SF tim
* 08.12.2019. 09:27:16
napredna pretraga  
Dobro došli, Gost. Molimo vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Fan forum SF fanova. Smile

Portal   Forum   Pomoć Pretraga Igre Prijavljivanje Registracija  
Glasanje
Pitanje: Ocenite film
Izvanredno - 3 (42.9%)
Dobro - 2 (28.6%)
Osrednje - 2 (28.6%)
Loše - 0 (0%)
Negledljivo - 0 (0%)
Ukupno glasova: 7

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: The Man from Earth - Čovek sa Zemlje  (Pročitano 10042 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
dan555
Kosmozamlata

predsednik

Ugled: +80/-9
Starost: 61
Slike: moj album
Pol: Muškarac
Van mreže

« poslato: 11.12.2007. 21:13:02 »

The Man from Earth - Čovek sa Zemlje (2007)

Za ovaj film sam se odlučio zbog dobre ocene od 8,5/10 (više od 4000 glasova) na IMDB.

Rađen je kao pozorišna predstava, sve se dešava u jednoj kući i oko nje.
Grupa profesora dolazi kod kolege, koji se seli u nepoznato mesto, na oproštajno veče. Ovaj im otkriva da je rođen pre 14.000 godina u vreme kada su živeli pećinski ljudi - kromanjonci i da je jedan od njih...

Film sam počeo da gledam sa engleskim titlom ali sam odlučio da ga pogledam sutradan, kada budem odmorniji. Početak radnje me zaintrigirao pa sam razmišljao kako bi to stvarno izgledalo. Prisećao sam se knjiga na tu tematiku koje sam pročitao i filmova koje sam gledao. Stekao sam neku okvirnu sliku o tome kako ja zamišljam život tog čoveka sa Zemlje.
Pre no što sam ponovo seo da gledam film, proguglao sam za srpskim prevodom i posle malo lutanja po nepoznatim sajtovima uspeo da nađem jedan. Mogao sam da nastavim film bez mučenja oko engleskog i da lagano pratim priču.

Priča je glavni i jedini lik ovde. Glumci su tu samo da je ispričaju. Gluma je svedena i čak u scenama sa oružjem nekako nema napetosti i radnja deluje kao ravna linija. Kao da se grupa glumaca okupila da provežba komad. Likovi jesu profilisani ali nisu bitni, priča je važnija, u tolikoj meri da, ako dobro vladate engleskim, slobodno možete da zatvorite oči, slušate je i predstavljate sebi događaje. Imaćete mnogo bogatiji vizuelni doživljaj, nego da gledate matorce kako se premeštaju sa troseda na fotelju i obratno.

Priča! Priča me je od 15-og minuta ponela. Očekivao sam nedoslednosti, preterivanja, ali ništa od toga! Odlično je zamišljena i vođena do kraja. Čak se podudara sa onom slikom koju sam ja zamislio prethodno veče, ali mnogo detaljnije i promišljenije.
Dugovečni kromanjonac je predstavljen kao običan čovek, bez ikakvih super-moći, bez ikakve prednosti u odnosu na ostale ljude. Živi običnim životom, trudeći se da se što bolje snađe u okolnostima koje su mu date. Jedina razlika je što ne stari i ne umire, pa mora svakih 10 godina da se seli.
Sve je minunciozno zamišljeno i nema uočljivih nelogičnosti a kamo li gluposti. Nedostatak je što je sve to već ranije u drugim delima ispričano. Nema ni jedne sveže ideje, osim početne postavke. Ipak, ovako skladno i uverljivo sakupljeno na jednom mestu deluje lepo. Da je ovo pripovetka preporučio bih je za čitanje.

Od sredine filma meni je postalo pomalo dosadno. Dohvatili su se preispitivanja religije i to na način kakav, pretpostavljam, odgovara Amerima. Logično je očekivati da je glavni lik ovakvog filma bio svedok ili učesnik bitnih istorijskih događaja i da je lično znao poznate istorijske ličnosti, tako da nema iznenađenja kada otkrije "istinu" o nekima od njih. U ovom delu priča se oslanja na razne popularne mitove o biblijskim legendama.

Moj opšti utisak je da i film i priča liče na  odlično urađen domaći, ili još bolje, diplomski rad. Zaista dobro urađen, ali bez novih ideja. Sve što treba da bude u priči tu je ali više kao ređanje potrebnih sastojaka, bez zalaženja u "dubinu duše". (a možda ja gledam "plitko"?)

Nama ljubiteljima SF-a ovaj film je interesantan i nije loše pogledati ga. SF bez ijednog specijalnog efekta, samo obični ljudi koji razgovaraju o nečem nemogućem. Početnici će videti kako treba osmisliti priču a  "prekaljeni borci protiv Alijena" Smile uživaće  u dobro vođenoj radnji, koja se razvija polako, ostavljajući dovoljno  vremena za razmišljanje i komparaciju sopstvenih ideja sa radnjom filma.

Sve u filmu je urađeno solidno, ali skromno.

Profesora biologije glumi nama dobro znani Dr. Floks iz Špajza (Džon Bilingsli). I ovde je njegov lik isti kao u Enterprajzu, neozbiljan, šali sklon intelektualac.
Zanimljivo, profu arheologije glumi Vilijem Kat, koji je bio glavni lik u đubre-filmu AVH, koji sam predstavio u svom prethodnom prikazu. Ovde je sasvim dobar, dok je u AVH katastrofa od glumca. Iznenadio sam se da je snimio više od 100 uloga, ali prevashodno kao epizodista u TV serijama.

Zbog ovako dobre priče zainteresovao sam se za autora scenarija i saznao da je bio pisac kraćih SF priča i scenarija, prevashodno, za SF-TV serije.

Džerom Biksbi (Jerome Bixby) 1923-1998. je napisao neke od najboljih epizoda Zvezdanih staza (TOS), izmislio je onaj mračni paralelni univerzum u kome su ljudi zli u epizodi "Mirror, Mirror". Pisao je i za Zonu sumraka i bio koautor "Fantastičnog putovanja" sa Harijem Klajnerom (Harry Kleiner) [za 2010 se najavljuje nova verzija u režiji Rolanda Emeriha, bljak. Koja li će lepotinja da glumi ulogu Rakel Velč?]. Asimov je po tom scenariju kasnije napisao istoimeni roman.
Još 1958. napisao je scenario  za "It! The Terror from Beyond Space", koji je mnogo kasnije poslužio kao inspiracija za "Alien".
Scenario za "Čoveka sa Zemlje" koncipirao je 60_i_neke, ali ga je dovršio pred smrt, u bolesničkom krevetu. Nije čudno što je priča filma tako dobra, pisao ju je Majstor.
Film je realizovao njegov sin, kao prvi projekat producentske kuće "Falling Sky Entertainment" uz, očito, veoma skroman budžet, ali to mu ni malo ne smeta. Film je dobio prvu nagradu "Rhode Island International Film Festival"-a.

Ako ništa drugo, valja pogledati ovaj film kao počast Biksbiju... i uživati u njemu.

http://www.imdb.com/title/tt0756683/
« Poslednja izmena: 31.12.2015. 05:13:04 od dan555 » Sačuvana

Čoveče, pazi da ne ideš mali ispod zvezda! pozdrav
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #1 poslato: 17.08.2015. 10:06:30 »

Odgledah i iznenadih se  Shocked

Ovakve sf stvari volE baba : bez strke, ubijanja i golotinje - samo izazov mozgu  Wink Twisted Evil
Sačuvana

Bog čuva budale !
peca777
SF friend

admiral flote

Ugled: +11/-0
Starost: 42
Van mreže

« Odgovor #2 poslato: 27.08.2015. 08:32:14 »

odgledao osrednja ocena
nije me nesto odusevio
Sačuvana
Glorija
Superbaba

predsednik

Ugled: +61/-2
Pol: Žena
Van mreže

« Odgovor #3 poslato: 27.08.2015. 10:51:10 »

Twisted Evil Nisam ni mislila da će te oduševiti  pozdrav
Sačuvana

Bog čuva budale !
garwor
Speed King

predsednik

Ugled: +17/-2
Starost: 43
Van mreže

« Odgovor #4 poslato: 30.12.2015. 22:24:04 »

Meni je bio dobar, davno sam gledao ali secam se da ima pricu i atmosferu a nema efekte, i jedno i drugo su plusevi.
Sačuvana

Bolje biti tezak covek nego laka zena.

Sve su zivotinje jednake, samo su neke jednakije.
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Šema sajta  ◊   SF Vektor  ◊   TV program  ◊   Periodni sistem NF

Pravilnik  ◊   SF kviz  ◊   NF na Krstarici  ◊   SF filmovi  ◊   Bibliografije

Kopirajt © 2006-2019. SF tim. Sva prava zadržana.
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines | Mapa foruma | Arhiva | wap2 Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!
Stranica je napravljena za 0.099 sekundi sa 26 upita.