SF tim
* 11.12.2019. 01:52:54
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 2 (25%)
Dobro - 5 (62.5%)
Osrednje - 1 (12.5%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 8

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: I Am Legend - Ja sam legenda  (Pročitano 7369 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Ugled: +28/-10
Starost: 50
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 24.12.2007. 21:50:40 »

I Am Legend (2007)

Treca ekranizacija Ricard Metsonove istoimene novele iz 1953. godine.

Dr Robert Nevil (Vil Smit) je jedan od zadnjih prezivelih i imunih ljudi na zemlji.
Vestacki virus, koji je napravljen za lecenje raka je mutirao i pobio vecinu ljudi na planeti, a ono ostalo pretvorio u zombi-vampire.
Za vreme izbijanja infekcije, Nevil je bio neki vojni pukovnik-glavonja u suzbijanju infekcije i ostao je na zarazenom menhetnu, da se i dalje bori protiv opakog virusa kloneci se mraka...

Ova ekranizacija dela se najvise poigravala sa slobodama menjanja orginala...na srecu gledaoca.

Izbor Vil Smith-a za glavnu ulogu mi je ispocetka bio malo neozbiljan, da ne kazem smesan.
Vremeno, kako film odmice, uvideo sam polako koliku on u stvari glumacku snagu ima, i koliko je vesto koristi.

Dve trecine filma, on je jedina uloga u filmu.
Njegovi monolozi sa psom ili sa lutkama u prodavnici su izvukli ono naj iz ovog izvanrednog glumca.
Polako, mic po mic pocinjete da se uzivljavate u njegovu kozu, i da razumete njegovu usamljenost i bol, koji perfektno glumi ne samo kroz svoje monologe, nego i kroz facijalnu mimiku i govor tela.

Najaca emocionalna scena je ona kada ostane bez psa, i polulud udje u prodavnicu i prilazi lutki, moleci je da mu odgovori na "zdravo".

Jacina emocionalnog naboja me naterala da zgrcim prste na naslonu fotelje, jer sam bio apsolutno uveren da ce lutka okrenuti glavu i pozdraviti ga....
Zaista, jedna od snaznijih scena filma koja iskazuje sav bol usamljenosti koje poslednji covek na zemlji trpi.

Film je radjen u sci fi/horor varijanti, i mogao sam sa zadovoljstvom da primetim da su u isti implementirani istinski horor elementi, i to sa minimalnim ili nikakvim hack&slash scenama koja ovom zaista sjajnom filmu nisu ni pod razno potrebna.

Tragajuci za svojim psom, Nevil ulazi u tamnu zgradu gde hrkaju vamposi...strah mu se ocitava iz svakog otkucaja bila, ali ljubav prema dzukcu je ipak veca...majstorski ubaceni dramski efekti u sf/horor/survival temu...

Prvi i najsnazniji horor elemenat (pravi, istinski, a ne oni novokomponovani nazovi horor stosovi) dozivljavate odmah na pocetku filma koji vas uverava da nakon one jurnjave po pustom menhetnu u crvenom mustangu ipak imate posla sa "ozbiljnijim" filmom...
Nakon sumraka, Nevil spusta metalne zaslone na prozore i vrata svoje kuce, i leze sa svojim psom u kadu, sav zgrcen i osluskuje zavijanja gladnih zombi vampira..

Ti audio efekti su odradjeni majstorski i uvlace jezu kosti gledaoca.

Ipak, ova Metisonova ekranizacija nije nikako horor film, ali se tacno doziranim i ciljanim elementima istoga majstorski posluzio da nam docara surovu irealnu stvarnost koja polako ali sigurno dovodi u pitanje mentalno stanje naseg junaka Nevila.

Sjajna scenografija, raskosna u svakom aspektu, deluje jako realno, kao da ste sami tamo.

To vidite odmah na pocetku filma, prilikom one Nevilove jurnjave u mustangu...
Vodili su racuna o svakom detalju.
U poredjenju sa Omega Men-om, Carlton Heston deluje kao da se zeza tamo i nista vise.

Od samog prikaza napustenog menhetna, do scene kada Nevil igra golf na krilu bombardera na nosacu aviona i dalje nema zamerke na scenografiju i fotografiju..mogu cak da tvrdim da je realnije i lepse prikazana nego u 28 dana posle, sa kojim nisam mogao a da ne poredim film.

Ovaj je u istoj klasi kao spomenuti, samo na samom vrhu te klase.

Nevilovo lagano rastuce ludilo nije samo inicirano usamljenoscu i gubitkom psa, nego i flesbekovima (secanjima) na svoju porodicu prilikom izbijanja cirkusa..
Ti flesbekovi su takodje sjajno implementirani, i tacno "tempirani" u datim momentima filma.

Zombi-vampiri su eventualno losija strana filma, ali "mogu proci"
Radi se o cistim kompjuterskim animacijama, koji neodoljivo podsecaju na onu facu Imhotep iz Mumije...kada zinu, razvale zvalje kao da ce progutati vas, vas monitor i celi menhetn.
Deluju jeftino i bezlicno.

Nije mi jasno zasto su insistirali na animacijama, kada se sa starim dobrim maskama (kao u 28 dana/nedelja posle) mogu i dalje dostici extra efekti...

Taj propust sam im oprostio samo zarad fenomenalnog kretanja istih kreatura, a koji imaju malo veze sa fizikom.

Sta jos da kazem za kraj...sve je na svom mestu, sve stima..od glume, rezije i muzike koju nisam ni primetio, a koja je usijavala atmosferu, sto znaci da je savrseno "ulegla"

I za kraj da jos napomenem da se ovaj film nikako ne drzi orginalnog dela...to se najvise vidi u odnosu Dr Nevil-a i kreatura, kao i u drugom delu filma, koji nema bas nekih dodirnih tacaka sa orginalom.

Smatram da su ga bezobrazno dobro unakazili.
Jako me iznenadio onaj prvi komentar gledaoca na IMDB-u...
Kaze lik da "zali pare koje je bacio na film" i "sreca da ga je gledao na monitoru"
Smatram da je to pisala neka corava budala, tako da sam samo presao preko toga.

Pogledajte ovaj dvo i po minutni trejler i prosudite sami...

http://www.youtube.com/watch?v=hX773fMkS90

necu ga "Apsolutno preporuciti", nego ga uvrstiti u obaveznu lektiru svakog stalnog posetioca ove teme... SmileSmile

http://www.imdb.com/title/tt0480249/
« Poslednja izmena: 23.03.2010. 17:50:21 od Sal » Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
elite
Still Shaper

predsednik

Ugled: +32/-3
Starost: 64
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 23.03.2010. 17:09:58 »

Film nije loš, ali... Deja vu... Bi mi žao psa, ni kriv ni dužan nagraisao. Šalu na stranu, strašno mi je zasmetalo ono Božansko vođenje ili navođenje, kako vam drago. Samo zbog dobre maske pobesnelih, dobija ocenu "dobro".
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 23.03.2010. 17:24:37 »

nejasno I kome sad ja da verujem ? Ono što je Salu loše - ti proglasi najboljim ?

Film imam pa ću ga odgledati samo zbog dileme ....
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 23.03.2010. 17:55:17 »

Glorija, nije svacija percepcija estetike ista, niti Elite mora da voli Mars ako ga ja volim. A volim i Twix.

Mislim, moj najbolji drug pije iskljucivo Lav pivo, onu vodurinu koja kvari stomak.
Al njemu prija, i to je dovoljno.

Moji prikazi su kako je film na mene delovao, kako se meni svideo, i sta mi se na njemu svidelo, sa osvrtom na obim, vrstu emocija i reakcija mene samog na isti.

Znaci, moj kont, sto bi rekao narod... SmileSmile

Sačuvana

...We'd better get back, 'cause it'll be dark soon, and they mostly come at night... mostly...
Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 23.03.2010. 18:04:28 »

Sve ja to ... ali se najviše uzdam u moj kont  Wink Laughing

Čim uhvatim vremena i pomirim se da Vil ne glumi u komendiji ... eto mene sa ocenom.
Sačuvana

Bog čuva budale !
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #5 poslato: 23.03.2010. 18:05:11 »

Ajd... Smile
Sačuvana

Glorija
Superbaba

predsednik

Van mreže

« Odgovor #6 poslato: 23.03.2010. 18:15:46 »

Laughing Sad ? Neće da može - sad sam zaljubljena i čekam dedu da mu to saopštim ( 29.-ti put  Twisted Evil )

Ne paše mi horor uz ljubav moju ... Možda mu pustim "Silent Movie" Mela Bruksa ? ( Da izgleda da se smeje filmu a ne babi pobljavljenoj od ljubavi a sve u cilju izbegavanja prolećnog spremanja  Wink )
Sačuvana

Bog čuva budale !
valiant68
Vuki

predsednik

Ugled: +33/-2
Starost: 51
Van mreže

« Odgovor #7 poslato: 23.03.2010. 19:17:01 »

Glorija ni pod razno ne smes da gledas ovaj film ako ton postavis na max.
Iz iskustva znam kako sam reagovao pre i post mog belaja.
Ton smanji jer je sve bazirano na njemu i onda otkucaj komentar filma.

Ako sam dobro razumeo gornji post, srecna godisnjica braka il prvog susreta.

« Poslednja izmena: 23.03.2010. 19:25:31 od valiant68 » Sačuvana

S verom u Boga
Sal
Banovan korisnik
predsednik

Van mreže

« Odgovor #8 poslato: 23.03.2010. 20:37:03 »

Izbrisan spam...
(a sto mi admine ne dade neki dan da brisem??? Mr. Green)
Sačuvana

robi75
Sir Oliver

admiral flote

Ugled: +22/-1
Starost: 44
Van mreže

« Odgovor #9 poslato: 11.02.2011. 13:10:48 »

za mene film je izuzetan,svrstao bih ga u 5 najboljih koje sam do sada pogledao.
Sačuvana

Sine veli, ko igra za raju i zanemaruje taktiku, zavrsice karijeru u nizerazrednom "Vratniku".
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.023 sekundi sa 26 upita.