SF tim
* 13.12.2019. 07:02:46
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 0 (0%)
Dobro - 0 (0%)
Osrednje - 0 (0%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 0

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Saw IV - Slagalica strave 4  (Pročitano 3149 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 19.04.2008. 20:22:08 »

Saw IV (2007)

Upozoravam na pocetku da ce ovde biti opisano par gadosti iz filma, pa ko nema zeludac, nek preskoci ovo...

Kompletan serijal SAW (testera) je druga strana medalje horora.
Nista natprirodno, nema duhova ni kreatura iz svemira, niti zombija ili mrtvih osvetnika.

U pitanju je naravno dobri stari masovni killer, i to ne bilo kakav.
Zovu ga Jigsaw, i jako je inteligentan i metodican. Svoje zrtve ubija sa daljine, dajuci im sansu da se izvuku...
Naime, on je i vrstan inzinjer, tako da su njegovi metodi ubijanja ono sto je uvrstilo ovaj film u filmske legende uzasa.

Pravi razne aparature za koje veze zrtve, i zrtva se moze osloboditi ako na neki drugi nacin, po njegovom uputstvu, naudi sebi. Konkretan primer jedne od takvih zamki je kada svoju zrtvu fiksira u napravu u kojoj su ispred zrtvinog lica dva reda nozeva.
Zrtva treba licem da pritisne nozeve, da ih rastvori i time pokrene mehanizam koji ce zrtvu osloboditi.
U suprotnom, zrtva umire od krvarenja jer je Jigsaw zakucao ruke klinovima za zamku...
Ali, ako se zrtva odluci osloboditi, iskasapi gadno svoje lice, gurajuci istim nozeve.....

U ovom delu, cetvrtom, Jigsaw najzad dolijava.
Prvih tri minuta filma vam zgade zivot. prikazuju mrtvog Jigsawa i autopsiju nad njim.
Ako imate slab zeludac ili tendenciju za padanja u nesvest od krvi i grozote, znajte da ce te od ove scene ili izrigati sam zeludac vani, ili ce te umesto u nesvest pasti u malo poduzu komu...

Ni u jednom filmu nisam detaljnije video neku autopsiju. U ovoj sceni je prikazan svaki detalj, toliko verno da se zapitate sta su ustvari koristili .... proletelo mi je par puta kroz glavu i ljudski les, za potrebe snimanja...

Verno preneto kako seku kozu sa lobanje, ogule je i otvore istu, da bi izvadili mozak.
Onda onaj cuveni v na prsima i rastvaranje rebara.....
Na kraju u Jigsaw-ocom zelucu nadju kaseticu u kojoj on najavljuje da igre nisu gotove...

Elem, ludak je isplanirao do u tancine daljni tok mucenja ljudi sa napravama sirom grada...i upleo jos likova u isto.
Od zrtava je napravio mucitelje.

Svi su povezani na neki nacin, i to je uradjeno zaisto majstorski.
Ne samo da je vrstan strateg, nego i vest psiholog.
U ovom delu, mnoge misterrije iz predhodnih se razresavaju, a vidimo i ko je Jigsaw i zasto je to sve radio.

Te povezanosti i zavrzlame su uradjene na nivou vrhunskih trilera, sto u stvari ovaj serijal i pokusava da nametne, uprkos dugim i mucnim hack & slash scenama.
U stvari, fizicko nasilje sa smrtnim ishodom zrtvi traje jako kratko ,mozda sekundu, dve (taman da vidite kako se masina pali, iznenada zateze lance i kida udove zrtve, iako je sebi svesno, po zadatku, iskopala oci da bi prezivela, ali za sekundu prekasno)

Ni u jednom hororu nisam osetio toliko gadjenje, nemoc i bes prema negativcu kao u ovom filmu, i celom serijalu.
Iako pravda na kraju pobedjuje, snazan osecaj da je Jigsaw opet nadmudrio sve ostaje...sto znaci da mozemo ocekivati i peti deo.

Prvi deo je najbolji, po meni...i ko zeli da se upusti u SAW avanturu, preporucujem mu da pogleda delove redom, jer u ovom cetvrtom sam i ja jedva pohvatao ko koga i zasto.
Ono zasto se na kraju raspetljava na genijalan nacin, ali ipak bi za gledanje cetvorke trebalo imati neko predznanje...ako vas interesuje prica, tj triler u istoj.
Ako bi ste ga pogledali samo zarad horor-a, samo izvolite...toga u filmu ne nedostaje.

Gluma, rezija, narocito efekti su na visini.
Mislim da ce ovaj serijal zasluzeno zauzeti mesto pokraj "Silent of the Lambs", "Psiho" i slicnih horor/triler velikana.

Evo trailera...izabrao sam onaj najblazi.
http://www.youtube.com/watch?v=_8u2WifJLDc&feature=related

http://www.imdb.com/title/tt0890870/
« Poslednja izmena: 13.05.2008. 22:54:13 od dan555 » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.05 sekundi sa 26 upita.