SF tim
* 25.04.2019. 16:39:10
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2] 3 4 5   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Nove tehologije, špijuniranje i još ponešto  (Pročitano 30008 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 03.08.2008. 11:28:44 »

Citat
sta pricaju, tj da ne pricaju, i da se lepo ukalupljuju u profil prosecnog stanovnika EU, nepreterano.zainteresovanog za politiku, nego za svoj posao i otplatu kredita, a tako vlasti duze traju.
Btw, u svedskoj je 100Mb (da, sto megabitni) internet 30E mesecno.

ladno al standard u ŠveCku

admin edit, ispravljen kod Citat
« Poslednja izmena: 03.08.2008. 14:12:24 od dan555 » Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 03.08.2008. 15:04:07 »

Mr Garw, tebi svedski internet od 100 Mbit/sec, a meni svedjanka. Svedski sto cemo da delimo bratski...dovucicu ja i stolice za isti.. Smile.

Kao sto rekoh, mene bas boli uvo Hoce li pratiti moj mail nalog ili ne.
Kad bih planirao teroristicku akciju, ne bih to radio preko "onog cuda" interneta, nego ko svaki normalan srbin -u kafani. SmileSmile

Cik nek prisluskuju moj Sarajevsko - romanijski satrovacki... SmileSmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 03.08.2008. 16:11:21 »

Mr Sal, pa nisu svedjani cicije, po svedjanka i internet za obojicu Very Happy
Znas da svede nemaju pojma sta je svedski sto? Al zato imaju svega na njemu.

Rekoh ja da je svrha svega da se uzmu pare. Nema drzava interesa da cita svacije mailove. Jedino ako se neko zlonameran(ma takvih nema sigurno) iz vlasti (bia?) docepa (tj, posluzi podacima jer su vec tu) podataka i resi da ucenjuje bliznjeg svog? Sto da ne , i to je biznis u srbiji.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 03.08.2008. 23:21:52 »

Ma naravno da nece citati svacije mailove (prosto nemoguce) nego samo one od osumnjicenih i pod prismotrom.

I ne samo mailove, nego i tel, mob tel, sms, bubice u stanu, autu, radnom mestu... pa i mail.
Znaci, kompletna komunikacija osumnjicenog se nadzire.

Mislim da to nje nista lose, ako se pravilno i bez zloupotrebe koristi.
Ako ce to citanje mailova ili nadzor spremiti u prdekanu one koji to zasluzuju, onda nemam nista protiv...ali nesto sumnjam da ce bas tako biti... Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +59/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 04.08.2008. 14:58:24 »

Shocked Razume li neko šta ovi hoće od mene.  grrr Shocked

A može da posluži i kao prilog za temu  Laughing Laughing Laughing
DEPARTMENT OF INT'L AFFAIRS
(Office of the Under Secretary)
1500 Pennsylvania Avenue NW,
Washington, D.C. 20220.

Attn: Benefficiary,

I am Mr. David H. McCormick, Under Secretary for International Affairs of the United States Treasury Department.  I was sworn in by Secretary Henry M. Paulson, Jr. as Under Secretary for International Affairs In August 2007, see : http://www.treas.gov/organization/bios/mccormick-e.html

Following series of complaints from Citizens of the United States as well as Citizens of Other Countries In Europe and Asia over the Discrepancies and fraudulent ways in which fund transfers are handled by Africans which has made it impossible for a lot of People to claim their Contract or Inheritance funds from most African Countries due to frauds and illegal activities,  A decision was reached recently by the United States Treasury Department under the authority of the White House to compel African Financial bodies (Banks) to urgently release all funds of American  and European  citizens that are trapped in most Banks in Africa. It was discovered that some bureaucratic bottlenecks was put by these Banks to make it impossible for beneficiaries to claim their funds so that they will fraudulently divert those funds to their private accounts.

Consequent upon the aforementioned, I was personally mandated by the Secretary of the Treasury, Henry M. Paulson Jr. to handle this matter to ensure that all funds of our Citizens and others which are fraudulently being trapped in African Banks are urgently retrieved and paid to the actual Beneficiary under a legal manner. Our team of experts were delegated to Africa for this task and we discoverred your File NO: NG227/9005666/00 with your unclaimed fund.
It was discovered that officials of the Bank has only put up illegal requirements in order to make it diffucult for you to claim your fund.

The United States Department of Treasury has retrieved all Files of illegal transactions and we will be working under a legitimate arrangement to ensure that you follow the normal process to receive your fund.
You are requested to Re-confirm the following information to us by e-mail:

1. SURNAME:
2. OTHER NAMES:
3. PHONE NUMBER AND FAX:
4. ADDRESS:
5. AMOUNT TO BE CLAIMED:

Be informed that the above information will only enable us to make due confirmation.  We shall ensure that normal process is followed  to ensure that your fund gets to you without delay.

Thanks,

Mr. David H. McCormick.
(Under Secretary).
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 04.08.2008. 15:26:27 »

Hoće da se zeznes pa da im u  nekom trenutku daš neki broj nekog računa. Takođe hoće da provere da li ti mail radi (ako odgovoriš) pa da te ne izbrišu iz baze za spamovanje.

Ukratko, zanemari sve mailove koji te ne oslovljavaju po imenu i prezimenu. Naročito ako su na engleskom. (Mada su u poslednje vreme počeli i na srpskom).
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +59/-2
Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 04.08.2008. 15:35:52 »

pozdrav Baš ti hvala. Znači, dok nema punog imena i prezimena ....Zapamtila. A da se požalim Ambasadi u Beogradu da me maltretiraju ??? Možda se izvinjavaju u dolarima  Laughing Laughing Laughing

Žao mi samo za one pare na lutriji ... grrr Laughing Laughing Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 04.08.2008. 16:23:20 »

Prevaranti, nego sta...
Ignorisi tu gamad

Da su zaista ljudi iz "govermenta" amerike, kontaktirali bi te neposredno.

Sve ostale nacine pokusaja kontakta su cisti pokusaji prevare,
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 05.08.2008. 23:40:43 »

Tema nam je otišla u sasvim drugom pravcu od zacrtanog u prvoj poruci.
Pa da se baČin na teme za razmišljanje...

Mnogo toga je već stvarnost, mogućnost audio i video praćenja nije novost. Pošto ne mogu da se setim nekog romana, daću primere u filmovima. Dovoljno je pomenuti Džina Hekmena.
1974. je snimljen "The Conversation" u kome je Džin profi za prisluškivanje, ali kada njega počnu da prisluškuju, on iako rasturi ceo stan, ne uspe da nađe bube. Na kraju samo rezignirano sedi i svira saksofon. Poruka je jasna, ni profesionalac ne može da spreči da ga prisluškuju.
1998. "Enemy of the State" u kome je obrađeno praćenje pomoću sofistikovanih bubica po i u odelu i satelitskog nadzora. Džin je tu opet stručnjak, ali koji je uspeo da nadmudri državu i sve te sisteme i živi nenadziran. No, cena je ogromna. Sve svoje računare drži u velikom faradejevom kavezu, čak i napajanje je unutar njega, jer izvan toga je podložan praćenju. Ako niste znali, naši računari su slabi emiteri i dok rade, dovoljno je da kola sa odgovarajućom opremom budu negde u blizini zgrade i sve što mi radimo na kompu može da se prati bez ikakvih bubica i fizičkog kontakta sa mašinom ili kablovima.

Oba ova filma su za svoje vreme bili realnost, nisu SF, dakle, praćenje je samo pitanje želje nekoga ko ima na raspolaganju odgovarajuću tehniku. Ako je zainteresovan za nas, nikako ne možemo da ga sprečimo u tome.

Ne mislim da je špijuniranje samih ljudi u fizičkom svetu baš opšta pojava. Mislim da ne moramo još da razmišljamo da li će ono što u intimi radimo završiti u nekom državnom fajlu ili na "tubi".

Kako ćemo reagovati kada svaki naš tren bude bio praćen? Da li u opšte možemo da se pretvaramo 24/7 da smo drugačiji?
Padaju mi na pamet emisije tipa Veliki brat. Jedina koju sam koliko-toliko pratio je Kuća snova, a od VB samo poslednjih možda 7-10 dana poslednjeg izdanja. Tada sam se pitao da li učesnici non stop glume ili to nije moguće. Mislim da većina ljudi čak i da želi, ne može da stalno glumi, neki čak ni malo (moj slučaj, sve mi "piše na čelu"). U tom VB iznenadio me jedan momak, maneken(jator). U emisiji je stalno bio tih i smeran, a čim je izašao, bio je odjednom sasvim drugi čovek. Dakle, neki mogu da glume po ceo dan.

Ima li smisla glumiti?
Ovde raspravljamo o budućnosti, o totalnom praćenju, i u bračnom krevetu i u klonjari, baš svuda. Još gore, to će se raditi verovatno od malena, od rođenja. Kažu da su prvih 3-5 god. života najvažnije za formiranje ličnosti. Pretpostavljam da će i buduće državne službe kuburiti sa prostorom za skladištenje podataka (sumnjam da će biti moguće čuvati baš sve snimke svih građana sve vreme), pa će se pratiti samo ključni momenti kada se najbolje vidi kakva je ko osoba, koje su mu mane, vrline i na osnovu toga će svi dobijati karakteristike koje će ih pratiti kroz život.
Ko bude imao nesreću da ga, još dok je dete, ocene kao potencijalnu opasnost po vlast, teško da će imati lep život.

U ovakvim uslovima teško da ima smisla glumiti, mislim da bi to bilo previše frustrirajuće, čak neizdrživo. U ostalom, kako malo dete da glumi? Sve će znati o nama...  grrr

Kada ćemo postati svesni da nas uvek, ali baš uvek neko gleda? Verovatno kada na netu počnu da se pojavljuju snimci intimnih momenata običnih osoba, koje nikome u vlasti nisu bitne. Komšije, zaludni klinci, razni "pacijenti" će provaljivati u sistem za nadzor i krasti snimke. Možda će nas ucenjivati, možda prodavati nekome, možda samo zadovoljavati svoju bolesnu psihu...

Da znam da komšija ima uvid u moj privatni život, baš bih bio besan i ozlojeđen. Ako ništa ne bih mogao da uradim, ne znam kako bih sačuvao svoje psihičko zdravlje. Mi imamo potrebu za samopoštovanjem a totalni nadzor ukida privatnost, bez koje nema mogućnosti da sačuvamo dostojanstvo.
Englezi kažu da se pravi džentlmen ponaša kao džentlmen i kada je sam. Koliko ima pravih džentlmena? Malo, rekao bih. Većina ima potrebu da sačuva neke svoje mane za sebe i da se predstavi boljim nego što jeste, makar malo. Sa totalnim praćenjem ne mogu se varati ni drugi, a što je, možda, još važnije ni samog sebe.

Na kraju, mislim da će biti kao što je opisano u "Suvišnom izveštaju", u sceni kada oni pauci-ropotići idu od stana do stana i skeniraju stanare. Muž i žena se krvničiki svađaju, na trenutak prestanu i "zamrznu" se dok ih pauci ne skeniraju, a onda nastave kao da ništa nije bilo.
Možda će ljudi sami sebe zavaravati da baš njih niko ne gleda. Ne zaboravimo da će nadzor raditi mašine, nema šanse da to rade ljudi. Izdvajaće kritične reči, poze, predmete, nijansu glasa... Do ljudi će dolaziti samo ono što prođe kroz filter mašina. Hakeri će, naravno, kupiti materijal pre filtera i svi će biti pod udarom.

Preterao sam sa ovom porukom, ništa bitno nisam rekao, a mogao bih još da naglabam. Embarassed
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 06.08.2008. 00:23:08 »

Pa ti hajde.  Very Happy

A što misliš da bi nešto bitno trebalo da se kaže? Rekao si kako bi se ti osećao na (zada)tu temu i meni je to sasvim dovoljno bitno, pošto me i zanima upravo taj momenat -  definitivno shvatanje/prihvatanje činjenice da si nadziran mora na neki način da utiče na svačiji život, na ovaj ili onaj način, a ja bih volela da čujem kako mislite da biste se vi/ostatak sveta ponašali u datoj situaciji.

A i ja ću jednom da odgovorim na svoju temu, ali ne sada, nemam snage.
Sačuvana
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 63
Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 06.08.2008. 07:30:52 »

Mozda cemo se ponasati kao Dzim Keri u filmu cijeg se naziva ne secam   grrr  ali ceo njegov zivot je jedan TV show ?
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 06.08.2008. 08:37:09 »

Trumanov šou.

http://www.imdb.com/title/tt0120382/
Sačuvana
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 63
Van mreže

« Odgovor #27 poslato: 06.08.2008. 12:46:02 »

E,bas taj! Hvala! Krecana   grrr
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #28 poslato: 06.08.2008. 15:31:12 »

Pa ne znam baš koliko je dobra analogija, u tom filmu su svi sem njega bili glumci, a on nije znao da ga gledaju, a kad je ukapirao njegova reakcija je bila da pobegne. 

A mi nemamo kud da bežimo.  Sad

Sad ću ja da objasnim svoje viđenje stvari, jedno po jedno.

• U kojoj meri je sveopšte špijuniranje prešlo iz domena SF-a u domen RL-a

Skoro u potpunosti, i to ima mnogo veze sa napretkom tehnologije (koja je takođe prešla iz domena SF-a u RL). Tehnički je prilično moguće nadzirati (skoro) sve ljude (skoro) sve vreme. Tako da ja mislim da to što nas možda ipak ne nadziru sve nije pitanje problema sa prikupljanjem, nego sa obradom podataka. (Čak i uz kompjuterske programe koji rade po sistemu ključnih reči, to su ogromne količine podataka iz kojih neko treba da izvuče neki smisao.)

• Koliko su ljudi svesni da su "praćeni"
Ne dovoljno. Još uvek.

• Kada će postati potpuno svesni da ih neko verovatno u svakom trenutku posmatra i da verovatno može da sazna jako mnogo o njima

Relativno uskoro, pretpostavljam. Mada ne treba potceniti sposobnost ljudi da ignorišu neprijatne stvari.

• Kako će tada reagovati

Čini mi se da postoji nekoliko mogućnosti: da se praviš da se ništa ne događa, da pokušaš da se ogradiš, sakriješ itd. (mada nisam sigurna koliko će to biti moguće), da se ponašaš kao džentlmen (u onom smislu koji naveo Dan u svom postu) ili da zaključiš da te baš briga pa da ono što si radio u privatnosti doma svoga počneš da radiš na javnim mestima. U svakom slučaju, nema šanse da takvo saznanje ne utiče nikako na tvoj život.

Sad, problem je u tome što ako ljudi masovno počnu da se trude da se ponašaju kao džentlmeni, popucaće verovatno po svim šavovima kad tad pa će da krenu da se penju na zgrade sa snajperima i pucaju u druge džentlmene.

• Kako biste vi reagovali

Meni bi bila najlogičnija ova varijanta da ako me već neko gleda, onda mogu da radim to što radim i na javnom mestu. A deluje mi i da bi bilo najzdravije po društvo, u tom smislu što bi popadale mnoge "moralne" norme (ovo je sad pod navodnicima zato što ne mislim da ćemo početi nekažnjeno da se tučemo i ubijamo po ulicama, nego mislim pre svega na stvari koje ni na koji način nisu društveno ugrožavajuće, a iz tradicionalnih ili već nekih drugih razloga se smatraju nemoralnim).

• Da li je pretpostavka distopije neophodna u ovom kontekstu

Ni najmanje. Država može da ima nabolje od svih mogućih namera i najbolje od svih mogućih sistema kontrole službi bezbednosti, i da vas bez obzira neko stalno gleda. A može i neko privatno lice da vam ostavi kamericu u kupatilu.

• Da li je veći problem što nas (hipotetički) špijunira država (naša ili neka druga) ili što nas (hipotetički) špijunira neko ko nije država

Veći je problem ovo drugo. Država, bar teorijski, nema zašto da te juri dok ne uradiš nešto nelegalno. (Šta sve može da se definiše kao nelegalno, drugo je pitanje, i ne bih da širim temu na tu stranu. U svakom slučaju, postoji neki spisak stvari koje ako ne radiš država neće da te dira.) Znači, mogu neki policajci da te gledaju i da ti se smeju, ali ako nisi npr. osumnjičen za neko krivično delo, to ne bi trebalo da se snima i ne može ništa da se uradi sa tim. Hoću reći, zna se šta se snima, zbog čega, i kako tako dobijeni podaci mogu da se upotrebe. Ako te posmatra neko ko nije država može da pusti na Net ili na TV snimak tebe, mene ili osobe xy kako radimo nešto što je savršeno legalno, ali bi moglo žešće da nas izblamira i napravi nam gomilu problema u životu.

(I ne bih, radije, da širim priču o tome kako u svemu tome [ne]funkcioniše naša država, pošto je ovaj problem prilično globalnog karaktera, a sve moguće devijacije ne obaraju osnovnu tezu - da državu, načelno, baš briga za tebe dok si u okviru zakona.)

Uopšte, mislim da je mnogo manji problem u prikupljanju informacija, nego u korišćenju prikupljenih informacija, i da je to ono na šta treba obratiti pažnju, to jest da treba da se borimo, ako se već za nešto borimo, za to da informacije koje se čuvaju o nama ne mogu slučajno da "procure", a ne protiv toga da nas neko snima (pošto mi to deluje prilično jalovo).

Mogu i ja dalje da naglabam, ali mislim da je ovo dosta. Bar za početak.  Very Happy
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #29 poslato: 06.08.2008. 15:34:56 »

A evo i jedna sličica, čisto onako da ne pobegnete sa teme zbog mojih dugačkih postova.  Laughing

« Poslednja izmena: 06.08.2008. 15:46:11 od svetlost lutalica » Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 5   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.033 sekundi sa 23 upita.