SF tim
* 08.12.2019. 09:41:05
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 99   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Skenirani Sirijus  (Pročitano 394739 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Sev
Registrovani
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #75 poslato: 02.06.2008. 19:15:43 »

Ima puno tema, gotovo polovina svih tema, koje se ticu elektronskih knjiga (riznica, Siriusi, itd itd) Pokusacu u MEGA postovima da vam ispricam sta mislim o tome (mrzi me da pisem, ali me i tema i vase misljenje stvarno interesuju, pa necu biti lenj).
Sačuvana
Sev
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #76 poslato: 02.06.2008. 19:17:22 »

Zasto elektronske knjige?

Pa, pre svega zbog lakog skladistenja. Mozete se preseliti na Borneo i umesto da razmisljate o kargo-akciji sa svojom dragocenom bibliotekom, mozete jednostavno, svojih par hiljada knjiga, poneti u dzepu. A ako imate veliku biblioteku (klasicnu), bez obzira koliko ste ponosni na zidove prekrivene knjigama, u jednom trenutku skladistenje moze postati problem. Ne i sa elektronskim knjigama…

Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji e-book poistovecuju sa citanjem sa ekrana. Danas stampaci kostaju kao deset kila stajskog djubriva; da bi ste odstampali knjigu koju trenutno zelite da procitate treba vam oko 5 minuta – ako vam je klasicna biblioteka bar u malom neredu, to je otprilike isto onoliko vremena koliko vam je potrebno da nadjete zeljenu knjigu.

E-book citaci se sve vise razvijaju, a vec sad su postigli zavidan stepen funkcionalnosti: velicina i tezina je slicna klasicnoj knjizi; ekrani su bez pozadinskog osvetljenja – vazno, nema zamora ociju; baterije se trose tek pri okretanju stranica, prikaz teksta ne trosi bateriju - jedno punjenje do 7000 listanja stranica; velicina fonta je promenljiva; prikaz iznenadjujuce slican klasicnoj stampi. Razlozi zasto ovakvi uredjaji nisu napravili veci proboj leze u cinjenici da sve manje ljudi cita, ono malo njih koji jos citaju su cesto tradicionalisti i plase se da ce novo (e-book) ubiti staro (knjigu) – sto je, zapravo, besmisleno. Prava opasnost lezi u sve brzem zivotu i sve manjem obrazovanju, a ne u novim tehnologijama.

I, konacno, mozete postati dobrotvori. Ako ste do sad bili poznati po tome da u strahu cuvate strazu pored svojih omiljenih knjiga i ubilackim pogledom odmeravate svakog ko je bio dovoljno nesmotren da vas upita da mu pozajmite nesto od svog blaga, a ako volite knjigu sigurno ste takvi – elektronske knjige ce to izmeniti. Mozete davati, pri tom ne gubeci nista od svog bogatstva.
Sačuvana
Sev
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #77 poslato: 02.06.2008. 19:19:10 »

Zasto je potrebno raditi OCR knjiga?

Zapravo, ako na engleskom citate podjednako lako kao na maternjem, i nije. Broj e-knjiga ne engleskom je toliki da ce vam zivot biti prekratak da ih sve procitate. Ali, kad kazem lako mislim na savrseno poznavanje jezika, mogucnost da se oseti svaka stilska figura, promena ritma itd itd u knjizi koju citate – a to vec znatno smanjuje broj onih koje OCR ne treba da zanima.

Pitam se, i to ne retoricki, i u vezi copyright-a. Bilo bi najbolje kada bih od Vijesnika mogao da kupim elektronsko (ups, elektronicko) izdanje svih Siriusa, od Bobana sve stare Alefe, Monolite, Sagite…

Ali ne mogu.

Spadam u one koji su uredno platili Polaris Zoranu Zivkovicu. I mislim, da je to pre pitanje postovanja Bobana i Zorana i svega sto su za SF ucinili, nego pitanje piratstva. Uostalom, radije bih (jeftino) platio e-book nego razmisljao da li je OCR dobar, da li je deo teksta ispusten itd itd…  Razumljivo mi je zasto se ne izdaju e-knjige – piratizaciju je tesko (nemoguce) zaustaviti; opet, sa druge strane, kada ce te knjige biti reizdate? Vecina verovatno nikad. I gde bi onda zapravo bio gubitak izdavaca? Ili je za njih copyright vec istekao? ili mora da bude specifican ugovor? – moram da priznam da tu problematiku slabo poznajem. Mozda je resenje u pretplati – minimalan broj pretplatnika da sve to ima smisla za izdavaca, a onda piraterija kao nuzno (planirano) zlo… Pitam se da li se to moze resiti – to verovatno treba pitati Bobana.

Ako nista od toga ne bude moguce, onda je sve na nama –skeniraj, ocr-juj, nanovo proveravaj… Kada bi izdavaci znali koliko me to mrzi i koliko sam spreman da platim da to izbegnem, trljali bi ruke.
Sačuvana
Sev
Registrovani
pripravnik

Van mreže

« Odgovor #78 poslato: 02.06.2008. 19:20:53 »

Zasto je potrebno da VI  radite OCR knjiga?

Pa, zato sto ih inace nece ni biti (osim ako se nesto ne desi sa legalnim izdavacima, kao sto se i nadam i (daleko vise) sumnjam).
I stvarno bih voleo da se to odnosi na stara, nedostupna izdanja, ne na nova koja se i bez piraterije kilavo prodaju – nisam mnogo fin protivnik pirata, jednostavno ne zelim da stane i ovo malo jadnog izdavastva koje postoji.
Svi bi radije bili paraziti, pravili spiskove zelja i cekali da neko (koga bi verovatno smatrali ludim i zaludnim bolidom) uradi sav posao.
Samo sto to ne ide tako.
Ako puno ljudi uradi po jednu knjigu, casopis – to daje podstrek ostalima – posao izgleda moguc – a cini mi se da nije uopste lose uraditi jednu knjigu a dobiti 100. Ako te brojnosti nema, nestaje i entuzijazam, ono malo vrednih polako posustaje, a lenjivci bezuspesno traze izdanja koja ih interesuju.
Mislim da to tako ide.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« Odgovor #79 poslato: 02.06.2008. 19:33:38 »

Купити нешто јевтино од Живковића је немогућа мисија. grrr

Некада сам чврсто био уверен да он издаје СФ из љубави према жанру, а онда ме стварност ударила свом снагом...

Но, то ипак не значи да ћу скенирати актуелне наслове домаћих писаца и преводе страних.
Нећу, јер бих тиме убио домаће издаваштво, а то никоме од нас није у интересу.
(једина два комерцијална лиценцирана програма у мом рачунару су домаћи радови)

Сиријус је друга прича, као што Сев каже, шанса да ће приче из њега бити поново негде у нас објављене је врло мала, што значи да су недоступне већини СФ фанова.
Скенирање у том случају и те како има смисла.

Али, да се не заваравамо, и то је пиратерија, додуше без штете по носиоца права, као што је Сев већ истакао.

Види се да Сев и ја веома слично мислимо о овом питању. Very Happy

Остаје да се види хоће ли се још неко укључити у ово што смо почели.
На СФ Србији су рекли да хоће, чекам њихов први скен или ОЦР броја 83 или 1...
Понудили су и простор на њиховом хосту за пдф-ове Сиријуса.
Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #80 poslato: 02.06.2008. 19:55:49 »

E da...ja sam uradila korekturu otprilike pola broja 83. A onda sam upala u guzve guzve guzve...iz kojih necu izaci verovatno do kraja nedelje. Sad

Tako da neko moze da krene od kraja ako hoce...pa da se sretnemo. Smile
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #81 poslato: 02.06.2008. 20:23:59 »

Нигде ми не журимо, нема никаквих рокова за ово.  Smile
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #82 poslato: 02.06.2008. 20:34:56 »

Znam znam...nego cisto da ne radimo dupli posao. Smile
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #83 poslato: 02.06.2008. 20:56:54 »

Ок, јавићу им.
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Ugled: +11/-1
Starost: 32
Van mreže

« Odgovor #84 poslato: 02.06.2008. 21:59:09 »

Ja sam naisao na problem. Abbyy mi 'puca' cim pokusam da ucitam nesto u njega i nema sanse da pocne da konvertuje. Poskidao sam jos neke OCR programe, ali njihova moce prepoznavanja je ocajna (pre bih ceo Sirijus prekucao).
Potrudicu se jos malo da vidim gde je zapelo, pa ako nesto uspem, odmah se javljam. Pokusavam da OCRujem broj 1.

I da jos dodam kad smo kod OCRa, potpuno podrzavam ovo sto sev i dan55 kazu i bilo bi lepo kad bi se ova akcija nastavila sa nekim od mnogih starijih izdanja Prosvete, Plave ptice i sl. koji su izdavali klasike SFa i koja je danas skoro nemoguce naci na trzistu (cak i polovnih knjiga).
Sačuvana

To be happy in this world, first you
need a cell phone and
then you need an airplane.
Then you're truly wireless.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #85 poslato: 14.06.2008. 23:55:49 »

Evo ovde jos jedna varijanta broja 83.

[priloženu datoteku obrisao administrator]
« Poslednja izmena: 14.06.2008. 23:57:25 od svetlost lutalica » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #86 poslato: 15.06.2008. 00:01:00 »

A doc fajl istog broja, samo priče, je postavljen na portal.
Svetlost je opet bila vredna. Very Happy
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Van mreže

« Odgovor #87 poslato: 15.06.2008. 07:36:17 »

Svaka cast Svetlost.
Ja izgleda imam problema sa crackom za Abbyy. Sad skidam ReadIris, kazu da radi skoro kao i Abbyy, pa cu da vidim.
U medjuvremenu sam probao sa OmniPage 16 i svima preporucujem da ga zaobidju u sirokom luku, jer ne prepoznaje skoro nista kako valja (mozda svaku desetu rec). Takodje sam probao i Snagit koji ima zanimljive opcije, ali OCR takodje nije na zadovoljavajucem nivou.
Aji mi ReadIris bude radio kako treba, javljam se, ako ne nastavljam dalje potragu za 'lekom' za Abbyy ili nekim novim programcetom.
Sačuvana

need a cell phone and
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #88 poslato: 15.06.2008. 13:54:54 »

Ja sam ReadIris bio dobio uz skener i koristio sam ga dok nisam saznao za ABBYY. Upotrebljiv je ali nije dobar kao ABBYY.
Sačuvana

Кули
Ghostwheel
predsednik

Van mreže

« Odgovor #89 poslato: 15.06.2008. 14:07:44 »

Pa, stigao je do 90%, tako da cu ga isprobati, nemam pojma sta mi je zapelo sa Abbyy-em
Sačuvana

need a cell phone and
Stranice: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 99   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.02 sekundi sa 24 upita.