SF tim
* 25.02.2020. 17:23:42
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 15 16 [17] 18   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Politika u SF-u  (Pročitano 98582 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
vanax
Registrovani
admiral flote

Ugled: +28/-3
Starost: 77
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #240 poslato: 12.05.2010. 16:43:27 »

Asimov je to gledao kao klatno. Krajnosti ne zadovoljavaju i ljuljanje se nastavlja. Usput se, ponekad, pojavi Mazgov (tiranija, totalitarni režim), ali to ne uklanja klatno.

Pa da, to je otprilike moje uverljivo objašnjenje. - Pa da, to je, otprilike, meni uverljivo objašnjenje. (Ono prvo je pretenciozno.)
Sačuvana

Između rođenja i smrti, najčešće zaboravljamo život
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #241 poslato: 12.05.2010. 16:45:31 »

Ja jesam pretenciozna. Mislila sam da smo to već utvrdili kao aksiom.  Mr. Green
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #242 poslato: 12.05.2010. 16:55:54 »

Socijalizam (SSSSr,SFRJ ) kao pokušaj politike da "proguta" ekonomiju ... onda, kao nasuprot tome - kompanija(e) koje gutaju politiku.

Zvuči logično - čemu plaćati i političare ? Jel' da budu posrednici ? A ako pogledamo ove naše... priče koga plaća koji tajkun ...

Mada, pisci kao da se "gade" politike i retko je podrobno opišu.  Šteta jer i ja volim da čitam o izmaštanim sistemima sve tražeći nešto novo.
Sačuvana

Bog čuva budale !
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #243 poslato: 12.05.2010. 18:26:14 »

Ja se ne gadim politike. Mnogo više se gadim "ekonomije". Sadašnja svetska tržišna utakmica je iscedila resurse i zagadila svet. To je jasan argument da mora da bude zauzdana, ali je politika tako - podatna. No, vidim da je ovo u SF podforumu, pa da ne spamujem.

SF u SSSR je bio otvoreno propagandno orijentisan (naravno, ima izuzetaka i nemojmo se hvatati za Strugacke, Zamjatina i neke koji su zinuli tek kad su mogli da dišu). SF u anglo-saksonskoj sferi uticaja bio je otvoreno potuljen (naravno, ima izuzetaka... itd. itd.). Naši pisci su bili otvoreno oprezni, tako da moja priča "Spiridonova potera za neuhvatljivim" iz 1989. sa Raseljenim Zemljama danas deluje prilično - tako. Neobjavljena priča "Robotska posla na Kanarevom brdu" (kasnije u Emitorskoj zbirci "Beli slonovi"... Bog te maz'o, Glorija, ne mogu da je nađem, ima da se naradi onaj ko mi bude sređivao zaostavštinu!) govori o arheologiji na terenima naroda koji je nestao u dugovima. Ukupno, odnos domaće SF i politike je bio u naznakama. Danas neki pokušavaju da se deklarišu svojim novim tekstovima, ali je faul udariti nokautiranog boksera.

U mom nedavno objavljenom romanu "Oko za drugi svet" politika je sasvim u pozadini, ekonomija je jasno na udaru (rekao sam da mi je ona glavni protivnik), ali sama priča nije opterećena time. Možda je indikativan naziv jednog poglavlja "A, gde su tu moje pare?" U zemlji gde nema jasne politike nema ni jasnih SF stavova prema njoj. Tako ti je to.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #244 poslato: 13.05.2010. 00:07:07 »

Twisted Evil Mi jednom pravili posadu za let u svemir i ja bila "samoproglašeni" Svemirski bibliotekar. Da se ponudim da ti sredim biblioteku - ne smem  Embarassed Baba ne laže pa mora da prizna da od tog posla ne bi bilo ništa - uzela bih prvu knjigu i odbacila je,npr. kao pročitanu ali čim bih našla neku da je nisam čitala  grrr Embarassed grrr ladno bih sela i počela da čitam a onda me jednostavno NEMA !

Laughing Ruski pisci  Laughing Bez komentara ! Za pamćenje  bravo svaka cast Kako vam uspeva da zapamtite i pisca i delo ?  Shocked Ja zapamtim samo knjigu koja me "obori s nogu" a ostale samo delomično (nasmejala me, ima dobar zaplet, koji kraj!, originalan pristup,... i tako to ostane a pisac i naziv ispare  Crying or Very sad )

Džaba pljuješ ekonomiju - ona vlada svetom. Još malo i ... ostaće samo ona. Pametna manjina koja vidi šta nam se događa je - manjina. Ostali gledaju na TV svoju verziju Farme ili Velikog brata ili slušaju Grand  gadljivko Manjina vrišti ali džaba a ekonomisti :  plazenje i kupuju sve redom  bye2

Sačuvana

Bog čuva budale !
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 65
Van mreže

« Odgovor #245 poslato: 13.05.2010. 07:37:24 »

Hm!

Ta tema se, kroz tehnicizam, moćne svemirske flote, carstva i imperije, provlači kroz SF ali nikako nije nešto čemu je SF težio kao krajnjoj odrednici. Ja to vidim samo kao još jednu od tema kojima se SF bavi, ništa više.

@Glorija: cijeli zapadni svijet sada je, nakon svjetske krize prethodnih godina, u preispitivanju temelja zapadne ekonomije. Shvatili su da osnovni princip te ekonomije (Profit prije svega) neminovno vodi u generisanje novih kriza, i to iz nekoliko razloga koje ovdje neću elaborirati, nisam stručnjak za ekonomska pitanja. Prihvaćeno je kao neminovnost da se sistem mora humanizovati i dohodak raspoređivati na drugačiji način.
Ponovo se štampaju i rasprodaju kao alva djela Marksa i Engelsa, o njima se raspravlja na brojnim seminarima (čak i na veoma visokom nivou) i slično. Prihvaćaju se njihovi stavovi (očišćeni, naravno, od ideoloških tumačenja koja je u njih ugradio istočni blok).
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #246 poslato: 13.05.2010. 09:48:26 »

Tačno tako.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #247 poslato: 13.05.2010. 09:57:13 »

Kad su javili da je Marks bestseler u Nemačkoj (bivšoj Zapadnoj ) Shocked ... Prva asocijacija: koja ironija  grrr Laughing

Valjda će novim čitanjem Marks biti tretiran kao ono što jeste: naučnik ekonomista koji uočava zakonitosti kapitalističkog društva (i neće biti ponovo zloupotrebljen za oživotvorenje utopije ).

Sreća da su i oni najzadriženiji kapitalisti shvatili da ne mogu samo uzimati (još par kriza pa će i da urade nešto dobro za sve  Wink Twisted Evil ).
Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #248 poslato: 13.05.2010. 10:05:16 »

Samo jedna upadica, zar Marks, Lenjin i ekipa nisu bili finansirani od zapada radi destabilizacije. Ako jesu, sad koriste samo dobre stvari za svoj model i zato  naginju vecoj socijalizaciji.
Sačuvana

S verom u Boga
vanax
Registrovani
admiral flote

Van mreže

« Odgovor #249 poslato: 13.05.2010. 10:08:17 »

Da, finansirali su da bi proverili model u praksi. Sad su pametni i sve će uraditi bolje. Samo, to je SF viđenje.
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #250 poslato: 13.05.2010. 10:13:04 »

Crying or Very sad Nemoj , Vanax, ne gubi nadu ! Švedska, Norveška, ... mala uteha - socijalna davanja, briga za zdravlje svih,... Biće bolje!

Naravno, ne zato što vole sve ljude  Twisted Evil Samo da stabilizuju uslove da mogu nesmetano nastaviti svoj posao  Wink

Samo jedna upadica, zar Marks, Lenjin i ekipa nisu bili finansirani od zapada radi destabilizacije. Ako jesu, sad koriste samo dobre stvari za svoj model i zato  naginju vecoj socijalizaciji.

A posle su finansirali i Noriegu - pa ga sami "smakli" kad zasmetao. I mnoge druge, setite se  Rolling Eyes
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #251 poslato: 13.05.2010. 10:20:55 »

Ovaj, Valiante, nemoj Marksa i Lenjina u isti koš, najlepše molim.  Wink

(Btw. 'leba ti, destabilizacije čega? Carstva koje se raspadalo po svim šavovima?)

A sad lepo vratite raspravu u domen SF-a, po ugledu na vanaxa.  Very Happy

(Je l' čitao neko Marks i Šerlok Holms od Aleksisa Lekaja? To mu dođe alternativna istorija, manje-više, pa ćemo je za ovu priliku uvrstiti u SF.  Mr. Green )
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #252 poslato: 13.05.2010. 10:24:32 »

Marks i Šerlok Holms  ????? Kako ih sastavi ???  smeh Ček da zapišem, ovo obećava ....
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #253 poslato: 13.05.2010. 10:28:51 »

Beograd : Rad, 1988, edicija "Reč i misao" (one male crvene a ponekad i plave)
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #254 poslato: 13.05.2010. 10:35:10 »

Crying or Very sad Moje su plave i ranije izdanje ... ali će ga zato Biblioteka sigurno imati  jeeee

Hvala ti!
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 ... 15 16 [17] 18   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 23 upita.