SF tim
* 08.08.2022. 03:23:51
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Politika u SF-u  (Pročitano 146563 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 66
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #135 poslato: 20.06.2008. 09:54:27 »

Ne mislite li da su sve te kritike istoka i zapada ustvari slike u ogledalu   Shocked
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +63/-2
Van mreže

« Odgovor #136 poslato: 20.06.2008. 10:34:00 »

Ne mislite li da su sve te kritike istoka i zapada ustvari slike u ogledalu   Shocked

Ili da je puno kritike a malo predloga "rešenja" ? Mnogo napada na "druge" i nekonstuktivna samokritika dovode do negativne utopije. Ili prave utopije ali sa "kvakom 22" (Loganov beg) ??? Bez ideje o rešenju problema, iskoristiti već viđeno a sve prema potrebi priče ...

Korištenje samo jednog "puta" ili oslonca civilizacije, neminovno donosi kraj iste. Stari Grci su propali filozofirajući a svet išao dalje, Rimljani bili jaki dok su osvajali ... da li će našu civilizaciju uništiti kapitalistička težnja za novim tehnologijama i masovnoj prodaji iste ?

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #137 poslato: 20.06.2008. 16:13:20 »

Pa to je moj problem sa antiutopijama generalno. Hocu reci, ako je to samo sebi cilj, onda je to politicki pamflet a ne knjizevnost. A to se meni ne svidja. U principu me vise zanimaju kreativna resenja (tipa Svemreze) nego konstatacije da smo otisli/cemo otici do djavola (hocu reci, to je svima jasno?).

Btw. ne mislim da je problem u novim tehnologijama (pa cak nuzno ni u prodaji istih) nego u nedostatku sigurnosnih mehanizama.

Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #138 poslato: 20.06.2008. 19:02:57 »

Laughing Kao: nestane struja a ti nemaš sveću ?  Twisted Evil

Baba odrasla sa parolom: "NIšta nas ne može iznenaditi!" - snalazi se u nemogućim uslovima  Laughing

Biće "zabavno" kad nestane nafte ... grrr

Zmislite da neko nađe generator onog elektromagnetskog pulsa (ako nisam opet nešto pobrkala - to je ono što pogasi struju i prekine veze  Question ) Pa ućute mobilni usred "inteligentne" sveopšte manije telefoniranja  Twisted Evil i ne možete na Internet ... Crying or Very sad  o klimama da ne govorim  kriv sam rip 1
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #139 poslato: 20.06.2008. 19:06:10 »

Kao: nestane struje a niko nema svecu. Ni sibice. Ni fenjer. Jer se ne proizvode posednjih 1500 godina. Mr. Green
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #140 poslato: 20.06.2008. 19:28:28 »

Laughing Sreća da nište u istoriji nije potpuno "čisto"  Twisted Evil Da pojasnim... Robovlasništvo, feudalizam i ostale varijante postoje i danas. Uvek će biti "retro" grupa koje će da furaju svoj fazon u stilu povratka prirodi i slično. Seti se samo da u SAD žive oni u crnom što nemaju telefone  Laughing

Baba ima fenjer !  Laughing  grrr
Sačuvana

Bog čuva budale !
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 40
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #141 poslato: 20.06.2008. 20:01:14 »

To je i meni jako zanimljivo. I kakve sve tehnologije nude resenje tih problema i kako te tehnologije povratno uticu na drustvo. A moraju nekako da uticu. I do koje mere (kao u slucaju dalekobacaca kod Simonsa npr.) je bitno da imas bekap varijantu da ti se ne bi sve raspalo ako nestane struje. Meni je tu ansibl najelegantnije resenje (vojsku ces kad-tad da razmestis gde ti treba, ali ako informacije/naredjenja kasne to je ozbiljan problem).

Ne smemo zaboraviti da su dalekobacachi i fetlinija u dotichnom delu u stvari na silu izbushena Praznina. Shto ce reci, ljudi su zasnovali drushtvo na unishtenju uz pomoc Srzi; eto one anarhije. Smile
Uostalom, chak ni Hokingov pogon nije ljudska tvorevina. A gde je Srz umeshala prste tu je havarija.

Zelim da istaknem samo i taj aspekt simbioze [simultane drushtvene koegzistencije] sa umovima koji se bitno razlikuju od organskih [ljudskih]. Ne moraju nuzno biti parazitski ili destruktivni, jednostavno su razlichiti i deluju na drushtveno politichke prilike na odredjen nachin.
E sad, ljudi plus AI su, recimo, drushtvo buducnosti [uz mozda androide i ostale prelazne simbioze]. Svako bi trebao funkcionisati somewhat drugachije. Mozda bi neka AI bila predsednik neke pangalaktichke vlade [senata], android potpretsednik, chovek portparol... Smile bitno je samo kako se uklopiti i organizovati to sharenoliko drushtvo buducnosti? Smile

To uredjenje definitifno mora biti drugachije od svih "izama" i "kratija" danas poznatih.
« Poslednja izmena: 20.06.2008. 20:03:18 od NaraYan » Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #142 poslato: 20.06.2008. 20:43:21 »

Ali kao takvo nikada nece biti opisano u SF-u ili bilo kojoj drugoj knjizevnosti, jer je masta ogranicena iskustvom. Hocu reci, ako u gotovo svim knjigama/filmovima/stripovima/serijama vanzemaljci izgledaju kao masine/zivuljke/biljke/ljudi sa antenama jer niko nije u stanju da zamisli nesto bitno drugacije, kako ocekivati da neko zamisli tako kompleksnu stvar kao sto je politicko uredjenje da to ne lici na neki -izam ili -kratiju (mada, ako je politicko, na -kratiju ce morati da lici jer to znaci vladavina Laughing).
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #143 poslato: 20.06.2008. 21:54:02 »

More nemoj ti meni shta to znachi.  citaj bre Moja poenta je jasna. Laughing  Mr. Green

Samo nisam pro [ko neki Razz] pa govorim laichki. Very Happy
A mashta nije ogranichena iskustvom koliko kvantnom fizikom i ekonomsko egzistencijalnim uslovima postojanja razlichitih nivoa transdimenzionih prekretnica u hiperhumanistichkim paralelizmima realnih komplementarnih fenomena koji....  nejasno

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #144 poslato: 20.06.2008. 21:55:51 »

Pa moram malo.  Laughing  Poenta jeste jasna, samo ja i dalje tvrdim da je masta ogranicena iskustvom.  Laughing A pri tom, cak i da uspes da zamislis nesto sasvim potpuno sasvim drugacije, imas problem kako to da izrazis (bar u knjizevnosti) jer si ogranicen jezikom.
« Poslednja izmena: 20.06.2008. 21:57:36 od svetlost lutalica » Sačuvana
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 52
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #145 poslato: 20.06.2008. 21:56:55 »

Svetlosti, mislim da se sem mozda Le Gvinove niko nije ni uhvatio tog zadatka...i ne bi se slozio da je masta ogranicena iskustvom.

Recimo, onog scenaristu zasigurno nije nikad terminator imao na svojoj killing listi, niti je Ridli Scott palio jadne aliene pa da zna sta snima... SmileSmile
Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +81/-9
Starost: 63
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #146 poslato: 20.06.2008. 21:57:36 »

Naro, e baš si joj kaz'o... (najgori sam poster_spam kriv sam)
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #147 poslato: 20.06.2008. 22:04:54 »

Svetlosti, mislim da se sem mozda Le Gvinove niko nije ni uhvatio tog zadatka...i ne bi se slozio da je masta ogranicena iskustvom.

Recimo, onog scenaristu zasigurno nije nikad terminator imao na svojoj killing listi, niti je Ridli Scott palio jadne aliene pa da zna sta snima... SmileSmile

Le Gvinova je u nekom predgovoru za nesto objasnila da je lakse kad uzmes celu planetu pa je na njoj zima i feudalizam nego da ima 4 godisnja doba i mali milion drustvenih uredjenja. Mada je ona po meni malo uprskala sa Covekom praznih saka jer je to (bar sa moje tacke gledista) malo previse providna metafora/alegorija (sad nek mene neko ispravi jer uvek mesam stilske figure). Inace, svaka joj cast, mnogo volim to da citam.

Sad, kad sam rekla da je masta ogranicena iskustvom mislila sam da ne mozes da zamislis nesto sto u potpunosti prevazilazi tvoje iskustvo, a ne da ne mozes da zamislis nesto sto nisi doziveo, gledao na filmu, procitao.  (alieni bar meni mnogo lice na insekte. Eventualno ukrstene sa gmizavcima Laughing) Sto se vanzemaljaca tice, mislim da je u tom smislu Lem u Fijasku najbolje to odradio.

Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #148 poslato: 20.06.2008. 22:07:38 »

Btw. jesam li vec rekla da me  udri ako krenem da drzim predavanja? Ako nisam, evo sad kazem. Laughing
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #149 poslato: 20.06.2008. 22:10:16 »

Dan, hvala na podrshci protiv ovih expirijalista Laughing

A sad mi reci profesorka kakav je to kvark "dole"? Very Happy

Mislish da je Viten npr video "brane" u obliku krofne? Very Happy

Iskustvo nas ogranichava u mnogim segmentima, ali mashta nije vezana za isto. Smile
U ta, ta... Laughing
Sačuvana

Stranice: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2022. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.658 sekundi sa 24 upita.