SF tim
* 10.12.2019. 14:52:34
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 [2]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Den Simons (Dan Simmons)  (Pročitano 19347 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Goran Skrobonja
pripravnik

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #15 poslato: 30.11.2009. 22:28:01 »

Što se žanrovske određenosti tiče, od knjiga koje NISU objavljene na srpskom, stvari stoje ovako: PHASES OF GRAVITY i CROOK FACTORY - čist mejnstrim, tj. nema ničeg žanrovskog, s tim što je prva znatno bolja od potonje, iako je iz početnog perioda Simonsove karijere; CHILDREN OF THE NIGHT je dobar akcioni horor, a FIRES OF EDEN simpatična mračna fantastika koja se dešava na Havajima, s tim da su najuspeliji delovi oni u kojima kao protagonista briljira Mark Tven. "Smrt kentaura" je priča objavljena u zbirci PRAYERS TO BROKEN STONES i tu ima još nekoliko jako dobrih priča koje nisu objavljene na srpskom (tj. nisam imao za koga da ih prevedem). DRUD je sjajan, ali žanrovski sumnjiv - horor jeste tu, ali isključivo u glavi Vilikija Kolinsa koji je stvarno bio uživalac opijuma... Iako smo se svojevremeno posvađali za vreme bombardovanja, kada je on meni mejlovao kako sam ja obmanut Miloševićevom, a ja njemu kako je on obmanut CNN-ovom propagandom, ne mogu da sporim da je u svojim najboljim trenucima Simons zaista veliki pisac.
Sačuvana
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #16 poslato: 21.04.2010. 23:42:13 »

Citat
...ne mogu da sporim da je u svojim najboljim trenucima Simons zaista veliki pisac.

Kome treba zakonom zabraniti da piše serijale (sad će Nara da me utepa ko vola u kupusu).  Very Happy

Elem, pročitah u poslednjih mesec i po dana ponovo Hiperion Cantos i Ilion/Olimp i...ima sjajne ideje i sjajne delove, ali sve u svemu se rasplinjava i ima dosta praznog hoda (na stranu što je u Ilionu bar jedna linija priče višak). I da ponovim, kao štreber, svaka mu čast na istraživanju i za jednu i za drugu sagu...ali udavi malo. Stvarno se na momente ima utisak da ga plaćaju po strani. Mnogo je efektniji tj. upečatljiviji u kraćim formama, npr. u "Pesmi boginje Kali" i nekim pričama iz zbirke "Ljubav i smrt" (koliko god meni zapravo više odgovarala tematika Hiperiona i Iliona, u književnom smislu mi se zapravo više sviđa ovo drugo).
Sačuvana
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #17 poslato: 29.04.2010. 12:51:43 »

Neće Smile
Ima smisla, Nara samo H/E brani Laughing
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
Eriops
Čuvar stanice

kapetan

Ugled: +14/-3
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #18 poslato: 29.04.2010. 17:22:28 »

Čitao sam nekoliko knjiga od njega.
Najviše mi se dopao serijal Hiperion- mada mu nikad neću oprostiti sudbinu Anee  Sad. Posle dugo vremena, to je bio jedan sf serijal koji mi se baš, baš dopao. Mnogo sjajnih ideja i koncepata ima u tom delu. Koliko mi se on svideo, toliko me razočarao Ilion i Olimp , beskrajno tupljenje što je najgore uz primetnu političku ,, korektnost '', imam utisak da se pogubio u svemu što je tu započeo.
Pesma Boginje Kali mi se uopšte nije dopala, posebno ne način na koji je predstavio Indiju. U toj zemlji ima strašnih stvari, kao i svugde, ali je ona i jedna od kolevki civilizacije i kulture, a ne neka poluprimitivna divljina.
Leto noći mi se mnogo dopalo, pomalo me podsetilo na Kingov It. Sjajno napisan horor.
Nastavak, Ukleta zima, opet razočarenje.
Teror- odličan roman, mešavina horora, avanturističkog romana, uz sjajnu primenu motiva eskimske mitologije.
Drud- počeo čitati i batalio.. razvučeno do zla boga.
Tako mi je nekako išlo s njim, jedna knjiga vrh, druga veliko razočarenje.
Sačuvana

Ako ikad dospijem tamo gdje prestaje strah.. bit ću spreman da zaboravim..
Flash-Azra
svetlost lutalica
Moderator

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #19 poslato: 29.04.2010. 19:09:09 »

Hm, izgleda da mnogi nisu mogli da mu oproste sudbinu Anee pa zato Ilion tj. Olimp na silu boga (i uz pomoć bogova iz mašine u svakom mogućem smislu  Laughing ) ima ultrahepiend.  nejasno

Btw. "Pesma boginje Kali" udara ispod pojasa i na nekom vrlo čudnom nivou (bar mene anyway). Tako da mi opis Indije beše krajnje sporedan.  Embarassed
Sačuvana
Stranice: 1 [2]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.015 sekundi sa 25 upita.