SF tim
* 03.12.2021. 15:01:00
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 17   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Novi Akcelerator  (Pročitano 118318 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 34
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #135 poslato: 27.10.2008. 16:10:37 »

kod mene u Vinci pravili isti pa kao nestlo im para pa odustali sta ces videli da vrag odneo salu pa daj bolje prekidaj dok nije kasno  Twisted Evil

To sto se desilo u Vinci je sramota za nasu drzavu. Taj akcelerator je trebalo da bude glavni za Balkan, a i sire (Taman da pokrije ovaj deo Evrope, da ne trce svi u Svajcarsku) i time bi se mnogo nasih fizicara i ostalog strucng kadra moglo zaposliti i ostati kod nas, a ne da lutaju po celom svetu. A i broj studenata na fizickom fakultetu je strasno mali, jer koliko god to bila interesantna (po meni najinteresantnije po pitanju nauke) oblast, ono sto prvo ljudi pitaju je gde ce i sta ce da rade posle toga.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 52
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #136 poslato: 27.10.2008. 17:16:58 »

Nisam znao za taj slucaj...al zaista sramotno.
Steta. Mislim da bi nasi naucnici (ako jos postoje) imali sta da otkriju covecanstvu...ipak, malo-malo pa citamo o uspehu nekog tamo u dalekom svetu kojem se prezime zavrsava sa "ic"

Klasika.
Ona nasa, ako je se iko seca, sto je skontala Vidasil materijal kojim se kao oblazu satlovi, odmah bila unapredjena u direktora ustanove/firme, umesto da su zeMskoj dali da nastavi svoj naucno-istrazivacki rad i stavili joj na raspolaganje neogranicena sredstva (SFRJ je to onda mogla.. )

Blah....
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 67
Van mreže

« Odgovor #137 poslato: 27.10.2008. 19:30:54 »

Da, Vida Pavlović. Već sam govorio o tome kako je ona ispala ovca. Izmislila je taj izolacioni materijal. Nudili su joj iz inostranstva velike pare za patente i postupak (10 mega zelenih) a ona odbila. Dali joj naši nešto para, otvorili firmu za proizvodnju vidasila i nju postavili za direktora. Soc firma kao soc firma. Brzo je zapala u gubitke (a koja naša firma je mogla raditi pozitivno). Kad nije bilo para za plate, Vida digne svoje pare iz banke i isplati plate. Kad je i tih para nestalo, smijene je s mjesta direktora. End of story.

Svijet nije stajao i čekao Vidu, da dođe pameti. Tehnologija je pokradena, postupak kopiran, i njihove fabrike prave Vidasil (uz visoke profite). Naravno, ime je promijenjeno. Čak su neke naše fabrike otkupile te patente i tehnologiju od zapadnih firmi i danas prave i prodaju jednu verziju Vidasila. Možete to kupiti na svakom stovarištu građevinskog materijala pod imenom mineralna vuna. End of story II,
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #138 poslato: 27.10.2008. 19:44:56 »

Eto, te detalje nisam znao, i bolje da ih nisam saznao... Sad

Al Vida nije jedini slucaj tome...
U vojnoj industriji za vreme SFRJ, bili smo bazirani na Ruskoj tehnologiji. I neka smo.
Al svako vojno srnje, koje smo dobili (kupili) od Rusa smo unapredili toliko da su se rusi cesali po glavi....
A ko je unapredio? Nasi naucnici/majstori/experti...
Gde su oni sada i zasto su sada tamo gde jesu?

Sad se mi cesemo po glavi....
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 63
Van mreže

« Odgovor #139 poslato: 27.10.2008. 19:56:03 »

Znate li šta su '99. Ameri prvog dana gađali krstarećim raketama?
VTI!!! Vojno tehnički institut.
I šta mislite zašto!?!
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #140 poslato: 27.10.2008. 20:02:42 »

Da bi meni polupali prozore?  Laughing

(sorry za OT al meni je to jedina asocijacija na taj momenat). Very Happy
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +62/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #141 poslato: 27.10.2008. 20:03:27 »

Laughing Promašili Buvljak ???

Iz istih razloga iz kojih hoće da se odreknemo ruske tehnologije - one zastarele - tamo im se vide "nevidljivi"  Laughing

Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #142 poslato: 27.10.2008. 20:16:14 »

A ko je ikad video tog istog Amera koji je ispaljivao?
Ne smiju da sidju dole, zato i forsiraju "kontrolu vazdusnog prostora" i svoju teh baziraju na tome...

Budale, kao da svabo nije onda kontrolisao vazduh svojim "mesersmitovima" nad kraljevinom...

Aj da ne odemo fakat u off, prica je da su nasi strucnjaci ostali, ne bi cenjeni majstor podigao domet Prage na za par hiljada metara vise, nego bi nasi strucnjaci lansirali istu u orbitu.

A sada, lansiraju svasta u orbitu sa americkog tla, i to nasi umovi..
Al ameri ko ameri...da im nije Ajnstajna i Fon Brauna, Pupina i Tesle, Kineza i Indijaca, Majkrosoft bi bio piljara, Sarajevski Energoinvest bi bio silicijumska dolina (izvozili su 60 tih kompjutere u ameriku, ziva istina) a njihov svemirski program bi bio na nivou Klarkovok satelita....

Volim sto su se ogradili o Cerna..misle da znaju i imaju bolje...
Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #143 poslato: 27.10.2008. 21:27:01 »

ja koliko znam zgrada je zavrsena i bilo je sve skoro gotovo kada im je po obicaju nestalo para za isti a trebao je da bude najveci u celoj istocnoj evropi a drugi u evropi ali.....
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Van mreže

« Odgovor #144 poslato: 27.10.2008. 21:48:09 »

Ovo nazalost nije jedina tuzna prica kod nas gde smo imali vrhunske strucnjake koji su propali i koji nisu mogli da ostvare ono sto su zamislili...i sve to zbog para.
Jedino za sta su se pare ulagale je za razvoje tehnike koju koristi vojska i za vojnu industriju se nikad i nigde u svetu nije stezao kais, pa tako ni kod nas (dobro, ovu danasnju situaciju ne bih da komentarisem, jer je sve nakaradno). Sa zastarelom ruskom tehnikom smo cak uspeli da skinemo jedan Stealth (nevidljivi) avion, jer niko nije mogao da pretpostavi da nasima moze pasti na pamet da koriste niskofrekventni radar od kojeg se mnogo teze sakriti, pa se 'nevidljivi' tako svrckao levo-desno i dobio po nosu.

S druge strane, mislim da nije samo kod nas problem vec svigde u svetu sto se nauke tice. Najprostiji primer za Olimpijadu u Kini koja je bila pre nekoliko meseci. Svi su se odusevljavali i sa ushicenjem govorili koliko se para izdvojilo (zaboravio sam koliko, ali neke velike milijarde $ su u pitanju) i sve to sa opstim odobravanjem. A od toga su dobili da gledaju crnca kako trci 100m za 10S i Amera koji ne silazi sa planine da bi plivao ko blesav itd. I sve je to super.
A onda dolazi akcelerator koji je na moje iznenadjenje izazvao veliku paznju u javnosti gde skoro svi pljuju po 'ludim naucnicima' govoreci da za 9 milijardi$ koliko je kostao akcelerator moze da se nahrani cela Afrika. I jos na to dolazi opste neodobravanje ljudi koji ne znaju ni tablicu mnozenja, a kamoli fiziku cestica i nuklearnu fizikum, tvrdeci da naucnici nemaju pojma i da je sve to teorija zavere itd...
Sačuvana

need a cell phone and
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #145 poslato: 28.10.2008. 14:01:30 »

Evil or Very Mad Da znaš da si u pravu. Tolike pare se troše na budalaštine a za nauku i školovanje im je sve previše. Evil or Very Mad

Koliko sam ja shvatila, ti bozoni bi trebali da doprinesu da se razjasni da li je bilo Velikog praska...
Ma koliko to izgledalo nepotrebno običnim ljudima, važno jeste da se najzad jedna hipoteza potvrdi ili odbaci da bi se išlo dalje - ići dalje i jeste najvažnije. Bar meni ... nejasno a vama ???
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #146 poslato: 28.10.2008. 17:04:39 »

Amin.
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Van mreže

« Odgovor #147 poslato: 28.10.2008. 19:46:01 »

Evil or Very Mad Da znaš da si u pravu. Tolike pare se troše na budalaštine a za nauku i školovanje im je sve previše. Evil or Very Mad

Koliko sam ja shvatila, ti bozoni bi trebali da doprinesu da se razjasni da li je bilo Velikog praska...
Ma koliko to izgledalo nepotrebno običnim ljudima, važno jeste da se najzad jedna hipoteza potvrdi ili odbaci da bi se išlo dalje - ići dalje i jeste najvažnije. Bar meni ... nejasno a vama ???
Nije bas sve tako. Teroija o Velikom prasku je dokazana sa sigurnoscu, da nije tako ne bi se ucila cak i u osnovnoj skoli. Razmisljati o tome sta je bilo pre Velikog praska nema smisla, a ono sto se pokusava otkriti je to sta je bilo odmah nakon pomenutog praska. Zna se da je Univerzum u ovakvom obliku nastao u prvih 11 sekundi posle Velikog Praska, i ono sto je sada bitno za nauku je da se dokuci sto je blize moguce trenutku posle Big Banga i time razjasne mnoge stvari.
E sad ima tu jos mnogo toga, al' nisam mnogo proucavao fiziku poslednje vreme, pa cu mozda nesto i lupiti. Tu bi trebalo da se izmedju ostalog dokaze i postojanje mase..
Sačuvana

need a cell phone and
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #148 poslato: 28.10.2008. 19:56:09 »

Ma kao sto rece Klark kada budu dosli mali zeleni ili kada budemo stvarno nasli mnt-01 onda nece biti vise potrebe za vojskom pa ce mnogi umovi koju nestaju u crnim rupama vojne industrije da rade pametnije stvari kao otkrivanje pravog svemiskog pogona i pravog akceleratora  Mr. Green
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #149 poslato: 30.10.2008. 13:41:20 »

Laughing OVO ne smem da komentarišem (za vojnike) - naljutiće se Neša a i moj deda  Wink
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 17   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 23 upita.