SF tim
* 18.07.2019. 08:51:04
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2 3 ... 99   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Skenirani Sirijus  (Pročitano 367882 puta)
0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 60
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 13.05.2008. 23:28:31 »

Skenirao sam Sirijus broj 81 iz 1983. god. da vidim da li je moguće to uraditi bez uništavanja primerka, kako će izgledati i koliko treba vremena. Ovo mi je duplikat, pa reših da na njemu eksperimentišem.

Ispao je PDF od 24,3 Mb. Može se preuzeti sa Downloads sekcije na portalu. Stavio sam i jednu stranu kao primer, JPG, 122 Kb, pa prvo bacite pogled i sami procenite vredi li skidati ga. (strane pdf-a su većih dimenzija od tog primera)

Rezultatom nisam zadovoljan.
- Ovom mom pužu od skenera trebalo je skoro 2 sata samo za skeniranje pri 200 px.

- Primerak može da se sačuva ako se ne pritiska sasvim ali tada ostaje široka, ružna senka u sredini, koja ne smeta pri čitanju. Takođe, neki listovi su malo nakrivo snimljeni ali ništa preterano.

- Iako su moji Sirijusi u zatvorenom delu ormana papir je požuteo i potamneo i to se vidi na skenu. Štampa je loša, na lošem papiru pa mi, ni posle dva dana 'borbe' u Fotošopu, nije uspelo da napravim dobar izgled. Pozadinu sam uspeo da uklonim i dobijem čisto belo ali tada je tekst toliko iskrzan da je jedva čitljiv.
Na kraju sam odustao i uz malo izoštravanja teksta ostavio pozadinu kakvom jeste. Sada izgleda baš kao što je u stvarnosti, čitljivo ali nervira ta tamna boja papira.  jooj

Ako neko zna kako da se popravi, može to da uradi na listu koji je stavljen kao pregled uz PDF i snimi akciju i pošalje mi je, pa ću napraviti novi PDF i zameniti ovaj.

Ako saberem sve, za jedan primerak mi treba barem 3-4 sata, čak i uz snimljene akcije u Fotošopu, što je mnogo. Ne znam da li ću nastaviti, ovo lako može biti jedini skenirani Sirijus koji sam uradio. Embarassed

Nadam se da će još neko da doprinese i stavi sken još nekog broja. Very Happy

ps, želeo sam da ovo stavim juče, kao poklon za drugi rođendan SF tima ali namučih se u Fotošopu i ne stigoh. grrr

Dodatak, spisak svih urađenih brojeva može se pogledati na strani portala  Skenirani Sirijusi.
Sami fajlovi se nalaze u sekciji za preuzimanje datoteka na portalu, Downloads.

Dodatak (jan. 2010.), savet za primarnu obradu OCR-a.
« Poslednja izmena: 17.09.2018. 15:48:00 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Kahless
Registrovani

oficir

Ugled: +1/-0
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 14.05.2008. 02:12:48 »

odlican posao dan555, svaka cast

steta sto danas ne postoji nesto ovako

nemam skener ali znam da skeniranje stripova postala uobicajna pojava ko ljubitelja pa mozda nadjes ovde neki koristan savet
http://bds-forum.com/index.php
Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Ugled: +60/-2
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 14.05.2008. 07:57:55 »

Svaka cast na trudu! Super je citljivo.
Sad cu ja da lupim, ali jesi li probao da ga provuces kroz program za prepoznavanje teksta pa da ga tako snimis? Ako te bas nervira sto je pozadina zuta? Mada ako je stampa losa verovatno bi trebalo jos vise vremena da se isprave greske. Sad

« Poslednja izmena: 14.05.2008. 09:24:59 od svetlost lutalica » Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 14.05.2008. 15:03:50 »

Hvala na linku, nisam znao za taj sajt, a volEm stripovI. Mr. Green

Već sam radio OCR na skenu priča iz Sirijusa. Zbog loše štampe to zahteva mnogo vremena jer treba mnogo toga ispraviti. Nema šanse da to neko radi na celom broju. (Možda bi se neko prihvatio za novce, ali mi smo ipak samo fanovi, radimo iz ljubavi, ne petljamo se sAs novci. Very Happy)
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 14.05.2008. 15:21:37 »

Citat
Nema šanse da to neko radi na celom broju. (Možda bi se neko prihvatio za novce, ali mi smo ipak samo fanovi, radimo iz ljubavi, ne petljamo se sAs novci. Very Happy)

Evo ja cu da probam jedan (ili bar pola Smile). Samo mi dostavi "sirovu" verziju. Mada, sa Siriusom je problem sto to nisu samo price (to mi se cini da bi islo relativno brzo&lako sto se tice ispravljanja slovnih gresaka), nego i (Nije) Za Sirius, vesti i tako to slicno, pa to malo komplikuje stvari.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 14.05.2008. 16:48:53 »

Ni brzo, ni lako. Sad

Evo, upravo sam provukao kroz Abbyy jednu stranu i pola uopšte nije isčitao, skroz na skroz prazno ostavio. grrr

Skenirao sam u maloj rezoluciji (da bi išlo brže), samo 200px, pa je i to problem za OCR.

Probaj na onoj strani koju sam stavio kao pregled uz pdf. Ako misliš da možeš, poslaću ti jpg-ove svih strana (24,3 Mb).

Ako imaš Abbyy Finereader, možeš da čitaš i PDF, ne trebaju ti slike.

ps, biću bRezobrazan Embarassed, možda je bolje da napišeš nešto za Vektor, umesto da gubiš oči i nerve na ovo.

pps, probao sam i sa pdf-om u Abbyy-ju i nema šanse, više od pola ne prepozna kao tekst. Preslab mi je sken. grrr
Sačuvana

svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 14.05.2008. 16:57:21 »

Evo idem iz ovih stopa da napisem nesto za Vektor, dok se beba ne probudi. Casna pionirska. Sto se tice Siriusa, probacu sa onom stranom, ali ako ga bas toliko ne prepoznaje brze bi mi bilo da ga prekucam. Smile Al toliko zaludna bas nisam. Smile
Sačuvana
MasterYoda
Jedi Council Member

predsednik

Ugled: +32/-5
Starost: 64
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 15.05.2008. 08:28:10 »

Cijela ta rabota jednostavno se ne isplati. Ne finansijski, nego onako. Utrošak vremena je preveliki a ne treba zanemariti ni raubovanje skenera. Bolje je to vrijeme potrošiti na nešto drugo.
Sačuvana

Čovek se ne bori s rupom iskopanom na pogrešnom mestu, nego s budalama koje su je iskopale. Rupu jednostavno zatrpava.
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 15.05.2008. 08:36:45 »

Probala sam sa Abby Finereaderom, i nije toliko lose (to ne znaci da cu obavezno da zavrsim), ali mi je problem sto je najblizi jezik koji imam u tom programu slovenacki. A oni nemaju ć na primer Sad. Mislim, moze da se odradi (bar price), ali ipak treba prilicno vremena. Raduckacu ja to u slobodno vreme, pa ako nesto zavrsim, javicu. I generalno, drugi je problem sto ja to umem da ispravim (u smislu korekture) ali ne umem lepo da slozim da lici na original.
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 15.05.2008. 15:15:40 »

A kako drugačije da nove generacije saznaju kako je Sirijus, koji toliko pominjemo mi stariji, izgledao i da ih pročitaju? Nema toliko očuvanih primeraka da ih svi imaju. Sad

Neko bi, ipak, trebalo da ih skenira i tako ih približi SF podmladku.
Posao je definitivno preobiman za jednu osobu, ali neka svako skenira koliko može pa će vremenom svi brojevi biti dostupni u  pdf-u.

Postoji i hrvatski za Abbyy, ja ga koristim, mislim da se može skinuti sa njihovog sajta besplatno.

Za OCR-ovan tekst nije bitno formatiranje, podrazumeva se da se originalni izgled izgubi.
Sačuvana

slon
Registrovani

oficir

Ugled: +3/-0
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #10 poslato: 15.05.2008. 15:21:48 »

A kako drugačije da nove generacije saznaju kako je Sirijus, koji toliko pominjemo mi stariji, izgledao i da ih pročitaju? Nema toliko očuvanih primeraka da ih svi imaju. Sad
Ma ima i to dobro očuvanih. Cijena 0,50-1,00 EUR po komadu zavisi kako je prodavač raspoložen.
Sačuvana

«slon, created by nature.»
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #11 poslato: 15.05.2008. 15:27:46 »

Ne znam, ovde se može naći u Alanu Fordu, ali nisam siguran da li su svi brojevi dostupni i da li ih ima baš toliko da svi novi fanovi mogu da ih imaju.

Mislim da 0,5€ u opšte nije skupo za dobro očuvani Sirijus. Very Happy
Sačuvana

Sev
Registrovani
pripravnik

Ugled: +0/-0
Van mreže

« Odgovor #12 poslato: 16.05.2008. 05:14:18 »

Scan siriusa je sasvim OK. Hvala. Vredni ste. I nije to bas besmislen posao - ako svako skenira samo po jedan vrlo brzo bi postojala baza podataka od 15000-20000 strana (ako sam dobro sracunao broj sirijusa X 144  :lol:) Puno dobre knjizevnosti, ne bas lako dostupne (i ponesto gluposti, naravno). Mislim da vredi. Da uzvratim na lepo lepim - textovi nisu sredjeni, ali glavni Ballard-ov jeste! I ostale price su citljive. Pozdrav

[priloženu datoteku obrisao administrator]
« Poslednja izmena: 26.06.2008. 08:43:54 od Sev » Sačuvana
svetlost lutalica
Bene Gesserit

predsednik

Van mreže

« Odgovor #13 poslato: 16.05.2008. 07:58:49 »

Eto pretece me covek Smile

Dovukla sam hrvatski, i to je sad super, zavrsila sam prve 4 price, a mislila sam da posaljem kad odradim sve price. To jest, super je kad su price u pitanju, ali ovo ostalo je prilicna katastrofa. Btw. ja usput ispravljala i stamparske greske u originalu, pa mi ne zamerite. Smile
Sačuvana
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Van mreže

« Odgovor #14 poslato: 16.05.2008. 16:52:14 »

Sev, dobro došao na naš sajt i hvala na prilogu.  ziveli
(e, gde bi nam bio kraj da svaki novi član u svojoj prvoj poruci ovako nešto doprinese. Mr. Green  igra)

Lutalice, nisi zalud radila, lepo čovek kaže da tekst nije sređen, treba ispraviti greške OCR-a, ali koliko sam na prvi pogled video, nema ih mnogo (mnogo manje nego kod mene).

Vidite li kolika je to ušteda u prostoru? Ovako sređeno možemo da sav sadržaj Sirijusa stavimo na sajt.  Very Happy
Za PDF-ove nemamo mesta.

Ako se javi još koji entuzijasta, možda skeniram i broj 82 i 83, to su mi duplikati. Samo kada bih uspeo da skenove ipak poboljšam, ovako me baš nerviraju. grrr
Sačuvana

Stranice: [1] 2 3 ... 99   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.019 sekundi sa 23 upita.