SF tim
* 15.04.2021. 15:18:58
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 18   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Politika u SF-u  (Pročitano 116648 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #150 poslato: 20.06.2008. 22:15:54 »

Ja ne mogu svariti cinjenicu da je masta vezana za iskustvo?

PA ja znam na desetine ljudiu koji imaju bas veliko zivotno iskustvo, a maste ni za leka. Verujem da su vam ti slucajevi poznati.
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #151 poslato: 20.06.2008. 22:23:15 »

@NaraYan
A ti meni reci jel neko zapravo zamislio kvark ili branu u obliku krofne? Ili iz teorije sledi da to mora da bude tako? (Ovo najozbiljnije pitam) Jer ako je tako onda to nema mnogo veze sa mastom nego sa naukom. Znaci, ako formule kazu da je to tako, onda je to tako, bez obzira na to da li neko (sem eventualno Hokinga) moze to da zamisli.

Btw. nisam profesorka. Jos uvek. Smile

Daj jedan primer (osim Lema u fijasku...ok, osim Lema uopste, mada ja ozbiljno sumnjam da je on alien koji je pisao iz licnog iskustva  Laughing) da vanzemaljci ne lice na nesto sa ove planete. Ili na ukrstanje necega i necega. Ili mi daj primer opisa pol. sistema u SF knjizevnosti za koji nije ocigledno odakle je (tj. sta mu je inspiracija).

@ Sal
Opet se ne razumemo. Nije masta vezana za iskustvo. Nego ne mozes da zamislis vanzemaljca koji ne lici na nesto sto ti je bar u opstim crtama (pa makar iz filma, knjige itd.) poznato. Ne ti, nego bilo ko. (Osim eventualno Lema:))

Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #152 poslato: 20.06.2008. 22:29:47 »

Vizuelizacija V-a bi se na kraju svela na skup geometrijskih oblika.
Sad, u teranskoj prirodi , kao i u unverzumu, ti oblici su zastupljeni.

Znaci, ako ja svog V-a zamislim kao skup geometrijskih oblika, da li bi moj V proistekao iz gole maste, ili iz iskustva, s obzirom da drugacijih oblika, ni boja nema u celom kosmosu?
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Pikax
Immortal

predsednik

Ugled: +16/-13
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #153 poslato: 20.06.2008. 22:31:42 »

Le Gvinova je u nekom predgovoru za nesto objasnila da je lakse kad uzmes celu planetu pa je na njoj zima i feudalizam nego da ima 4 godisnja doba i mali milion drustvenih uredjenja. Mada je ona po meni malo uprskala sa Covekom praznih saka jer je to (bar sa moje tacke gledista) malo previse providna metafora/alegorija (sad nek mene neko ispravi jer uvek mesam stilske figure). Inace, svaka joj cast, mnogo volim to da citam.
Sad, kad sam rekla da je masta ogranicena iskustvom mislila sam da ne mozes da zamislis nesto sto u potpunosti prevazilazi tvoje iskustvo
Sad ću da t' objasnim: alegorija je širi pojam koji, između ostalog, podrazumeva metaforu ( poređenje ), to je način umetničkog prikazivanja - neka šira slika viđenja.
Dakle, alegorija.
p.s. potcenjuješ maštu, odnosno uticaj iskustava na vidike...zavisi od same osobe.
Opet ja sa "individualističkom teorijom".. Very Happy
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #154 poslato: 20.06.2008. 22:41:37 »

Ok, moja poenta je upravo u tome da ne postoji gola masta. I u tome da bi ti taj skup geometrijskih oblika pokusao da prevedes u nesto sto ti je iole poznato. Tj. da li bi mi u realnom razgovoru opisao doticnog aliena kao oveci valjak na koga se pod uglom od 30 stepeni naslanja oko 100 manjih valjaka, po 50 sa svake strane i ima jednu sferu prikacenu za jedan kraj, ili bi rekao da lici na stonogu? Mozda sam se pogresno izrazila sa onim da je masta ogranicena iskustvom, ali stvarno mislim da je nacin na koji razmisljamo o stvarima prilicno uslovljen nasim iskustvom. Kompletnim. I da u tom smislu tesko mozemo da napravimo preveliki iskorak kad nesto zamisljamo.

E, sad (mojom krivicom) odosmo mnogo u off topic. Mislim da cu da otvorim drugu temu tipa Da li je moguce zamisliti, opaziti ili prepoznati vanzemaljca. Laughing

@Pikax

Hvala za objasnjenje o stilskim figurama. Valjda cu sad zapamtiti.  grrr Izgleda da sam definitivno pogresno formulisala stvar o masti i iskustvu. Ono sto sam rekla je opsti stav koji nema veze sa konkretnim osobama, kolicinom i kvalitetom njihovog iskustva. Al ajde da to ostavimo za tu drugu temu, ako je otvorim. Smile

Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #155 poslato: 20.06.2008. 22:47:12 »

@Pikax

Hvala za objasnjenje o stilskim figurama. Valjda cu sad zapamtiti.  grrr Izgleda da sam definitivno pogresno formulisala stvar o masti i iskustvu. Ono sto sam rekla je opsti stav koji nema veze sa konkretnim osobama, kolicinom i kvalitetom njihovog iskustva. Al ajde da to ostavimo za tu drugu temu, ako je otvorim. Smile

Nema na čemu.
Pusti ti mene i to što volim da hvatam rupe u teorijama. Znam na šta si mislila, tj. šta si želela da kažeš. Opšta slika ( uslovljena ličnim ili kolektivnim iskustvom ) je jako moćna stvar , nazovi "hipnotički efekat" ili jednostavno vid asocijacija na zadatak, temu, pojam. pozdrav
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 62
Na mreži

« Odgovor #156 poslato: 20.06.2008. 22:58:43 »

A sad da vam  dedica kaže... u neka pradavna vremena, dok sam još imao svu kosu na glavudži, vodio sam duge razgovore sa  svojim drugarom - komšijom, tada književnim kritičarem u uzletu (i oktobarskom nagradom za učenike) o razno-raznim stvarima.
Jednom prilikom smo raspravljali da li je moguće osobi slepoj od rođenja dočarati rečima dugu.
On je tvrdio da je to moguće (književni kritičar - šta drugo očekivati) a ja da nije.
Evo zašto, Ono što nismo iskustveno (svojim čulima) doživeli ne možemo ni da predstavimo sebi. Neke stvari možemo spoznati intelektom, da postoje, ali ih ipak ne možemo sebi predstaviti, jer naš um ima ograničenje na doživljeno (otuda i strah od nepoznatog).
Recimo, ne postoji ni teorijska šansa da sebi predstavimo beskrajno. Mi smo konačna bića koja žive u konačnoj okolini i naš um samo to može sebi dočarati. To je ograničenje naše prirode i tu nema pomoći.

Probajte da opišete, dočarate nekome stvar ili pojavu koju ste vi videli a oni ni za šta slično nikada nisu ni čuli. Jedini način je da tu stvar dovedete u vezu sa nečim njima poznatim pa da kažete, e to je slično tome.
Za stvari koje niko nikada nije video niti se zna za njih nema šansONe da je predstavimo sebi.

Zato je mašta ograničena iskustvom i poznatim. (barem po meni)

ps, eto, dok sam ja ovo kuckao Svetlost je već nešto slično napisala.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 38
Van mreže

« Odgovor #157 poslato: 20.06.2008. 23:05:31 »

Ma joooj... Laughing

Ja nikada nisam video vanzemaljca. Very Happy

Mashta mora da na neki nachin izvire iz iskustva. U stvari, ne iz iskustva, vec iz percepcije, kao i sveukupno ljudsko saznanje. Very Happy
Kombinacija fizichkih drazi, recimo, determinishe osete i osecaje, ali mashta nije ogranichena nikakvim posbnim iskustvenim saznanjima. Mozda samo fizichkom realnoshcu [ma shta ona bila] i to kao fenomen da ne mozemo zamisliti nishta shto ne postoji u ovom Univerzumu. Very Happy
Inache, to je ljudska blagodet, a shto se tiche te konstrukcije na osnovu iskustva o kojoj govorish, to uopshte nije iskustvo. Smile Prosta draz nije dozivljaj. Wink
Znchi mr. Dan, mislim da si govorio o osnovi saznanja, shto je sirova draz. Zato slep chovek ne moze imati ideju boje, gluv ideju zvuka... Smile

[E sad ja pocheo da drzim predavanje Laughing]

U sushtini, ovo je bila lepa razmena, a shta smo razmenili, ostavimo mashti na volju.  tako je
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #158 poslato: 20.06.2008. 23:21:18 »

podrska
E, ali stvarno me opomenite ako pocnem da smaram i dociram. Pa da se odmah  kriv sam
« Poslednja izmena: 20.06.2008. 23:23:16 od svetlost lutalica » Sačuvana
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #159 poslato: 20.06.2008. 23:29:05 »

Drugo je opsivanje poznate stvari..
recimo, ja nikada nisam videla more...more je crvena ptica koja živi u Africi...more na afričkom nekom dijalektu znači sumrak.
Razumete? Mašta i tabula rasa = dobitak !
Nara kaže draž, ja kažem čulno iskustvo.
Ne postoji spona između čulnog iskustva i mašte. Postoji spona između čulnog iskustva i realnosti.
Sačuvana

dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #160 poslato: 20.06.2008. 23:37:39 »

Citat
Znchi mr. Dan, mislim da si govorio o osnovi saznanja, shto je sirova draz. Zato slep chovek ne moze imati ideju boje, gluv ideju zvuka... Smile
Upravo to. Very Happy
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 38
Van mreže

« Odgovor #161 poslato: 21.06.2008. 00:11:52 »

jeeee

Spam, spam, spam, spam....

navijanje

Laughing

Mogli smo ceo topic da popunimo na par strana za ovo sve. Very Happy

A mashtaju li politichari buducnosti, SF-a, upravljachi razni, imperatori, senatori, glaveshine veshtachkih organa, razne tehnoPape i ostali...? Laughing
Ma sigurno. Nema toga koji masht'o nije. Very Happy [stara narodna Smile]
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Pikax
Immortal

predsednik

Van mreže

« Odgovor #162 poslato: 21.06.2008. 13:24:16 »

Svetlosti, još jedan offtopic, doduše vezan za temu...
Prilično si rečita i voliš da razmišljaš.. Very Happy, zašto ne bi napisala elaborat Very Happy na temu politike u sf-u za Vektor ?
Mislim, ništa na silu Very Happy, ovo je samo predlog, možeš i ova tvoja izneta razmišljanja da urediš..možda dodaš nešto i eto sjajnog članka.
Sjajna tema & sjajan pisac.
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #163 poslato: 21.06.2008. 13:44:09 »

Problem je u tome sto sam ja malo streber, pa ne volim da pisem o necemu sto ne znam bas bas super...a nisam sigurna da sam dovoljno SF-a procitala/odgledala da ne bih nesto zesce lupila ili nesto bitno propustila. Ali mogu da probam, pa nek redakcija vidi sta ce s tim.  pozdrav
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Na mreži

« Odgovor #164 poslato: 21.06.2008. 13:51:22 »

Sada bi Svetlost mogla da citira svoj odgovor na poruku u kojoj Nara isto predlaže. Laughing
http://www.sftim.com/forum2/forum/index.php?topic=735.msg12952#msg12952

edit, ne brini, Vektor (još uvek) nije u rangu Nature i Science.
« Poslednja izmena: 21.06.2008. 13:55:46 od dan555 » Sačuvana

Stranice: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 18   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2021. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 24 upita.