SF tim
* 15.11.2019. 18:26:23
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 2 [3] 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Moguć život na Marsu  (Pročitano 24301 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #30 poslato: 03.06.2010. 23:44:21 »

Mislim, šta će im to? Rusi su već imali kosmonauta koji je na Miru proveo 437 dana. Znaju kako to izgleda.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Tanjica
Daenerys Targaryen

predsednik

Ugled: +29/-10
Starost: 41
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #31 poslato: 03.06.2010. 23:50:10 »

Rusi su stavili jednog kosmonauta i gomilu votke i čovek je bio srećan. Ovi će da se pobiju posle mesec dana, kad im postane tesno i dosadno.  Laughing
Sačuvana

My needs are simple and few: food, clothing, a comfortable bed to sleep and NO IDIOTS.
ender33
Registrovani

kapetan

Ugled: +13/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #32 poslato: 04.06.2010. 08:18:58 »

Evo nek stave mene i gomilu knjiga  i ja srećan. I još da plate pa deset godina ne bih izašao otamo Laughing
Sačuvana

sad znam
     da
ništa ne znam
SuzanKalvin
Moderator

predsednik

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #33 poslato: 04.06.2010. 11:00:07 »

Teško da će oni samo sedeti i čitati knjige. Imaće pune ruke posla. Simuliraće im se raznorazne situacije, kvarovi, problemi, itd. Ovde se pre svega testira ljudska izdržljivost, a zatim i njihova sposobnost da reše probleme. Da se ja pitam, dve posade bi simulirale let na Mars.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #34 poslato: 04.06.2010. 14:13:34 »

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil "Farma" i "Veliki brat" u konzervi !  Wink
Sačuvana

Bog čuva budale !
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #35 poslato: 04.06.2010. 15:25:22 »

Vidiš, to je dobra ideja!!! Veliki brat u modelu svemirskog broda koji putuje nekoliko meseci. Zadaci rešavanje raznih problema tokom puta, popravke broda, razni intelektualni zadaci... i sapunica u odnosima među posadom, naravno. Very Happy
Sačuvana

Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Van mreže

« Odgovor #36 poslato: 04.06.2010. 16:51:39 »

Sve sa Barbarelom, kao "kritićnom tačkom"  Laughing
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
fane
Driver of the universe

admiral flote

Ugled: +23/-2
Van mreže

« Odgovor #37 poslato: 19.06.2010. 10:22:24 »

Opet ja o Marsu, šta ću kad je neiscrpna tema...

Kratka istorija potrage za Marsovcima

Intenzivna portraga za Marsovcima traje više od jednog veka. Možda više i od dva, zavisno od toga šta podrazumevate pod intenzivnim traganjem.

Piše: Aleksandar Zorkić

I uvek se činilo da samo što ih nismo našli. Činjenica je, međutim, da se veličina i inteligencija očekivanih Marsovaca smanjuju srazmerno dužini traganja za njima. Dok su astronomi u 18-tom i 19-tom veku smatrali da su nam susedi vešti i pametni bar koliko i mi, danas bi naučnici bili presrećni ako bi na Marsu pronašli makar samo jednu jedinu bakterijicu. Pa i najprostiji fosil nečeg što se pre tri milijarde godina mrdalo i razmnožavalo izazvalo bi uzbuđenje čitavog sveta. Ali krajem devetnaestog veka Kamil Flamarion, slavni francuski astronom i još slavniji pisac i popularizator astronomije, u knjizi „Planeta Mars“ (1892), govori o Marsovcima kao superiornoj civilizaciji koja, između ostalog, gradi kanale planetarnih razmera.

Kanali "za navodnjavanje"

Ta priča o kanalima zapravo nije Flamarionova. Nešto je starijeg datuma i vezuje se za Đovanija Skjaparelija, direktora Milanske opservatorije. O Skjaperiliju smo pisali u prošlom broju, a sad ćemo samo spomenuti da je u svoje vreme ovaj astronoma uživao glas najvećeg stručnjaka za Mars. Osmatranjem susedne planete se bavio decenijama i osmatračkog posla se oprostio tek kada ga je na to naterao oslabeli vid.

Rezultat Skjaparelijevog zanimanja za Mars bio je, između ostalog, izveštaj iz 1877. u kome on saopštava da se duž Marsovih svetlih površina pruža sistem dugih linija, isprepletanih, ponekad i u parovima. Za te linije upotrebio je izraz „canali“, što je na engleski prevedeno kao „canals“. A ta reč, za razliku od slične, „channels“, označava takođe kanale, samo veštačke

Skjaparelijeva mapa kanala na Marsu iz 1888. godine

Kako uspostaviti kontakt

Sve to dovelo je dotle da se početkom 19-otg veka više nije postavljalo pitanje da li nam susedi postoje, već kako sa njima da stupimo u kontakt. Pošto se oni nisu javljali ostalo je na nama da im uputimo poruku. To je bio veliki izazov, jer je u to vreme i slanje običnog pisma ovde na Zemlji bio podvig. Ali rešenja su nuđena. Tako je veliki nemački matermatičar K. F. Gaus predlagao 1802. (ili tu negde oko te godine) da se u sibirskim tundrama iscrtaju velike geometrijske slike koje bi Marsovci imali da protumače kao znak inteligencije na našoj planeti. Sama po sebi ta ideja nije bila loša ukoliko bi nas Marsovci postatrali teleskopima - koje mi ni danas nemamo. Uočljivije signale sugerisao je Jozef Litrov (astronom iz Austrije) 1819. Njegova ideja je bila paljenje signalnih vatri u Sahari. Jedno radikalno rešenje usledilo je pola veka kasnije, 1874. Šarl Kros je smislio da se pomću velikih lupa usmere Sunčevi zraci na neku Marsovu pustinju i tamo, u doslovnom smislu, sprži naša pozdravna poruka. Ideja je bila koliko originalna, toliko i neostvariva i to je bila sreća, jer bi u slučaju uspeha izazvala prvi međuplneterni incident.

I sve ovo ali opširnije na:
http://www.astronomija.co.rs/ivot/vanzemaljski/2846-kratka-istorija-potrage-za-marsovcima.html

IZVOR: B92 i Astronomski Magazin

« Poslednja izmena: 19.06.2010. 10:32:41 od fane017 » Sačuvana
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #38 poslato: 17.07.2010. 00:40:46 »

Pod zanimljivu nauku.
Danas sam procitao u novinama da je resena dilema sta je starije, kokos ili jaje. Dokazali u koris kokoske.
Eto...jedna teska diskusija je resena  Razz
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #39 poslato: 17.07.2010. 01:30:43 »

A to ima veze sa Marsom?
I nije kokoška starija nego jaje, jer u njemu se desila prva mutacija koja je napravila prvu kokošku. To je davno rešeno. Mr. Green
Sačuvana

valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #40 poslato: 17.07.2010. 10:18:41 »

Gledao sam i ostale postove a sta ce nam i nova tema.
Taman da se poubijamo.
Preneo sam informaciju iz novina (u pitanju je Pres). Nisam naveo metodu dokazivanja jer sam iste vec zafrljacio u kantu.

Moguce je da su koke sa Marsa jer sam gledao "Chicken Invaders" Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sačuvana

S verom u Boga
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #41 poslato: 17.07.2010. 12:14:58 »

E ako su sa Marsa, onda je to drugi padež. Laughing
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #42 poslato: 15.09.2010. 20:11:41 »

Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil "Farma" i "Veliki brat" u konzervi !  Wink

Vidiš, to je dobra ideja!!! Veliki brat u modelu svemirskog broda koji putuje nekoliko meseci. Zadaci rešavanje raznih problema tokom puta, popravke broda, razni intelektualni zadaci... i sapunica u odnosima među posadom, naravno. Very Happy

Izvinjavam se što dižem temu zbog gluposti ali mislim da je Veliki brat i nastao delimično na osnovu neke ideje o testiranju ljudi na uslove života pod kupolom (na Mesecu, Marsu ili negde drugde). Pročitala sam to negde i to na srpskom kad je tek trebalo da krene emitovanje prve sezone i sad ne mogu da pronađem.
Sačuvana
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Van mreže

« Odgovor #43 poslato: 15.09.2010. 20:20:30 »

Велики брат је алузија на Орвела, живот под куполом је решаван са Dyson-овом сфером.
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #44 poslato: 15.09.2010. 20:23:11 »

Ajde?  Shocked
Majku mu, da sam juče umrla ne bih to znala.  smeh
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.025 sekundi sa 25 upita.