile
Sačuvana

SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 04.09.2008. 22:00:07 »

Za 8 dana puštaju ga u pogon, ali neće sudarati čestice još uvek (bila dva lika jutros na tv). Majku mu, onaj jedan iz CERN-a mi mnogo sumljiv. Ni na jedno konkretno pitanje ne dade konkretan odgovor. Sve muti nešto oko značajnosti instituta CERN. Čak je i u jednom trenutku priznao da će nastati crne rupe (da, da množina) ali da su mnogo male na, elementarnom nivou .... Ja se plašim.
A ona smotana voditeljka nije umela da ga pritisne i iscedi ko limun, još je odvalila; providni magneti  grrr pa ju je ovaj ispravljao. Bruka.
« Poslednja izmena: 04.09.2008. 22:05:42 od SuzanKalvin » Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 04.09.2008. 22:26:02 »

Izgleda onda da nisu sigurni sta rade...
Spremicu ja litrenjak, da ambis beskonacnosti docekam kako bog zapoveda.. SmileSmileSmile
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 05.09.2008. 00:05:00 »

Ma znaju vrlo dobro nego se samo prave, izgleda da je neshto veliko u pitanju.

A na kom TV kanalu je bilo to, Suzan?
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 05.09.2008. 00:31:56 »

Malo sam lunjao Vikicom i pregledao strane o ovom Velikom hadronskom sudaraču (LHC).
Zapravo, niko ne zna tačno šta će se desiti jer ima različitih teorija, pa su i predviđanja različita. Zato ga i prave, da vide šta je u stvari tačno, da provere teorije.

Više stvari može da uništi Zemlju.

Oko mikro crnih rupa nisu složni da li će LHC imati dovoljno energije da ih napravi, a nije sigurno ni da su tako male crne Vupe moguće.
Utešno je što po Hokingovoj teoriji, tako male Vupe vrlo brzo ispare, uz prasak čestica, to je tkz Hokingovo zračenje.

Sledeća opasnost je "strangelet" objekt, odnosno čestica koja sadrži sva tri kvarka a za razliku od obične materije ima i čudni kvark, pa se zove čudna materija.
Kada čudna materija dođe u dodir sa običnom, odmah je preobrati u čudnu. Ako bi se neka čudna čestica pojavila u LHC, ubrzo bi celu planetu pretvorila u malu, vrelu loptu čudne materije.

Pretpostavlja se da se ove čestice nalaze u kosmičkim zracima, ali one nisu opasne za nas, jer su dovoljno udaljene pa "ostare" pre susreta a i pozitivnog su naelektrisanja pa teško dolaze u kontakt sa običnom materijom.

Ako ove čestice u opšte mogu da postoje i ako je energija LHC dovoljna za njihovo stvaranje, te veštački napravljene bile bi negativnog naelektrisanja, pa bi zato bile mnogo opasnije od onih prirodnih.

Ja onako laički mislim da i nije loše što imaju naelektrisanje, jer ih je moguće držati u magnetnim zamkama, isto kao što se drži veštački stvorena antimaterija. To znači da nekavu odbranu ipak imamo.

Ista bojazan je bila prisutna i pre počinjanja u "Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC)" u laboratoriji u Brukhejvenu, SAD, ali ispalo je da su njegove energije premale, pa tako on već 8 godina radi a mi još postojimo.

Postoji još opasnost od "lažnog vakuuma" (False vacuum) i magnetnih monopola (Magnetic monopole).

Sve u svemu, niko pojma nema šta će se zapravo desiti. Sve što znaju je da će energija biti kao na nivou još bližem Big-bengu nego u dosadašnjim akceleratorima.

Glavni cilj je proveriti da li postoji Higsov bozon, poslednja čestica koja nije eksperimentalno dokazana a predviđa je važeći Standardni model. Ukoliko zaista postoji, pomoći će i rad na stvaranju "teorije svega" odnosno unifikaciji svih poznatih sila.
Koliko sam shvatio, taj bozon je kvant polja koje svim česticama daje masu. (Za nas je to fina prilika da izmislimo naučno objašnjenje za bezbedno ubrzanje do FTL, samo isključimo Higsa, i nema mase, nema inercije i sve je OK. Mr. Green)

Koliko ja shvatam rad tih sudarača, na nivou čestica se postižu enormne energije (temperature) pri kojim čestice ne mogu da postoje, pa se konvertuju u energiju. Pošto ti uslovi traju izuzetno kratko, odmah se hlade pa energija mora da se kondenzuje u meteriju. Caka je u tome što se pri pretvaranju mase u energiju gubi informacija o česticama koje su se sudarile, pa se kondenzuju sve moguće čestice, po pravilima verovatnoće. Tako se stvaraju i čestice koje su postojale samo u najranijiem svemiru, dok još nije imao ni 1 sekundu. Kako se svemir hladio te čestice su morale da uđu u atome pa ih danas ne možemo opaziti u prirodi.
Sudarači su jedino mesto gde možemo da ih napravimo, ali i tu žive sasvim kratko, ili se raspadnu na neke druge ili naprave neki atom.
Neke čestice se javljaju često a postoje i one "egzotične" za koje je potrebno uraditi mnogo sudara da bi se pojavile. Sve je stvar verovatnoće, koja je različita za različite čestice. Zato je i napravljeno tako malo antimaterije do sada.

ps, ništa od ovog mi ne verujte, bolje proverite sami. VIKI
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 17   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 24 upita.