SF tim
* 23.09.2019. 14:10:44
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Crna rupa  (Pročitano 41880 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Izitpajn
Registrovani

član posade

Ugled: +2/-0
Starost: 45
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #90 poslato: 15.06.2008. 21:02:18 »

Citat: Slon
Sve shvatam čak i ovo da bi ono mislilo da ja imam masu 70 milijardi puta veću. Samo mi nije jasno ko ima stvarno veću masu? Ili je i stvarna masa relativna?
Hm, taman sam mislio napisati da nije, ali onda sam shvatio da, u principu, je. Svako tijelo ima svoju masu mirovanja i to je jedina fiksna stvar. Čim se nešto počne kretati u odnosu na nešto drugo, počet će petljancija, "Tebi je porasla masa", "Ne, tebi je!" "Ne, tebi je!" "Ne, tebi je..." i dovikuju se dok se udaljavaju jedna od druge brzinom od 100.000 km/s. A kome je zbilja porasla masa ne može se odrediti dok se ne pronađe apsolutni referentni sustav, ali teorija relativnosti kaže da takav ne postoji. Da je, dakle, sve relativno.

Inače, netko je spomenuo crne rupe i antimateriju. Gravitacija djeluje na antimateriju na isti način kao i na materiju - privlačno. Sva ostala svojstva materije i anetimaterije su međusobno suprotna, ali masa nije.

Inače (2), što se tiče Petrusa, okan'te se, ljudi, ćorava posla. Ako on ne čita vaše postove i ne odgovara na njih, nego gusla po svom filozofiranju, što gubite vrijeme urlajući gluhome? Može li mi netko reći mogu li se na ovom forumu podesiti opcije za ignoriranje?
Sačuvana

slon
Registrovani

oficir

Ugled: +3/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #91 poslato: 15.06.2008. 21:19:59 »

Hm, taman sam mislio napisati da nije, ali onda sam shvatio da, u principu, je. Svako tijelo ima svoju masu mirovanja i to je jedina fiksna stvar. Čim se nešto počne kretati u odnosu na nešto drugo, počet će petljancija,
OK shvatio sam.  Laughing
Budući da se sve uvijek kreće u dnosu na nešto drugo sve je relativno i dok se ne utvrdi tačno stanje vladati će blagostanje za SF.  Smile
Sačuvana

«slon, created by nature.»
NaraYan
Archmage

predsednik

Ugled: +21/-1
Starost: 37
Van mreže

« Odgovor #92 poslato: 16.06.2008. 02:38:53 »

Laughing Ali teorija i nije tako loša... zakon o odrzanju važi ... ostaje pitanje "Prvog Svemira" ali ni sad nije bolje ... uklapa se u "širenje" i "skupljanje" ... Šteta što nisam naučnik ...  Wink

Veliko Sažimanje. Very Happy
Prvo je bio veliki Bang.
Posle dolazi veliko Ump. Laughing

Ma samo neko treba da napishe neshto kao: Prvih tri sekundi, i da lepo objasni shta, gde, ko, i ostalo. Very Happy

Mi možemo da zavirimo u Svemir star samo 300000 godina, a ne možemo "videti" primordijalnu cr?! Kako da ne. Very Happy

Standardi model sucks  lose

Dajte nam bre više kvantnu teoriju gravitacije, ili se okanite ćorava posla i objašnjavajte drukčije ove zavrzlame, o naučnici, fizičari, kosmolozi, čujete li me...?  bravo
Kažite šta je sve ovo pa da lepo odemo u kafanu i prekucamo se u čast objašnjenja svega, u čast Konačne teorije...  pice ziveli ziveli2

Inače...!!!  angry3 ljutko udri udri rip 1 pop
Sačuvana

Samo Shrajk Srbiju Spashava
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Van mreže

« Odgovor #93 poslato: 16.06.2008. 02:59:22 »

@Izitpajn, na SMF-u se mogu ignorisati samo nečije Privatne Poruke ali ne i postovi.
Ne znam da li postoji modifikacija za to, ali i ako postoji, ne bih je dodao jer bi to bila velika promena koda.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Izitpajn
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #94 poslato: 16.06.2008. 09:13:28 »

A kome je zbilja porasla masa ne može se odrediti dok se ne pronađe apsolutni referentni sustav, ali teorija relativnosti kaže da takav ne postoji. Da je, dakle, sve relativno.
Moja naknadna pamet: mislim da je jedna od glavnih interpretacija to da je "porast mase" samo efekt, a ne stvaran porast mase, izazvan velikom brzinom, jer ako ja mislim da je moja masa 92 kg, što tu meni ima tko pričati? Doduše, ako se ta masa ponaša kao povećana, i miriši kao povećana, i izgleda kao povećana, i gravitacijski djeluje kao povećana, a sve to nekome tko kraj mene šiša brzinom od 50.000 km/s a tko ima jednako pravo glasa na izborima kao i ja, u čemu je onda razlika između efekta i stvarnog svojstva?

Eto. A sad si me navuko, idem još malo kopat po internetu i teoriiji relativnosti Very Happy
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #95 poslato: 16.06.2008. 14:58:37 »

Tvoja masa=92.
Ali pri brzini od 50000km/h je srazmerno veca, zato shto je E=mc2. Shto ce reci, da bi ishao toliko brzo, potrebno je utroshiti odredjenu kolichinu energije, veca kolichina energije automatski znachi povecacanje mase jer su masa i energija jedno te isto. Smile
Tako bi trebalo.
Aovo shto si rekao lepo ilustruje subjektivnost percepcije.
Zato volim da kazem da je Teorija relativnosti umnogome i psiholoshka. Smile
Sačuvana

Izitpajn
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #96 poslato: 16.06.2008. 16:12:05 »

Nije psihološka i ja stalno imam 92 kg zato jer, ako u orbitu oko sebe ubacim ping-pong lopticu, vrijeme potrebno da ta loptica obiđe oko mene će biti vrijeme potrebno da ona obiđe masu od 92 kg što će se moći egzaktno izmjeriti i izračunati po poznatim fizikalnim formulama Wink
Sačuvana

NaraYan
Archmage

predsednik

Van mreže

« Odgovor #97 poslato: 16.06.2008. 17:06:03 »

Jeste u smislu subjektivnosti percepcije.
Na opazanje, naravno, utichu fizichki zakoni, ali i motivacija, trenutno stanje, bla bla Smile

Znam da TR ne obraca paznju nimalo na psihu ali toliko je neodoljivo napomenuti taj psih. momenat. Smile
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #98 poslato: 16.06.2008. 18:34:52 »

Pitam se ....: letelica "probije" zvučni "zid" ( premaši brzinu zvuka) i onda bude ono - vidimo avion a čujemo ga tek posle.

Recimo da leti sve brže ???? Da li postoji npr. brzina materije ?(Recimo da postoji jer sve veće od fotona ima i veću inerciju i manju šansu za dostizanje nekih prevelikih brzina.) Tako neki posmatrač vidi "sliku" letelice a tek kasnije prođe masa pa još kasnije zvuk ''???
"slika" bi po ovome putovala brzinom svetlosti a masa nekom brzinom manjom od c ali većom od brzine zvuka

Kad bi se mogla prevazići brzina svetlosti - šta je to što bi moglo da putuje brže od slike letelice ????

I onda TO stigne na neku planetu - da li ga uopšte primete- pa posle mnoooogo vremena pojavi se slika letelice... pa posle joooš vremena ( zamislite šok onih jadnika koji prolaze i zagledaju sliku) tresne na planetu i masa letelice ... a malo kasnije i zvuk ! Shocked  grrr Laughing
Ovako gledano - baš i nije neki štos putovati tako. Stigli smo ali moramo sačekati da nam stigne masa da bi mogli da se makar rukujemo (pripucamo).
Sačuvana

Bog čuva budale !
Izitpajn
Registrovani

član posade

Van mreže

« Odgovor #99 poslato: 16.06.2008. 20:49:40 »

Citat
Na opazanje, naravno, utichu fizichki zakoni, ali i motivacija, trenutno stanje, bla bla Smile

Znam da TR ne obraca paznju nimalo na psihu ali toliko je neodoljivo napomenuti taj psih. momenat. Smile
Onda bi trebao odoljeti iskušenju jer isti bi rezultat dobio da umjesto čovjeka na brod staviš mjerne instrumente Razz

Citat
Da li postoji npr. brzina materije ?(Recimo da postoji jer sve veće od fotona ima i veću inerciju i manju šansu za dostizanje nekih prevelikih brzina.) Tako neki posmatrač vidi "sliku" letelice a tek kasnije prođe masa pa još kasnije zvuk ''???
Ideja je zapravo jako zgodna, ali, kad bi napisala priču baziranu na tome, vjerojatno bi te sasjeklo sve živo i neživo Wink Osim ako bi priča bila jako, jako dobra, onda bi te možda neki branili Smile

Nego, što ste svi odjednom zabrijali na ove "pokaži/sakrij spojler"e?
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +60/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #100 poslato: 17.06.2008. 01:37:20 »

Laughing Naučila baba! Zasad samo to i ono # - biće od mene nešto. igra jeeee

Bojim se da bi u tu priču morala da stavim "krvi do kolena" i na tone seksa pa da mi "progutaju" teoriju  smeh

Još bi bilo smešnije da neko posle dokaže da je teorija tačna  Laughing Laughing Laughing
Sačuvana

Bog čuva budale !
Stranice: 1 ... 5 6 [7]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.021 sekundi sa 24 upita.