SF tim
* 22.09.2019. 20:49:22
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Android????  (Pročitano 15959 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 02.03.2011. 19:59:06 »

Elem, meni se baš ne sviđa kako je ovo skockano, ali ima nekih stvari koje su mi nove (i nejasne). Pre svega ono o kineskoj sobi. Verovatno zato što sam inficirana Bodrijarovom pričom o simulakrumu, koja se, u krajnjem, svodi na Matriks, tj. na ideju da je suština simulakruma (bar kako sam ja ukapirala Bodrijara) upravo u tome da ga je nemoguće razlikovati od "prave" stvarnosti. A iz te perspektive, potpuno je svejedno da li robot simulira ili ne.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 03.03.2011. 02:03:03 »

Embarassed Sramim se!  Oops kesa

I njih treba da je sramota - kakve ima veze članak sa babama ???
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 03.03.2011. 12:45:23 »

Kako bre nema.  Laughing
Lepo piše da kuva čaj i da obaveštava ukućane kad baki skoči pritisak.  Laughing Rolling Eyes

P.S. Niko neće da se navuče na priču o simulakrumima.  Sad  cmizdravac
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 03.03.2011. 20:37:04 »

Embarassed grrr Rolling Eyes Crying or Very sad  Uvek možeš da navučeš babu na ovakve teme ...  cmizdravac

Posebno kad pravi "pauzu" ... Zablentavila me kvantna fizika  Rolling Eyes a ni Pračet ne pomaže - sad sam se zaludela s njm  grrr

Dakle , roboti ...  nejasno Ovo što sledi je posledica neozbiljnog izbora literature i uticaja kvantne mehanike na slabi babin mozak ... siroti  cmizdravac

Očito, postoje 3 jasno odvojena puta:

1. "namenski" robot napravljen da radi određeni posao (liči na svašta, najmanje na čoveka ali posao radi bolje od nas  Wink )

2. robot koji "imitira" čoveka - njegove pokrete, način na koji gleda, misli, ... itd.

3. simulakrum - nekakva virtuelna varijanta čoveka

"Namenski" roboti očito nemaju problema - sve ih je više i svuda se pojavljuju. Kapitalizmu su melem na ranu - nema Sindikata  plazenje Potreba za njima raste i za njih "nema zime".

Ovi drugi su već problematični. Tu su ogromni problemi:
- da bi robot "video" kao čovek moramo prvo znati kako čovek zaista vidi ( + sve ostalo: njuh, sluh, ravnoteža,... )
- komleksnost je ogromna i daleko veća od problema tipa: napraviti spravicu koja istovremeno "ušrafi" 4 šrafa  Laughing
- sredstva su astronomska
- pomaci u rešavanju problema su mikroskopski
- filozofska i teološka pitanja vezana za "čovekolikog" robota nisu ni malo naivna.Čemu praviti nešto što već postoji ?( Ako je čovek "biološki" robot ...? ) Ako ima razum - ima li i dušu ? (Da ne pominjemo "izigravanje" Boga ... )
- kome to zaista treba (i ko će to da plati ?) ????

Simulakrum, po meni, nastaje od ideje da je čovek "mozak" ili "razum" ili ? Dakle, zanemaruje se sve "materijalno" i usmerava se pažnja na ... šta? To smo što mislimo (ili sanjamo, ili mislimo da mislimo ... ????)  i nije bitno da li je to baš tako ili samo mislimo da je tako . Raskid sa realnošću ? Možda... ( ako zanemarite moju trenutnu literaturu  Laughing koja tvrdi da je sve relativno a bazično - sve je statistika! Bog baca kockice i možda smo mi samo impulsi u superkompu ?  Shocked Twisted Evil) Može li simulkarum da bude "čovek" ili da ga bar verno imitira ? Kakva je njegova svrha ? Da li ima potreba za njim ? Ako on "simulira" ljudsko ponašanje u jednoj "simuliranoj stvarnosti" da li je i rezultat "simulacija" odgovora ili odgovor ?

Pada mi na pamet pitanje: šta će nam fundamentalna nauka ? Zaista, kome treba gomila naučnika koja se raspravlja o stvarima za koje 99,99 % ljudi nikad nije ni čulo da postoje ?

Da li je rasprava i AI sama sebi svrha a "čovekoliko" robot apsolutno nepotreban ? I sve to je gubljenje vremena, snage i novca (a naročito novca  Wink Twisted Evil )

Naravno da nije. Dokaz ? Pa to se radi  Laughing Zašto ? Ajd' da kažemo : zbog puta. (Umalo da sad udarim po filozofiji ... ako ne budete dobri - sledi smaranje koje sad preskačem  Twisted Evil )
Tražeći način da naprave robota sličnog čoveku, pravimo ogroman napredak u razumevanju čoveka. Ako se pokaže da je ovo ćorsokak, čovečanstvo postoji bogatije za sva ona znanja koja stiče + dobija jasan odgovor na pitanje: da li čovek može napraviti vlastitu imitaciju?

Ima tu toliko toga ... recimo Zakoni Asimova ... Da li oni automatski sprečavaju mogućnost da robot bilo kad postane "isti čovek" ? (Problem slobode izbora ... ako postoje ograničenja - da li postoji sloboda izbora ? Bog nije čoveku postavio ograničenja. Slobodnom voljom mi se kasapimo ... )

Ups ! Napad skribomanije !  grrr Embarassed Bolje da vidim šta to "lepe" gluoni ... ili bozoni ... ili nikad neću ni stići do stringa  bye2

(Ili da nastavim Pračeta ...  nejasno )

Svetlost je kriva za sve  Mr. Green Ako ste čitali - sami ste krivi  plazenje Sledeći put - ne otvarajte babine Sp  dedica
« Poslednja izmena: 03.03.2011. 20:57:40 od Glorija » Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 03.03.2011. 21:13:36 »

Simulakrum je proizvod simulacije.  Mr. Green

Bodrijar kaže, ukratko i otprilike, da simulakrum nastaje kad zameniš stvarnost znacima stvarnosti. I onda, pošto ne možeš da razlikuješ stvarnost i znake, simulakrum postaje stvarniji od stvarnosti - hiperrealnost or whatever. (U jednom od retkih lucidnih trenutaka, daje jedan relativno normalan primer iz koga to može da se ukapira: ako simuliraš pljačku banke, i policija dođe da te 'apsi, kako ćeš da im objasniš da si samo simulirao pljačku - pošto si, je li, upao u banku sa pištoljem i zaurlao "pare ili život".)

Elem, kakve veze ima to sa androidima. Ima veze utoliko što, bar kako ja kapiram taj koncept (pri čemu ič nije isključeno da ga uopšte ne kapiram), ako neka AI prođe Turingov test, potpuno je nebitno da li simulira inteligenciju ili je stvarno poseduje, jer je to ionako nemoguće razlučiti. Tako da joj treba pod hitno dati ljudska prava i kupiti joj jednu dušu.

Mada, kad smo već kod toga, Mihailo Marković (a slutim da će se Dan složiti  Mr. Green ) je tvrdio da veštačke inteligencije ne mogu da dobiju ljudska prava jer nisu sposobne za moralno rasuđivanje. O čemu bi se takođe dalo raspravljati. Je l' moralno rasuđivanje isto što i duša?
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 03.03.2011. 21:33:07 »

nejasno Zar te neće hapsiti "simulirana" policija ??? Otkud "pravi" policajac u simulaciji ?  Shocked nejasno

Ili je u pitanju nešto kao ... ma onaj film kad mališa "upadne" u Pentagon i započinje nuklearni rat ... Znate na šta mislim ...

Po meni, razlika postoji: ma ko da prođe ili ne prođe test - dovoljno je otvoriti vrata i pokušati "čestitanje". Ako se rukuje sa vama ...  Twisted Evil Laughing

Da baba ne gubi imidž ... malo pakosti  Embarassed čini mi se da postoje i ljudi koji ne bi prošli test  Twisted Evil + mnogo njih kojima je moral ...  Shocked nejasno bezi

Moralnost kao uslov ??? Zašto samo to ? Zar nije prvo pitanje: šta je duša ? Gde je smeštena ? ... + x pitanja pride  Rolling Eyes

Koja je svrha stvaranja AI ? Da "simulira" čoveka ? ... Čemu ? Ima dovoljno ljudi za svaki eksperiment. Da "pomaže" u analiziranju i odlučivanju ? Taman posla - ko može da se osloni na nešto bez ikakvog "realnog" oseta, iskustva, empatije, ..., morala, duše, ... ?
Ako i za njih važe 3 Zakona (?) da li možemo da verujemo odgovorima ? (Npr. Pitanje: Hoće li asteroid udariti u Zemlju ? Odgovor AI: Neće ! Realnost: Hoće! Samo AI neće da "povredi" ljude  Twisted Evil Da se ne sekiraju siroti kad će već da nastradaju  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )

pozdrav Ubiće me deda - sad on treba da sedne ...

Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 02.07.2012. 15:19:00 »

Evo divnog Glorijinog posta da objasni, koliko me nervira lik robota u izvikanom filmu (svaka cast glumcu).
Sačuvana

S verom u Boga
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 02.07.2012. 15:34:53 »

Ova sva diskusija me podsjetila na seriju Kralj kraljica (King of the queens) kad Artur upoznaje Doug-a i pita ga da li ce ga masine zamjeniti (Doug je UPS vozac) a onda kasnija scena pokaze masinu sto pravi ureze u metalu, sto je Artura poslalo u prijevremenu penziju. Very Happy
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Stranice: 1 2 [3]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.026 sekundi sa 23 upita.