SF tim
* 19.10.2019. 14:06:43
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Najmanja skola pisanja SF, H i F prica, pricica i minijatura.  (Pročitano 34523 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 19.08.2008. 19:03:06 »

Oduvek sam voleo ono sto mi se u masti stvaralo preneti nekom drugom.
Dok sam bio osnovac u njemackoj, pisao sam na njihovom jeziku naj sastave.
Ne znam odakle mi to, ali po ocenama ondasnjim sam video da mi "ide"

Desi se preseljenje za jugu, desi se da srednja nekakva skola gde predaju na stranom meni jeziku -srpskohrvatskom.
Oni su taj predmet zvali SH
Ja sam ga zvao u sebi "srnje".

I opet sam iz sastava kupio naj ocene, ali na zalost iz ostalih, jedva prolazne...

Ja volim da lupetam i projektujem svoju mastu na papir, ili sada Word-ov prozor.
Ali, jednostavno, nemam nikad dovoljno vremena za to.

I nije mi jasno sada nikako, kako neko ne moze svoje mastarije da nalupa u Word.
Master kaze da "ima nesto u planu", Mr Dan veli da "ne ume to tako.."

Ume svako ko ko hoce. Ali, treba ne samo vremena, nego i malo hrabrosti.

Lekcija jedan-hrabrost
Nemojte se bojati da pisete.
Sve sto napisete, sve sto nalupate, stavite na ovu temu.
Niko vas nece ismejavati ili ponizavati.
Ako iko i pokusa, imace posla sa SF timom, to vam ja obecavam.
Sve ponizavajuce komentare ce Mr Dan izbrisati. I to vam on obecava Smile

Lekcija dva -ideja
Ne morate da nesto odsanjate (mada i to moze biti dobra osnova za pricu)
Gledajte oko sebe...zamislite se u nedavnoj markantnoj situaciji kojoj ste prisustvovali..ona situacija koja vam se urezala taj dan u mozak.
Sigurno ste pomislili "joj, kako bi ja to resio, samo da sam jaci-pametniji-slobodniji-da sam na "tom mestu" datog lika.
Ili da mnogo citate ili gledate SF, pa da vam usput padaju ideje na um...recimo gledate "Alien" film...
Ja mislim da nema inteligentnog bica koji nije pomislio "e glupa zeno, trebala si to i to umesto to"
Vase "trebala si uraditi to i to" malo razmasite u masti, promenite okolinu, radnju, prilagodite svojoj onoj ideji "kako bi ste vi umesto nje"
Otvorice vam se toliko pravaca, da necete znati kojim da podjete.
Umesajte tu i zadnju scenu iz vaseg pamcenja, koja vam je obelezila dan.

NIKAKO se ne drzite jednog pravca, recimo tvrdi SF...(E ja cu da napisem sada tvrdi sf, i mora biti tako)
Nema nista od toga.

Lekcija tri -pocetak pisanja

Pocnite. Pisite. Nek vam prsti lete kao avion.
Kad se zamorite ili stanete, iscrpljeni idejama ili "inspiracijom", stanite.
Pogledajte film, pricajte sa komsijama ili jednostavno, sakupite iskustva sutrasnjeg radnog dana....
Ostavite vas rad da prenoci.
Otvorite ga onda kada mislite da se ne stidite onoga sto ste u Wordu napisali.
Prepeglajte. Ono kao "e ovde cu da dodam, radi same vizuelizacije scene ili dijaloga" ili "ovde cu isto da dodam, samo da citaocima bude zanimljivije"

Sta ce citaocima biti zanimljivo, a sta ne, necete saznati nikad dok vam oni sami ne jave ili kazu ili komentarisu i tako...
Onda sticete iskustvo.

I NIKAD nemojte da u glavi odradite kompletnu pricu. NIKAD
Pocnite je , napravite likove, interakciju istih i neki okvir radnje, kojoj ni sami ne znate kraj.
Pustite da vas masta vodi. Necete verovati koliko vas sama radnja vodi da je zavrsite.

Lekcija cetiri -oblikovanje price

Receno u predhodnoj "lekciji"
Zapamtite, prica mora da ima epilog.A i kraj. Nece te se vaditi sa tim da "nastavak sledi"
Napravili ste likove, uvod u pricu i okolinu...super.
A sami ne znate kraj. Odlicno. Znaci da imate da "radite", a ne da prepisujete (od jednog dela da prepricavate njegov surogat)
Sam uvod u pricu, sve sa definisanim likovima i okolinom bitisanja tih likova je kostur price.
Sada mu samo lepite organe, tkivo, kozu i meso.
Svaki taj segmenat na kosturu je mala prica za sebe... (uvodite neki lik, OK..pa dajte o njemu nesto, gde rastao, kako je odrastao, traume, soc okolina i tako)
Ovo nije pravilo, sve dok dati lik ne bude jedan od glavnih aktera radnje.....onda ce te morati, hteli ne hteli, da ga malo "obradite"...a usput, dizete br stranica.. Smile

Kraj, tj zavrsnica, ako sve to obradite, ce vam se ukazati samo tako...

Lekcija pet -edit, plasman i ostalo....
Rekoh vec, sve sto napisete, turite u ovu temu, i dajte naslov. Ako ne znate koji (ja i dalje ne znam kako svoje price da naslovim   EPIZODA 2.. Smile neko ce vam vec dati ideju.
Nemojte se uvrediti kriticara i kritika.
Jedina odbrana od takvih je "e lepo si me korigovao, al bi te molio da mi das svoje delo, pa da nesto naucim iz toga"
Oni dobronamerni kriticari ce vas zasigurno prvo pohvaliti na trudu i na inicijativi, ukazace vam postovanje za vase pisanje za koje su sami spremni, a fali im ono, iz lekcije jedan, HRABROST.
Ti isti citaoci, koji bi mozda i pisali, a kazu da ne umeju, ce vam na ovom sajtu biti naj veca radost i odlikovanje vasem pisanju.

Lekcija vise nema, i sve ovo sto sam "lektirisao" do sada "lektirisao" sam iz svog licnog iskustva.
Pisao sam EPIZODU 2 sa voljom, smejao se sam sebi mojim lupetanjima...a najvise me imponovalo, i dalo mi podstreka, snage i volje kritike SF tim clanova..clanova koji su procitali mnogo, mnogo dela....a naj me imponovalo, diglo mi bradu u nebo Masterov post, koji otprilike glasi
"jedva cekam nastavak"

Dakle, kako bi ste vi poceli, i kako da se uzajamno pomognemo?

Ipak, radi se u najnaprednijem knjizevnom zanru...ja se ne bojim pisati...a necete ni vi, nadam se... SmileSmileSmile

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 19.08.2008. 19:11:46 »

Ja sa pisanjem priča mam dva problema:

a) nikad nisam umela da pišem dijaloge a strašno me nervira kad dijalozi u priči izgledaju izveštačeno

b) upropasti me školica/posao, tj. fakultet, jer sam se toliko navikla na fazon školskih i naučnih radova (strane reči i fusnote) da sad stvarno ne znam da li bih umela da napišem išta normalno. A  nekad sam se baš ložila na to.  Sad
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 19.08.2008. 19:42:04 »

Evo primera.. i ako imas zelju da pises dijaloge u svom delu, sledi iskustvo, narodni jezik, svakodnevnu konverzaciju i tako....

"Sal, ebte, ne znam kako da se izrazavam, kako da to napisem"

"Svetlosti, daj mani molim te, koji ti je? Vidi kako je Vuk lepo pisao, i svima nam posl;o poruku...koju sam ja naravno prepravio...ovako sestro...Pisi kako mislis, ne stidi se svog slenga, a kamoli jezika"

Konobarica, duge plave kose vezenu u rep da joj ne smeta prilikom saginjanja za male stolica, je prekinula Mr Sal-ovo zestoko izlaganje.
Stidljivo, ali i sa profesionalnom sigurnoscu, je spustila dve flase piva za stolic, zaklanjajuci poglede istima sugovornicima.

Nakon njenog odlaska, od kog je ostao samo bledunjavi miris nepoznatog parfema, sugovornici su nastavili...

"Znam , Sal, ali ne umem, ne znam..nekako ne znam da pocnem, kontas?"

MR Sal, zapalivsi novu cigaretu, je samo prezrivo otpuhnuo, prstima sklonio kosu sa cela i poceo svoje izlaganje, zagledavsi se u oci svoje sugovornice..."

Svetlosti, ovo sam sada na brzinski onako...kao dijalog, ali, obavezno prekinut nekim detaljima, radnjama koji bi i u stvarnosti trebali da budu.
Ne moze se samo dijalog opisati, mislim da ipak treba i okruzenje dijaloga uzeti u obzir...

Sto se tice VREMENA...joooj, cut.. SmileSmile

Pisem roman, jopet, napisao desetak stranica, odradio uvod zestoko, a ne znam kad cu ga zavrsiti.
Svakai novi pasus mi otvara nove pravce...svaki lik mi namece ugradnju u logiku price..

UVodi me u fantasy zanr, iako ga ne gotivim.. SmileSmile

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 19.08.2008. 19:56:59 »

Ne bojim se ja slenga, nije u tome problem, nego stvari kad se napišu drugačije izgledaju. Čak i kada zvuče sasvim normalno kada se kažu. A sa druge strane, imaš majstore kod kojih likovi govore najnenormalnije stvari jedni drugima a to ne izgleda neprirodno (sad mi ovde na pamet pada Remark, nemam trenutno primer iz SF-a).

Npr. imaš kultnu kod nas knjigu Oktoberfest (mada ja ne znam baš zašto je kultna, mislim da je to neka generacijska stvar  Confused) i u njoj, sa moje tačke gledišta, krajnje neuverljive dijaloge naročito kada su likovi kao alkoholisani ili na drugi način urađeni, a tip se baš trudio da verno prenese beogradski sleng i štatijaznam. I imaš Tamno skeniranje gde je isto to urađeno baljezganje potpuno realistično odrađeno, i mada lupetaju kao idioti (što i jesu), to ne izgleda izveštačeno i neuverljivo i plus je još i zanimljivo.

Neću više da spamujem temu (dok ne napišem priču), nego ti meni reci (ako nije tajna) jesi li probao nešto od svojih pisanija da objaviš negde osim na Netu? Pošto ti baš dobro ide?
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 19.08.2008. 20:15:08 »

Svetlosti, ovo je nasa mala skola pisanja, OK? Necu da iko navodi kako koji priznati pisac pise, niti da analiziramo to.

Daj nam ovde mali primer nekog dijaloga...ajde please...ovako, zamisli da je sleteo vanzemaljski brod velicine Juga 55 na sred trga mladenaca u Novom Sadu...i odradi nam dijalog recimo dvoje penzionera koji prisustvuju tome..sve u desetak recenica.

Ako odradis, ja cu da iz drugog ugla da odradim dijalog dvojice roma, koji istovremeno prisustvuju hepeningu...

E, aj da se malo zezamo.. Smile:

Sto se tice objavljivanja mojih radova, koji postoje samo u mojoj masti, sumnjam da je ovo tle za to...i imponuje me sto mislis da bi ja to mogao..hvala SmileSmile

Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 19.08.2008. 20:20:01 »

Neću više da spamujem, rekoh.  Very Happy
Ako mi ikada uspe da napišem dijalog vraćam se na temu.  Very Happy
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 19.08.2008. 20:45:24 »

Nije spam, naprotiv...
Vidi, ja nisam niti novinar, niti knjizevnik, niti pisac...al volim da pisem.
Moj kont pisanja sam preneo ovde, da se malo kroz male fiktivne odlomke nekog nepostojeceg dela zezamo i ispravljamo i tako...

Aj pocni dijalog, rekoh vec..."sletio v brod na trg mladenaca u novom sadu. Dve babe komentarisu...(izvoli, nastavi, al samo par recenica, pa da se analiziramo i ZEZAMO...a i naucimo nesto, uzajamno.. )

Nastavi.. SmileSmile
Sačuvana

MasterYoda
Moderator

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 19.08.2008. 20:51:58 »

Tema ti je super...
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 21.08.2008. 17:20:06 »

...al nazalost, slabe vajde.. SmileSmile
Mislio sam, onaj, da i meni neko nesto pametno potkuje (savetima) za skrabanje...al ajd.. SmileSmile
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 21.08.2008. 17:43:59 »

grrr grrr grrr Ako me opet uhvati napad skribomanije ... Evil or Very Mad

Ima da te tražim, ima da te nađem i ima da te nema  vezbam udri macevi

Za sad se držim - nećeš me navući  Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 21.08.2008. 18:26:59 »

Sal, a zašto ne odeš na Art-Animu, tamo se Raven baš time bavi - savetima piscima početnicima. A Raven je uz to i član SF tima, naš drugar.
Možeš da malo potpomogneš njegov forum, tamo se slabo pišu poruke.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 21.08.2008. 19:31:12 »

MA nema veze, ja ionako nemam bas mnogo vremena da se bavim sa tim.

Sačuvana

peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 22.08.2008. 20:43:23 »

Sal dobra ti je tema
ja sam se uvek zanimao za pisanje ali samo u glavi i uvek bih se izgubio u vremenu i prostoru Crying or Very sad
Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 22.08.2008. 21:16:14 »

Peca, ajde napisi par recenica, bas ovde...
Evo zadao sam temu dijaloga.
Mislim da su dijalozi ti koji koji "vuku" citaoce da nastavi da cita...

Jer, kroz dialoge se i citaoc identifikuje u radnju, narocito iz prvog lica pisane...

Eto, da bi pokrenuo temu, zadao sam ovde dialog kako bi slucajni sugradjani prokomentarisali sletanje V (vanzemaljskog)  broda na trg mladenaca u Novom Sadu...SmileSmile

Ajmo... Smile

Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 22.08.2008. 21:34:08 »

Evo, ja cu da zapocnem.
Zamislite da je De Facto sleteo vanzemaljski brod velicine Juga na Trg Mladenaca u Novom Sad-u.

Normalno, leto je i narod se seta, ipak je centar grada...

Ko ce da da opis broda, sam opis sletanja i ko se tu sve trenutno zatekao?

Tipujem da su se tu zatekli par penzoza, neizbezni romi koji prose, desetak parova mladih i zaljubljenih, vozaci nepopisno parkiranih vozila i ostali samci koji prolaze tuda samo njima znanim poslom.

Znaci, imamo lokaciju, imamo i likove na lokaciji...imamo fiktivnu radnju na datoj lokaciji..znaci, imamo sve za pocetak price koroz dijaloge.

Ko sme da pocne? SmileSmile
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 6   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 24 upita.