SF tim
* 22.11.2019. 20:52:10
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite seriju
Izvanredno - 8 (66.7%)
Dobro - 4 (33.3%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 12

Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Svemirski brod Svitac (Firefly)  (Pročitano 17396 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 08.09.2008. 10:10:00 »

glasam kada odgledam
Sačuvana
Kahless
Registrovani

oficir

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 08.09.2008. 13:41:01 »

1. 2. 7.

-cito sam ga od ispod nagore tako da uglavnom stvari kada kritikujes  Laughing

3. po meni vestern i sf mogu i te kako da se mesaju
A gde sam ja to porekao? Naveo sam SW kao primer uspešnog mešanja dva žanra.
Pitanje je kako se mešaju žanrovi a razliku sam objasnio na primeru rastvora i emulzije, Prvi daje novi kvalitet a drugi opstaje samo uz stalnu primenu sile. Na ovaj problem se nisi ni osvrnuo.

Naveo si, kao potvrdu svog mišljenja i Vikicu, Da postoji podžanr vestern-SF-a saznao sam upravo dok sam pripremao ovaj prikaz. Sada sam malo bolje pregledao tu stranu i čini mi se da potvrđuje moje mišljenje.

Citat
Space Western is a subgenre of science fiction, primarily grounded in film and television, that transposes themes of American Western books and film to a backdrop of futuristic space frontiers
Upravo o tome sam i pisao. U SW su prebačene teme iz vesterna a ne bukvalno kadrovi iz nekog filma sa Džonom Vejnom, kao u Fajerflaju. Dakle, teme se transponuju u SF milje a ne scenografija, kostimi, rekviziti...
Gde u SW ima kauboja koji jašu konje? Nigde, jašu vanzemaljske životinje. U salunu nisu kauboji nego vanzemaljci, Han Solo nosi nisko o opasaču laserski pištolj, a ne kolt iz 19. veka. O tome ja govorim. Razlika je ogormna, SW je ceo zaogrnut SF plaštom, a u Fajerflaju su naprosto u isti kadar strpali Džona Vejna sa sve vernim mu konjem i svemirski brod, pomešali  su babe i žabe. Rolling Eyes

Na Vikici navode kao pravi primer i ST, koje i počinju rečima "Poslednja granica...", ali ni tamo nema kauboja. U epizodi gde Pikar&Co silaze na planetu sa gradićem kao iz vesterna, na kraju se ispostavi da je to samo obmana. Dakle, opet je uzeta samo vestern-tema i obrađena u SF maniru a ne bukvalno kauboji.

-pa stani ti nemas problem sa konceptom kao takvim, jedino sa scenografijom? onda ok, mozda su trebali da ubace svemirkse lame, meni je jednostavno vaznija dobra prica (sf ili vestern)

4. Pišeš dalje:
svemir koji se kolonizuje moze da u fikciji izgleda kao divlji zapad koji se kolonizuje.

Naravno, logično je pretpostaviti da se sve kolonizacije susreću sa istim problemima, pa donekle liče, ali ovde je preneta cela kultura a ne tema o poslednjoj granici sa labavim zakonima i gomilom ološa koji to koristi.
Da podsetim, na spoljnim planetama ljudi se oblače, igraju, sviraju i pevaju, ponašaju baš kao kauboji iz 19. veka.
Da li danas u SAD gradovima jašu kauboji? Ne bih rekao, pa otkuda ti kauboji u 26. veku? Ovo je jednostavno nemoguće i samo je glupava ideja autora serije kriva za ovaj promašaj.

-opet scenografija

5. Nastavljaš sa:
danas na zemlji imas ogromene verijacije u tehnologiji, japance koji su bukvalno zavisni od najvise tehnologije ali i nedavno otkrivena plemena u brazilu koja zive u paistoriji.

Ovo nije odgovarajuća paralela. Ta plemena su u kamenom dobu samo zato što nisu bili u kontaktu sa civilizacijom 21. veka. U seriji svi potiču iz iste civilizacije, odakle su naselili sve te planete, pa svi koriste istu tehnologiju.

Bolji primer je naseljavanje Amerike. Evropljani su prvo osnovali gradove na istočnoj obali, pa su odatle pioniri istraživali, osvajali i naseljavali belcima do tada nepoznate predele (i tamanili Indijance, onako usput Evil or Very Mad).
E sad, da li su ti pioniri koristili tomahavke, koplja i lik i strele zato što su bili daleko od civilizacije? Nisu, naravno, poneli su najsavremenije oružje, inače nikada ne bi uspeli da otmu zemlju Indijancima.

Da razmislimo ovako; da li mi danas koristimo i (još važnije) proizvodimo oružje od pre 2-3 veka? Ima li po današnjim prodavnicama kubura, mušketa (pale se fitiljem), ili nešto naprednijih kremenjača? Nema, zar ne? A otkud kroz 5 vekova koltovi i vinčesterke likovima serije?

Za tih 5 vekova, u seriji, ljudski rod je ovladao kosmičkim putovanjem i naselio veliki broj planeta, znači da je razvoj nauke i tehnike bio strahovito veliki. Nema šanse da bi se prastaro oružje održalo, Ne zastareva samo proizvod već i tehnologija njegove proizvodnje. U to doba ne bi trebalo da postoje fabrike koje bi pravile tako primitivno oružje (ne samo u tehnološkom smislu, već ne bi bilo finansijski isplativo).

Setimo se epizode u kojoj Mel krade veoma vredan kolekcionarski predmet - primerak prvog laserskog pištolja. Da bi nešto postalo veoma vredno za kolekcionare, mora biti retko, a to znači da je prošlo mnogo vremena od prestanka proizvodnje istog. To znači da je laser kao oružje u Fajerflaj univerzumu prisutan barem nekoliko generacija, znači duuugo. Čemu onda prastari koltovi...

A možda su laseri zabranjeni? Moguće, i nama civilima je danas zabranjeno autormatsko oružje, ali Mel i posada su lopovi, krijumčari i lešinari brodova. Šta kriminalci prvo nabave? Pa, osnovni alat za svoj "posao" - najbolje oružje, a Mel je uz to i vojnik sa ratnim iskustvom...

Naprosto, nemoguće je povezati vestern elemente i SF u ovoj seriji a da to ne bude uvreda za zdrav razum.

-razlike u tehnologiji koje se koristi na zemlji sam samo napaomenuo kao uvod za sledecu recenicu

6. Logicno je da svi sa zemlje ne bi putovali istom klasom, najbogatiji su se smestili na centralne planete... ...dok je raja bukvalno dobila par sekira i cebe i bacena je na udaljene planete da se sama snalazi.

Kako ti zamišljaš kolonizaciju svemira? U Fajerflaju nema vanzemaljaca, (nema čak ni nezemaljske flore i faune, što je nonsens jer to bi značilo da su naseljavali beživotne planete ili su pre ili pri teraformiranju izvršili potpunu sterilizaciju iste, što deluje prilično nemoguće.) pa da od njih otmu već "nameštene" planete, na koje su došli bogataši. Naseljavanje nije išlo tako što su bogati seli u prvi razred i otišli na već razvijene planete, a sirotinja raja stočnim vagonima na nerazvijene.

Pre će biti da su prvo naselili jednu planetu, razvili je, pa prešli na susednu i tako redom. Spoljašne planete su nerazvijene zato što su imale najmanje vremena da se razviju.

U seriji je jasno rečeno da na spoljnim planetama žive oni kojima ne prija čvrsta ruka Alijanse. Dakle, na njima žive ljudi koji vole slobodu, a to nikako ne znači da su nužno sirotinja. To nije opravdanje za korišćenje konja. Zašto danas ne koristimo konje? Pa zato što su automobili i traktori jevtiniji za održavanje i pouzdaniji, ne mogu da crknu od prehlade i ne traže da ih hranimo i kada ih ne koristimo. Korišćenje životinja za prevoz na stranim planetama je veoma problematično. Mnooogo je jednostavnije i bolje koristiti mašine.

Insistiranje na ovako bukvalnom citiranju vesterna u SF seriji je looooše.

-ne ja sam skontao da je zemlja sjebana, i svi su posedali u ono sto brodova bilo i krenuli da nodju novi dom. Bogati ameri i kinezi u uzeli najluksuznije brodove u kojima je bila sva tehnoologija, a srbi i busmani su se ugurali u limene konzerve. Kada su naisli na sistem planeta koji im se svideo, teraformiranje je trajalo deceniju ili 2, burzoazija je sve sto su poneli sa sobom smestila na centralne planeta a periferne su dobile i manje nego sto im treba.
Naravno za par generacija na perfernim planetama su se stvorile razni slojevi i kaste, znaci ima bogatih ali jednostavno su izolovani i oni moraju da koriste ogranicenu tehnologiju.

Citat
8. u vezi kultura, i tu imas odlicne primere na zemlji npr amerike, naselili su je doseljenici sa svih strana sveta ali uglavnom preovladavaju one kulture koje su imale vodecu rec u kolonizaciji spanska i engleska.

Ovo nije nužno tačno. Pre svega, engleski je postao zvaničan jezik SAD samo za par glasova više od nemačkog pri odlučivanju. Moglo je i drugačije da bude.

U seriji, Alijansu čine dve preostale velesile SAD i Kina. SAD nikada ne bi ušle u savez sa slabijim, pa čak ni sa ravnopravnim, pa mi se čini da je Kina nekako jača on Amera, barem u seriji. Nema šanse da bi Kinezi dopustili da ih "pojede" kaubojska kultura. Treba znati da u čuvenom američkom "loncu za topljenje" pripadnici svih naroda popuste, osim Kineza, samo oni zadržavaju kroz generacije svoj jezik i kulturu, u sred SAD (i gde god da su).
Kineska civilizacija je najstarija živa, sa sve najstarijom državom koja još traje, a u seriji je prisutna samo kroz povremene psovke. Jasno je zašto je tako, seriju su pravili Ameri, ali to nije dovoljno opravdanje i umanjuje njen kvalitet.

Da vojno i političko pokoravanje nekog naroda ne znači nužno i preuzimanje kulture i jezika osvajača možemo da se uverimo u našem prvom komšiluku. Slovene koji su se naselili u današnju Bugarsku je pokorilo azijsko pleme Bugari. Osnovali su svoju državu ali slovenska kultura je bila jača od osvajačke, pa su je zavojevači prihvatili i utopili se u Slovene. Ostalo je samo ime Bugari.

Nešto slično se desilo i nama. Naši preci su živeli među narodima koji su zaostali posle pada zapadnog Rima ali svi ti narodi su se utopili u Slovene. Tog mešanja je bilo u tolikoj meri da smo mi dobili okrugli oblik lobanje, karakterističan za Balkance, umesto izduženog, slovenskog. A opet, naša je kultura ta koja je opstala sve ove vekove.

Dakle, ni tu Fajerflaj nije ubedljiv, nema nikakvog logičnog objašnjenja za kauboje u 26. veku.

ps, eto kako različita mišljenja podstiču razgovor. Mr. Green

Samo, da li  si ti, Kahless, pročitao (ceo) moj prikaz?!?

(nema ljutiš, nadam se?)

hpoteticki sto da ne bi ameri i kinezi skalapali saveznistvo, ako bi to pradstavljalo spasenje, da spoje flote npr.
a da li su poveli i druge narode, mozda su ih razbili na manje grupe i tako asimilovali. uglavnom nije mi nemoguce da na nove planete stigne samo jedna masovna kultura.

ma ne ljutim se, samo mislim da nam ne smetaju iste stvari. meni su kauboji u scemiru jednako logicni kao 5000 vrsta humanoidnih vazemljaca u jednoj galaksiji kao u st ili sw, ili npr to sto sve civilizacije u stargate pricaju engleski bez nekog univerzalonog prevodica ili ista god.

jednostavno nemaju industriju, samo manifakturu, nema fabrika automobila, a konje i stoku moze svako da uzgaja, nema fabike laserskog oruzja, ali postoje rucno pravljeni smit i votson. Mozda je lakse da zivot na perifernim planterma zamislis kao zemlju posle apokalipse, nego kolonije iz star treka.

admin edit, dodat nedostajući BBKod.
« Poslednja izmena: 13.12.2010. 02:09:43 od dan555 » Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 61
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 08.09.2008. 15:34:56 »

Mislim da je dobro za citaoca da postoje razlicita misljenja o filmu ili seriji. To daje mogucnost da donese pravilniju odluku dali to pogledati ili ne.
Ali ne razumem insistiranje na misljenje. Uredu jednom ne smetaju SW revolveri, drugom smetaju. Ali zato zatvaranje vrata ovom ne smeta ali prvom smeta. Sjaset primedbi sam i sam imao na seriju ali mislim da nisu bile vredne pomena (u globalu).
Ovo me podseca kao da neko da primedbu na BMW serije 5 da su mu patosnice puno meke.(to nije moja omiljena marka automobila i zato ga i pominjem) A auto je takav da ga ja nikad nemogu imati.
Hocu da kazem da ako Sal kaze da je dobro, ja mogu da kazem da nije, i to je to. Savko na razlicite nacine dozivi istu stvar. Bogastvo je upravo u razlicitostima koje se na konfrotiraju.
Nesecam se vise ko mi je napisao,a da me ohrabri, u vezi prikaza, pisi slobodno svoj dozivljaj vidjenog. Verovatno to neradim narocito, ali sigurno nisam pogledao ni jedan sajt gde daju oceno pre pisanja. Prosto bubnem moje vidjenje ili recimo ono sto osetim kad potrazim taj film u skoroj memoriji.
Volieo bih po neki pu da sam bolji retoricar, makar na nivou Andrica ili Njegosa ali nisam(mada zadnjih godina u CG citam "Kad je to Njegos pisao on je to i to mislio" a on bre pisao ono sto je mislio). Zato je moguce i da nebudem shvacen onako kako sam mislio. E tu je oda korisna opcija umetni citat pa svoje vidjenje toga.
Namera mi je ovim tekstom da budem amortizer izmedju dava bedema i nista vise.
A, mozda sam se i zeznuo. Shocked Onaj srednji uvek najvise primi. Ma kasno je sad. ko ce da brise ovoliki tekst
 uhh
Zato kao sto rekoste "nema Ljutis"
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Na mreži

« Odgovor #18 poslato: 08.09.2008. 15:55:17 »

Mi upravo razmenjujemo svoja mišljenja i to pokušavamo da radimo argumentima. To nije tvrdoglavo insistiranje na sopstvenom mišljenju već razgovor iz koga i mi i drugi mogu da imaju koristi i dođu do više informacija o predmetu rasprave.

Ako bismo samo rekli "meni se ovo sviđa", bez obrazlaganja, to bi bila samo jedan informacija i ne bismo imali o čemu da razgovaramo.

Valjda se vidi da ja baš volim ovakve diskusije, gde učesnici pokušavaju da potkrepe svoj stav dokazima.
Čini mi se da većina ovde prisutnih to isto voli da radi. Very Happy

Da ne bude zabune, mi ne komentarišemo tuđ ukus, o tome se ne raspravlja.
Nekome će vestern u ovoj seriji baš odgovarati, a nekome ne. (Kao što Kahless kaže, njemu su kauboji u svemiru OK, a meni nisu. To je čisto stvar ukusa i tu nema šta da se raspravlja.) Na nama koji pišemo prikaz je da objasnimo da ga ima i da kažemo kakav je naš utisak o tome.
Na čitaocu je da odluči da li će prihvatiti našu ocenu serije ili ne.

Razgovori o sitnicama koje pominješ (patosnice Very Happy) jesu odlika fanova i, po mom mišljenju, osvežavaju diskusiju. Nije da su baš važne, ali zanimljivo je uočavati ih i pričati o njima. Mr. Green

Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 27.05.2011. 14:42:21 »

Pogledao sam ovu seriju u skorije vreme tek, film još nisam odgledao. Ono što me je inajviše iznendadilo je to što mi se serija izuzetno dopala iako vrlo ne volim vesterne, nikakve.
Sticajem okolnosti sam pre gledanja igrao The Borderlnds, feoenalnu igru sa (meni) vrlo sličom atmosferom kao u Firefly. Vi ste lepo iskomentarisali skoro sve, nema šta posebno da se doda. Ali, ja bih rekao da je serija stvarno izuzetna. Sve je doro. Malo mi se ne sviđa Malkom, kao lik je ok ali mi je jednostavno glumac malo neadekvatan, ništa drugo. Muzika je sper, ambijent je odličan. osim poslednje dve epizode koje su imho nešto ispod proseka, ostale su fenomenalne. Sam sam bo iznenađen tie što mi se sve to jako dopalo. Nažalost, jeste da posle završetka naprosto hoćete još, ostaje mišljenje da je bolje završiti nešto odlično i ne dozvoliti hiperprodukciji da ga upropasti.
LM, likovi su super, nemam zamerku ni na talentovanog mehaničara, ni na sunjivog popa ni na dobrog docu i njegovu napaćenu seku, Zoe je super likčina, pilot ko pilot zadovoljavajući, companjonica je zadivljujuća u svakom pogledu, Džejn dobija prelaznu ocenu bez po muke.
Ocenio bih je nešto između izvanredno i dobro ali zbog hrabrosti cele ekipe i pomirenju naizgled nepomirljivog u odličnoj audiovizuelnoj formi ipak max ocena. Apsolutna preporuka za gledanje.
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #20 poslato: 14.03.2015. 11:42:57 »

Zahvaljujući Valiantu baba dobila celu seriju + film i odgledala 6 epizoda  Shocked !!!

Sviđa mi se ! (sad nešto nisam sigurna da li serija ... pre će biti da je glavni glumac ...  Embarassed )
Sačuvana

Bog čuva budale !
SuperFrog
Lucozade

predsednik

Ugled: +27/-1
Starost: 47
Van mreže

« Odgovor #21 poslato: 16.03.2015. 13:38:57 »

Si sigurna da nije Morena Baccarin ono sto ti se svidja?  Mr. Green   ljubav

BTW, nikad nisam pregledao seriju, film sam vidio, no nikako da pogledam tu seriju...

Moram je dodati na listu za gledanje...   Wink
Sačuvana

We came here in peace, we expect to go in one... piece. - Col. O'Neill
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #22 poslato: 18.03.2015. 12:40:14 »

Twisted Evil Zna baba ko joj se sviđa !

Još jedan plus - duhoviti su !

Odgledala sve  Shocked Rolling Eyes  i OPET ću   Wink Twisted Evil

(ona scena u pustinji ...  Embarassed )

Kad prestanem da "parim oči" na kapetanu, možda ukapiram i o čemu se radi  Rolling Eyes Wink Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #23 poslato: 18.03.2015. 16:21:42 »

Pogledao sam prvu epizodu pre godinu-dve, ali nije me vuklo da nastavim...
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #24 poslato: 09.04.2015. 11:05:00 »

Elem, jedina korist od prekida Neta ( i kablovske) - odgledala seriju ponovo !

Da bude veći štos - moj deda se definitivno navukao ! Mnogo mu se dopala.

Jedino mu još uvek nije jasno kako se ja ne sećam radnje ...  Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
bapabrapa
Registrovani

stažista

Ugled: +3/-0
Starost: 54
Van mreže

« Odgovor #25 poslato: 21.12.2015. 14:31:43 »

Odgledao sam seriju preko vikedna. Sve je dobro dok se ne pojave kauboji. To sam jedva preziveo (umalo da umrem od dosade). Film je odlican! Razresava sve nedoumice u seriji. Ocena Izvanredno!!!
« Poslednja izmena: 22.12.2015. 08:04:56 od bapabrapa » Sačuvana
Lemonzoo
SF friend

admiral

Ugled: +19/-2
Starost: 34
Van mreže

« Odgovor #26 poslato: 25.12.2015. 20:22:39 »

Pa film i jest mješavina vesterna i znanstvene fantastike. Meni je to super kombinacija.
Sačuvana

Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.056 sekundi sa 25 upita.