SF tim
* 16.09.2019. 07:02:45
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 4   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Moguć život na Marsu  (Pročitano 23625 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
tengen
Registrovani
član posade

Ugled: +40/-0
Starost: 62
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 30.06.2008. 02:31:23 »

Ako je neko mesto van Zemlje najčešće u SF pominjano kao svet gde ima (ili je bilo, biće) živih bića, onda je to sigurno Mars. Izgleda da ovo nije bilo daleko od istine?  Wink
Pogledamo najnovije vesti (kao što smo nekada davno slušali: "Tanjug javlja...")

PRVI DOKAZI DA NA MARSU IMA USLOVA ZA OPSTANAK ŽIVIH BIĆA

VAŠINGTON , 29. juna (Tanjug) - Uzorak tla analizirani u automatskoj laboratoriji Feniks pokazuje da postoje uslovi za život na Marsu, saopštili su naucnici američke svemirske agencije NASA.

Po svemu sudeći, naučnici NASE pronašli su najzad ono što su očekivali kada su istraživačku sondu Feniks poslali na crvenu planetu, javio je Glas Amerike.

Kada je uzorak tla, prikupljen pre dve nedelje robotizovanom "kašikom," zagrejan na više od 530 stepeni celzijusa u minijaturnoj laboratoriji Feniksa, oslobođena je vodena para.

"Ovo je prva vlažna hemijska analiza uzorka tla sa Marsa i bilo koje druge planete pored zemlje. Zapanjeni smo dobijenim rezultatima", rekao je istraživač sa Univerziteta države Arizone i glavni hemičar u projektu Feniks Sem Kovanis.

Na iznenađenje naučnika, pokazalo se da kiselost tla na "crvenoj planeti" nije tako visoka da u njemu ne bi mogao da opstane život.

Po Kovanisu, izgleda da tlo Marsa čak sadrži dovoljno minerala za rast biljaka sa zemlje.

"Izgleda da smo otkrili hranljive sastojke koji bi mogli da podržavaju život, u prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti. Isti sastav ima alkalno zemljište u vašoj bašti, i u njemu biste mogli sasvim dobro da sadite špargle, ali ne i jagode. To je još jedan dokaz da je to zemljište nastalo u nekoj akciji povezanoj sa tekućom vodom, u nekom trenutku istorije Marsa," naveo je ovaj stručnjak.

Za sada, kažu naučnici, moguće je samo hemijski analizrati tlo, ali ne i to da li je na Marsu bilo ili ima živih bića.

(Kraj)
Sačuvana
Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 01.07.2008. 02:08:26 »

Jos samo ostaje da teraformiraju Mars i mozemo da se selimo bez problema.
Ja cu poneti dak krompira i malo paradajza, pa da tako otpocnem novi zivot na Marsovskoj farmi.
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 01.07.2008. 12:28:39 »

S time neces dugo, trebaju Ti i proteini ,belancevine, znaci meso!!   Twisted Evil
Sačuvana
tengen
Registrovani
član posade

Ugled: +40/-0
Starost: 62
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 01.07.2008. 20:58:40 »

Jos samo ostaje da teraformiraju Mars i mozemo da se selimo bez problema.
Ja cu poneti dak krompira i malo paradajza, pa da tako otpocnem novi zivot na Marsovskoj farmi.
E pa, neće moći!
Ako se tamo pre toga nasele Crnogorci, imaćeš ograničenje koliko krompira i paradajza možeš da doneseš sa sobom.  Wink Laughing
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 03.07.2008. 18:13:28 »

Nema ga bre Petrus, mozda bi postovao ovde jedan njegov sochni post Laughing
A poshto Mars nije kiseo, ne mozemo slati limun da raste Very Happy

Zato cemo ga zasaditi hektarima shecerne repe, pa da vidimo posle chiji ce sheђer biti sladji. Very Happy
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 49
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 03.07.2008. 21:46:51 »

A zasto da sadimo ista na marsu?

Otvorimo buregdzinicu i krkamo za dz...a mozda i zaradimo nesto.. SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +30/-1
Starost: 60
Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 05.02.2009. 22:47:25 »

Живот ван земље постоји

Могућност живота постоји на око 40.000 планета, тврде научници универзитета у Единбургу.

Млечни пут - једна од многих галаксија

Шкотски истраживачи су израчунали да на 37.964 планете наше галаксије постоје услови за развој живота, бића барем исто толико интелигентних као што је човек.

Астрофизичар Данкан Форган развио је компјутерски програм помоћу ког је упоредио податке прикупљене са свих 330 нама познатих планета и израчунао број оних које би могле да испуне услове неопходне за живот.

Ова процена, рађена на основу фактора као што су температура ваздуха и доступност воде и минерала, проширена је потом на читав Млечни пут.

Форган сматра да облици живота на тим планетама нису на нивоу амеба које се могу видети само уз помоћ микроскопа већ да је реч о врстама сличних нама.

Он каже да ће људима требати 300 до 400 година да би успоставили контакт са суседима.

"Верујем да је тачна процена о постојању 361 интелигентне цивилизације", истакао је он у интервјуу за лондонски Телеграф.

"То су вероватно цивилизације веома сличне земаљској али је, такође, врло могуће да су далеко напредније од нас", додао је он.

"Већина других планета које смо посматрали су старије од наше што наводи на закључак да постоје напредније цивилизације од наше", истакао је Форган.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 05.02.2009. 23:05:07 »

Izvor?  Mr. Green
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 05.02.2009. 23:08:04 »

Sreca da sam malopre citao Laughing Laughing Laughing
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/6/Наука/42814/Живот+ван+земље+постоји++.html
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 05.02.2009. 23:09:46 »

A osim toga pola clanka navodi izvore Rolling Eyes Cool Cool
Kako li sam znao da ces bas ti da pitas ovo Cool
« Poslednja izmena: 05.02.2009. 23:12:29 od Nesa » Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 05.02.2009. 23:16:32 »

Mora da si vidovit. Very Happy
Sad ću da odem u off, ali mene buni ovo:

Citat
Он каже да ће људима требати 300 до 400 година да би успоставили контакт са суседима.

Kako se rešava problem iz "Fijaska"? (Sad kad me ne bi mrzelo, tj. da nisam nekih 10 sati provela na ispitu, tražila bih po knjizi, ali me mrzi i provela sam 10 sati na ispitu)
Hoću reći, kako da budemo sigurni da do trenutka kad mi/naš signal stignemo/stigne do tamo, dotična civilizacija neće biti u ruševinama (iz razloga Fermijevog paradoksa ili nekih drugih, po želji)?

Btw. stvarno bih morala ponovo da pročitam "Fijasko" ali me tako mrziiiiiii.  Sad

« Poslednja izmena: 05.02.2009. 23:18:36 od svetlost lutalica » Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 05.02.2009. 23:24:57 »

U kontekstu Fermijevog paradoksa i ovo:

Citat
"Већина других планета које смо посматрали су старије од наше што наводи на закључак да постоје напредније цивилизације од наше"

Ili ih nema, Ili su same sebe digle u vazduh.
Sve to pod pretpostavkom da se civilizacije (šta god to značilo) razvijaju makar i približno istim tempom po celoj galaksiji, što očigledno nije slučaj čak ni na planeti Zemlji. Jednoj jedinoj i relativno maloj.
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 05.02.2009. 23:42:28 »

Pa mozda oni drugi nemaju taj gen gluposti ko i mi, pa se ne samounistavaju Laughing
Pa dobro ako ne bas svi ono neka bude bar 30% njih sa vijugom vise i ekola nama suseda Rolling Eyes
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 05.02.2009. 23:43:31 »

Разматрање могућности постојања ванземаљског живота и цивилизација и њиховог броја, је решавање једначине са непознатим бројем непознатих, илити залудан посао.
(нова верзија питања колико анђела може да стане на главу чиоде)
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 05.02.2009. 23:51:49 »

Meni ovo:

Citat
"Већина других планета које смо посматрали су старије од наше што наводи на закључак да постоје напредније цивилизације од наше"

uopšte ne deluje kao nešto što bi ozbiljan naučnik mogao da izjavi.  Sad
Izvinjavam se što citiram dvaput, ali nekako je mnogo neozbiljno.

Btw. super je Enderov članak o Fermijevom paradoksu u Vektoru 1.  Very Happy
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 23 upita.