SF tim
* 25.06.2019. 14:23:44
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 4 5 [6]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Najmanja skola pisanja SF, H i F prica, pricica i minijatura.  (Pročitano 32858 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #75 poslato: 15.04.2009. 20:51:29 »

Ako neko zeli "trejler", radu cu ga pustiti... SmileSmile  hehehhehe.... bas probrane pasuse kojima se ja sam cerekam... SmileSmile

znaci, nisam normalan, znaci dalje da ce moje pisanje vredeti nesto nakon 100 godina moje smrti...ko onome slikaru sto otkinu svoje uvo... SmileSmileSmileSmile

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 45
Van mreže

« Odgovor #76 poslato: 11.04.2010. 10:36:44 »

Eh, dugo nije pisano u maloj Salovoj školi pisanja. Da malo oživimo temu.
Ja obično imam ideju s početkom i krajem, no često se zapetljam između- u sredini, i ne iznesem to dobro.
Mislim da grešim s pristupom, i da treba drugačije. Kad osmislim priču, likove, i glavnu nit radnje, ne smišljati
odmah logičan kraj. ,, Opustiti '' ruku i pisati, pustiti da te priča i junaci vode, pa možda da ispadne i drugačiji
kraj od onog koji je prvobitno zamišljen.
Davno, davno, sam napisao jedan roman, imao je nekih 120 strana. Bilo je dosta akcije, krvi, seksa, ali je bio krajnje pristrasan i pamfletistički, jednom rečju- užasan. Imao sam bar toliko pameti, da ga nikom živom ne pokazujem.
U međuvremenu, usled brojnih seoba, izgubio mu se svaki trag, i tako je moje prvo ( ne )delo otišlo u nepovrat.
Kasnije sam krenuo s kratkim pričama, jer mislim da je to logičan put.
Skoro mi je sazrela ideja za jedan roman, koji bi bio neka varijanta urbane fantastike, radnja bi se dešavala u Novom Sadu i okolini. Napisao sam tri poglavlja, i osmislio koncept, uključujući i završetak.
To je bilo krajem prošle godine.

Onda sam totalno stao, i zaglavio. Poglavlja s kojima sam bio zadovoljan, kad sam ih ponovo pročešljao, bila su puna rupa i propusta. Takođe mi se učinilo da sam preambiciozno krenuo, da to ne mogu izneti, pošto je koncept zamišljen dosta kompleksno.

A žao mi da odustanem, ti likovi mi se dugo vrzmaju po glavi. Ovih dana bih da preradim ta poglavlja ponovo, i možda opuštenije da priđem svemu tome, bez unapred zadatih obrazaca i kraja priče. Možda tako ispadne bolje.

Narode, kako vi rešavate slične probleme, kad ,, zapne '' ? Puštate da malo odstoji, značajno menjate koncept, dodavate nešto novo.. ?
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #77 poslato: 11.04.2010. 12:15:14 »

Nema nis od toga kad zapne. Znam po sebi.
Onda pisem preko volje, samo da ispostujem sebe i zapoceti rad.
Zatim bude pun rupa i gresaka. A da menjam nesto ne ide, jer dobijam neku  vrstu blokade, kao sto oni konji dobiju ono cudo za oci, da gledaju samo pravo....

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 76
Van mreže

« Odgovor #78 poslato: 11.04.2010. 13:24:22 »

A, zašto trče?
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #79 poslato: 11.04.2010. 22:38:20 »

Jer ih tera entuzijazam... bicem volje, i ljubavi ka pisanju naseg zanra.

A voleo bih da cujem (procitam) tvoje iskustvo sa tim blokadama...
Verovatno si ih imao tokom svoje karijere, pa ako nije tajna... Smile
Sačuvana

Drndara
Registrovani

kopilot

Ugled: +5/-0
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #80 poslato: 29.04.2010. 23:22:24 »

Daklem, hajde na nastavimo sa ovom temom. Vrlo me zanimaju iskustva sa blokadama u pisanju. Dajte da čujemo, ima li tome leka? Da li sedeti i čekati da inspiracija zgrabi ili joj potrčati u susret mašući joj i mameći već nečim?
Kako to rade iskusni i oni drugi...
Sačuvana

Šta je gore to je gore, sve ostalo je dole.
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #81 poslato: 30.04.2010. 08:44:38 »

A, zašto trče?
Lucidan nam je Vanax macevi
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 76
Van mreže

« Odgovor #82 poslato: 30.04.2010. 09:33:53 »

Jer ih tera entuzijazam... bicem volje, i ljubavi ka pisanju naseg zanra.

A voleo bih da cujem (procitam) tvoje iskustvo sa tim blokadama...
Verovatno si ih imao tokom svoje karijere, pa ako nije tajna... Smile

Bio sam ubeđen da si sam odgovorio. Sad tek vidim da bicem može da bude i bićem i bičem. E, pa, dragi moj i dragi moji - bičem.

Kad konju staviš ono cudo za oci i opališ ga bicem, onda trči tamo gde ga vodiš. Kad toga nema onda zazjava naokolo. Mislim, zazjavanje je sasvim OK, 'beš konja koji je samo za trku, mora on i da pase, da bude i pastuv, pa kad sve to passe, onda ono za oci i bic.

Pošto smo se našalili, mogli bismo nešto i o blokadama. Najpre, mislim da je priča o blokadama malo preterana, opšte mesto u TV serijama i pričama. Pisac ponekad ne zna šta bi pisao a 'oće, ponekad nema kad da piše (mora da pase, od nečega se mora i živeti), a, bogami, ponekad ne zna gde je poš'o, a zagazio u priču. To je najgrđe.

Kad nema kad da piše to i nije blokada. Život baš i nije šaljiv onako kako očekujemo, a pisanje hrani samo dušu. Nešto se mora spustiti i do creva i ostalih cevki na jugu našeg bitisanja. Pisac ne mora uvek pisati da bi bio pisac. Saveti o pisanju na engleskom (mislim na strane savetnike) često podrazumevaju i odbijanje od jasala, savetnik želi da ukaže da je to totalno odricanje za koje su sposobni samo odabrani, posvećeni, a nije. Istina je kao u onoj o majmunu koga je ufatio poriv da radi, pa čučnuo u ćoše i čeka da ga prođe. Kad ima šta da piše - pisac piše. Jednostavno, tada se nađe vreme za pisanje.

Blokada koja nastupa ako pisac dugo nije imao kad da piše je izlečiva (ako ima šta da piše). Zna tada da ne ide, mene je uvek morila druga vrsta pisanja, kad sve mora da bude precizno i tačno, bez "rasplinjavanja", odnosno, kad sam pisao naučne i stručne tekstove. Dobar lek je da se prođe kroz ranije rukopise, usput da se prcka po njima (ispravljanje, doterivanje). To može da podseti kako se piše literatura. Ako su pauze bile kratke, a rukopis već odmakao, tad se prolazi kroz taj rukopis. Kad stigne do mesta gde je zastao, spreman je.

Za blokadu kad pisac ne zna gde će dalje kriv je pisac. Obično se dešava početnicima koji po ladicama imaju desetine "dobrih" početaka. Ako neko misli da se "pravim važan" neka dođe kod mene i vidi tu istu gomilu, biće mu lakše. Priča neće krenuti da se piše ako se u nju krene bez jasne motivacije. To vam je kao kad sednete u automobil, upalite motor i date gas, a kola stoje. Niste ubacili u prvu brzinu, baš i niste sigurni gde biste da se odvezete, a auto - urla. Nevolja je kad imate jasnu motivaciju, sednete u kola i izađete kao da ste negde bili. Niste poneli vozačku, saobraćajnu, pare, pasoš, štagod. Vratite se u kuću i kažete sami sebi "Al' sam se dobro proveo." To vam je kao ejaculatio praecox, prepričano umesto napisano, putovanje potrošeno sa prospektom. Nemojte se odvesti do prvog ćoška. Možda ste zaboravili ženu/muža, decu (niste pripremili karaktere koji su neophodni na dobrom putu), niste proverili gas (naboj, suspense), kočnice (priča mora da ima zaplete, rasplete, subklimakse i klimakse), kuplung lamelu (nema promene ritma priče), volan vrluga, gume nisu balansirane (neuverljivost napisanog). Toliko toga. Naravno, ne morate sve to da znate unapred, dva puta putovano putovanje nije zanimljiivo (i pisac mora da se raduje dok piše, da biva iznenađen nekim rešenjima koja mu se uspu nametnu), nesvesno je bitan saputnik svesnom na tom putu. Ali pisac mora biti spreman za izazove.

Evo, u ovom trenutku sam krenuo u vožnju, jasno znam gde hoću, dokumenti i pare su tu i vrlo sam zainteresovan gde ću, usput, skrenuti da vidim, da se odmorim, zanoćim. Trenutno sam na pauzi posle dobre večere za tri stola i pregledam itinerere. A, gde ste vi?

Da, plotz, imale su te tri reči značenje.

Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
plotz
Registrovani

predsednik

Ugled: +16/-0
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #83 poslato: 30.04.2010. 19:10:18 »

Nijesam ba ni sumljao :lol:Lepo ga sroči Cool
Sačuvana

ako kaniš pobijediti nesmiješ izgubiti!!
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #84 poslato: 30.04.2010. 22:30:02 »

Imam dva odlična linka za sve koji su zainteresovani za pisanje, a bogami i objavljivanje.

Prvi je link prema SF magazinu koji se zove Asimov's Science Fiction koji je od skoro počeo da se bavi pregledanjem i izdavanjem priča i pesama koji im se pošalju na mail. Sve je tako lepo civilizovano: pošalješ priču na engleskom, lepo izformatiranu i dobiješ broj koji možeš da pratiš kako se odvijaju stvari sa tvojom pričom  svaka cast. Naravno plaćaju za priču ukoliko je objave. I sigurno ti javljaju da li si prihvaćen ili ne.
http://www.asimovs.com/info/guidelines.shtml#guidelines

Drugi link je prema pravilnom načinu formatiranja rukopisa. Vrlo jednostavno i lepo objašnjeno kako se pišu priče u .doc formatu.
http://www.shunn.net/format/story.html

Prevodite i šaljite i srećno  Laughing
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
Stranice: 1 ... 4 5 [6]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 23 upita.