SF tim
* 08.08.2022. 02:57:53
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 18   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Politika u SF-u  (Pročitano 146561 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« poslato: 10.06.2008. 22:32:30 »

Mislim da bismo mogli malo da prodiskutujemo malo o oblicima društvene organizacije/državnog uređenja/sistema vlasti u naučnofantastičnim knjigama, filmovima i serijama. Čini mi se da su retka dela koja potpuno ignorišu ovu problematiku (ovde mi pada na pamet samo izrazito ODSUSTVO politike u Gibsonovom Neuromanseru i ostalim romanima iz te "serije", ali je tu uloga represivnog aparata, odnosno strukture moći uglavnom rezervisana za zaibacu). Sad, kod nekih autora se politički odnosi spominju samo kao "dekor" za priču, a neki drugi autori (npr. Herbert u Dina serijalu, Simons u Hiperion/Ilionu, Kard u Enderovoj igri) prilično detaljno opisuju mehanizme političkog odlučivanja i političke igre.

Ono što je verovatno najupadljivije jeste da je najpopularniji oblik vladavine koji se spominje Galaktičko carstvo. Wiki kaže da se ta ideja prvi put javila u noveli Imperial Stars autora E.E. Smitha iz 1976. godine, a pretpostavljam najpoznatiji primeri u literaturi su u RCZ serijalu od Asimova i Herbertovoj Dini i, naravno, u Star Wars filmskom serijalu.

Ja već godinama lupam glavu zbog čega svi izgleda toliko vole Galaktičko carstvo. Jedno od objašnjenja "iznutra" je dao Gregori Benford u knjizi Strah Zadužbine:

Dugo su učeni ljudi Carstva opravdavali Carstvo, zasnovano na tesnim tunelima i nezgrapnim brodovima hipersvemira, kao najbolju društvenu tvorevinu. Zato što se već bila dokazala kao stabilna i benigna.

Njihov omiljeni model, benigni imperijalni feudalizam, prihvatao je da među ljudima postoje razlike, kao i to da su dinastički ambiciozni, da vole kontinuitet, moć i njegovu pompu. Ljudi su bili veoma privrženi simbolima jedinstva, carske veličine. Glasine o velikima bile su, za većinu ljudi, suština same istorije.

Carska moć bila je kontrolisana tradicijama plemenite vladavine, nasleđenom uzvišenošću onih koji su se uzdigli do veličine. Ovaj impresivni sjaj, kao što je Klion dobro znao, počivao je na temeljima krajnje poštene, meritokratske javne službe. Bez toga, korupcija bi se kao mrlja proširila od zvezde do zvezde, pomračivši taj sjaj.

Dakle, slobodno nabrajajte i komentarišite oblike uređenja i sve ostalo vezano za politiku u SF-u, a citati iz knjiga i filmova su dobrodošli, pa možemo posle od ovoga da napravimo i tekst za fanzin.

Btw. moja omiljena "politička" priča u poslednje vreme je Savršena planeta od Roberta Šeklija.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +63/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 11.06.2008. 13:08:34 »

Laughing Bez korupcije ???

Zašto carstvo i zašto "feudalizam" ? Uz neke izuzetke, mislim da ostali tako izbegavaju "rasplinjavanje " priče - mnogo je lakše i kraće upotrebiti "carstvo" kao sistem nego se izgubiti u opisivanju sistema koji je npr. nekakva demokratija pa treba opisivati način glasanja i ...U spejs-operi to se porazumeva jer je ona najsličnija bajci (junak, lepotica u nevolji itd  Laughing pogledati Zvezdane ratove) pa je car poželjan.

Meni je Adamsova varijanta najdraža. Ali ni on ne zanemari korupciju  Laughing

Nisam stučnjak, samo dajem neke svoje misli. Ne smeta ? Bar kao predlog za dikusiju ?
Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 11.06.2008. 13:35:40 »

Naravno da ne smeta. Naprotiv. A jel ti ja delujem kao strucnjak za Galakticka carstva?  Laughing Hocu reci, hvala. Smile

Meni se bas svidjaju opisi "demokratije" u Hiperionu i u Enderovoj igri (u stvari, svidja mi se opis diskusija/formiranja javnog mnjenja/glasanja kroz mrezu, sto otvara takav jedan lep niz problema da se lepo mogu pisati doktorati, ili bar delovi doktorata, o tome Smile). A svidja mi se i opis demokratije kao zabave za narod (dok reklamokrate lepo vladaju) u Reklamokratiji, zapravo vise u Ratu trgovaca.

Carstvo se bas lepo uklapa u spejs-operu, to si lepo primetila.
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 11.06.2008. 14:09:20 »

Iskreno govoreći, meni neka velika inteligencija i želja da se vlada nekako ne idu zajedno... Vlast podrazumeva veeeeliku odgovornost ...( ne mislim na ovu našu situaciju - mislim na nešto normalno  Twisted Evil) Ne znam kako bi iko pametan pristao na toliki posao i odgovornost.
Sačuvana

Bog čuva budale !
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 40
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 11.06.2008. 15:10:15 »

Tehno Srz, recimo. Laughing

Mislim, da je u H-Endimionu dosta dobro pokriven taj
 drushtveno-politichki sistem. Smile
Ali, chini mi se da ima previshe slichnosti sa danashnjicom, samo
je u plusu shto se tiche tehnologije, koju ni sami ljudi ne
kontaju... Hm...  nejasno U stvari, ima bash puno slichnosti. Smile
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 11.06.2008. 16:36:06 »

Ajde nabrajaj. Ozbiljno.

Ima negde kod Asimova, u zbirci o Suzan Kalvin, da je predsednik or something robot a da u stvari on radi u saradnji sa centralnim kompom koji donosi sve odluke.  Naci cu gde, davno je bilo, moram da se podsetim.

A meni se cini da je inace Asimovu osnovna ideja bila da roboti treba da se brinu o covecanstvu izmedju ostalog zato sto su nepristrasni, tj. nemaju sopstveni interes, tj. NISU SPOSOBNI da imaju sopstveni interes, za razliku od bilo kog nasumicno izabranog ljudskog bica koje ne samo da ima licne interese, nego je sklono i da favorizuje interese raznih grupa kojima pripada.

Tu je razlika izmedju robota i Tehno srzi (inace mi se mnogo svidja kako je to prevedeno). Tehno srz je u tom pogledu "ljudskija".

Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 11.06.2008. 19:22:56 »

Možda su roboti imuni na korupciju, ali postoje hakeri  Laughing Smrznem se na pomisao da mi neki robot određuje sudbinu ( lakše mi je da prihvatim da me mrze pa me zezaju  Laughing).

Mislim da se o ovome dosta pisalo ali je većinom završavalo na tome da robot zaključi da su ljudi promašaj pa kreću da ih unište ili da su roboti zakinuti jer nemaju emocije pa pokušavaju da ih steknu. U svakom slučaju - neuspeh. Asimov u Ja, Robot lepo priča o tome šta bi poželeo robot da je zaista "misaono biće" a ne mašina.

Sačuvana

Bog čuva budale !
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 11.06.2008. 19:37:55 »

Pa normalno. Sta bi drugo pozeleo? Pazi, glasanje preko Neta (necu da sirim pricu casna rec) je jako zeznuta stvar iz vise razloga. Zato i uvodjenje toga ide jako sporo i tamo gde postoje tehnicke mogucnosti. (Btw. potpuna varijanta elektronskog glasanja, od kuce, sprovedena je dosad samo u Estoniji. Sto me ne cudi. To je jedna jako cudna zemlja.). Formiranje javnog mnjenja preko Neta je manje zeznuto, ali generalno podlozno svim nedostacima koje imaju i ostali mediji.

Meni je samo zanimljiva ideja da su roboti (sa ugradjenim Asimovljevim zakonima) verovatno nepristrasniji/objektivniji kao donosioci odluka nego ljudi.

Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 11.06.2008. 19:51:46 »

Laughing Ja nemam ugrađena pravila ... pade mi na pamet da se kandidujem u Estoniji pa da spamujem glasanje  Laughing Laughing Laughing

Ma, nije to loša ideja sa glasanjem preko Neta ali uslovi ??? Da imate vezu i da imate identifikaciju ... što već miriše na " žig Zveri" i ... Pa se opet pojave hakeri  grrr Twisted Evil Laughing

Idite svojim rasutim telima - Ričard Barton (ne glumac nego istraživač) budi se u dolini reke... Alef, ko je čitao. Elem, ljudi i žene goli i bezdlaki (žene ponovo device  grrr) opremljeni kutijama za hranu imaju novu priliku ... Vredi pročitati... Neki postaju robovi drugima koji se služe izvorom hrane za porobljavanje. Čini mi se da bi posle "pada" ljudi ponovo otkrili robovlasništvo  Evil or Very Mad 
Sačuvana

Bog čuva budale !
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 66
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 11.06.2008. 19:55:40 »

Malcice cu iskociti iz dosadasnjeg toka diskusije! Neki moj licni pristup problemu -zasto carstvo?-bio bi nas urodjeni osecaj za posedovanjem/teritorijom. Zasto smo vec prihvatili termin - osvajanje svemira-? To se prostire u nasu dalju istoriju, kada su se velika osvajanja desavala u vreme odredjenog carstva. Aleksandar makedonski, Cezar, Fridrih Barbarosa ... Cak i osvajanje Amerike nije bilo bez dinastije! Ako treba da se osvaja ceo svemir, sta mislite kakvo bi tu carstvo trebalo?   grrr
  Kada pisem ovako bez nasih fontova sve to skupa zvuci jako neozbiljno  Embarassed
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 11.06.2008. 20:05:14 »

Laughing Ja nemam ugrađena pravila ... pade mi na pamet da se kandidujem u Estoniji pa da spamujem glasanje  Laughing Laughing Laughing

Ma, nije to loša ideja sa glasanjem preko Neta ali uslovi ??? Da imate vezu i da imate identifikaciju ... što već miriše na " žig Zveri" i ... Pa se opet pojave hakeri  grrr Twisted Evil Laughing

Pazi ovako...ako nadjes da ti je neki predak zapalio iz Estonije od Drugog svetskog rata pa naovamo, velike su ti sanse da dobijes drzavljanstvo. (znaci toliko mrze Ruse da su uveli da drzavljanstvo moze da dobije samo onaj ciji su PRECI ziveli u Estoniji do, ako se ne varam, 1948. Tako da sada u Estoniji imas par miliona Rusa koji su se tamo rodlili i ziveli ceo zivot i nemaju pravo glasa, a u npr. Americi imas neke potomke emigranata koji u zivotu nisu videli E od Estonije ali su uredno drzavljani sa pravom glasa).

To sa privatnoscu i kontrolom i jeste jedan od kljucnih problema. Tako su u Singapuru uveli svima Internet za dz. Znaci, 100% populacije je na Netu, ali zato MORAS da ucestvujes u popisima i tako tim slicnim stvarima. I vlada verovatno zna sta ko radi po Netu. Veliki brat vas gleda! (mada gleda vas svakako ali o tome ne vredi brinuti. otvoricu ja drugu temu o tome:)).
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 11.06.2008. 20:35:07 »

Problem je kako kontrolisati toliki prostor - za ostalo je lako... grrr
Sačuvana

Bog čuva budale !
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +31/-1
Starost: 63
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 11.06.2008. 22:57:20 »

Ako ne zamerate mom ukljucivanju u diskusiju, sa moje skromne tacke gledista (zanemarujuci Estoniju i TD), sama pomisao na SF, kaze da se govori o necem misticnom, nedovoljno poznatom. Upravo to i jeste carstvo, daleko misticno a ipak donekle poznato. Upravo to i jeste vizir kroz koji bar dobar deo populacije pa i je vidim carstvo,dinastije i ostale abraka dabra periode Poznatim da mogu da se prepozna u nekom obliku koji moze sadrzati i mnoge varijacije. Dobro je da je poznato jer nemora puno da se objasnjava, a ipak dopusta da postoje blage varijacije koje se lako, pribize u kratkim crtama, citaocu ili pak gledaocu.
S druge strane lako ga je obojiti u crno belu varijantu jer gle cuda i u SF-u moraju postojati dobri i losi momci. Ako nista vise ono bar toliko da postoji neka radnja kako nebi knjiga ili film bili (da ne zamere ljubitelji Tomas Mana) BUDMBROKOVI.
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 11.06.2008. 23:03:28 »

Neso, dobrodosao u diskusiju.  pozdrav

Btw. molim vas, ako pocnem da smaram u postovima na ovu temu i drzim predavanja (sto moze lako da mi se desi  Mr. Green) obavestite me pa cu da prestanem.
Sačuvana
Nesa
Vajper

predsednik

Ugled: +31/-1
Starost: 63
Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 11.06.2008. 23:16:46 »

Ustvari ja do sada nisam imao iskustva u ovakoj komunikaciji. Mnogo mi je bliza verbalna komunikacija pogotovo sto je kucanje bar za mene usko grlo komunikacije. O temi se moze mnogo toga reci a pogotovo u kontekstu upotrebe ili zloupotrebe u filmu. "Blago nama po postoje Ameri. Toliko puta su mi spasili porodicu spasavajuci svet da sam im do groba zahvalan".
Ustvari najgore je to da se radi ne da mi shvatimo(mislim ostatak sveta) da su oni Ok momci, vec to moraju da sami ameri da veruju jer tada sve im je dopusteno a ako i nesto lose naprave pa zasto smo mi ostali tako nezahvalni.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 18   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2022. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.027 sekundi sa 23 upita.