SF tim
* 18.11.2019. 12:56:01
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite seriju
Izvanredno - 8 (66.7%)
Dobro - 4 (33.3%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 12

Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Svemirski brod Svitac (Firefly)  (Pročitano 17380 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 01.08.2008. 01:16:27 »

Svemirski brod Svitac (Firefly) (2002)

Posto ne znam gde da postavim i dali vredi da se postavi kao prikaz tu je film kafe pa neka bude caskanje.
Firefly je mini TV serija od 14 epizoda naucne fantastike. Realizovana je u drugoj polovini 2002. godine na FOX feleviziji za Americko i Kanadsko trziste.

Radnja filma se smesta u 2517. godinu, posle velikog rata izmedju nezavisnih(ljudi koji nisu prihvatili da im centralna vlast uredjuje i definise zivot) i alijanse(centralne vlasti zajednice planeta). Gubitnici u ovom sukobu su nezavisni, koji postaju izmedju ostalog margina drustva. Vlast ko vlast za pobednike koji su u centralnim planetima stvara blagostanje a sve ostale podstice pa i raseljava po obodnim planetama u kojima su stvoreni minimalni uslovi za zivot. Izmedju ostalog vrse se tajni eksperimenti kako na pjedincima tako i na grupama raseljenika koje imaju za cilj da ucvrste vlast.
Kako me ovo podseca na nesto danas.

Elem dvoje bivsih nezavisnih se odlucuje da kupi brod polovnjak(otpad brate), preurede ga i otpocnu sopstveni “biznis”. Njima se prikljucuje svako iz svog razloga vrstan pilot, isto tako dobra mehanicarka, trazeni kriminalac,  profesionalna pratilja (registrovana kurva), svestenik, vrstan doktor sa sestrom koja je bila zrtva cudnih eksperimenata vlade.  Lesinarenje krseva po svemiru, frange –frange trgovinu, kradje, zastite ugrozenih i sve sto donosi lovu su deo njihovih poslova. Naravno klica postenja im smeta da se u potpunosti posvete biznisu pa to nekako izgleda robinhudovski. Svaka epizoda je prica za sebe i moze se gledati kao mini filmic od 45 min.

Glumacka ekipa koja je iznela serijuje:
NathanFillion           kapetan,
Gina Torres               zamenik,
Alan Tudyk                pilot,
Morena Baccarin        pratilja(kur.),
Adam Badwin            kriminalac,
Jewel Staite                mehanicarka,
Sean Maher                doktor,
Summer Glau             docina seka i
Ron Glass                   Svestenik.

Naravno brod je transportni, klase FIREFLY, nazvan SERENITY.

Moje vidjenje serije je da se moze odgledati. Cinimi se da je srednja klasa niskobudzetne produkcije. Scene u svemiru dobro odradjene, a scene na zemlji pokrivene pametnom idejom da borave na planetama periferije koje su tehnoloski nerazvijene(kolonije). Ambijent broda se uklapa u ideju brod sa otpada i uradjen je tako da bar meni nije mnogo smetalo sto nema velikih cuda tehnike.
Gluma nije toliko losa, sa prozetim elementima komike, erotike ali nicega sa neukusom.
Muzika nije za antologiju ali nije ni losa.
Svemu ovome verovatno je doprineo i intrigantan prevod potpisan by ANTHORAX.
Sve u svemu seriju sam pogledao za dan ipo i nisam se dosadjivao, nisam zaspao i ako nemate nesto bolje a ne ocekujete visoke domete, pogledajte.

http://www.imdb.com/title/tt0303461/
« Poslednja izmena: 24.10.2018. 03:29:46 od dan555 » Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 01.08.2008. 01:18:28 »

Omot Cuver serije mozete naci na Wikici, nisam mogao da ubacim.
« Poslednja izmena: 01.08.2008. 01:52:08 od dan555 » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 01.08.2008. 01:50:14 »

Već dugo se nakanjujem da napišem prikaz Fajerflaja, ali nikako da to uradim.

Opšte je mišljenje da je ovo najbolja serija koja je ukinuta pre vremena.
Serija svakako zaslužuje pažnju i vredna je gledanja, iako nije bez mana.
« Poslednja izmena: 13.12.2010. 01:53:45 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
yugo 45
>>dolazi tihi>>
admiral flote

Ugled: +8/-0
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 01.08.2008. 13:21:47 »

preporucujem za gledanje , serija se zavrsava sa filmom
Sačuvana

(\_/) copy the bunny
(0.o) into you're sign
'(__)' help him achieve world domination
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 20.08.2008. 08:08:05 »

Pošto sam (kao i Neša) odgledao seriju u paketu (i takođe nisam zaspao) da napišem par riječi.

Pravi pravcati SF vestern, počevši od kapetana koji je po svim karakteristikama pravi dasa pozitivac iz bilo kog vesterna. Nabacite mu stetson, stavite ga na konja i ubacite u bilo koji film Serđa Leonea.

Tu je i njegova posada. Zanimljiv zbir likova koji bi se bez problema uklopio u neko malo mjestašce na divljem zapadu. Stavi mehaničara na zadimljenu lokomotivu, pilota na diližansu, prekrasnu Đinu Tores u šerifovu kancelariju. Imamo i tipa koji je stalno na granici između dobra i zla i baš bi bio dobar kockar-revolveraš. I kurva je tu, i ljekar, i njegova otkačena seka, a sve zaključuje neki čudni pop Laughing

Sve u svemu, svemirska Bonanca. Ali gledljiva. Pošto je svaka epizoda priča za sebe, skoro da se može gledati bilo kojim redom (osim prve koju treba gledati kao prvu; i dvije u kojima se pojavljuje Nikša).

Ako baš nemate ništa bolje pri ruci, a imate vremena, može se pogledati. Jednom. Ne vjerujem da ću to ikada više pustiti.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 27.08.2008. 05:56:52 »

Da se najzad nateram da doprinesem ovoj temi.  vezbam

Fajerflaj (Firefly) (2002-3) i Sereniti (Serenity)(2005)

Fajerflaj (Svitac) je postala kultna serija sa velikim ugledom i među gledaocima i među mnogim kritičarima. Ima veliki i veran fandom. Ocena na IMDB je retko visoka, čak 9.5/10 sa više od 22.500 glasova, što mnogo govori o snažnom utisku koji je napravila za nepunu sezonu, koliko je trajala. Već sam napisao u prethodnoj poruci, mnogi je smatraju za najbolju seriju ikada, koja je ukinuta prerano.

Ima razloga za takvo mišljenje. Serija je rađena ozbiljno, vodilo se računa o detaljima, scenario ima dobru podlogu, glumačka ekipa je dobra...

Meni se najviše dopadaju SF elementi (gle čuda, lol) a pre svega sam brod klase Fajerflaj, po imenu Sereniti (spokojstvo, vedrina) koji izgleda "kao pravi". Nije od onih sjajnih, elegantnih lađa u Zvezdanim stazama ili Zvezdanim ratovima, već je olupani krš koji je mnogo toga prošao, ali je i dalje pouzdan i ima "dušu" (nešto slično Sitroenovoj Dijani Smile) i naprosto ga morate voleti. Very Happy
Brod je prikazan verno do detalja; motor, kabine, tovarni prostor... i sve to izgleda već korišćeno, baš kako treba.

Glavni lik se 'zaljubljuje' u ovaj brod na prvi pogled, što sasvim ide uz njegov ugled opasnog ratnika romantične duše.
Lako je zaključiti da je ovakav glavni dasa pravljen kako za muški deo publike (razumemo tu strast prema dobrim mašinama, kolima, čamcima, etc...), tako i ženski (koji, jelte, volU grubijane mekog srcETa).

Glumačka ekipa je lepo uklopljna i fino funkcioniše. Ima tu i manje više poznatih faca.

I pored 36 odrednica u svojoj filmografiji, glavni glumac (Nejtan Filion) mi je sasvim nepoznat. Glumio je u nekim poznatim filmovima i serijama (Saving Private Ryan, The Outer Limits, Dracula 2000, Buffy the Vampire Slayer, Desperate Housewives...) ali meni je nekako promakao. Kao kapetan Mel je simpatičan, ali pomalo anemičan (barem meni tako deluje), nedovoljno harizmatičan da u ovako dobroj seriji 'vuče kola'.

Adam Boldvin kao grubijan i pravi krimos nije baš na visini svog najpoznatijeg brata, mogao je i malo bolje da odradi svoju ulogu. Deluje mi kao slabiji deo ekipe, ali ipak ne toliko loš da bi išao na nerve.

Đina Tores, koju znamo iz nekih SF filmova (Matriks 2 i 3, M.A.N.T.I.S.) i serija (Cleopatra 2525, Alias), prvo nije želela da prihvati još jednu SF ulogu, ali se, na sreću, predomislila i napravila dobar lik ratnog veterana, odličnog borca, vernog pratioca kapetana i zaljubljene žene brodskog pilota, sa kojim čini prilično neobičan par. Mislim da je mnogo doprinela kvalitetu serije svojom pojavom.

Samer Glau je ovo bila tek druga uloga. Izgleda kao devojčica a imala je 21. Njen lik je više povod nagađanja i misterije nego akter događaja, pa i nije toliko bitno kakva je. Od tada je napredovala a razlika se vidi čak i ako se uporedi serija sa filmom, gde ima centralno mesto i mnogo je bolja. No, meni je i u seriji sasvim OK.

Morena Bakarin mi je takođe novo lice, lepo i egzotično, što je baš odgovarajuće liku Inare, uvažene i skupe "registrovane kurve sa dozvolom", koja je koliko prefinjena i mistična, toliko i opasna kada zatreba, jer je prošla obuku svog udruženja kurvi, pa ume da se odbrani.

Dragulj Smile Stejti (Jewel Staite) i likom i glumom deluje baš kao prostodušna, čista, naivna seljančica sa neke spoljne plante, ali ona je i genijalni mehaničar, što mi je već sumnjivo. Pomoću štapa i kanapa čini čuda i održava Sereniti u voznom stanju. Jeste to simpatično ali ovo, devojče sa sela bez iskustva velike civilizacije, pa me'an'čar-genijalac - donekle je a-a. Rolling Eyes I lik i glumica su mi simpatični za gledanje.
(Setio sam se filma "Moj rođak Vini" u kome je Mariza Tomei svedočila pred sudom kao auto-mehaničar i bila neverovatno ubedljiva. Mariza je dobila Oskara za tu ulogu a ovaj 'Dragulj' nije joj ni prići.)

Iako su prethodnici već rekli, da ukratko podsetim. Osnovu posade čine kapetan i njegov saborac, Zoe, koja postaje zamenik na brodu. Angažuju pilota, koji ženi Zoe, pa je emotivno vezan i samim tim odan, prvobitnog mehaničara zamenjuje Kajli, koja je dobrica pa je takođe pouzdan član posade. Sve ih vezuje međusobno poštovanje i drugarstvo.
Snagator Kob je krimos i dolazi na brod samo zbog bolje plate i kabine, pa ume i da bude neposlušan i da proda ostale, ako je ponuda dobra.

Tu su i putnici, koji su postali neka vrsta pridružene posade, jer su svoju sudbinu vezali za Sereniti.
Doktor, koji je zbog svoje sestre River, napustio karijeru velikog hirurga i sada samo brine kako da dozna šta je Alijansa uradila njegovoj sestri i izleči je. Kako nema drugog izbora, jer Alijansa juri malu River, takođe je odan posadi.
River je kao tempirana bomba, niko ne zna šta je u njenoj glavi i koje su joj mogućnosti, pa je latentna opasnost za sve.
Tu je i neki kao sveštenik, koji to u stvari, izgleda, nije. Potpuno mističan lik, ali nedvosmisleno rešen da pomogne koliko može, ali svoju tajnu čuva, pa su ostali na oprezu.

Cela ekipa je skladna, mislim i na glumce i na likove. Fino su odrađeni odnosi među njima, ima dinamike i postoji "ono nešto" što privlači pažnju. Barem su meni bili simpatični i manje-više zanimljivi za gledanje.
Nije, ipak, sve baš tako dobro. Ima mnogo klišea u razradi likova i njihovim odnosima, ali meni to, nekim čudom, nije smetalo. Pretpostavljam da je to zbog toga što ništa ne deluje pretenciozno niti je rađeno na silu.
Takođe, ima previše zaljubljenih 'golupčića' za SF, koji se (još uvek i nažalost) smatra prevashodno muškim žanrom. Te pilot i zamenica u srećnom braku, te kapetan i kurva u prećutnoj ljubavi, te me'an'čarka do ušiju zatreskana u doktora...ccc ljubav

Što se tiče specijalnih efekata, sasvim su zadovoljavajući. Već je rečeno da su scene u kosmosu baš dobre i sa time se potpuno slažem. SF elementi su odlični.
Problem je u vestern-elementu serije, koji je prikazan baš kao pravi divlji zapad devetnaestog veka, a to, bre, ne ide u SF-u koji se dešava u XXVI veku.

E sad, pošto sam je nahvalio, da probam sebi (i drugima) da objasnim zašto je serija tako neslavno i brzo propala.

Po mom skromnom mišljenju u pitanju je mešanje baba i žaba, dva nespojiva žanra i to na pogrešan način.
Sve vreme dok sam je gledao, mislio sam na razliku između hemijskog rastvora i emulzije. U rastvoru se neko jedinjenje rastavi na jone i dobije se nov kvalitet a uz to, rastvori su prilično stabilni, da nisu, more ne bi dugo bilo slano, zar ne. U SF-u primer bi bili Zvezdani ratovi, jedna srednjevekovna priča o vitezovima, princezama, dobrim i lošim čarobnjacima i magiji u potpunosti je preneta u budućnost i prilagođena je žanru. Svi smo svedoci da je to odličan recept, i dalje drži rekord po zaradi iako je star već četvrt veka.

Emulzija je mešavina dve tečnosti koje se ne rastvaraju međusobno, pa se mogu držati zajedno samo fizičkim mešanjem, ali ne daju nov kvalitet. Primer je ulje u vodi, ako malo odstoji, ulje ispliva na površinu pa imamo u jednoj posudi dve tečnosti koje ne "sarađuju".
Upravo to se dešava u Fajerflaju.

Staviti u istu seriju svemirske brodove, velike orbitalne stanice, lasere, lebdeće gradove; sa konjima, zapregama, kravama, vinčesterkama i pravim kaubojima je, barem meni, suludo. Zajedno jednostavno ne funkcionišu.

Pretpostavljam da je autor imao istu ideju kao jedan naš "genijalni" menadžer na estradi. Pre nekoliko godina, palo čoveku na pamet da napravi koncert sa turbo-narodnjacima i rokerima. Jasno mi je koja mu je bila računica - rokeri će doći da slušaju svoje omiljene grupe a "pali brate..." društvo svoje omiljene silikonske gologuze zavijalice, pa će imati duplu posetu (i zaradu) na jednom koncertu. E pa, gadno se zeznuo. Ispostavilo se da rokeri više mrze ove nove narodnjake nego što vole rok, pa su izostali, a ljubitelji narodnjaka nisu došli jer ne podnose rok. Koncert je u potpunosti propao zbog izuzetno slabe posete.

Verovatno se isto desilo i nesrećnom Fajerflaju.

Ljubitelji vesterna su, na neki način, tradicionalisti, koji vole da se vrate u idealizovanu prošlost, kada je sve bilo bolje nego danas, pa je logično što im ne odgovara SF, koji se dešava u sasvim neizvesnoj budućnosti. Osim toga, u vesternu je sve poznato, istorijski dokazano. Može se biti i kolekcionar artefakata iz tog doba. Dakle, sve je veoma opipljivo i nema nikakve veze sa fantastikom.

SF je potpuno drugačiji, sve je izmišljeno, nema čovek ni jedne čvrste činjenice da se pri'vati za nju. Um se mora držati širom otvorenih vrata za nove ideje, a to je u suprotnosti sa potrebama tradicionalista.
Takođe, SF fanovi očekuju da vide naprednu tehnologiju u SF seriji a ovde se krave farmerima prevoze svemirskim brodom.
Ajde što članovi posade teraju modu divljeg zapada, što kapetan nosi kaubojsku pištoljčinu u futroli o pojasu, što su damske 'aljine kopije onih iz XIX veka (lepo im stoje Smile), ali kad posada izađe iz broda pa se sretne sa 'poslovnim partnerima' koji jašu konje i odeveni su k'o Dejvi Kroket(i Smile) pa još prevoze robu onim kolima sa zapregom kojima su pioniri osvajali divlji zapad, stvarno je previše.

Osnovna ideja tvorca serije je da će kroz pet vekova ljudi biti isti, samo će tehnika napredovati. Ovo je veoma zdrava zamisao za seriju i u SF delu odlično funkcioniše. Ima svih SF elemenata poput brodova, oružja, vozila itd. a istovremeno ljudi su, kao i danas, i dobri i radni i pošteni ali i zli, pokvareni, opasni... Odlična podloga za zanimljivu priču.
Princip po kome je rađen scenario je standardan za ovakve serije. Postoji osnovna radnja koja se provlači kroz celu seriju i po malo se otkriva svake epizode. U ovom slučaju otkriva se premalo, u stvari, toliko malo da su to samo naznake nečega što bi trebalo da je od sudbinske važnosti za sve aktere.

Ja sam prvo gledao film pa tek kasnije seriju, pa sam očekivao sasvim drugačja dešavanja. Bio sam prilično razočaran što su akcenat stavili na vestern priče a ne na distopiju, koja je u pozadini cele priče. Ovo vidim kao veliki minus seriji i propuštenu šansu da naprave nešto mnogo bolje.

Osim te niti koju čini glavna radnja, svaka epizoda priča svoju priču, nezavisnu od ostalih i, kao što reče Master, mogu se gledati samostalno, ali ipak, ima detalja u odnosima među likovima, zarad čega bi ih trebalo gledati po redu.

A sada o najgorim stvarima u seriji.

U pitanju je vestern, naravno. Razumem ja što se insistira na kulturi divljeg zapada, serija je prevashodno namenjena Amerikancima, ali mene iritira viđenje budućnosti u kojoj se na (ama baš svim) spoljnim planetama živi ama baš isto kao na tom divljem zapadu. Kao da nema drugih kultura, osim Amera sa njihovom kantri muzikom, kaubojskom modom i rezonovanjem, a u seriji je navedno da Alijansu čine jedine dve preostale super-sile, Amerika i Kina. Od Kineza su prisutne samo psovke na kineskom, koje uredno koriste likovi (što deluje simpatično i dalje neki osobeni ton seriji).

Epizode su donekle podeljene na SF, koje se dešavaju u kosmosu ili na nekoj od unutrašnjih planeta, gde je sve zaista SF i to su manje-više dobre epizode.

One koje su oslonjene na vestern su katastrofa. Čak i radnja nekih je prosta kopija starih filmova.
Ubedljivo najgora mi je kopija "Sedmorice veličanstvenih". Posadu broda u pomoć zove javna kuća u kojoj radi bivša koleginica Inare, pa se društvo seli u tu kuću i namerava da je odbrani od glavnog negativca na planeti. E to je smejurija, taj čova ima bandu desperadosa, sa kojima napada kurve a taj napad izgleda ovako: glavni se vozi u lebdećem ličnom vozilu (nešto kao u SW) i koristi laserski pištolj, a oko njega jaše banda koja puca iz koltova, vinčesterki i, pazite sad, kalašnjikova!!! ccc Grozota, da ne može biti groznija grozota...
Baš bih voleo da mi Mr Vidon, autor serije, objasni za koji andrak bi iko na ovoj planeti želeo da gleda takvu besmislenu mešavinu kauboja i svemirskih putnika!!! Očajno! Bljak...

Što se, o što se nisu držali samo SF-a a vestern provlačili kroz modu i sitne napomene...

http://www.imdb.com/title/tt0303461/?c=1
http://www.imdb.com/title/tt0379786/

Sereniti film

Da je i autorima serije jasno gde su zabrljali pokazuje film, koji zaokružuje seriju.
Iako je samo osrednjeg kvaliteta, ipak je punokrvni SF, odustali su od naglašavanja vestern-komponente. Umesto da zavlače radnju kao što je bilo u seriji, ovde se 'udara pravo u glavu'. Ispričali su celu priču koja je bila glavna nit serije i povezivala epizode, a bila je nedovoljno iskorištena.

Glavna je mala River (i mnogo bolja Samer) i promene koje su posledica manipulacije Alijanse njenim mozgom. Od samog početka kreće priča o distopiji i zloj centralnoj vlasti koja nema obzira prema ljudskim pravima i koristi decu sa posebnim sposobnostima za svoje ciljeve. Kroz film se, uz mnogo atraktivnih scena borbe prsa u prsa, kao i Sereniti sa brodovima izopačenih kanibala, dolazi do konačnog saznanja o strašnoj tajni koju krije vlada.

Ničeg neočekivanog i novog nema u filmu, ali sve je odrađeno kako treba. Budžet filma verovatno nije dozvoljavao naročito spektakularne efekte od kojih zastaje dah, ali i ovo što je prisutno je dovoljno interesantno i uverljivo.
Solidna SF akciona spejs opera.

Kakva šteta što cela serija nije bila u ovom maniru. Mislim da bi bila uspešna barem kao Farskejp. Baš šteta.

Serija definitivno nije imala sreće. Čak i ovakva, sa blesavim SF-vestern kvazimodo-podžanrom, bolja je od mnogih koje su preživele nekoliko sezona. Barem jeste SF, a ne neki tamo teleblahbah.
Deo krivice je na Foksu, koji nije prikazivao epizode po redu pa je bilo teško pratiti radnju.
Nije mi jasno koliko je nizak bio rejting pa se Foks odlučio da ne prikaže čak ni sve već snimljene epizode. Celu seriju je prikazao SciFi kanal (a ko bi drugi) ali ni tu mi nije jasno zašto oni nisu otkupili prava i nastavili je. To su radili i sa pravim otpadom a nisu iskoristili priliku da imaju jednu dobru seriju.

Da serija još ima potencijal govori i uspeh DVD izdanja i kasnije remasterizovanje na HD a uskoro će izaći i Blu-rej verzija.
Film je slično prošao, imao je solidan uspeh u bioskopima, dobio je neke nagrade, Nebulu i Hugo među njima, zaradio je oko 40 miliona dolara u bioskopima, a specijalno izdanje DVD-a se takođe dobro prodavalo, pa je bilo čak i najava novog filma, što je kasnije, na žalost, opovrgnuto.

Fajerflaj je dobio više nagrada, Emi i Saturn su najpoznatije.

Mislim da je Fajerflaj + Sereniti, uz sve svoje mane, nezaobilazna 'lektira' za svakog ljubitelja naučne fantastike.

ps, Umorih se od ovog pisanija, ali mislim da Fajerflaj zaslužuje ovako opširan tekst. Za razliku od Mastera, neće mi smetati da je još koji put pogledam, barem one SF epizode. Very Happy
« Poslednja izmena: 07.09.2008. 17:07:28 od dan555 » Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 27.08.2008. 07:37:48 »

A ja ću, radi kompletnosti, morati pogledati film.

Bravo, dan. Umiješ ti, kad hoćeš, napisati super prilog.

Dodao bih dva detalja vezana za sam brod Sereniti.

- brod očigledno raspolaže savršenom kontrolom unutrašnje gravitacije. Toliko dobrom da se nepričvršćeni teret naslagan na podu tovarnog prostora ne mrdne ni milimetar i pri najoštrijim manevrima broda (Ivan, recimo). Tako brza i precizna kontrola teško da će ikada biti ostvarena, posebno ne na kršinama kakav je Sereniti.
- vrata tovarnog prostora. Vraćao sam više puta dijelove kad se otvaraju ili zatvaraju i nikako nisam skopčao. Ona se naprosto privuku (nekom hidraulikom) i naslone na okvir. Nigdje nikakvih sistema za brtvljenje, nigdje mehanizama za zabravljivanje. Uz ovakvu izvedbu, vazduh bi veoma brzo iscurio u svemir a ako se to ipak ne bi desilo razlika pritisaka vjerovatno bi brzo otkinula ta vrata.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 27.08.2008. 15:00:02 »

A možda se vrata zatvaraju k'o na frižideru, drži ih (super)magnet. Laughing

Pogledaj ovu skicu broda u punoj rezoluciji. Lepo se vidi da spoljna vrata ne drže pritisak, već unutrašnja. Ima u jednoj epizodi scena gde u toj komori stoji Kob, Mel neće da ga pusti u brod, drži zatvorena unutrašnja vrata a spoljna su otvorena.
Taj prostor je u stvari velika vazdušna komora. Spoljna vrata treba da izdrže samo mali pritisak vazduha u samoj komori.
http://www.fireflywiki.org/img/FireflyModel1.jpg
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 03.09.2008. 13:58:29 »

Prvo mala ispravka: Sila koju trpe vrata ne zavisi od veličine prostorije nego samo od veličine vrata i razlike pritisaka. Osim toga, kad su riješili spor, Mel je Džejna ostavio u komori (samo je zatvorio vanjska vrata ali nije otvorio unutrašnja) još neko vrijeme, a Serenity je već dobrano izašla u svemir. Mala greška u konstrukciji, ali nećemo cjepidlačiti.

Konačno sam (sinoć) uhvatio vremena da pogledam i film. Mnogo bolje urađeno i mnogo mi se više sviđa. Film ne može funkcionisati samostalno (treba prvo pogledati seriju) ali dobro zaokružuje sve i popunjava neke praznine, ali ima i nedosljednosti. Recimo, u filmu doktor ide po svoju seku direktno u centar. U seriji, drugi su odradili tu otmicu i on je prvi put vidi (a i ona njega) kad je probude na brodu. Ne razumijem zašto su to promijenili. Sve se moglo ukomponovati i prema originalnoj priči.
Sačuvana

Kahless
Registrovani

oficir

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 05.09.2008. 22:21:25 »

dan uopste se ne slazem s tobom

prvo firefly svakako nije ukinut zbog nedostatka kvaliteta, vec zbog proste cinjenice sto je emitovan na fox-u, vrlo neozbiljnoj televiziji, ako pogledas njihov program u poslednjih 10 godina videces da su ukinuli brdo vrlo kvalitetnih serija ili ih berem urnisali do tacke da se ne moze prepoznati originalna ideja. Konkretno ovde su sve epizode pogresno emitovali (prvu epizodu su emitovali kao poslednju) a seriju su reklamirali kao tinejdzersku akcionu komediju, umesto kao ozboljan sf. Serija nikada nije imalia sansu da opstane.

po meni vestern i sf mogu i te kako da se mesaju, svemir koji se kolonizuje moze da u fikciji izgleda kao divlji zapad koji se kolonizuje. Znaimljivo mi je da si uzeo star wars kao primer dobrog sf-a a delovi filmova koji se desavaju na rodnoj planeti skajvokera se ne razlikuju mnogo od firefly.
Uostlom ne mislim samo ja tako, postoji ceo pod -zanr naucene fantastike
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_western

u kintekstu ove serije je to odlicno objasnjeno. danas na zemlji imas ogromene verijacije u tehnologiji, japance koji su bukvalno zavisni od najvise tehnologije ali i nedavno otkrivena plemena u brazilu koja zive u paistoriji. Logicno je da svi sa zemlje ne bi putovali istom klasom, najbogatiji su se smestili na centralne planete (samim tim nije istina da nema visoke tehnologije u seriji) dok je raja bukvalno dobila par sekira i cebe i bacena je na udaljene planete da se sama snalazi.

u vezi kultura, i tu imas odlicne primere na zemlji npr amerike, naselili su je doseljenici sa svih strana sveta ali uglavnom preovladavaju one kulture koje su imale vodecu rec u kolonizaciji spanska i engleska.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 07.09.2008. 06:36:49 »

Drago mi je što se ne slažeš sa mnom, znači da misliš svojom glavom. tako je
Sa onima koji se uvek slažu nema se o čemu razgovarati. lose

Imam malo problema sa time oko čega se u svari ne slažeš a argumentacija koju si naveo u stvari potvrđuje ono što sam napisao u svom prikazu serije.
Nekako mi se čini da nisi pročitao moj tekst. Polemišeš o stvarima koje nisam napisao.

Da krenem redom kojim si naveo svoje razloge neslaganja. (seckaću tvoju poruku da bih lakše odgovorio, a kontekst cele poruke je odmah iznad)

1. Kažeš:
prvo firefly svakako nije ukinut zbog nedostatka kvaliteta

A gde sam ja u celom prilkazu to rekao?
Naprotiv, stalno govorim da je kvalitetna, čak sam napisao i ovo:
"Mislim da je Fajerflaj + Sereniti, uz sve svoje mane, nezaobilazna 'lektira' za svakog ljubitelja naučne fantastike."
Zar se nekvalitetna serija preporučuje kao obavezna lektira? Naravno da ne.

Moja kritika se odnosi na vestern-epizode, koje su po mom mišljenju očajne. Više puta sam rekao da su SF-epke dobre i da je štete što sve nisu takve. Ukupno je preporučujem, znači da je smatram dovoljno dobrom da se gleda.

Na samom početku prikaza napisao sam ovo:
"Već sam napisao u prethodnoj poruci, mnogi je smatraju za najbolju seriju ikada, koja je ukinuta prerano. Ima razloga za takvo mišljenje."

Nije mi jasno kako si ti shvatio da ja mislim da Fajerflaj nije kvalitetan?!?
Da li si uopšte pročitao moj prikaz?

2. Dalje nastavljaš rečenicu da je serija ukinuta:
vec zbog proste cinjenice sto je emitovan na fox-u... ...Konkretno ovde su sve epizode pogresno emitovali...

A šta sam ja napisao:
"Deo krivice je na Foksu, koji nije prikazivao epizode po redu pa je bilo teško pratiti radnju. "
Ti se, dakle, ne slažeš sa mnom a navodiš upravo ono što sam ja napisao...

Da li si uopšte pročitao moj tekst?!?

3. po meni vestern i sf mogu i te kako da se mesaju
A gde sam ja to porekao? Naveo sam SW kao primer uspešnog mešanja dva žanra.
Pitanje je kako se mešaju žanrovi a razliku sam objasnio na primeru rastvora i emulzije, Prvi daje novi kvalitet a drugi opstaje samo uz stalnu primenu sile. Na ovaj problem se nisi ni osvrnuo.

Naveo si, kao potvrdu svog mišljenja i Vikicu, Da postoji podžanr vestern-SF-a saznao sam upravo dok sam pripremao ovaj prikaz. Sada sam malo bolje pregledao tu stranu i čini mi se da potvrđuje moje mišljenje.

Citat
Space Western is a subgenre of science fiction, primarily grounded in film and television, that transposes themes of American Western books and film to a backdrop of futuristic space frontiers
Upravo o tome sam i pisao. U SW su prebačene teme iz vesterna a ne bukvalno kadrovi iz nekog filma sa Džonom Vejnom, kao u Fajerflaju. Dakle, teme se transponuju u SF milje a ne scenografija, kostimi, rekviziti...
Gde u SW ima kauboja koji jašu konje? Nigde, jašu vanzemaljske životinje. U salunu nisu kauboji nego vanzemaljci, Han Solo nosi nisko o opasaču laserski pištolj, a ne kolt iz 19. veka. O tome ja govorim. Razlika je ogormna, SW je ceo zaogrnut SF plaštom, a u Fajerflaju su naprosto u isti kadar strpali Džona Vejna sa sve vernim mu konjem i svemirski brod, pomešali  su babe i žabe. Rolling Eyes

Na Vikici navode kao pravi primer i ST, koje i počinju rečima "Poslednja granica...", ali ni tamo nema kauboja. U epizodi gde Pikar&Co silaze na planetu sa gradićem kao iz vesterna, na kraju se ispostavi da je to samo obmana. Dakle, opet je uzeta samo vestern-tema i obrađena u SF maniru a ne bukvalno kauboji.

4. Pišeš dalje:
svemir koji se kolonizuje moze da u fikciji izgleda kao divlji zapad koji se kolonizuje.

Naravno, logično je pretpostaviti da se sve kolonizacije susreću sa istim problemima, pa donekle liče, ali ovde je preneta cela kultura a ne tema o poslednjoj granici sa labavim zakonima i gomilom ološa koji to koristi.
Da podsetim, na spoljnim planetama ljudi se oblače, igraju, sviraju i pevaju, ponašaju baš kao kauboji iz 19. veka.
Da li danas u SAD gradovima jašu kauboji? Ne bih rekao, pa otkuda ti kauboji u 26. veku? Ovo je jednostavno nemoguće i samo je glupava ideja autora serije kriva za ovaj promašaj.

5. Nastavljaš sa:
danas na zemlji imas ogromene verijacije u tehnologiji, japance koji su bukvalno zavisni od najvise tehnologije ali i nedavno otkrivena plemena u brazilu koja zive u paistoriji.

Ovo nije odgovarajuća paralela. Ta plemena su u kamenom dobu samo zato što nisu bili u kontaktu sa civilizacijom 21. veka. U seriji svi potiču iz iste civilizacije, odakle su naselili sve te planete, pa svi koriste istu tehnologiju.

Bolji primer je naseljavanje Amerike. Evropljani su prvo osnovali gradove na istočnoj obali, pa su odatle pioniri istraživali, osvajali i naseljavali belcima do tada nepoznate predele (i tamanili Indijance, onako usput Evil or Very Mad).
E sad, da li su ti pioniri koristili tomahavke, koplja i lik i strele zato što su bili daleko od civilizacije? Nisu, naravno, poneli su najsavremenije oružje, inače nikada ne bi uspeli da otmu zemlju Indijancima.

Da razmislimo ovako; da li mi danas koristimo i (još važnije) proizvodimo oružje od pre 2-3 veka? Ima li po današnjim prodavnicama kubura, mušketa (pale se fitiljem), ili nešto naprednijih kremenjača? Nema, zar ne? A otkud kroz 5 vekova koltovi i vinčesterke likovima serije?

Za tih 5 vekova, u seriji, ljudski rod je ovladao kosmičkim putovanjem i naselio veliki broj planeta, znači da je razvoj nauke i tehnike bio strahovito veliki. Nema šanse da bi se prastaro oružje održalo, Ne zastareva samo proizvod već i tehnologija njegove proizvodnje. U to doba ne bi trebalo da postoje fabrike koje bi pravile tako primitivno oružje (ne samo u tehnološkom smislu, već ne bi bilo finansijski isplativo).

Setimo se epizode u kojoj Mel krade veoma vredan kolekcionarski predmet - primerak prvog laserskog pištolja. Da bi nešto postalo veoma vredno za kolekcionare, mora biti retko, a to znači da je prošlo mnogo vremena od prestanka proizvodnje istog. To znači da je laser kao oružje u Fajerflaj univerzumu prisutan barem nekoliko generacija, znači duuugo. Čemu onda prastari koltovi...

A možda su laseri zabranjeni? Moguće, i nama civilima je danas zabranjeno autormatsko oružje, ali Mel i posada su lopovi, krijumčari i lešinari brodova. Šta kriminalci prvo nabave? Pa, osnovni alat za svoj "posao" - najbolje oružje, a Mel je uz to i vojnik sa ratnim iskustvom...

Naprosto, nemoguće je povezati vestern elemente i SF u ovoj seriji a da to ne bude uvreda za zdrav razum.

6. Logicno je da svi sa zemlje ne bi putovali istom klasom, najbogatiji su se smestili na centralne planete... ...dok je raja bukvalno dobila par sekira i cebe i bacena je na udaljene planete da se sama snalazi.

Kako ti zamišljaš kolonizaciju svemira? U Fajerflaju nema vanzemaljaca, (nema čak ni nezemaljske flore i faune, što je nonsens jer to bi značilo da su naseljavali beživotne planete ili su pre ili pri teraformiranju izvršili potpunu sterilizaciju iste, što deluje prilično nemoguće.) pa da od njih otmu već "nameštene" planete, na koje su došli bogataši. Naseljavanje nije išlo tako što su bogati seli u prvi razred i otišli na već razvijene planete, a sirotinja raja stočnim vagonima na nerazvijene.

Pre će biti da su prvo naselili jednu planetu, razvili je, pa prešli na susednu i tako redom. Spoljašne planete su nerazvijene zato što su imale najmanje vremena da se razviju.

U seriji je jasno rečeno da na spoljnim planetama žive oni kojima ne prija čvrsta ruka Alijanse. Dakle, na njima žive ljudi koji vole slobodu, a to nikako ne znači da su nužno sirotinja. To nije opravdanje za korišćenje konja. Zašto danas ne koristimo konje? Pa zato što su automobili i traktori jevtiniji za održavanje i pouzdaniji, ne mogu da crknu od prehlade i ne traže da ih hranimo i kada ih ne koristimo. Korišćenje životinja za prevoz na stranim planetama je veoma problematično. Mnooogo je jednostavnije i bolje koristiti mašine.

Insistiranje na ovako bukvalnom citiranju vesterna u SF seriji je looooše.

7. (samim tim nije istina da nema visoke tehnologije u seriji)
Aman!!! Ja se "ubih" hvaleći SF elemente serije u prikazu, a ti mi zameraš da sam rekao da ih nema. Čak sam se potrudio da izvadim kadar sa lebdećim gradovima i onu robotizovanu leteću kantu za đubre, da bih pokazao kako je u seriji deo sa visokom tehnologijom dobro urađen.

Da li si ti uopšte pročitao moj prikaz?!?

8. u vezi kultura, i tu imas odlicne primere na zemlji npr amerike, naselili su je doseljenici sa svih strana sveta ali uglavnom preovladavaju one kulture koje su imale vodecu rec u kolonizaciji spanska i engleska.

Ovo nije nužno tačno. Pre svega, engleski je postao zvaničan jezik SAD samo za par glasova više od nemačkog pri odlučivanju. Moglo je i drugačije da bude.

U seriji, Alijansu čine dve preostale velesile SAD i Kina. SAD nikada ne bi ušle u savez sa slabijim, pa čak ni sa ravnopravnim, pa mi se čini da je Kina nekako jača on Amera, barem u seriji. Nema šanse da bi Kinezi dopustili da ih "pojede" kaubojska kultura. Treba znati da u čuvenom američkom "loncu za topljenje" pripadnici svih naroda popuste, osim Kineza, samo oni zadržavaju kroz generacije svoj jezik i kulturu, u sred SAD (i gde god da su).
Kineska civilizacija je najstarija živa, sa sve najstarijom državom koja još traje, a u seriji je prisutna samo kroz povremene psovke. Jasno je zašto je tako, seriju su pravili Ameri, ali to nije dovoljno opravdanje i umanjuje njen kvalitet.

Da vojno i političko pokoravanje nekog naroda ne znači nužno i preuzimanje kulture i jezika osvajača možemo da se uverimo u našem prvom komšiluku. Slovene koji su se naselili u današnju Bugarsku je pokorilo azijsko pleme Bugari. Osnovali su svoju državu ali slovenska kultura je bila jača od osvajačke, pa su je zavojevači prihvatili i utopili se u Slovene. Ostalo je samo ime Bugari.

Nešto slično se desilo i nama. Naši preci su živeli među narodima koji su zaostali posle pada zapadnog Rima ali svi ti narodi su se utopili u Slovene. Tog mešanja je bilo u tolikoj meri da smo mi dobili okrugli oblik lobanje, karakterističan za Balkance, umesto izduženog, slovenskog. A opet, naša je kultura ta koja je opstala sve ove vekove.

Dakle, ni tu Fajerflaj nije ubedljiv, nema nikakvog logičnog objašnjenja za kauboje u 26. veku.

ps, eto kako različita mišljenja podstiču razgovor. Mr. Green

Samo, da li  si ti, Kahless, pročitao (ceo) moj prikaz?!?

(nema ljutiš, nadam se?)
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 07.09.2008. 16:28:02 »

nazalost, ne gledam serije (nemam kad, a mnogo mi za skidanje) tako da cu uzivati u ovim iscrpnim prikazima i polemikama.. Smile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 07.09.2008. 18:32:18 »

ja pristavio seriju u petak nadam se da cu da pocnem da gledam u ponedeljak
inace volim da citam rasprave i to mi je ucvrstilo da pogledam istu inace se slazmem sa danom da takva vrsta vestetna nije za takve serije
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 07.09.2008. 19:04:10 »

Dodao sam glasanje, pa izvol'te, ocenite seriju.
Sačuvana

MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 08.09.2008. 10:07:46 »

Glasao sam kao dobro jer film 'vadi' seriju. Inače bi moj glas bio osrednje.
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.033 sekundi sa 25 upita.